Ψάρεμα Κυπρίνου

Post Reply
EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by EVANTHIS LOIZOU »

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Το μονο Ελληνικο βιβλιο που νομιζω αξιζει τον κοπο να διαβασεις ειναι εκεινο του Θεοδωρου Μαρσελλου.
Πολυ παλλιο μεν (σε παει πισω στην εποχη της Σμυρνης), αλλα :!: :!: τι να σου πω :?: Μονο οταν το διαβασης θα καταλαβης.
Το δικο μου το εχω σαν κειμηλιο και δεν θελω να το δανεισω :oops: Ασε ομως να ψαξω να δω αν μπορεσω να βρω καπου να σου παρω ενα

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote::D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Το μονο Ελληνικο βιβλιο που νομιζω αξιζει τον κοπο να διαβασεις ειναι εκεινο του Θεοδωρου Μαρσελλου.
Πολυ παλλιο μεν (σε παει πισω στην εποχη της Σμυρνης), αλλα :!: :!: τι να σου πω :?: Μονο οταν το διαβασης θα καταλαβης.
Το δικο μου το εχω σαν κειμηλιο και δεν θελω να το δανεισω :oops: Ασε ομως να ψαξω να δω αν μπορεσω να βρω καπου να σου παρω ενα
Για ελληνικά βιβλία ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ :!: :!: :!: Το βιβλίο του μακαρίτη του Μαρσέλλου γράφτηκε την δεκαετία του 60, αλλά σε μεγάλο βαθμό ότι είμαι σαν ψαράς ειδικά στην θάλασσα το οφείλω στο συγκεκριμμένο βιβλίο. Δεν νομίζω να μπορείς να το βρεις εύκολα αλλά ΑΞΙΖΕΙ την προσπάθεια. Χάρις σ' αυτό το βιβλίο άρχισα το ψάρεμα πέστροφας με ψεύτικο, έμαθα την σημασία των λεπτών εργαλείων, να αναγνωρίζω τα καλά μέρη για ψάρεμα από την ακτή, έμαθα για δίκτυα και παραγάδια και ΑΡΠΑΚΤΙΚΑ, και πραγματικά χάρις σ' αυτό το βιβλίο άρχισα και έπιανα συστηματικά αξιόλογα λαβράκια στην παραλία της Ορόκλινης από το 1984 και μετά (μέχρι που έκαναν την εμφάνιση τους οι ορδές που κυνηγούν τα σκαστά!). Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω πόσο ευγνόμων είμαι στον Θ. Μαρσέλλο που έγραψε αυτό το βιβλίο (Ο τίτλος είναι: Τα ψάρια - Η τέχνη στο ψάρεμα).

Τώρα, για ψάρεμα κυπρίνου, θα σε παραπέμψω στην Αγγλική αγορά. Υπάρχουν απίστευτα βιβλία εξειδικευμένα για τον Κυπρίνο και θα μάθεις τρομερά πράγματα. Και μπορείς εύκολα να τα βρεις στο ίντερνετ...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

CyBasser wrote:
Τώρα, για ψάρεμα κυπρίνου, θα σε παραπέμψω στην Αγγλική αγορά. Υπάρχουν απίστευτα βιβλία εξειδικευμένα για τον Κυπρίνο και θα μάθεις τρομερά πράγματα. Και μπορείς εύκολα να τα βρεις στο ίντερνετ...
Με ακριβός τούντο σηγκεκρημένο εξεκίνησα το ποστ.... Αγγλική αλειευτική βιβλιογραφία που αφορά το ψάρεμα κυπρίνου....
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

Κάτι ελέαμεν για κυπρίνους σε ψαράκια??.... θωρείτε ποδά τον φίλο μου τον Λιουμπομίρ :arrow: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... &start=120
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by fISHANDCHIPS »

Α ρε Χαμπή , ηντα φάσεις είχεν στη Βουλγαρία , λίμνες τεράστιες μες τα λιβάθκια , ποταμοί μες το δάσος ,τούρνες πέρκες λουτσόπερκες πέστροφες ,και γκόμενες πουκάτω που τα δέντρα, επεθήμησα πολλά :shock: :shock: :shock:
Αλλα ε κοντά ... εννα ξαναεπαναληυθεί σε κάποια φαση.Να πιάσουμε κυπρίνο με το ψεύτικο :lol: :lol: :lol: και την έμμονη ιδέα σου ΑΣΠΙΟΥΣ ΣΤΟΝ ΔΟΥΝΑΒΗ :twisted: :twisted: :twisted:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

fISHANDCHIPS wrote:Α ρε Χαμπή , ηντα φάσεις είχεν στη Βουλγαρία , λίμνες τεράστιες μες τα λιβάθκια , ποταμοί μες το δάσος ,τούρνες πέρκες λουτσόπερκες πέστροφες , και γκόμενες πουκάτω που τα δέντρα, επεθήμησα πολλά :shock: :shock: :shock:
Αλλα ε κοντά ... εννα ξαναεπαναληυθεί σε κάποια φαση.Να πιάσουμε κυπρίνο με το ψεύτικο :lol: :lol: :lol: και την έμμονη ιδέα σου ΑΣΠΙΟΥΣ ΣΤΟΝ ΔΟΥΝΑΒΗ :twisted: :twisted: :twisted:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Το κάθε πράμα στον τζαιρόν του... εννάρτει τζη ώρα του Δούναβη! :lol: :mrgreen: :mrgreen: Πρως το παρών ας μείνουμε δαμέ κατάϊρα, Φράγμα του Ασσουάν :shock: Έβρο ποταμό :shock: Χαλκιδική τζαι Καβάλα :shock: τζαι ξανά Έγυπτο για θαλασσινά τέρατα :shock: :D :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
evol12
Posts: 62
Joined: Thu Apr 10, 2008 7:33 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by evol12 »

http://www.youtube.com/watch?v=-Hx4hB7ZPHQ
ηβρα τουτον το video και εφανικεν μου πολλα ενδιαφερον και ιπα να το βαλω

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

Πολλά ωραίο το βίντεο... βλέπω που κάτο κάτι σχόλια... "είσαι άχριστος" "τι εν τούντα παράμαλλα" "μα χάννεις πάρα πολλά ψάρκα" κτλ κτλ κτλ

Αλήθεια... μπορεί ποττέ κανείς να ξέρει στ΄αλήθεια πόσα ψάρια του τσιμπούν αν δεν βάλει κάμερα??? Τα περισσότερα ψάρκα δεν εκεινούνταν ούτε 10-15 εκ. και φτύνουν πίσω το δόλωμα, εν είχε υπόθεση να δει κάπιος τζίντο τσίμπιμα!

υγ: τρέφουντε ακριβός σαν τα μυλοκόπια! χεχεε για τούτο πάντα έλεα το... μάθε πρώτα τον κυπρίνο... που έχει πολλούς και μπορείς να δοκιμάσεις, να πειραματιστείς, πάνω τους!!! Τζαι μετά εφαρμόζεις το ίδιο ψάρεμα τζαι τα μυλοκόπια... :wink:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Πολλά ωραίο το βίντεο... βλέπω που κάτο κάτι σχόλια... "είσαι άχριστος" "τι εν τούντα παράμαλλα" "μα χάννεις πάρα πολλά ψάρκα" κτλ κτλ κτλ

Αλήθεια... μπορεί ποττέ κανείς να ξέρει στ΄αλήθεια πόσα ψάρια του τσιμπούν αν δεν βάλει κάμερα??? Τα περισσότερα ψάρκα δεν εκεινούνταν ούτε 10-15 εκ. και φτύνουν πίσω το δόλωμα, εν είχε υπόθεση να δει κάπιος τζίντο τσίμπιμα!

υγ: τρέφουντε ακριβός σαν τα μυλοκόπια! χεχεε για τούτο πάντα έλεα το... μάθε πρώτα τον κυπρίνο... που έχει πολλούς και μπορείς να δοκιμάσεις, να πειραματιστείς, πάνω τους!!! Τζαι μετά εφαρμόζεις το ίδιο ψάρεμα τζαι τα μυλοκόπια... :wink:
Ρίχνεις 15 κιλά μπασμό (με όσπρια, cornflakes, καλαμπόκι, σιτάρι, μυρωδικά). Ετοιμάζεις 300 boilies και τα εξαπλώνεις προσεκτικά σε όλη την περιοχή. 24 ώρες μετά πάεις με το βαρκάκι και το βυθόμετρο σου πάνω απ'την περιοχή, και βλέπεις 50 κυπρίνους από 2 ως 10 κιλά. Όλοι ακίνητοι, πάνω από τα δολωμένα boilies, και δεν τσιμπούν με την καμία. Τους βλέπεις ακίνητους, να αιωρούνται 10 εκατοστά πάνω απ'τον βυθό και να το σκέφτονται. Με κίνηση αστραπή, να "δοκιμάζουν" το boilie και να το φτύνουν αμέσως, αφήνοντας ένα διακριτικό "μπιμπ μπιιμπ" στον βομβητή και 5 εκατοστά ανεβοκατέβασμα στο μαϊμουδάκι. Και μετά άλλες τόσες ώρες αναμονή...

Αυτά τα έζησα προψές με τα ίδια μου τα μάτια. Τις βλέπαμε τις πλάτες τους πάνω απ'τα δολώματα μας. Ρωτήστε και τον Αποστόλη και τον Γιάννη, που από τις 4 το απόγευμα της Παρασκευής κάθονται ακόμη στην όχθη της λίμνης και περιμένουν το μεγάλο τσίμπημα (ως ψες στις 1 είχαν 3 δίκιλους)...

Οφείλω να πώ ότι αυτά μου έχουν αλλάξει λίγο την άποψη μου για το ψάρεμα του κυπρίνου. Για το πόση τέχνη, υπομονή, και καλός εξοπλισμός χρειάζεται για να βγεί το καλό το ψάρι, ειδικά σε πολύ πιεσμένα μέρη. Δεν με αλλάζει από "spinning" να με γυρίσει σε "κυπρινά", αλλά οφείλω να πώ "respect" :shock: :shock: :roll: :roll: ...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

8) 8) 8)
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by largemouth »

Aυριο θα παω για ψαρεμα Κυπρινου.Αν ενδιαφερεται καποιος ας επικοινονήση. :mrgreen: :mrgreen:
Waiting for the perfect storm

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by Greg »

πισω στα χαλλια μας... ερκεται και ο σειρας σε λιγες ωρες απο φιλανδια..


ε μαρτινο θα σε πιασω αυριο μολις σχολασω να παμε... ανακαλυψα μες το θαλαμο μερικα που τα μαγικα boilies :twisted:
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:πισω στα χαλλια μας... ερκεται και ο σειρας σε λιγες ωρες απο φιλανδια..
Kαλωσόρισες ρε! Αν΄νεν με την 499 που ήρτες έφερα σε εγώ :mrgreen:
Ο Χαμπής πότε ακριβώς έρκεται?
Greg wrote:ε μαρτινο θα σε πιασω αυριο μολις σχολασω να παμε... ανακαλυψα μες το θαλαμο μερικα που τα μαγικα boilies :twisted:
Άτε, φκάλτε κανένα της προκοπής τζαι φωτογραφίστε τον...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by Greg »

cheers man για την προσγειωση :mrgreen:

τελικα δεν θα παω διοτι θυμηθηκα οτι χαρισα τα καλαμια που ειχα για κυπρινους lol. θα τα πουμε την πεμπτη απο κοντα ;)
Esox Lucius

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by largemouth »

Η ώρα 7 θα ειμαι εκει εγώ :mrgreen: :mrgreen:
Εν τα εχάρισα ακομα :shifty: :shifty:
Waiting for the perfect storm

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”