Άλλα είδη πέστροφας

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

Την πρωτοχρονιά γνωρίστηκα με ένα Αμερικάνο ο οποιός μου έδειξε μέσω facebook κάποιες φωτογραφίες με πέστροφες που ψαρεύει στη χώρα του και με σολωμούς. Εκτός από rainbow και brown μου έδειξε ακόμα 2 άλλα είδη πέστροφας που δεν θυμάμαι τα ονόματά τους. Κατά πόσο είναι δυνατό να εμπλουτιστούν τα φράγματά μας με κάποιο άλλο είδος πέστροφας και αν γίνεται, πως μπορούμε να το προωθήσουμε???

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by C&R »

Φιλε δεν νομιζω η κυπρος να προσφερετε για μεγαλες επενδυσεις στο ψαρεμα τις πεστροφας. Το μελλον μας ειναι αλλου...

Image

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by fISHANDCHIPS »

konstantinos kalogir wrote:Την πρωτοχρονιά γνωρίστηκα με ένα Αμερικάνο ο οποιός μου έδειξε μέσω facebook κάποιες φωτογραφίες με πέστροφες που ψαρεύει στη χώρα του και με σολωμούς. Εκτός από rainbow και brown μου έδειξε ακόμα 2 άλλα είδη πέστροφας που δεν θυμάμαι τα ονόματά τους.
Στην Αμερική και Καναδά τα άλλα δύο είδη πέστροφας που ψαρεύκουντε συστηματικά σε τόπους που έχει και σολωμούς έιναι Steelhead trout (που ζεί στην θάλασσα αλλά αναπαράγεται σε ποταμούς) και αποκλείεται να κάμνει και η Salvelinus fontinalis αλλά Κύπρο εν το βλέπω να επιβιώνει
Μακάρι να σωθούν τούτες που έχουμε και είμαστε μια χαρά :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by caveman »

C&R wrote:Φιλε δεν νομιζω η κυπρος να προσφερετε για μεγαλες επενδυσεις στο ψαρεμα τις πεστροφας. Το μελλον μας ειναι αλλου...

Image

συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο c&r :!: :!:

Πέτρο, τα σαλβελίνους εφέραν τα αλλά εν ευκάλαν το καλωκαίρι στον Καλοπαναγιότη από ότι μου είπαι ο CyBasser :wink:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:
C&R wrote:Φιλε δεν νομιζω η κυπρος να προσφερετε για μεγαλες επενδυσεις στο ψαρεμα τις πεστροφας. Το μελλον μας ειναι αλλου...

Image

συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο c&r :!: :!:

Πέτρο, τα σαλβελίνους εφέραν τα αλλά εν ευκάλαν το καλωκαίρι στον Καλοπαναγιότη από ότι μου είπαι ο CyBasser :wink:
Σωστό και είναι κρίμα. Ψάρευα την Brook Trout (Salvelinus fontinalis) συστηματικά για 4 χρόνια στις ΗΠΑ, είναι ίσως το πιο όμορφο ψάρι που μπορείς να φανταστείς αλλά και πολύ πιο ευαίσθητο από ότι οι ιριδωτές και καφετιές.

Ας επενδύσουμε εκεί που πραγματικά η Κύπρος αξίζει!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by caveman »

(CyBasser) wrote:.... είναι ίσως το πιο όμορφο ψάρι που μπορείς να φανταστείς....!
Για να το λέεις τούτο, σημαίνει πως εν είδες τες βαλκανικές soft mouth trout καί όχι μόνο!!! :arrow: :arrow: :arrow: http://www.balkan-trout.com/studied_tax ... rljika.htm

η Salmo marmoratus πρέπει ναν η ομορφότερη πέστροφα!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:
(CyBasser) wrote:.... είναι ίσως το πιο όμορφο ψάρι που μπορείς να φανταστείς....!
Για να το λέεις τούτο, σημαίνει πως εν είδες τες βαλκανικές soft mouth trout καί όχι μόνο!!! :arrow: :arrow: :arrow: http://www.balkan-trout.com/studied_tax ... rljika.htm

η Salmo marmoratus πρέπει ναν η ομορφότερη πέστροφα!!!
Χαραλάμπη, η ομορφιά είναι υποκειμενικό θέμα - πάντα θα υπάρχουν διαφωνίες. δυστυχώς δεν έχω χρόνο να βρώ τώρα καλές φωτό της fontinalis, αλλά μια βάζω πιο κάτω.... Τώρα, την softmouth την είδα μόνο σε φωτογραφίες, την fontinalis όμως την είδα ζωντανή από 60γρ ως πάνω από κιλό. Με την υπέροχη σκουρόχρωμη ράχη με τις mackerel γραμμές της, την πορτοκαλλοκόκκινη κοιλιά, τις χρυσές πινελιές στα πλευρά, και τις μώβ αποχρώσεις ήταν απίστευτη η ομορφιά της. Για μένα παραμένει το ομορφότερο γενικά ψάρι που κολυμπά!
Attachments
picture_11_full.jpg
picture_11_full.jpg (180.76 KiB) Viewed 5516 times
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by Greg »

για μενα η ομορφοτερες πεστροφες ειναι αυτες --> http://i3.photobucket.com/albums/y93/ch ... mon_sm.jpg

http://www.bluesmoke-bbq.com/064_grille ... 53x273.JPG
Esox Lucius

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by fISHANDCHIPS »

:lol: :lol: :lol: :lol: Επαυξάνω

Αλλα δε χρώματα
Attachments
salvelinus
salvelinus
0_DLAKE_41.jpg (199.27 KiB) Viewed 5478 times
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by C&R »

Greg wrote:για μενα η ομορφοτερες πεστροφες ειναι αυτες --> http://i3.photobucket.com/albums/y93/ch ... mon_sm.jpg

http://www.bluesmoke-bbq.com/064_grille ... 53x273.JPG
:lol: :lol: :lol:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:για μενα η ομορφοτερες πεστροφες ειναι αυτες --> http://i3.photobucket.com/albums/y93/ch ... mon_sm.jpg

http://www.bluesmoke-bbq.com/064_grille ... 53x273.JPG
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ωστόσο, όσον αφορά την fontinalis, καμιά φωτό δεν μπορεί να αναδείξει τα αληθινά της χρώματα και ιριδισμούς - πάντα φαίνονται "σκουρούδες" στες φωτό, ενώ στην φύση είναι μαγεία. Παρεπιπτόντως, μια μικρούλα 8εκ. είχα για τρεις μήνες σto ενυδρείο μου στις ΗΠΑ (μαζί με δυό τρία μικρά smallmouth bass των 5εκ, και μερικά μικρά sunfish) και θυμάμαι ότι τα χρώματα της ήταν μαγευτικά (το καλοκαίρι του 1994 όλα επέστρεψαν ζωντανά στον ποταμό Winooski από όπου είχαν πιαστεί με ηλεκτροψάρεμα στα πλαίσια μιας μελέτης για τάξη sport fisheries management - Good 'ol times :cry: :cry: :cry: )...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by caveman »

Τες σαλβελίνους εχώρτασα τες καμπόσον βουλγαρία!! Ένεν τζαι τπτ τόσον το ειδιέτερο.... ενώ... θόρε δαμέ... διαστάυρωση καφετιάς με marble trout(Salmo marmoratus ) :arrow:



http://www.ribiska-druzina-tolmin.si/ri ... nec_2.html
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Τες σαλβελίνους εχώρτασα τες καμπόσον βουλγαρία!! Ένεν τζαι τπτ τόσον το ειδιέτερο.... ενώ... θόρε δαμέ... διαστάυρωση καφετιάς με marble trout(Salmo marmoratus ) :arrow:
http://www.ribiska-druzina-tolmin.si/ri ... nec_2.html
Χαραλάμπη, εν την Salvelinus fontinalis ή την Salvelinus alpinus που έπιανες στην Βουλγαρία? Το πρώτο είδος έχει φυσική εξάπλωση μόνο στον ΝΑ Καναδά και ΒΑ ΗΠΑ (έχει όμως μεταφερθεί με επιτυχία σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες), ενώ το δεύτερο καλύπτει όλο το Β. Ημισφαίριο βόρεια του 50ου παραλλήλου και ταυτόχρονα βρίσκεται σε ποτάμια και λίμνες σε μεγάλο υψόμετρο τουλάχιστον ως τις Ιταλικές Άλπεις και την Κροατία.

Έχω πιάσει και τα δύο αυτά είδη, είναι και τα δύο σχετικά όμορφα, όμως η fontinalis ξεχωρίζει κατά πολύ (ειδικά live!).

Τώρα, όπως σου προανάφερα, η ομορφιά τους είναι υποκειμενική. Είναι όπως τις γυναίκες :lol: :lol: :lol: κάποιες θα μου αρέσουν εμένα, κάποιες άλλες εσένα, κάποιες άλλες του Πέτρου και πάει λέγοντας. Υπάρχει πιθανότητα κάποια να αρέσει πολύ και στους τρεις, υπάρχει πιθανότητα να μην βρούμε καμιά που να αρέσει σε όλους!

Την marbled trout την γνώρισα πολύ πριν σε γνωρίσω εσένα, σε άρθρα αγγλικού περιοδικού ("Τrout Fisherman") το 2006, ενώ σε άλλο τεύχος είχε γίνει αναφορά στις διάφορες βαλκανικές παραλλαγές. Συμφωνώ ότι είναι όμορφη, την βρίσκω ομορφότερη από τις ιριδωτές (τόσο των φραγμάτων όσο και τις "αγριες"). Όμως, προσωπικά, βρίσκω την καφετιά όπως την πιάναμε στον Καλοπαναγιώτη όταν ενηλικιώθηκε πολύ πιο όμορφη. Και την fontinalis όχι απλά πιο όμορφη, αλλά πανέμορφη (την S. alpinus θα την έβαζα πίσω απ'την marbled, ενώ την αμερικάνικη Lake Trout Salvelinus namaycush - την έπιασα μια φορά σε μικρό μέγεθος 30εκ - δεν την "συμπάθησα" ιδιαίτερα. Τέλος, υπάρχει και η Cutthroat Trout των δυτικών / μεσοδυτικών ΗΠΑ, την οποία (όπως τις βαλκανικές) την ξέρω μόνο από φωτογραφίες και η οποία έχει κάτι και από Rainbow και από Brown αλλά προσωπικά θα την έβαζα με τις rainbow στον τομέα ομορφιάς...(βάζω μια φωτό της cutthroat για όσους δεν την ξέρουν).

Αστεία αστεία, αλλά χάρις στην ερώτηση του Κωνσταντίνου και την "διαμάχη" μας για το ποιά πέστροφα είναι η ομορφότερη νομίζω κάναμε σεμινάριο για τις πέστροφες του κόσμου 8) :lol: :lol:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

... Και μια ζωγραφιά της Salvelinus fontinalis από το βιβλίο "The Inland Fishes of New York State", του C. Lavett Smith, Curator of the American Museum of Natural History (αυτό στη πόλη της Ν. Υόρκης με τους δεινόσαυρους). Η ζωγραφιά κοσμάει και το εξώφυλλο του πολύ μεγάλων διαστάσεων (25 με 35 εκ) βιβλίου 550 σελίδων, αφού η Salvelinus fontinalis είναι το επίσημο State Fish της πολιτείας της Νέας Υόρκης.

Στην ζωγραφιά αυτή φαίνονται κάπως πιο φυσικοί οι τόνοι των χρωμάτων στο ψάρι αυτό (φυσικά δεν μπορούν να αποδοθούν οι ιριδισμοί), ενώ διακρίνεται στην ράχη κάπως το "marbled" (ή "mackerel") pattern που σε συνδυασμό με τις πολύχρωμες πινελιές πιο κάτω δίνουν τόση ομορφιά στο είδος αυτό...

Μακάρι να επιβίωναν στην Κύπρο τα ψάρια αυτά - αν και τότε που τα ψάρευα δεν είχα τις γνώσεις που έχω σήμερα, θυμάμαι ότι στα γάργαρα νερά του Winooski και του Lamoille έκαναν φοβερή πάλη όταν κτυπύσαν είτε το ψεύτικο, είτε το ζωντανό σκουλήκι....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Πολλα ομορφα ψαρια :D :D :D
Το δικο μου ομως ονειρο αυτες τες μερες ειναι τα CORAL TROUT.
Επειδη δεν εχω φωτογραφιες παρακαλω τον Caveman να βαλη μερικες. Στο κατω κατω της γραφης ειναι εκεινος που μου ανοιξε την ορεξη. Ηδη απο τωρα ψαχνω για καταλληλα δολωματα :roll: :roll: :roll:

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”