ψαρεμα κοκκινοφτερης

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by bassman »

stylgeo wrote:Στο ίντερνετ λέει πως έχει ..., F1 hybrids, ...:D
Ξέρεις για ποιό είδος ψαριού αναφέρεται?
I'd rather be fishing!

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by stylgeo »

Παιθκιά εν τούτη δαμέ η λίμνη ( ή λίμνες) http://www.lavenderhallfishery.co.uk/. Μπορώ να πώ πως στην Αγγλία γενικά υπάρχουν πολλά καλύτερες, αλλά τούτη εν τόσο κοντά που έν χάννει. Θα πάω αύριο και θα σας πώ πώς τα επήεν, ελπίζω να φκάλω και καμιά φώτο.
Το ψάρι που αναφέρεται εν υβρίδιο κυπρίνου, τωρά εν ξέρω τί υβρίδιο, αννέν κρούσιαν με κόμμον, ή τίποτε άλλο.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by (CyBasser) »

bassman wrote:
stylgeo wrote:Στο ίντερνετ λέει πως έχει ..., F1 hybrids, ...:D
Ξέρεις για ποιό είδος ψαριού αναφέρεται?
Ναι. F1 στην Αγγλία είναι υβρίδια εισαγώμενου (Γαλλίας) και αγγλικού κυπρίνου που έχουν την δυνατότητα να μεγαλώνουν πιο γρήγορα απ'τους αγγλικούς ακόμη και στις τοπικές κρύες συνθήκες. Τελικά εν χρήσιμο να διαβάζω την Angler's Mail (Αγγλική εβδομαδιαία εφημερίδα για coarse fishing, διαθέσιμη σε συγκεκριμμένο μέρος στην κύπρο). Γρηγόρη, μεν ενθουσιάζεσαι άδικα :naughty:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by konstantinos kalogir »

Και ονομάσαν τα καημένα τα ψάρια F1 επειδή μεγαλώνουν γρήγορα;;;; Σαν τα ονομάσουν Φελιπε Μάσα....!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by bassman »

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!! 8)
I'd rather be fishing!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by PeRoUkKaS »

αν δεν καμνω λαθος, που κατι ντι βι ντι που ειδα, ενεν διασταυρωση βλικας με κοκκινοφτερα :?: :?: :?:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by (CyBasser) »

PeRoUkKaS wrote:αν δεν καμνω λαθος, που κατι ντι βι ντι που ειδα, ενεν διασταυρωση βλικας με κοκκινοφτερα :?: :?: :?:
Υπάρχει και αυτή η διασταύρωση αλλά δεν ονομάζεται F1, γιατί δεν μπορούν μετά να ξανα-αναπαραχθούν. Παρεπιπτόντως, η διασταύρωση βλίκκας - κοκκινοφτέρας ήταν κοινή στην Γερμασόγεια, την ονομάζαμε "βλικκόφτερο" :D :D .

Το F1, F2, F3 κλπ υποδυκνύει τον αριθμό της διασταυρούμενης γενεάς. Συνήθως, τα ψάρια της F1 έχουν τα καλύτερα γενετικά χαρακτηριστικά των πατρικών στοκ, και με προσοχή στην διαχείρηση τα χαρακτηριστικά αυτά διατηρούνται.

Δυστυχώς για bassman και Greg, το ευρωπαϊκό F1 αναφέρεται σε κυπρίνους. Άλλωστε στην Αγγλία ούτε F0 απ'αυτό που θέλετε δεν υπάρχει σε σημαντικούς αριθμούς, το F1 περιμένατε????
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by bassman »

Ποτέ δεν ξέρεις... :lol:
I'd rather be fishing!

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by stylgeo »

Η μέρα σήμερα ήταν αναλόγως επιτυχημένη. Επήα για κοκκινοφτέρες και έπιασα αρκετά ψάρια και διάφορων λογιών. Εδοκίμασα πρώτα την τύχη μου στην λίμνη για τους αρχάριους, και δεν είχα τύχη τζιαμέ :lol: . Έπιασα δύο μικρές τίγκες και έν είχε πολλούς τσίμπους, και εμεταφέρθηκα σε μιαν άλλη λίμνη δίπλα. Τζιαμέ αρχίσαν οι κοκκινοφτέρες, εν επρολάβαινα να δολώνω. Πρέπει να έπιασα γύρω στις 20 κοκκινοφτέρες. Αραιά και πού έπιανα και καμιά πέρκα, έπιασα και 2 ψάρια τα οποία μοιάζουν πολύ με κοκκινοφτέρες αλλά χωρίς τα κόκκινα πτερύγια, δακάτω τα λένε rudd. Επερνούσα ωραία ώσπου έγινεν το κακό. Επιάστηκεν ένας κυπρίνος θηρίο, και εβούρουν και δεν επρολάβαινα. Η απόχη μου μικρή, είμουν και μόνος μου, τα εργαλεία μου λεπτά (εγγλέζικο 4m carbon με waggler, 18άρα μάνα και 14άρα παράμαλο) αλλά μπορώ να πώ πως το εγγλέζικο έκαμεν τέλεια τη δουλειά του. Έφερα τον ώς την απόχη 6 φορές αλλά δεν έλεγε να κουραστεί. Η αλήθεια είναι πως η απόχη μου ήταν όντως πολύ μικρή, και αν είχα τούντες τεράστιες τες αποχιάρες που χρησιμοποιούν οι ψαράδες κυπρίνων θα τον είχα καταφέρει. Το κακό έγινε, μετά που περίπου 15 λεπτά απαγκιστρώθηκεν και άφησεν με με 2 χείλη καμένα, με το δεξί μου χέρι πιασμένο που την μάχη, αλλά η αλήθεια ευχαριστήθηκα το. Ένας ψαράς δίπλα μου που επαρακολουθούσε την μάχη είπεν μου πως ήταν "at least 15 pounds", άρα τουλάχιστον 7 κιλά. Εγώ παιθκιά εν τον έβαλλα κάτω που 10 να σας πώ την αλήθεια, αλλά σε έτσι περιπτώσεις έν έχω εμπιστοσύνη της δικής μου κρίσης, έτσι εννά πώ πως ήταν περίπου 8 κιλά. Ξέρω πως σε σύκριση με τα τέρατα που κυκλοφορούν στες λίμνες της Αγγλίας τούτος έννεν τίποτε το σπουδαίο, αλλά αν τον εκατάφερνα θα ήταν το μεγαλύτερο ψάρι που είχα πιάσει. Έσιει τζαι άλλες φορές ομως :twisted: :wink:
Τελικά το μεγαλύτερο ψάρι της ημέρας ήταν ένας κυπρινούλης 1 κιλό και κάτι ζυγισμένος, ο οποίος όμως επιάστηκεν μετά τον μεγάλο και εν τον επολλοχάρηκα.
Και επειδή έτσι πόστς χρειάζονται φώτος, είχα πάρει την φωτογραφική μαζί μου, και επειδή είμουν μόνος μου έκοψεν το ο νούς μου και επήρα τον ευρυγώνιο το φακό :lol:
Attachments
rudd
rudd
IMG_3779.jpg (186.47 KiB) Viewed 5132 times
roach
roach
IMG_3772.jpg (220.36 KiB) Viewed 5133 times
tench
tench
IMG_3766.jpg (176.84 KiB) Viewed 5130 times

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by stylgeo »

More Photos
Attachments
Perch
Perch
IMG_3787.jpg (213.54 KiB) Viewed 5132 times
Για να δείτε και λίγο το τοπίο, ξέρω πως θέλω και κούρεμα και ξιούρισμα :p
Για να δείτε και λίγο το τοπίο, ξέρω πως θέλω και κούρεμα και ξιούρισμα :p
IMG_3786.jpg (225.17 KiB) Viewed 5132 times
carp
carp
IMG_3782.jpg (177.78 KiB) Viewed 5127 times

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΜΠΡΑΒΟ :idea: :idea: :idea: :idea:
Ειναι το ονειρο μου να δημιουργησω μια λιμνη σαν αυτη :pray: :pray: :pray: :pray:

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by PeRoUkKaS »

περκες και τιγκες... αχχχχχ
εγω εν τα ψαρεψα ακομα.. και οπως θωρω δαμεσα.. ουτε και προκειτε
Last edited by PeRoUkKaS on Sun May 24, 2009 9:12 pm, edited 1 time in total.
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by (CyBasser) »

PeRoUkKaS wrote:περκες και τινγκες... αχχχχχ
εγω εν τα ψαρεψα ακομα.. και οπως θωρω δαμεσα.. ουτε και προκειτε
Και μείς που τα ψαρέψαμε παλιά... ειδικά τις τίγκες.... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Ωραίος όμως! Επόμενη φορά θα έρθει η κυπρινάρα!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by stylgeo »

Μπορώ να πώ πως οι τίγκες για το μέγεθος τους εκάμαν τρομερά τραβήγματα. Δηλαδή η πιο μεγάλη που έπιασα εχτές εν θα ξεπερνούσε τα 350γρ, αλλά ετραβούσε για ψάρι πολλά πιο μεγάλο. Σίουρα θα ξαναπάω να δοκινάσω την τύχη μου για κανένα τέρας, και ελπίζω να το καταφέρω τούντη φορά!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by fISHANDCHIPS »

αυτό θα πει απολαμβάννω το ψάρεμα ... οταν θέλουμε ηρεμία και χαμηλούς τόνους ... χρειάζεται και τούτο κάποτε
το rudd πάλε ονομάζεται κοκκινοφτέρα ...είναι το Scardinius erythrophthalmus
και σε ελλινικά σαιτ που το έψαξα είναι κοκκινοφτέρα ,ενώ το Rutilus rutilus (η δική μας κοκκινοφτέρα) είναι τσιρόνι...ένα απο τα τσιρόνια τελος πάντον
Στην Βουλγαρία ξέρω ότι κοκκινοφτέρα είναι το rudd
Τωρά φκάλε άκρη
Με ήντα ψυχή να σηκωστεί κάποιοςμες τον λάλλαρο να παεί κλήρου για κοκκινοφτέρες ...μετά που τούτες τις φωτογραφίες :naughty:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”