Άλλα είδη πέστροφας

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

fISHANDCHIPS wrote:Η πέστροφα( ιριδωτή ) ... Salmo gairdneri irideus ή Oncorynchus mykiss
Τελικά που κατατάσεται ? Η μάλλον είναι συνονυμο
Επειδή στο πανεπιστήμιο εμάθαν μας την ως Salmo gairdneri irideus - Αμερικάνικη ιριδωτή πέστροφα
Μέχρι σχετικά πρόσφατα (ως το 2001 αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος) όλες οι πέστροφες και σολωμοί ανήκαν στο γένος Salmo, και υπήρχε και το γένος Salvelinus στο οποίο ανήκαν κάποια ψάρια με μικρές εξωτερικές διαφορές από τις ‘καθαρόαιμες‘ πέστροφες-σολωμούς, και που στα αγγλικά ήταν γνωστά ως Chars (παρά το ότι το Salvelinus fontinalis είναι γνωστό ως 'Brook Trout', στην πραγματικότητα είναι 'Brook Char'). Επίσης, παλαιότερα το Hucho hucho εθεωρείτο είδος σολωμού.

Κάπου λοιπόν γύρω στο 2000 με 2001 κάποιοι ζωολόγοι διαχώρισαν το γένος Salmo σε Salmo (trouts) και Oncorynchus (salmons). Ο διαχωρισμός έγινε βάση κύριως μικροδιαφορών στους σκελετούς των ψαριών που τα κατέτασσαν στην μιά ή στην άλλη κατηγορία. Επίσης, τα ψάρια του γένους Oncorynchus έχουν πιο μεγάλη τάση να είναι ανάδρομα. Η παλαιά ‘Salmo gairdneri irideus' βάση του διαχωρισμού αυτού εμπίπτει στο γένος Oncorynchus, δηλαδή στα ψάρια που ονομάζονται γενικά σολωμοί, και έχει μετονομαστεί σε Oncorynchus mykiss. Υπ’ όψιν η αμερικανική 'Steelhead Trout' δεν είναι τίποτε άλλο από την ανάδρομη rainbow, δηλαδή η Oncorynchus mykiss όταν κατεβαίνει στην θάλασσα (όπως ακριβώς η ’Sea Trout' δεν είναι τίποτε άλλο από την ανάδρομη Brown Trout, Salmo trutta!

Ξέρω, ακούγεται λίγο μπερδεμένο όλο αυτό με τα systematics της οικογένειας Salmonidae, αλλά έτσι είναι η επιστήμη! Πάντως υπάρχουν ιχθυολόγοι που δεν δέχονται τον διαχωρισμό του γένους Salmo, όμως είναι η μειοψηφία και ο διαχωρισμός σήμερα είναι αποδεκτός επίσημα από την FAO....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:
fISHANDCHIPS wrote:
konstantinos kalogir wrote:Οκ ας συνεχίσουν να βάλλουν brown και είμαι happy :oops: :oops:
O Κωσταντίνος ε καλός πιλότος...επροσγήωσε μας ομαλά
Ναι γιατί έτσι όπως εν η κατάσταση τωρα με τα φράγματα εχάσαμε το ψάρεμα στο Παλαιχώρι, αν εφκέρωνε και ο Καλοπαναγιώτης ήταν να βρουν ευκαιρία να μεν εκτρέφουν ούτε ιριδίζωζες. Αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ σχεδόν υπερχήλησε!!!!
O Kωνσταντίνος μπορεί να μας επροσγείωσε ομαλά και τον συγχαίρω, όμως εδώ κάνει ένα σοβαρό ‘φάουλ’. Δεν μπορείς φίλε Κωνσταντίνο να κατηγορείς ένα αρμόδιο κυβερνητικό Τμήμα χωρίς να γνωρίζεις την πραγματικότητα! Λυπάμαι που είμαι λίγο ’σκληρός’ μαζί σου, αλλά έχεις υπ’ όψιν σου ότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ βάση οποιασδήποτε νομοθεσίας να εκτρέφουν πέστροφες για να μπορείς και εσύ, και εγώ, και τόσοι άλλοι να τις ψαρεύουμε; Αν αυτοί οι άνθρωποι φίλε Κωνσταντίνο σκέφτονταν όπως αναφέρεις, ούτε η καφετιά θα υπήρχε ούτε η ιριδωτή. Σου ξεκαθαρίζω κάτι, επειδή σε ξέρω και προσωπικά― έχουν κι αυτοί κάνουν πολλά λάθη τα οποία σίγουρα δεν βοήθησαν στην σημερινή κατάσταση. Ομως, από την στιγμή που έστω κι αυτό το λίγο που ασχολούνται το κάνουν χωρίς υποχρέωση, και από την στιγμη που το ερασιτεχνικό ψάρεμα στα φράγματα ΔΕΝ περιλαμβάνονται καθόλου στα καθήκοντα τους (αλλά προς τιμή τους ασχολούνται παρά το ότι έχουν πιο άμεσα και επείγοντα καθήκοντα στους τομείς της επαγγελματικής ιχυοκαλλιέργειας) δεν είναι νομίζω σωστό να τους κατηγορούμε με τέτοιο τρόπο. Αυτή την στιγμή φίλε τα άτομα αυτά περπατούν στις λάσπες των Λευκάρων σε περιοδεία που δεν είναι στα άμεσα καθήκοντα τους...

Ελπίζω να μην με παρεξήγησες Κωνσταντίνε, ξέρω ότι είναι πολλοί που σκέφτονται με τον τρόπο αυτό κυρίως επειδή δεν γνωρίζουν τι γίνεται. Και επειδή ακριβώς σε ξέρω προσωπικά έχω το θάρρος να σου εξηγήσω τί γίνεται. Παρόμ οια συζήτηση υπήρξε και στο παρελθόν
http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... &sk=t&sd=a
στην ενότητα Τ.Α. στα γλυκά νερά. Αντε Κωνσταντίνο, και καλά ψαρέματα!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

Ξέρω, ξέρω, επεράσαν μέρες που τούτο το θέμα, αλλά όταν είδα αυτή τη φωτό δεν μπορούσα να μην την κάνω post! Η Brook Trout (ή Brook Char ή Speckled Trout ή Brookie ή "Σαλμερίνο" όπως την ονόμασε το Κυπριακό ΤΑ όταν έκανε την απόπειρα να την εισαγάγει) ,Salvelinus fontinalis, σε όλο της το μεγαλείο..... Έτσι ήταν οι περισσότερες που έπιανα στο Vermont από το 1990 ως το 1994 (Good' ol times :cry: :cry: )
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

Εγώ νομίζω να βάλουμε όλοι που 100 ευρώ να κάμουμε μια πισίνα μεγάλη και να φέρουμε ότι πέστροφες θέλουμε και να κάμνουμε όλα τα ψάρια που θα ψαρέυκουμε τζιαμέ release!!! :lol: 8)

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by sifu-nas »

Εν να γινει καννιβαλισμος αν βαλει τιποτε που τουτα που λαλει ο Χαμπης τζιαι ο Γρεγκ!!! :twisted: :twisted: :twisted: :lol: η λιμνη των τερατων...

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by caveman »

konstantinos kalogir wrote:Εγώ νομίζω να βάλουμε όλοι που 100 ευρώ να κάμουμε μια πισίνα μεγάλη και να φέρουμε ότι πέστροφες θέλουμε και να κάμνουμε όλα τα ψάρια που θα ψαρέυκουμε τζιαμέ release!!! :lol: 8)
Στην βουλγαρία που είμουν, σε ένα παζάρι για ζώα(κατοικίδια, οικόσιτα κτλ.) είχε ένα μικρό πετ σιόπ που πουλούσε ότι βάλει ο νούς σας... σαλβελίνους, πέρκες, ζάντερ, pike, μικρούς γουλιανούς τζαι πάρα πολλά άλλα τέτοια για.... την γιάλλα :lol: :lol: :lol: Αν είχαμε ένα παρόμοιο πετ σιοπ δακάτο, τότε θα λείνονταν όλα τα προβλήματα μας :mrgreen: αλλά δυστιχός έν έχουμε
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

caveman wrote:
konstantinos kalogir wrote:Εγώ νομίζω να βάλουμε όλοι που 100 ευρώ να κάμουμε μια πισίνα μεγάλη και να φέρουμε ότι πέστροφες θέλουμε και να κάμνουμε όλα τα ψάρια που θα ψαρέυκουμε τζιαμέ release!!! :lol: 8)
Στην βουλγαρία που είμουν, σε ένα παζάρι για ζώα(κατοικίδια, οικόσιτα κτλ.) είχε ένα μικρό πετ σιόπ που πουλούσε ότι βάλει ο νούς σας... σαλβελίνους, πέρκες, ζάντερ, pike, μικρούς γουλιανούς τζαι πάρα πολλά άλλα τέτοια για.... την γιάλλα :lol: :lol: :lol: Αν είχαμε ένα παρόμοιο πετ σιοπ δακάτο, τότε θα λείνονταν όλα τα προβλήματα μας :mrgreen: αλλά δυστιχός έν έχουμε
Και να αδειάσουν και οι τσέπες μας.... :lol: :lol:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by Greg »

οι 'πεστροφαδες' του φορουμ ας βαλουν καμια φοτω της σημερινης εξωρμησης να χαρουμε και μεις οι υπναραδες :D
Esox Lucius

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

Greg wrote:οι 'πεστροφαδες' του φορουμ ας βαλουν καμια φοτω της σημερινης εξωρμησης να χαρουμε και μεις οι υπναραδες :D
Επιάσαν τίποτε;;;

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by caveman »

Greg wrote:οι 'πεστροφαδες' του φορουμ ας βαλουν καμια φοτω της σημερινης εξωρμησης να χαρουμε και μεις οι υπναραδες :D
Όσες επιάμε ήταν ούλλες c&r οπόταν αν θέλει ο c&r να σας βάλει καμιά φώτο, τότε θα δείτε :wink:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by Greg »

να πιστεψω οτι εν εφκαλες 180 φοτω την καθε πεστροφα που εφκαλλες? :twisted: ατε συρε καμια φοτο να δουμε χρωματα
Esox Lucius

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

Αν είναι φωτογραφίες του caveman σαστείτε και εν να δούμε 4κιλες πέστροφες!!!! :lol: :lol: Απ' ότι εκατάλαβα εν ειδικός πάνω σε κάτι τέτοια.

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by C&R »

caveman wrote:
Greg wrote:οι 'πεστροφαδες' του φορουμ ας βαλουν καμια φοτω της σημερινης εξωρμησης να χαρουμε και μεις οι υπναραδες :D
Όσες επιάμε ήταν ούλλες c&r οπόταν αν θέλει ο c&r να σας βάλει καμιά φώτο, τότε θα δείτε :wink:
Image

Ο cavemann ηταν αυτος που βρηκε το pattern της μερας. Μπραβο και για το C&R φιλε 8)
Last edited by C&R on Sun Jan 11, 2009 4:29 pm, edited 1 time in total.

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by PrEdAtΩR »

caveman rules

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by Greg »

caveman is the law!
Esox Lucius

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”