rainbow and brown trout

Post Reply
User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: rainbow and brown trout

Post by bassman »

C&R wrote:καλωσόρισες φιλε. είσαι μέλος του συνδέσμου; αν όχι και ασχολείσαι με το ψάρεμα στους φράκτες να κανονίσουμε να σε γράψουμε.
Πολυ ωραία τοποθέτηση. Positive thinking at its best!!! :D

Καλωσόρισες και από μένα φίλε !
I'd rather be fishing!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

bassman wrote:
C&R wrote:καλωσόρισες φιλε. είσαι μέλος του συνδέσμου; αν όχι και ασχολείσαι με το ψάρεμα στους φράκτες να κανονίσουμε να σε γράψουμε.
Πολυ ωραία τοποθέτηση. Positive thinking at its best!!! :D

Καλωσόρισες και από μένα φίλε !
Αν είναι ο Κωνσταντίνος που νομίζω :roll: :roll: , είναι ήδη μέλος του Συνδέσμου 8) 8)
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: rainbow and brown trout

Post by konstantinos kalogir »

Είμαι ήδη μέλος του συνδέσμου...
Πήγα εχτές Καλοπάναγιώτη αλλά φτώχειες. Μια ιριδίζουσα στα 400γρ ενώ το μόνο θετικό στοιχείο πως οι μικρές πέστροφες που ρίχτηκαν στο φράκτη έχουν διπλασιαστεί σε διάστημα ενός μήνα (από την τελευταία φορά που πήγα, λίγες μέρες μετά τον εμπλουτισμό). Αρκετά λιγότερες σίγουρα από τότε, σε αριθμό, αλλά και πιο πονηρεμένες, ευτυχώς... Όσο για μεγάλες πέστροφες πήρα ακόμα ένα ψάρι στο spinning αλλά έφυγε λίγο πριν την απόχη, ενώ ένας άλλος ψαράς πήρε μια πέστροφα 1.5 Κg (ζυγισμένη)....
Παρόλα αυτά το ψάρεμα δεν αξίζει προς το παρών..Ίσως σε 2-3 μήνες όταν τα ψάρια του τελευταίου εμπλουτισμού μεγαλώσουν, αφού τώρα είναι γύρω στα 10 εκατοστά..

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: rainbow and brown trout

Post by konstantinos kalogir »

Πήγε κανένας Καλοπαναγιώτη τουτες τες μέρες? (για ψάρεμα ρε παιδκιά όμως, όι για εκδρομή!!!! :D )

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: rainbow and brown trout

Post by PeRoUkKaS »

Επια σημερα το πρωινο ενα τριωρο ψαρεμα, το τελευταιο για φετος. Ηταν χιονισμενα, το φραγμα σχεδον γεματο και τα ψαρια ειχαν ορεξη αν και δεν ηταν ικανοποιητικου μεγεθους.
5 rainbow εγιναν c&r , και 2 καλες κρατηθηκαν.
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: rainbow and brown trout

Post by PeRoUkKaS »

Παιδια. σχετικα με το φραγμα της Λευκας.. περασα σημερα, αν και ειναι ακομη χαμηλα, αρχισε σιγα σιγα να γεμωνει.. γνωριζει κανενας αν το φραγμα ξεραθηκε τελειος η ειχε μινει λιγο νερο μεσα με καποια ψαρια? η απορια μου ειναι πως τωρα που θα γεμωσει, αν πριν ξεραθηκε τελειος, πως μπορει να ξαναδημιουργηθει το οικοσυστημα ( φυτοπλακτον, ζωοπλακτον κτλ) για να μπορουν τα ψαρια που θα μπουν να τρεφονται και να επιβιωσουν? ποσο καιρος περνει αυτο?
ευχομαι να μην ειχε ξεραθει τελειος και να ξερει καποιος να μας πει..
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

Παίδες! Είμαι έτοιμος, επιτέλους για πρώτη φορά...πανέτοιμος με τα σωστά εργαλεία για... ψάρεμα μύγας...!! :D :D :D

ΟΙ πρώσφατες βροχές δυσκολεύουν σίγουρα πολύ την όλη κατάσταση με τα νερά να είναι ακόμα πολλά θολά αλλά εγώ την Κυριακή θα πάω!

Όποιος άλλος πιστός ας προσέλθει! :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: rainbow and brown trout

Post by MariosK »

Καλή επιτυχία ρε φίλε τζε πεμας πως είναι η εμπειρία :mrgreen:.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by fISHANDCHIPS »

Ατε ρε φιλε ... καλή επιτυχία με την νέα μέθοδο
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: rainbow and brown trout

Post by konstantinos kalogir »

caveman wrote:Παίδες! Είμαι έτοιμος, επιτέλους για πρώτη φορά...πανέτοιμος με τα σωστά εργαλεία για... ψάρεμα μύγας...!! :D :D :D

ΟΙ πρώσφατες βροχές δυσκολεύουν σίγουρα πολύ την όλη κατάσταση με τα νερά να είναι ακόμα πολλά θολά αλλά εγώ την Κυριακή θα πάω!

Όποιος άλλος πιστός ας προσέλθει! :D
Που θα πάεις ρε φίλε όμως, εν να έβρεις ας εν και λίο τρεχούμενα νερά;

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

...δεν είμαι στημένος για τρεχούμενα αλλά για σταθερά νερά φίλε μου Κωνσταντίνε :D

Που του χρόνου θα πιάσω τζαι μια "παπίρα" τζαι παω για τα δύκιλα + + + :twisted: :D :D :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: rainbow and brown trout

Post by konstantinos kalogir »

Εν λίο δύσκολες τωρά αλλά αφού θα δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό...γιατί όχι; :D :D

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:Εν λίο δύσκολες τωρά αλλά αφού θα δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό...γιατί όχι; :D :D
Ακριβώς τώρα είναι που δουλεύει το fly fishing. Τον Γεννάρη του 2006 είχα την ΤΥΧΗ να πάω ψάρεμα στο φράγμα της Αρμίνου με τον Πρόεδρο του Συνδέσμου Fly Fishing των Κάτω Χωρών (Ολλανδία, Βέλγιο, Λουξεμβούργο). Εγώ πήρα spinning εξοπλισμό μόνο, αλλά βασικά έκατσα αποσβολωμένος για δύο ώρες και έβλεπα το μαγευτικό θέαμα. Ο άνθρωπος ζωγράφιζε πραγματικά. Ηταν μια μαγεία. Περιττό να πώ ότι έπιανε και πέστροφες. Μικρές μεν, αλλά πολλές (όταν άρχισα και γω να ψαρεύω, 3 αυτός, μιά εγώ :oops: :oops: :oops: ). Την πετυχημένη μύγα του (barbless nymph) μου την άφησε, και φυσικά όλες οι πέστρoφες έγιναν C&R.

Την επόμενη βδομάδα ήμουν Αγγλία και ξόδεψα κάποιες εκατοντάδες στερλίνες σε εξοπλισμό fly στους Farlows αλλά ακόμη δεν είχα ευκαιρεία να ψαρέψω στην Κύπρο (αν και γνωρίζω την τεχνική)....

Φίλε Χαραλάμπη, θα περάσεις απίθανα 8) 8) 8) 8) 8)
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

Ακριβός δαμέ εν το φάουλ μου ρε cybasser... νύμφες πολλές αλλά... εν έχω σχοινάκι για νύμφες(βυθιζόμενο)... εν με στεγνές μύγες που θα ψαρέψω, στην επιφάνεια, για τούτον τζαι εν ξέρω αν θα πιάσω :?
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by fISHANDCHIPS »

Αν μεν δοκιμάσεις εν θα μάθεις ... καλή περίοδος λογικά πρεπει να είναι η Άνοιξη καλοκαίρι ... εχει παραπάνω κινηση που έντομα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”