ψαρεμα κοκκινοφτερης

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by (CyBasser) »

andrea5 wrote:κυριε ρολανδο πολυ ωραιο το κειμενο
για κοκκινοφτερες μαλλον θα ψαρευω στην κληρου που με βολευει καλυτερα
αρεσε μου η ιδεα με το feeder ,χωρις να την εχο ξαναδοκιμασει ,μονο ειδα τους γαλλους στο chase & peche
Λοιπόν Αντρέα μου, τωρά που "εξιμπέρτεψα" με τα δκυό τα πειρακτήρια.... Ευχαριστώ για τα σχόλια σου για το κείμενο. Σε λίγους μήνες θα υπάρχει εκτεταμένη αναφορά για την κοκκινοφτέρα και το ψάρεμα της στο περιοδικό.

Στην Κλήρου υπάρχουν ωραιότατες κοκκινιφτέρες (πέραν των 350 γρ!) οι οποίες τσιμπούν σε διάφορα δολώματα όπως ζυμάρι, σιταροπούλα, μπιγκαττίνι, dendrobaena. Η μέθοδος με feeder λογικά πρέπει να δουλέψει καλά, ειδικά με μπιγκαττίνι, αφού ο βυθός του φράγματος είναι σχετικά πολύ καθαρός. Σημεία μπορείς να διαλέξεις εύκολα, προτίμα σημεία με ξαφνική αύξηση βάθους σχετικά κοντά στην όχθη. Θα σου εισηγηθώ όμως να έχεις το καλάμι σε στηρίγματα και αν μπορείς να έχεις την μυσίνα στο δάκτυλο για να νιώθεις την τσιμπιά (εκτός αν έχεις swingtip ή quivertip). Με swingtip και feeder τις ψάρεψα (παλαιότερα) επανειλημμένα στην Γερμασόγεια και απόλαυσα ψάρεμα, μου έδινε σταθερά μεγαλύτερες από ότι η αντέννα ή το εγγλέζικο...

Άντε! περιμένουμε ενημέρωση!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by PeRoUkKaS »

(CyBasser) wrote: Στην Κλήρου υπάρχουν ωραιότατες κοκκινιφτέρες (πέραν των 350 γρ!) οι οποίες τσιμπούν σε διάφορα δολώματα όπως ζυμάρι, σιταροπούλα, μπιγκαττίνι, dendrobaena. Η μέθοδος με feeder λογικά πρέπει να δουλέψει καλά, ειδικά με μπιγκαττίνι
εγω δυο φραγματα που καταφερα να τις ψαρεψω με την μεθοδο feeder ειναι στην κληρου με μπικατινι (οπως προαναφερε ο Ρολανδος) και στην ταμασσο, και εκει δουλευει πολυ καλα το feeder για μεγαλες κοκκινοφτερες, ειδικα με καλαμποκι.
το καλυτερο ψαρεμα το εκανα περσι στα Λυμπια :angry-cussingblack: , οπου δεν επιανα κοκκινοφτερα κατω των 300γρ :( :(
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by MariosK »

Όντος στα Λύμπια είχε πολλά ωραίο ψάρεμα κοκκινόφτερας :cry: τζε χρυσόψαρου :oops:... Να δω τι θα καταλάβουν τωρά που το στρατζίσαν!!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by bassman »

Και μπόλικα λαυράκια :( :( :(
I'd rather be fishing!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by MariosK »

bassman wrote:Και μπόλικα λαυράκια :( :( :(
Είχε τζε ποτζίνα πολλά αλλά εν τα αφήκαν να μεγαλώσουν :(, ή τουλάχιστο εγώ εν έφκαλα καμιάν φορά μεγάλο :(.

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by bassman »

Αρκετά 1-1.5 κιλό και πολλά μισόκιλα. Τώρα είναι ακόμα μια ανάμνηση.
I'd rather be fishing!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by (CyBasser) »

"Επιτροπή Διαχείρησης"... Ούλλοι σττην Κύπρο είναι "μάστροι".... :x :x :x :x :x :x :x

Τέλως πάντων ρε, αρκέψαμε τζαι ξεφεύγουμε που το θέμα... Ψάρεμα κοκκινόφτερης, αναμένουμε αποτελέσματα και φωτό Αντρέα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by admin »

Ενδιαφέρεται κανένας για ψάρεμα κοκκονόφτερας την Κυριακή -Αρμίνου απο τις 07,00 -10,30 το πρωί -Προσφέρω μεταφορικό μέσο-καφέ και αλμυρά :mrgreen:

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by Tryfon »

φιλε μου θα σου λεγα πολυ ευχαριστως αν δεν ειχα τεσ εξετάσεις μου :geek:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by admin »

Tryfon wrote:φιλε μου θα σου λεγα πολυ ευχαριστως αν δεν ειχα τεσ εξετάσεις μου :geek:
Τι εξετάσεις ρε? Φισηινγ 305?

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by Tryfon »

:lol:
οι μακάρι !
Computer Science και ευτηχώς τελιώνω :dance:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by andrea5 »

μακαρι να μπορο τζαι να παω την κυριακη ,τζαι εν να πιαο τζαι την καμερα μαζι ,
ειμαι λιο παραπανο αισιοδοξος απο οτι πρεπει αλλα οκ , στες δυο τρεις φορες εν να μεν μου κατσει κανενα ψαρι να φκαλουμε φοτο ^^ :D

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by admin »

Τέλοσπάντων όποιος θέλει να ακολουθήσει is more than wellcome πιαστε με τηλέφωνο γιατί δέν θα έρθω γραφείο αύριο και δέν έχω computer στο σπίτι. 99-499357

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by stylgeo »

Αύριο θα πάω για πρώτη φορά σε μια λίμνη που ανακάλυψα πρόσφατα αρκετά κοντά στο σπίτι μου (Αγγλία), είναι 3 λεπτά περπάτημα που τον σταθμό του τραίνου, ο οποίος είναι ο αμέσως επόμενος που εκείνον κοντά στο σπίτι μου. Άρα, αν τα λοάρκασα καλά, 6 λεπτά περπάτημα ως το σταθμό, 3 λεπτά στο τραίνο, και 3 λεπτά περπάτημα, υπό ιδανικές συνθήκες θα μπορώ να ψαρεύω όποτε θέλω σε 12 λεπτά :banana-dreads:
Στο ίντερνετ λέει πως έχει gudgeon, roach, rudd, bream, tench, perch, golden orfe, crucian carp, F1 hybrids, common, mirror, ghost and koi carp, άρα θα στοχεύσω για τις κοκκινοφτέρες και τις πέρκες, και μετά ό,τι κάτσει. Άρα, θα ετοιμάσω τα match μου υλικά, λεπτές μισινούλες, μικροσκοπικά αγκίστρια, υπερευαίσθητους φελλούς, μπόλικη τροφή, μπόλικα μπικατίνι κόκκινα, και ο Θεός βοηθός :D

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by Greg »

stylgeo wrote: Στο ίντερνετ λέει πως έχει gudgeon, roach, rudd, bream, tench, perch, golden orfe, crucian carp, F1 hybrids, common, mirror, ghost and koi carp, άρα θα :D
εν τζιε αστιεφκεσε ? δωσε μου το λινκ :twisted:
Esox Lucius

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”