rainbow and brown trout

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

Είδα το ρε :lol: :lol: εν τέλεια πελλοί! Ο άλλος ψαρέφκει ψέυτικο με την μηχανή του σερφ κάστιν μες τον ποταμό :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Είδα το ρε :lol: :lol: εν τέλεια πελλοί! Ο άλλος ψαρέφκει ψέυτικο με την μηχανή του σερφ κάστιν μες τον ποταμό :lol: :lol:
Kαλά ρε Cave, γιατί σου φαίνεται παράξενο? Το 2005 βρήκα ένα τύπο στο (μακαρισμένο) φράγμα Λυμπιών που ψάρευε με καλάμι και μηχανή της τούνας, με φελλό, βαριδούι, αγκιστρούι, ζυμάρι, και εξιτίμαζε γιατί έριχνε μόνο 2 μέτρα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Το αποκορύφωμα είναι ότι έπιασε και ένα χρυσόψαρο 10 εκ! :!: :!: :!: :!: :!: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: rainbow and brown trout

Post by MariosK »

(CyBasser) wrote:Το αποκορύφωμα είναι ότι έπιασε και ένα χρυσόψαρο 10 εκ! :!: :!: :!: :!: :!: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Πρέπει να δυσκολεύτηκε να το φκάλει με τον εξοπλισμό που είσιεν :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by largemouth »

Νε σιουρα :D :D Περκει να ανοιξε και τα φρενα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Waiting for the perfect storm

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

Γελάτε γελάτε εδυσκολεύτηκεν. Αν εκατάλαβα τι έκαμνε τα φρένα πρέπει να τα είχε ανοικτά τέλοια οπότε εν τα εκατάφερνε να τυλίξει. Πάντως έπιασε την μυσίνα με τα χέρια! Πιστεύω ότι βασικά κάποιος του τα έδωκε και ενόμιζε ότι κάμνουν...

Αν και δεν είναι η σωστή ενότητα, στο ίδιο φράγμα έτυχε ακόμη ένα ευτράπελο που το έζησε ο Ανδρέας Ανδρέου (ο πρόεδρος του συνδέσμου), όταν βρήκε κάποιο με απίκο να ψαρεύει με γαρίδα...τσιπούρες γιατί "είχαν φύει που τα κλουβιά". Ο Ανδρέας επροσπάθησε με τρόπο να του πεί ότι τον εκοροΐδεψαν, αλλά ο τύπος ατού! "Αφου μου είπαν ότι οι τσιπούρες εφύαν μες τον φράκτη της Αλάμπρας!" επέμενε. Ακόμη περιμένει να πιάσει τες σκαστές τσιπούρες....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: rainbow and brown trout

Post by MariosK »

(CyBasser) wrote: Αν και δεν είναι η σωστή ενότητα, στο ίδιο φράγμα έτυχε ακόμη ένα ευτράπελο που το έζησε ο Ανδρέας Ανδρέου (ο πρόεδρος του συνδέσμου), όταν βρήκε κάποιο με απίκο να ψαρεύει με γαρίδα...τσιπούρες γιατί "είχαν φύει που τα κλουβιά". Ο Ανδρέας επροσπάθησε με τρόπο να του πεί ότι τον εκοροΐδεψαν, αλλά ο τύπος ατού! "Αφου μου είπαν ότι οι τσιπούρες εφύαν μες τον φράκτη της Αλάμπρας!" επέμενε. Ακόμη περιμένει να πιάσει τες σκαστές τσιπούρες....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: rainbow and brown trout

Post by PeRoUkKaS »

χε χε! παλε καλα που δεν ειχε και κανενα καστινκ διπλα για μουρμουρους :mrgreen: :mrgreen:

παιδια κατι αλλο.. οπως παμε φετος ( καλοπαναγιωτης / λευκα) δεν θα εχουμε πεστροφα φετος ? μπορυν να γεμωσουν και να στοκαριστουν πριν το αλλο καλοκαιρι?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

PeRoUkKaS wrote: παιδια κατι αλλο.. οπως παμε φετος ( καλοπαναγιωτης / λευκα) δεν θα εχουμε πεστροφα φετος ? μπορυν να γεμωσουν και να στοκαριστουν πριν το αλλο καλοκαιρι?
Nαι. Αυτό θα γίνει. Ο Καλοπαναγιώτης και η Λεύκα γεμίζουν κάθε χρόνο. Απλά αν φανούμε τυχεροί και βρέξει γερά στην περιοχή του Ολύμπου θα έχουμε και μεγάλες εκτός από τις φρεσκοστοκαρισμένες...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: rainbow and brown trout

Post by PeRoUkKaS »

(CyBasser) wrote:
PeRoUkKaS wrote: παιδια κατι αλλο.. οπως παμε φετος ( καλοπαναγιωτης / λευκα) δεν θα εχουμε πεστροφα φετος ? μπορυν να γεμωσουν και να στοκαριστουν πριν το αλλο καλοκαιρι?
Nαι. Αυτό θα γίνει. Ο Καλοπαναγιώτης και η Λεύκα γεμίζουν κάθε χρόνο. Απλά αν φανούμε τυχεροί και βρέξει γερά στην περιοχή του Ολύμπου θα έχουμε και μεγάλες εκτός από τις φρεσκοστοκαρισμένες...
Ωραια φιλε! Υπολογιζα πως καπως ετσι θα γινει, ειναι μικρα φραγματα και στις περιοχες αυτες βρεχει καθε χρονο αρκετα για να γεμωσουν.. ομως για τις μεγαλες που λες, ενοεις απο εκεινες που υπαρχουν ηδη μεσα? Ο καλοπαναγιωτης εχει 20% νερο μεσα στο φραγμα.. υπαρχει περιπτωση να στερεψει τελειος πριν βρεξει??
Η λευκα η καιμενη ηταν ακομη χειροτερα.. :roll: :?:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: rainbow and brown trout

Post by PeRoUkKaS »

PeRoUkKaS wrote:
(CyBasser) wrote:
PeRoUkKaS wrote: παιδια κατι αλλο.. οπως παμε φετος ( καλοπαναγιωτης / λευκα) δεν θα εχουμε πεστροφα φετος ? μπορυν να γεμωσουν και να στοκαριστουν πριν το αλλο καλοκαιρι?
Nαι. Αυτό θα γίνει. Ο Καλοπαναγιώτης και η Λεύκα γεμίζουν κάθε χρόνο. Απλά αν φανούμε τυχεροί και βρέξει γερά στην περιοχή του Ολύμπου θα έχουμε και μεγάλες εκτός από τις φρεσκοστοκαρισμένες...
Ωραια φιλε! Υπολογιζα πως καπως ετσι θα γινει, ειναι μικρα φραγματα και στις περιοχες αυτες βρεχει καθε χρονο αρκετα για να γεμωσουν.. ομως για τις μεγαλες που λες, ενοεις απο εκεινες που υπαρχουν ηδη μεσα? Ο καλοπαναγιωτης εχει 20% νερο μεσα στο φραγμα.. υπαρχει περιπτωση να στερεψει τελειος πριν βρεξει??
Η λευκα η καιμενη ηταν ακομη χειροτερα.. :roll: :?:
και ακομα κατι φιλε (εσυ που ξαναειδες τουτο το εργο).. τα λυμπια τωρα που βρισκονται σε τουτη την κατασταση, σε ποσα χρονια περιπου μπορουν να ανακαμψουν? πιανει νερο η περιοχη?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: rainbow and brown trout

Post by EVANTHIS LOIZOU »

From Athens with love :wink:
Ελπιζω να φτασουν καλες μερες τα εγγονια μου :oops: :oops: :cry: :cry:
Το φραγμα των Λευκαρων χρειαστηκε 40 χρονια να στηθει και μονο ενα χρονο ηληθιοτητας για να καταστραφει.
Τι να ελπιζω πια :?:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:From Athens with love :wink:
Ελπιζω να φτασουν καλες μερες τα εγγονια μου :oops: :oops: :cry: :cry:
Το φραγμα των Λευκαρων χρειαστηκε 40 χρονια να στηθει και μονο ενα χρονο ηληθιοτητας για να καταστραφει.
Τι να ελπιζω πια :?:
Στο μέλλον. Στους ανθρώπους που ενδιαφέρονται.

Κακά τα ψέματα, φταίμε ΟΛΟΙ για ότι έγινε. Δεν μπορούμε να επιστρέψουμε. Στο χέρι μας είναι να μην τα ξαναπάθουμε.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: rainbow and brown trout

Post by C&R »

(CyBasser) wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:From Athens with love :wink:
Ελπιζω να φτασουν καλες μερες τα εγγονια μου :oops: :oops: :cry: :cry:
Το φραγμα των Λευκαρων χρειαστηκε 40 χρονια να στηθει και μονο ενα χρονο ηληθιοτητας για να καταστραφει.
Τι να ελπιζω πια :?:
Στο μέλλον. Στους ανθρώπους που ενδιαφέρονται.

Κακά τα ψέματα, φταίμε ΟΛΟΙ για ότι έγινε. Δεν μπορούμε να επιστρέψουμε. Στο χέρι μας είναι να μην τα ξαναπάθουμε.
Όχι φιλε μου δεν φταίμε όλοι , διαφωνώ κάθετα. Υπάρχουν οι ένοχοι και όλοι τους ξέρουμε.Εγώ πάντως δεν έχω ενοχες για ότι έγινε τουναντίον πιστεύω ότι έκανα ότι περνα από το χέρι μου. Το ίδιο πρέπει να ισχύει και για σένα.

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by PrEdAtΩR »

C&R wrote:
(CyBasser) wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:From Athens with love :wink:
Ελπιζω να φτασουν καλες μερες τα εγγονια μου :oops: :oops: :cry: :cry:
Το φραγμα των Λευκαρων χρειαστηκε 40 χρονια να στηθει και μονο ενα χρονο ηληθιοτητας για να καταστραφει.
Τι να ελπιζω πια :?:
Στο μέλλον. Στους ανθρώπους που ενδιαφέρονται.

Κακά τα ψέματα, φταίμε ΟΛΟΙ για ότι έγινε. Δεν μπορούμε να επιστρέψουμε. Στο χέρι μας είναι να μην τα ξαναπάθουμε.
Όχι φιλε μου δεν φταίμε όλοι , διαφωνώ κάθετα. Υπάρχουν οι ένοχοι και όλοι τους ξέρουμε.Εγώ πάντως δεν έχω ενοχες για ότι έγινε τουναντίον πιστεύω ότι έκανα ότι περνα από το χέρι μου. Το ίδιο πρέπει να ισχύει και για σένα.

φταίμε εμείς που κάναμε χιλιάδες ψαρια catch&release η οι απο πάνω που κάνουν ότι σκεφτούν για να βγάλουν κέρδος με οποιοδήποτε τίμημα?

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

Φταίμε όχι άμεσα - σίγουρα δεν φέραμε εμείς την καταστροφή.

Αλλά: Λέω ότι φταίμε (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα φυσικά) γιατί σε καμμιά περίπτωση δεν πίστεψα ότι οι διάφοροι αρμόδιοι αναρμόδιοι θα μας έφερναν σε αυτά τα χάλια.

Δεν έχω φυσικά μετανιώσει ούτε για τα ψάρια που άφησα (catch and release) ούτε για την προσπάθεια που έκανα να εμπεδώσω στον κόσμο την συνείδηση αυτή, ούτε φυσικά για τους αγώνες που έκανα (όπως και κάποιοι άλλοι) τον τελευταίο χρόνο για να σώσω ότι σώζεται.

Όμως ναι, μετανιώνω γιατί σε κρίσιμες στιγμές άφησα άλλους ανεύθυνους να χειριστούν τα φλέγοντα μας θέματα και να μας αφήσουν να βγάζουμε τα καμένα ξύλα απ'την φωτιά, μετανιώνω γιατί δεν άρχισα τον προσωπικό μου αγώνα πιο γρήγορα όταν βρέθηκα σε "ανεξάρτητο" μετερίζι, μετανιώνω γιατί δεν αγωνίστηκα αρκετά να τους πείσω όλους να ενοχλούν και να παίρνουνε τηλέφωνα τον κάθε λογής μαλ@&@ που για μια χούφτα ψήφους ίσως βοηθούσε, γιατί δεν πίεσα αν θέλετε αρκετά άλλους να κάνουν και εκείνοι δυναμικό αγώνα.

Αυτά είναι τα δικά μου αισθήματα, γι' αυτό νοιώθω ότι φταίω εγώ. Αλλά, εδώ που είμαστε ότι έγινε έγινε και είναι πίσω μας. Μετρά η επόμενη μέρα. Μας περιμένει ένα βουνό να το ανεβούμε για να ξαναέχουμε αυτά που είχαμε.

Αντίθετα με τον φίλο Ευάνθη (χωρίς καμμιά παρεξήγηση αγαπητέ μου Ευάνθη!), δεν σκοπεύω να περιμένω να δούν καλές μέρες τα παιδιά ή τα εγγόνια μου. Θέλω να τις δω και να τις χαρώ ΕΓΩ και οι τωρασινοί μου σύντροφοι. Και θα παλέψω σκληρά, πολύ σκληρά γι' αυτό. Γνωρίζω ότι ακόμη είναι αναστρέψιμη η κατάσταση στα περισσότερα φράγματα. Θα χρειαστεί να δοθούν αγώνες και μάχες. Και μεμψιμοιρίες και απελπισίες εδώ δεν χωρούν....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”