rainbow and brown trout

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Post by sifu-nas »

file cybass, gia sou.pisteyw oti paroli thn kritiki p dexeste tin teleftea xronnia exete kataferei polla pramata yoia ta meloi t syndesmou k genika plirofories yia fresh water fishing sthn kypro.
tha ithela na se rwthsw yia t tmhma aleias san neoteros afou xereis perissotera pramata apo emas kai exei k tosa xronia p psareveis.
yia thn idiotikopoihsh..
px.. o xyliatos p einai fragma p prostatevete t kypriako nerofido apo t tmhma aleias ktlp..
ti tha ginei?
i yermasogia , ena fragma p oloi oi psarades xeroun.. ti tha ginei me ta fragmata ?
yiati ayth i' apoxi " den krinw ton syndesmo yia to pia thesi eprepe na parei alla apla eimai periergos na mathw yiati den katalixate kapou . pezei tpt allo pisw apo ayti thn apofasi apo meloi t syndesmou?tha einai krima k adiko na ginei kati tetoio..

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: CFAA

Post by caveman »

[quote="CyBasser"]Agapitoi filoi geia sas,

An kai apo kairo parakolouthw to forum, prin liges meres anakalypsa ta pio panw posts pou anaferontai ston CFAA. An kai i syzitisi einai palia, ofeilw na anaferw merika pragmata wste oloi na gnwrizoun ti symvainei.

To onoma mou einai Rolandos Constantinides, psarevw ta teleutaia 27 xronia, toso stin thalassa apo akti oso (kyriws!) kai sta fragmata, to agapimeno mou de psarema einai auto tou largemouth bass. Apo to 1996 prospathisa (anepityxws tote) na organwsw ena syndesmo gia glyka nera me kapoious apo tous mathites mou (didaska "psarema" sta epimorfwtika tou Yp. Paideias!) alla tote to egxeirima apetyxe otan oi endiaferomenoi antelifthisan ton forto ergasias pou apetitito.

Giati to anaferw auto? Giati thelw na tonisw, pws otan to 2004 synevrethika me tous kyrious Evanthi Loizou kai Xari Pastellopoulo kai apofasisame xana na valoume mprosta gia ena syndesmo glykwn nerwn, to egxeirima den apevlepe stin prospatheia na exypritetithoun ta symferonta opoioudipote. Auto pou mporw xekathara na pw einai oti proswpikos mou gnomwnas sto na valw sto kefali mou ton vraxna pou onomazetai “CFAA” itan mono I katoxyrwsi, veltiwsi, kai exelixi tou psarematos sta glyka nera tis Kyprou, xwris kammia proswpiki vlepsi I kerdos. Ypiretisa sto D.S. tou CFAA ws antiproedros mexri kai ton Iounio tou 2007 otan gia diaforous logous mazi me ton Evanthi Loizou den diekdikisame epaneklogi stis ekloges pou diexichthisan tote.

Einai gegonos oti se polla simeia o Syndesmos den antapokrithike sto kalesma twn peristasewn, kai antilamvanomai plirws tin pikria merikwn apo mas (isws kai na tin symmerizomai). Einai gegonos oti eidika ton teleutaio ena xrono ta minimata pou perasan “pros ta exw” antikatoptrizan mia lanthasmeni eikona gia to pou paei o Syndesmos. Exw kanei mia entoni autokritiki kai analamvanw to meridio pou mou analogei apo tin euthyni pou varainei ola ta meli tou D.S. gia tin kaki mexri simera poreia tou Syndesmou. Omws, prepei na xekatharisoume kati: DEN DEXOMAI ME KANENA TROPO to oti o Syndesmos dimourgithike, kathodigithike, elegxthike, kai dioikithike apo ena mono atomo, toulaxiston oso egw imoun sto DS. Gia na to thesw pio apla, an isxye kati tetoio den tha efeuga apo to DS ton Iounio tou 2007! Toso egw, oso kai alla meli tou DS eixame kai tis apopseis mas kai tis theseis mas. Tha prepei na katalavete wstoso oti apo tin stigmi pou oi apofaseis enos DS vgainoun me pleiopsifia, den einai dynaton na mporoun eite ta apla meli, eite ta mi meli, na doun tis diafores syzitiseis kai theseis.

Synexizw na pistevw oti o CFAA exei dynatotites kai mporei sto mellon na petyxei polla pragmata, an kai xreiazetai na ginoun polla. H proswpiki mou eisigisi (xwris na thelw na prosvalw I na thixw I na epireasw opoiondipote) einai oti gia na mporesei o Syndesmos na orthopodisei kai na arxisei na exei ton logo pou tou armozei sta diafora themata pou aforoun to psarema sta glyka nera, tha prepei na yparxei mia alithini polyfwnia.

Para na ginetai kritiki “ap’exw”, isws tha itan kalytera..................blablabla

.............o kathenas me ton ponon tou! H pikri alithia einai mia... to panairin eteliosen file mou Rolando, ta fragmata epian tou kolou! ekseranan sxedon oulla, je gia jina pou eminan i katastrofi einai anapofekti :!: Jopos akoua ton ipourgon na leei propses istes idisis... me "aformi" tin katastasi ton fragmaton(jini tin eprokalesan) proothite sxedio apeksartikopiisis apo ta fragmata me nees geotrisis, stathmous afalatosis ktl ktl........ jotan ilopiithi touton etsi tha proxorisoun aneta stin idiotikopisi ton fragmaton mas, afou...enna pernoumen nero pou alles piges :? alla fantazome den se lipi idietera... mias je eisai ipostiriktis tis idiotikopiisi, i toulaxiston isoun. Je mesa se touta oulla pou en o sindesmos? ase kalitera, e vasanioumoun toson jero jiakoma apantisi den pira, meton Hari je ton Andrea na kratoun entelos akatanoiti stasi apenanti mou. Opos jenashi...opos ipa to "panairin" ETELIOSEN :x pleon oti je na poumen en kammi diafora. Ti jian ekama kapian kritiki sto forum tous i damesa, ti jian tous estila ena soro emails, ti jian "asxoloume" i oxi... en kammi diafora, gia touton je estamatisa, tora giati epelekses esi meta pou toson jero na kamis tounto post damesa en katalavo....vlepis kapion na ta diavazi je na sinkinite???? akoma je oi fanatikoteri ton fragmaton pou ksero...pleon mono thalassa pasin.... jemina ego na fonazo oposton vlaka opou pao jeshi psaraes, alla shedon kanenas en sinkinite. Epirato jego apofasin...as pana gam***oun je to tmima aliomalakias je o ipourgos georgias je to d.s. tou sindesmou je oulli tous :!: ETELIOSEN :!: vevea den thelo na apotharino kanenan se oti afora to psarema sta fragmata, alla ti na po? i katastasi einai pragmatika TRAGIKI :!:

ps: :) pile mou eminan gia tous meraklies kanadio mikra fragmata gia pestrofes :D :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: CFAA

Post by Greg »

caveman wrote: .............o kathenas me ton ponon tou! H pikri alithia einai mia... to panairin eteliosen file mou Rolando, ta fragmata epian tou kolou! ekseranan sxedon oulla, je gia jina pou eminan i katastrofi einai anapofekti :!: Jopos akoua ton ipourgon na leei propses istes idisis... me "aformi" tin katastasi ton fragmaton(jini tin eprokalesan) proothite sxedio apeksartikopiisis apo ta fragmata me nees geotrisis, stathmous afalatosis ktl ktl........ jotan ilopiithi touton etsi tha proxorisoun aneta stin idiotikopisi ton fragmaton mas, afou...enna pernoumen nero pou alles piges :? alla fantazome den se lipi idietera... mias je eisai ipostiriktis tis idiotikopiisi, i toulaxiston isoun. Je mesa se touta oulla pou en o sindesmos? ase kalitera, e vasanioumoun toson jero jiakoma apantisi den pira, meton Hari je ton Andrea na kratoun entelos akatanoiti stasi apenanti mou. Opos jenashi...opos ipa to "panairin" ETELIOSEN :x pleon oti je na poumen en kammi diafora. Ti jian ekama kapian kritiki sto forum tous i damesa, ti jian tous estila ena soro emails, ti jian "asxoloume" i oxi... en kammi diafora, gia touton je estamatisa, tora giati epelekses esi meta pou toson jero na kamis tounto post damesa en katalavo....vlepis kapion na ta diavazi je na sinkinite???? akoma je oi fanatikoteri ton fragmaton pou ksero...pleon mono thalassa pasin.... jemina ego na fonazo oposton vlaka opou pao jeshi psaraes, alla shedon kanenas en sinkinite. Epirato jego apofasin...as pana gam***oun je to tmima aliomalakias je o ipourgos georgias je to d.s. tou sindesmou je oulli tous :!: ETELIOSEN :!: vevea den thelo na apotharino kanenan se oti afora to psarema sta fragmata, alla ti na po? i katastasi einai pragmatika TRAGIKI :!:

ps: :) pile mou eminan gia tous meraklies kanadio mikra fragmata gia pestrofes :D :D

To mono pou exw na kamw mazi su file caveman einai na sumfoniso.. Pou tin alli plevra omws an o sundesmos pragmatika dimiourgithike kaloproereta opws tonizoun ta meli tou gia prostasia twn fragmatwn, kalws. Omws pou tin alli osi kritiki (eite kali eite kaki) kai na kamoume ston sundesmo i otidipote, opws leis kai su to panairin eteliwse!! Oi fraktes pou epsarefka egw tosa xronia ekatastrafikan, dioti tounti stigmi exoun panw katw xoritikotita 1% kai oi ksenoi kouliazoun tous me ta 24 wra..

Apotelesma.. exw olokliri armarolla gemati psaroutkia psefkika ktl plastika dolomata pas ta 10 kila pou enna prepei na perimeno toulaxiston 10 xronia gia na ta xrisimopioisw (wste na megalosoun ke na pollinoun ta lavrakia).. ta armodia tmimata panta perimenoun na ginei i zimeia gia na antidrasoun, alla ase touta ipamen ta 2109110928301981209 fores.. en kali kai i thalassa gia psarema :!:
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: CFAA

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:
CyBasser wrote:Para na ginetai kritiki “ap’exw”, isws tha itan kalytera..................blablabla

.............o kathenas me ton ponon tou! H pikri alithia einai mia... to panairin eteliosen file mou Rolando, ta fragmata epian tou kolou! ekseranan sxedon oulla, je gia jina pou eminan i katastrofi einai anapofekti :!: Jopos akoua ton ipourgon na leei propses istes idisis... me "aformi" tin katastasi ton fragmaton(jini tin eprokalesan) proothite sxedio apeksartikopiisis apo ta fragmata me nees geotrisis, stathmous afalatosis ktl ktl........ jotan ilopiithi touton etsi tha proxorisoun aneta stin idiotikopisi ton fragmaton mas, afou...enna pernoumen nero pou alles piges :? alla fantazome den se lipi idietera... mias je eisai ipostiriktis tis idiotikopiisi, i toulaxiston isoun. Je mesa se touta oulla pou en o sindesmos? ase kalitera, e vasanioumoun toson jero jiakoma apantisi den pira, meton Hari je ton Andrea na kratoun entelos akatanoiti stasi apenanti mou. Opos jenashi...opos ipa to "panairin" ETELIOSEN :x pleon oti je na poumen en kammi diafora. Ti jian ekama kapian kritiki sto forum tous i damesa, ti jian tous estila ena soro emails, ti jian "asxoloume" i oxi... en kammi diafora, gia touton je estamatisa, tora giati epelekses esi meta pou toson jero na kamis tounto post damesa en katalavo....vlepis kapion na ta diavazi je na sinkinite???? akoma je oi fanatikoteri ton fragmaton pou ksero...pleon mono thalassa pasin.... jemina ego na fonazo oposton vlaka opou pao jeshi psaraes, alla shedon kanenas en sinkinite. Epirato jego apofasin...as pana gam***oun je to tmima aliomalakias je o ipourgos georgias je to d.s. tou sindesmou je oulli tous :!: ETELIOSEN :!: vevea den thelo na apotharino kanenan se oti afora to psarema sta fragmata, alla ti na po? i katastasi einai pragmatika TRAGIKI :!:

ps: :) pile mou eminan gia tous meraklies kanadio mikra fragmata gia pestrofes :D :D

Αγαπητέ Caveman,

Σ ‘ ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αν δεν καταλάβαινα πόσο σε πονεί η τραγική κατάσταση που έχουμε, θα έπρεπε να τα είχα πάρει στο κρανίο αφού λες ότι [δεν φαντάζεσαι πως η κατάσταση δεν με λυπεί ιδιαίτερα!!!!] . Δυστυχώς μετά την απάντηση σου αυτή πρέπει και πάλι να διευκρινίσω κάποια πράγματα (προειδοποίηση: μεγάλο κείμενο):

1. Αναρωτιέσαι γιατί επέλεξα μετά που τόσο καιρό να κάνω αυτό το πόστ. Λοιπόν, στο ξαναλέω. Δεν είμαι κομπιουτεράκιας. Το φόρουμ αυτό το ανακάλυψα μόλις πριν λίγες βδομάδες, και δεν θα έκανα τέτοιο ποστ αν δεν διάβαζα το δικό σου, μόλις την Τετάρτη το βράδυ! Και Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ που σου απάντησα είναι το ότι έπρεπε να ξεκαθαρίσω ότι σαν άτομο είμαι ανεξάρτητος, έχω τις δικές μου απόψεις και θέσεις, τα δικά μου πιστεύω, και το θάρρος της γνώμης μου. Δεν είμαι, και φυσικά ούτε υπήρξα ποτέ, καθοδηγούμενος, ελεγχόμενος, ή διοικούμενος ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ, ούτε ο CFAA δημιουργήθηκε από ένα μόνο άτομο ή ανήκει σε ένα μόνο άτομο (και ειδικότερα σε αυτόν τον οποίο υπονοείς). Καταλαβαίνεις ότι τέτοιοι χαρακτηρισμοί ανθρώπων ως άβουλοι είναι το λιγότερο προσβλητικοί. Περισσότερα για τον CFAA σε λίγο.

2. Ευτυχώς από μόνος σου έρχεσαι να επιβεβαιώσεις τα πιό πάνω για το άτομό μου. Λες ότι ο CFAA δεν είχε σαν σύνδεσμος θέση και βούληση στο κρίσιμο θέμα της ιδιωτικοποίησης των φραγμάτων (πραγματικότητα δυστυχώς), ενώ εγώ είμαι υποστηρικτής της ιδιωτικοποίησης (άρα σίγουρα δεν μου επιβλήθηκε τι θα πιστεύω από κανένα!). Δεν γνωρίζω πως ξέρεις τις δικές μου απόψεις με τόση βεβαιότητα. Επειδή όπως έχω ήδη πει έχω το θάρρος της γνώμης μου, θα σου πώ τις απόψεις μου. Είμαι ρεαλιστής. Παρακολουθώ την εξέλιξη του αγαπημένου μου σπόρ τόσο στην Κύπρο όσο και στο εξωτερικό για πολλά χρόνια. Αργά ή γρήγορα θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε και αυτό το θέμα. Αυτό που για μένα προέχει είναι όταν η στιγμή της ιδιωτικοποίησης φθάσει, να είμαστε δυναμικά παρόντες. Κακά τα ψέματα, αποτελούμε την κύρια ομάδα χρηστών των φραγμάτων για αναψυχή, αλλά ταυτόχρονα είμαστε μια ομάδα (όλοι οι ερασιτέχνες, όχι μόνο ο CFAA) που τώρα κανείς δεν παίρνει στα σοβαρά. Πρέπει με κάθε τρόπο να διασφαλίσουμε το αναφαίρετο κατ’ εμένα δικαίωμα μας να ψαρεύουμε στα φράγματα με όσο το δυνατό λιγότερες ζημιές και ει δυνατόν να εξασφαλίσουμε και πλεονεκτήματα από αυτή την κατάσταση (όταν μας προκύψει). Για να συμβεί όμως αυτό χρειάζεται προετοιμασία από πριν και όχι να καθόμαστε μοιρολατρικά να περιμένουμε τι θα συμβεί. Τυγχάνει στις σπουδές μου να έχω πάρει εκτεταμένα courses Fisheries Management and Sport Fishery Management (το γιατί δουλεύω στην πολιτική αεροπορία αντί στο Τ.Α. είναι άλλη θλιβερή ιστορία). Με βάση αυτά μπόρεσα και βρήκα πολύ υλικό και έχω τώρα μια πολυσέλιδη μελέτη για το πως θα εξασφαλίσουμε τα δικαιώματα μας σαν ψαράδες σε μια πιθανή (για να μην πώ αναπόφευκτη) ιδιωτικοποίηση. Τώρα, αν εξασφαλιστούν τα δικαιώματά μας, ναι, είναι αλήθεια πως είμαι θετικός προς την ιδέα της ιδιωτικοποίησης. Γιατί αγαπητέ μου, σε μια τέτοια περίπτωση, τα περισσότερα από τα δεινά που μαστίζουν τα φράγματα μας θα εξαλειφθούν (δεν συμφέρει τον ιδιώτη οι ψαράδες πελάτες του να είναι δυσαρεστημένοι). Κάποιοι αντιδρούν λέγοντας ότι το κόστος μας θα ανεβεί πολύ μια και ο ιδιώτης θα θέλει το κέρδος του (λογικό). Ωστόσο, εγώ προσωπικά προτιμώ να πληρώνω 50 ή 100 ευρώ το χρόνο για κάθε φράγμα που με ενδιαφέρει και να ξέρω ότι θα πάω εκεί χωρίς να σκέφτομαι πόσοι παράνομοι θα υπάρχουν, αν θα ψαρέψω ψάρια ή δίκτυα. Προτιμώ να πληρώσω κάτι έξτρα και να ξέρω πως οι πληθυσμοί των ψαριών είναι ικανοποιητικοί και στα σωστά μεγέθη και υγιείς, και ακόμη να ξέρω ότι υπάρχει νερό!!!! Πρέπει να τονίσω ότι δεν έχω λεφτά να μου περισσεύουν ή να τα σκορπάω (όπως όλος ο κόσμος έχω και εγώ χρέη), ούτε έχω οποιοδήποτε συμφέρον με οιανδήποτε ιδιωτική εταιρεία που ίσως αναλάμβανε την διαχείρηση οιουδήποτε φράγματος. Ο μόνος λόγος που βλέπω το όλο θέμα σχετικά θετικά είναι το ότι θα μου προσφέρει αναβαθμισμένο ποιοτικά σπορ, έστω και με κάποια σχετική αύξηση στο κόστος. Φυσικά, όπως έγιναν τα πράγματα, κομμάτι δύσκολο οποιοσδήποτε να ενδιαφερθεί να αναλάβει την διαχείρηση κάποιων κρανίου τόπων, οπότε προς το παρών μάλλον το θέμα δεν είναι και τόσο επείγον...
3. Όπως σου είπα πιό πάνω, καταλαβαίνω πλήρως πως νιώθεις. Το ίδιο θυμωμένος και απογοητευμένος είμαι και γώ. Η κατάσταση μπορούσε να μην ήταν τόσο τραγική, αλλά δυστυχώς στην Κύπρο είμαστε μόνο για το show και τα παναϋρκα. Και σε πληροφορώ ότι για μένα ίσως να είναι και πολύ χειρότερα γιατι νιώθω ότι μπορούσα να κάνω περισσότερα και λόγω λάθος εκτιμήσεων δεν το έκανα. Οφείλω να ομολογήσω πως δεν περίμενα πως το Τ.Α.Υ. θα άφηνε τα τέσσερα φράγματα να φτάσουν στα επίπεδα του 1% ή χειρότερα, ή ότι θα άφηνε τον Κούρη στο 3% (είχα προφορικές διαβεβαιώσεις ότι κάτι τέτοιο δεν θα συνέβαινε). Ούτε περίμενα την μοιρολατρική και χλιαρή αντιμετώπιση του όλου θέματος από το μοναδικό οργανωμένο σύνολο ψαράδων του γλυκού νερού. Όπως και σύ, από τον Ιούνιο και μετά, σαν ανεξάρτητο πλέον άτομο (αφού δεν ανήκα πλέον με δική μου επιλογή στο ΔΣ του CFAA) ξόδεψα τον ελάχιστο και πολύτιμο ελεύθερο χρόνο που είχα σε μια απέλπιδα προσπάθεια μήπως καταφέρω να αλλάξω την καταστροφική πορεία των Κυπριακών φραγμάτων. Όπως μόνος σου διαπίστωσες, κανένας δεν συγκινήθηκε. Δεν βγήκα φυσικά στον αέρα να διαλαλώ τις ενέργειες μου. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν με απασχολεί η όλη κατάσταση. Κάθε άλλο. ΚΑΙ ΜΕ ΘΙΓΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΤΙ Η ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΜΕ ΛΥΠΕΙ, Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ. Ο μόνος λόγος που το ανέχομαι είναι γιατί αντιλαμβάνομαι τον θυμό και τιν πικρία σου, αφού τα νιώθω και γω. Κάθε ίχνος ελεύθερου χρόνου που έχω αγαπητέ μου το περνάω δίπλα στο νερό. Πιστεύεις πως είμαι τόσο μαζοχιστής που να μην με ενδιαφέρει να χρησιμοποιώ τα αγαπημένα μου δολώματα και σύνεργα που με πολλές οικονομικές θυσίες μάζεψα και να τα αφήνω να πιάνουν σκόνη? Λες να με ευχαριστεί το ότι για να μπορέσω να απολαύσω το αγαπημένο μου ψάρεμα του Λαβρακιού δεν μπορώ πιά να πάω στον Διπόταμο (μισή ώρα από το σπίτι μου) ή στην Γερμασόγεια (στα 45 λεπτά από το σπίτι μου) αλλά να οδηγώ σαν το ζόμπι μιάμιση ώρα να πάω στην Πάφο? Έτσι πληροφοριακά, την περασμένη Κυριακή πήγα για πρώτη φορά εδώ και μερικές βδομάδες στον Κούρη. Μόλις στάθμευσα στον πάγκο και είδα το τραγικό θέαμα, τα μάτια μου βούρκωσαν, ξαναμπήκα στο αυτοκίνητο και επέστρεψα στην Λευκωσία....
4. Τώρα, για την αντιμετώπιση που έτυχες από τον CFAA και τους ιθύνοντες του, τι να σου πώ? Αν και έτυχε να ήμουν Αθήνα όταν έκανες την κριτική σου στο φόρουμ του Χάρη, ευτυχώς πρόλαβα να δώ την συζήτηση πριν την σβήσουν. Δυστυχώς κάποιες φορές η κριτική, είτε καλοπροαίρετη, είτε κακοπροαίρετη, δεν γίνεται αποδεκτή. Αλλά για την κατάσταση που επικρατεί στον CFAA φέρουμε σε μικρό ή μεγάλο βαθμό ευθύνη και όσοι αναμιχθήκαμε ενεργά στο ΔΣ, και όσοι σαν απλά μέλη ανεχθήκαμε (και ανεχόμαστε) τα στραβά που βλέπουμε, αλλά και όσοι απ’έξω φωνάζουμε και κάνουμε συνεχώς κριτική. Δυστυχώς φίλε μου είτε το θέλουμε, είτε όχι, πρέπει να αντιμετωπίσουμε κάποιες πραγματικότητες. Η κυριότερη απ’ αυτές είναι ότι το ψάρεμα στα γλυκά νερά δεν περιλαμβάνεται στις προτεραιότητες του Τ.Α., και μάλλον η γενική αντιμετώπιση του από το Τ.Α. είναι ότι αποτελεί μπελά και βραχνά. Αν οι ερασιτέχνες ψαράδες δεν οργανωθούμε, μάλλον τα χειρότερα έπονται. Όταν το 2004 / 2005 άρχισε να στήνεται ο CFAA δεν ήξερα σε προσωπικό επίπεδο πολλούς από όσους αποτέλεσαν τον πρώτο πυρήνα. Δεν ήταν δυνατόν να κάτσουμε να βρούμε προσωπικά τον κάθε Κύπριο ερασιτέχνη και να τον προσεγγίσουμε. Από την στιγμή που ο Σύνδεσμος ιδρύθηκε, στον κάθε ερασιτέχνη εναπόκειται να αναμιχθεί ενεργά. Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι ακόμα και σήμερα παίρνω συνεχώς την κλασσική πιά απάντηση στα σχόλια μου όταν επικοινωνώ με οποιονδήποτε αρμόδιο: Οι ιδέες μου είναι καλές κλπ κλπ αλλά μόνο αν τις πρωωθήσει ένα οργανωμένο σύνολο μπορούν να τις επεξεργαστούν. Τώρα, στα σχόλια σου θίγεις το θέμα ότι ο CFAA φαίνεται να αντιπροσωπεύει μόνο τα προσωπικά πιστεύω και συμφέροντα ενός ατόμου. Δυστυχώς, οφείλω να παραδεχθώ ότι αυτή είναι η εικόνα που δίδεται έξω και ας μην το παραδέχονται στο Δ.Σ. του CFAA. Συνεχίζω να πιστεύω ότι η ίδρυση του CFAA ήταν μια καλή προσπάθεια προς την σωστή κατεύθυνση, που δυστυχώς κάπου στην πορεία λοξοδρόμησε. Στους ερασιτέχνες ψαράδες αυτού του τόπου εναπόκειται να διωρθώσουν τα κακώς έχοντα. Είτε το θέλεις φίλε μου είτε όχι, ο Σύνδεσμος υπάρχει. Και όπως πολύ σωστά το είπες, είτε με 30 μέλη, είτε με 300 είτε με 3000, οι αποφάσεις του και κυρίως οι πράξεις του (και οι θετικές αλλά και οι αρνητικές) δεσμεύουν το σύνολο των ψαράδων του γλυκού νερού. Για φέτος, η ζημιά έγινε. Σε λίγα χρόνια θα ξαναέχουμε τα ψαρέματα μας και πρέπει τα φετεινά παθήματα να μας γίνουν μαθήματα. Δύο λύσεις υπάρχουν στον τομέα οργάνωση. Αφού υπάρχουν πολλοί δυσαρεστημένοι με την πορεία του CFAA θα μπορούσαν να συγκροτηθούν σε ένα δεύτερο οργανωμένο σύνδεσμο. Ή, θα μπορούσαν και οι δυσαρεστημένοι να ενταχθούν στον CFAA και να προσπαθήσουν με την δική τους πειθώ και όρεξη να αλλάξουν την πορεία του Συνδέσμου. Σίγουρα η δεύτερη επιλογή είναι πολύ πιο καλή, αφού η ύπαρξη δύο οργανωμένων συνόλων τελικά μάλλον ζημιά θα κάνει αφού όντας Κυπραίοι, το πιό πιθανόν να φέρει την διχόνοια ανάμεσα μας.

Τελιώνοντας, συμφωνώ μαζί σου ότι ευτυχώς υπάρχουν και οι εναλλακτικές λύσεις της πέστροφας και κανενός αρπακτικού στη θάλασσα. Όμως, έχεις πιστεύω υπ’όψιν σου ότι σήμερα και η κουτσή Μαρία γνωρίζει για τα ψαρέματα πέστροφας στα δάση, που κάποτε μια χούφτα ανθρώπων ήξεραν και πως σύντομα κι αυτά θα γίνουν είδος προς εξαφάνιση. Ευτυχώς, πρέπει να ξέρις, πως το λαβράκι συναγωνίζεται στην αντίσταση σε δύσκολες συνθήκες ακόμα και τον κυπρίνο. Έτσι, ακόμα δεν χάθηκαν όλα για τον βασιλιά του ψαρέματος των γλυκών νερών. Εμείς έχουμε καθήκον απλώς να βοηθήσουμε και να προσέξουμε να μην ξαναπάθουμε τα ίδια. Στο χέρι μας είναι....

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΡΟΛΑΝΔΟ.
Ετσι. Για να λεμε και τα πραματα με το ονομα τους.

Οσο για τον φιλο τον CAVEMAN θελω να του πω οτι και εγω συμμεριζομαι τον πονο και την πικρια που νοιωθει. Ωφειλω ομως να του πω επισης οτι πρεπει να ειναι λιγο προσεκτικος οταν πυροβολα. Διοτι στο τελος μονο ζημια θα κανει.
Σε ερωτω ρε φιλε. Που εισαι εσυ οταν εγω μαλλωννο με τον καθε Διευθηντη, με τον καθε Βουλευτη και τον καθε Ασχετο Σχετικο για να σου εξασφαλισω την δυνατοτητα να ψαρευεις?
Που εισαι εσυ οταν θελω την βοηθεια σου? Οταν θελω την στηριξη σου?
Αν σου περνα ελα μεσα." Τζιαν σου περνα πολλα ελα πιας τζιε το τιμονι να μας παιρνης εσυ."
Φιλε μου. Η κριτικη ειναι το πιο ευκολο πραμα στον κοσμο. Τα δυσκολα ειναι αλλου.
Και μια φιλικη συμβουλη. ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΖΗΣ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

File mou Rolando

Den ennoousa oti den se lipi i katastasi ton fragmaton alla i poria tous pros tin idiotikopiisi... signomi gia tin lathos diatiposi. Polla apo afta pou les gia tin idiotikopiisi akougonte orea...vasika pistevis pos mporoume na ginoume kati san tin Agglia... poli diskolo :? Ke an ke ego simfono me afta pou protinis...dioti ontos tote tha apolamvanoume piotiko psarema! Apo tin alli, ta fragmata ktistikan me ta lefta olou tou Kipriakou laou, ke den einai dikio gia kapious, an oxi gia tous perissoterous, na xasoun tin dinatotita tou psarematos sta fragmata logo ikonomikon. Dioti an imastan sigouri oti tha einai 100 evro to xrono....poli kala :) Alla pistevo thane poli perissotera :!: ...telospanton... i idiotikopiisi pleon fenete na einai anapofekti, etsi thatan kalitera na arxisi o sindesmos na organonete apo tora gia to thema...

Oson afora ton sindesmo... den ennoo oti ta meli einai avoula otan leo oti kathodigite apo ena atomo. Afto pou leo einai pos fenete oti o proedros dexete kai proothi oti goustari. Pos kai figate esis ke akoma ena melos otan irthate se antithesi meton proedro ke ipostiriksate tin idiotikopiisi... telospanton...vlakies! Ego me afto ton sindesmo den ksanasxoloume :x afou stin ousia oute ke aftos theli na asxolithi me ton opion dipote psara den einai melos tou :!: Ke meta theloun ke ipostiriksi :x ma pios tha pai simmera na grafti ston sindesmo otan den kseri pia einai i drasi tou, ke otan tous zitithi kati tetio se antimetopizoun san skoupidi :? Ean ke otan dimiourgithi neos sindesmos, tote ta ksanaleme :) Ego, skeftomoun... pos sindesmos paraktias aliias den iparxi... ke oi perissoteri psarades tis aktis psarevoun ke sta fragmata...epomenos to pio kalo tha itan na gini enas sindesmos gia paraktia aliia thalassas ke fragmaton :D vevea tha ine pithanon na iparksoun polles periplokes, alla ean gini ke petixi, ta meli tha imaste polles xiliades........
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

EVANTHIS LOIZOU wrote:ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΡΟΛΑΝΔΟ.
Ετσι. Για να λεμε και τα πραματα με το ονομα τους.

Οσο για τον φιλο τον CAVEMAN θελω να του πω οτι και εγω συμμεριζομαι τον πονο και την πικρια που νοιωθει. Ωφειλω ομως να του πω επισης οτι πρεπει να ειναι λιγο προσεκτικος οταν πυροβολα. Διοτι στο τελος μονο ζημια θα κανει.
Σε ερωτω ρε φιλε. Που εισαι εσυ οταν εγω μαλλωννο με τον καθε Διευθηντη, με τον καθε Βουλευτη και τον καθε Ασχετο Σχετικο για να σου εξασφαλισω την δυνατοτητα να ψαρευεις?
Που εισαι εσυ οταν θελω την βοηθεια σου? Οταν θελω την στηριξη σου?
Αν σου περνα ελα μεσα." Τζιαν σου περνα πολλα ελα πιας τζιε το τιμονι να μας παιρνης εσυ."
Φιλε μου. Η κριτικη ειναι το πιο ευκολο πραμα στον κοσμο. Τα δυσκολα ειναι αλλου.
Και μια φιλικη συμβουλη. ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΖΗΣ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.

...fonakse mou jerkoume :!: :!: :D akoma je tora.... organoste DIADILOSI ennen polla arga akoma :!: ekso pou to tmima anaptikseos idaton jego erkoume me oson kosmo mporo....fonakse mou jerkoume gia otidipote afora to psarema je tin diekdikisi ton dikeomaton mas :!:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:...fonakse mou jerkoume :!: :!: :D akoma je tora.... organoste DIADILOSI ennen polla arga akoma :!: ekso pou to tmima anaptikseos idaton jego erkoume me oson kosmo mporo....fonakse mou jerkoume gia otidipote afora to psarema je tin diekdikisi ton dikeomaton mas :!:
8) 8) 8)

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Post by (CyBasser) »

sifu-nas wrote:file cybass, gia sou.pisteyw oti paroli thn kritiki p dexeste tin teleftea xronnia exete kataferei polla pramata yoia ta meloi t syndesmou k genika plirofories yia fresh water fishing sthn kypro.
tha ithela na se rwthsw yia t tmhma aleias san neoteros afou xereis perissotera pramata apo emas kai exei k tosa xronia p psareveis.
yia thn idiotikopoihsh..
px.. o xyliatos p einai fragma p prostatevete t kypriako nerofido apo t tmhma aleias ktlp..
ti tha ginei?
i yermasogia , ena fragma p oloi oi psarades xeroun.. ti tha ginei me ta fragmata ?
yiati ayth i' apoxi " den krinw ton syndesmo yia to pia thesi eprepe na parei alla apla eimai periergos na mathw yiati den katalixate kapou . pezei tpt allo pisw apo ayti thn apofasi apo meloi t syndesmou?tha einai krima k adiko na ginei kati tetoio..
Aγαπητέ Sifu-na,
Σχετικά με την ιδιωτικοποίηση, το Τ.Α. εξ' όσον γνωρίζω δεν υπήρξε ποτέ αναμεμιγμένο στο θέμα. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.

Τώρα, όσον αφορά τον Σύνδεσμο, νομίζω ότι η απάντηση μου στον Caveman καλύπτει το θέμα....

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

.....είχα μιαν δουλειάν σήμερα το πρωί περιοχή Προβίτας τζαι επεία τον γυρόν μου που τον φίλον μας τον Μέντεξ, ήβρα τζαμέ τον φίλο μου τον Άριστο με το κοράντο, επιάμεν την κουβένταν, μετά είδα νακκον τα καλάμια τζιαμέ....εσίνειαρα εναν ττίκα κυπρινοκάλαμο πολλά ωραίον...έπιατο, έπιασα τζαι 2 ψαρούθκια τζαι ετιμάζουμουν να φείγω όταν μου εφώναξεν ο φίλος μου ο Άριστος για να τον ηπερασπιστώ τζαι να τον στηρήξω σε μιαν κουβένταν που είχεν με έναν γνωστόν του, ψαράν της πεντάρας , πελάτης τζαι τζίνος του μαγαζιού, για τες πέστροφες.... η κουβέντα ήταν αν ψαρεύωντε κοντά στον πιθμένα οι πέστροφες.....αφού εξείγισα του άνθρωπου πως τες πιάνω κοντά στον πιθμένα, που, πότε τζαι πως τζαι γιατί.....τι μου απάντησεν :?: :?: :?: :arrow:

:arrow: ....ε φίλε εν σε ξέρω, τζαι δεν θέλω να σε προσβάλω, αλλά πιστεύω βλέπεις πολλίν ΝΟΒΑ :!:

πρως στιγμής έμεινα χάσκοντας....εν ήξερα τι να πω καθός τα νεύρα μου αρκέψαν να τεντόνουντε....στο τέλος της υπόθεσης έγινα ολοκότζηνος που τα νεύρα, τζαι όταν ακόμα του έβαλα τες φωνές προσπαθώντας να του εξηγήσω πέντε πράματα....τζίνος ακόμα έμενεν ακάθεκτος στο....ΝΟΒΑ :oops:

...μετά άμαν είρτα έσσο, τζαι τωρά που γράφω σινιδιτίποιώ πόσον ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΜΑΙ :oops: έχει 2 μήνες τωρά που πέζο πελλόν για τα μυλοκόπια τζαι τους μούρμουρους που επειάμεν με τες σίκλες με τον Νικόλα, που πέζο πελλόν για τα λαβράκια του Γρηγόρη, που πέζο πελλόν για τα ζάντερ, που πέζο πελλόν για τες σφίρνες, για τα λαβράκια(θαλασσινά) του Γιώργου τα τετράκιλα τζαι για ένα σορώ άλλες καταστάσεις τζαι έπιασα να πω κάπιου άγνωστου πως να πιάσει πέστροφες κάτο που ορισμένες σινθήκες τζαι εύκαλεν με τον μεγαλύτερο ψεύτη όλων των εποχών :!:
......βλέπεις πολλήν νόβα λαλεί μου :oops: τζαι οι πέστροφες εν γίνουντε πιο μεγάλες που 600γρ. τζαι 3 ζωές εν σε φτάνουν να πιάσεις τες πέστροφες που επείρα έσσο, τζαι όπιος κάμμει fly fishing εν κουρούπεττος, τζαι πέστροφες μόνον στον Ξυλιάτο τζαι Καλοπαναγιότι έχει, τζαι μόνον στην τροφή τσιμπούν με φελλό κτλ κτλ κτλ κτλ

Α ρε παιδί μου ενόμιζα ελείψαν τούτες οι καταστάσεις.....τελικά έχει Κυπρέους που κάμμουν τους Ρωσσοπόντιους να φένουνται Άισταιν :!:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: rainbow and brown trout

Post by Greg »

enas ilithios tha se riksei katw sto epipedo tou ke tha se ktupisei me ola tou ta opla!
Esox Lucius

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by PrEdAtΩR »

caveman wrote:.....είχα μιαν δουλειάν σήμερα το πρωί περιοχή Προβίτας τζαι επεία τον γυρόν μου που τον φίλον μας τον Μέντεξ, ήβρα τζαμέ τον φίλο μου τον Άριστο με το κοράντο, επιάμεν την κουβένταν, μετά είδα νακκον τα καλάμια τζιαμέ....εσίνειαρα εναν ττίκα κυπρινοκάλαμο πολλά ωραίον...έπιατο, έπιασα τζαι 2 ψαρούθκια τζαι ετιμάζουμουν να φείγω όταν μου εφώναξεν ο φίλος μου ο Άριστος για να τον ηπερασπιστώ τζαι να τον στηρήξω σε μιαν κουβένταν που είχεν με έναν γνωστόν του, ψαράν της πεντάρας , πελάτης τζαι τζίνος του μαγαζιού, για τες πέστροφες.... η κουβέντα ήταν αν ψαρεύωντε κοντά στον πιθμένα οι πέστροφες.....αφού εξείγισα του άνθρωπου πως τες πιάνω κοντά στον πιθμένα, που, πότε τζαι πως τζαι γιατί.....τι μου απάντησεν :?: :?: :?: :arrow:

:arrow: ....ε φίλε εν σε ξέρω, τζαι δεν θέλω να σε προσβάλω, αλλά πιστεύω βλέπεις πολλίν ΝΟΒΑ :!:

πρως στιγμής έμεινα χάσκοντας....εν ήξερα τι να πω καθός τα νεύρα μου αρκέψαν να τεντόνουντε....στο τέλος της υπόθεσης έγινα ολοκότζηνος που τα νεύρα, τζαι όταν ακόμα του έβαλα τες φωνές προσπαθώντας να του εξηγήσω πέντε πράματα....τζίνος ακόμα έμενεν ακάθεκτος στο....ΝΟΒΑ :oops:

...μετά άμαν είρτα έσσο, τζαι τωρά που γράφω σινιδιτίποιώ πόσον ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΜΑΙ :oops: έχει 2 μήνες τωρά που πέζο πελλόν για τα μυλοκόπια τζαι τους μούρμουρους που επειάμεν με τες σίκλες με τον Νικόλα, που πέζο πελλόν για τα λαβράκια του Γρηγόρη, που πέζο πελλόν για τα ζάντερ, που πέζο πελλόν για τες σφίρνες, για τα λαβράκια(θαλασσινά) του Γιώργου τα τετράκιλα τζαι για ένα σορώ άλλες καταστάσεις τζαι έπιασα να πω κάπιου άγνωστου πως να πιάσει πέστροφες κάτο που ορισμένες σινθήκες τζαι εύκαλεν με τον μεγαλύτερο ψεύτη όλων των εποχών :!:
......βλέπεις πολλήν νόβα λαλεί μου :oops: τζαι οι πέστροφες εν γίνουντε πιο μεγάλες που 600γρ. τζαι 3 ζωές εν σε φτάνουν να πιάσεις τες πέστροφες που επείρα έσσο, τζαι όπιος κάμμει fly fishing εν κουρούπεττος, τζαι πέστροφες μόνον στον Ξυλιάτο τζαι Καλοπαναγιότι έχει, τζαι μόνον στην τροφή τσιμπούν με φελλό κτλ κτλ κτλ κτλ

Α ρε παιδί μου ενόμιζα ελείψαν τούτες οι καταστάσεις.....τελικά έχει Κυπρέους που κάμμουν τους Ρωσσοπόντιους να φένουνται Άισταιν :!:
mia filiki simvouli ,

peze pello ke enimerone , simbouleue mono tous pragmatika dikous sou an8ropous

ekinei pou xoumizounte gia ta psaria pou pianoun ine poli piso sto epipedo , ke xriazete na ta di3oun gia na kalipsoun dikes tous anasfalies :wink:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

στο επείπεδον τζίντου αθρώπου ουδέποτε θα πέσσω, ακόμα τζιόταν είμουν 5 χρονών είχα πιο πολλύν του νού αφού άκουα τι είχεν να πει ο άλλος....τζαι το μόνον του όπλο ήταν η επιμονή τζαι η ξεροτζεφαλιά....πραγματικά πανηλιθιος :!:


...τωρά μόλις ασινιδιτα εκείταξα το άβαταρ μου :lol: :lol: με τους φίλους μου Στέφανο τζαι Νάσο, πέστοφες με πεταλούδες μεπς τζαι fly fishing

επείρα το απόφαση....δεν ξανανείω το στόμα μου σε κανέναν :!: εκτός που άτομα που σέβουμε τζαι με σέβουντε
Last edited by caveman on Mon Mar 24, 2008 10:06 am, edited 1 time in total.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by PrEdAtΩR »

i korifi kouventa pou ida ston kalopanagioti prosfata

kipreos na vasta to kalami ke i mixani tou spinning na ine girismeni pros ta pano.

stin arxi lalo ou gmt exi kipreous me baitcasting stis pestrofes, meta pou ida tin mixani efirtika ,i8ela 30 min na sinel8o

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: τζαι τζίνος ο άθρωπος τωρά μπορεί να ήταν ο άλλος που ετσακόθηκα σήμερα στο κατάστημα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”