ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:Ένα πράμαν παρακαλώ.. Να μεν μάθουν το κυνήγι τούτοι γιατί εν μπορώ να φανταστώ τι εν να σκεφτούν :(.
Kανονικά δηλαδή ρε Μάριε εγώ που δεν είμαι κυνηγός πρέπει να ελπίζω να μάθουν κυνήγι, να αρκέψουν να βουρούν περδίκια λαγούς και φρανγκολίνες για να αφήκουν τα ψάρια ήσυχα (αμήν και πότε)!!!!

Η λύση μια είναι αλλά δυστυχώς δεν είναι εφαρμόσιμη: Να τους στείλουμε πακέτο πίσω εκεί που ήρθαν, αλλά επαναλαμβάνω: Μαζί τους να στείλουμε και τους Κυπραίους που κάνουν τα ίδια (αυτούς που ρίχνουν δίκτυα στην Ταμασό, αυτούς που σφαγιάζουν τα ψάρια με χλωρίνες σε κάποια μέρη, αυτούς που ψαρεύουν 400 πεστροφούλες των 15 εκατοστών στον Καλοπαναγιώτη και κοκορεύονται, αυτούς που κυκλοφορούν νύκτα όπως το περασμένο Σάββατο με ψαροντούφεκα σε ξέβαθα νερά στην Λάρνακα). Το είπαμε πολλές φορές παιδιά, αλλά φαίνεται δεν κολλά: Αν δεν καθαρίσουμε το δικό μας σπίτι δεν μπορούμε να θέλουμε να το σεβαστούν. Και όσο έστω και ένας από μας κάνει παρανομίες δεν είναι σωστό να τα φορτώνουμε όλα στους "ξένους". Συμφωνώ ότι αποτελούν το μεγαλύτερο ποσοστό του προβλήματος, δεν είναι όμως οι μόνοι.

Παρεπιπτόντως, αν δεν τους είχαμε κι αυτούς σε όλα τα φράγματα που κατέβηκαν θα είχαμε τεράστια προβλήματα όπως στην Γερμασόγεια. Και παρά να ψοφούν τα ψάρια στην λάσπη και τον ήλιο, αν με ρωτάς καλύτερα να τα τρώνε αυτοί αφού εμείς δεν μπορούμε να τα σώσουμε (παρά τον σεβασμό που δείχνω προς συγκεκριμένα άτομα στο ΤΑ, σκεφτόμενος τα της Δευτέρας, δεν καταλαβαίνω γιατί ο Διευθυντής του Τμήματος ή έστω ο Τομεάρχης δεν αναλαμβάνει μια πρωτοβουλία για χρήση βαρκών και άλλων μέσων για μαζική σωτηρία των ψαριών).
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by MariosK »

CyBasser wrote:Kανονικά δηλαδή ρε Μάριε εγώ που δεν είμαι κυνηγός πρέπει να ελπίζω να μάθουν κυνήγι, να αρκέψουν να βουρούν περδίκια λαγούς και φρανγκολίνες για να αφήκουν τα ψάρια ήσυχα (αμήν και πότε)!!!!
Ούτε τζε γω είμαι κυνηγός φίλε. Απλά αναλογεί τους ένα μεγάλο μέρος της βρωμιάς που επικρατεί στα φράγματα (και όχι τόσο της υπεραλλιεύσης) τζε εν μπορώ να φανταστώ τι θα κάμουν αν φκουν στα δάση...

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:
CyBasser wrote:Kανονικά δηλαδή ρε Μάριε εγώ που δεν είμαι κυνηγός πρέπει να ελπίζω να μάθουν κυνήγι, να αρκέψουν να βουρούν περδίκια λαγούς και φρανγκολίνες για να αφήκουν τα ψάρια ήσυχα (αμήν και πότε)!!!!
Ούτε τζε γω είμαι κυνηγός φίλε. Απλά αναλογεί τους ένα μεγάλο μέρος της βρωμιάς που επικρατεί στα φράγματα (και όχι τόσο της υπεραλλιεύσης) τζε εν μπορώ να φανταστώ τι θα κάμουν αν φκουν στα δάση...
Αναλογεί τους ένα μεγάλο γενικά μέρος των προβλημάτων. Όμως, αν επιάναν το κυνήγι θα είχαν να αντιμετωπίσουν μιαν οργανωμένη υπηρεσία θήρας, χιλιάδες (και όχι 120) οργανομένους κυνηγούς, και εκατοντάδες (όχι δεκάδες) Κυπρίους της δικής τους νοοτροπίας. Ίσως όντως να ησυχάζαμε απ' αυτούς...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by MariosK »

CyBasser wrote:Όμως, αν επιάναν το κυνήγι θα είχαν να αντιμετωπίσουν μιαν οργανωμένη υπηρεσία θήρας, χιλιάδες (και όχι 120) οργανομένους κυνηγούς, και εκατοντάδες (όχι δεκάδες) Κυπρίους της δικής τους νοοτροπίας. Ίσως όντως να ησυχάζαμε απ' αυτούς...
Έτσι όπως το θέτεις έχεις απόλυτο δίκαιο. Ίσως θα ήταν καλά να αρχίσουμε τζε μεις να οργανωνόμαστε λείον παραπάνο κατά της παρανομίας στα φράγματα. Εντομεταξύ τι γίνεται με τον CFAA. Γίνονται καθόλου συνεδριάσεις για τούτα τα θέματα και για την Γερμασόγεια που εν επίκαιρο? Κανονικά εν να πιάσουμεν e-mail αν έχει κάτι, σωστά? Τουλάχιστο νομίζω μια συνάντηση των μελών εν θα έπρεπε να γίνει να δούμεν που βρισκόμαστε γενικά με τα φράγματα?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by Greg »

ρε marie.. ο CFAA εν je εν κανένας θεός! Όσες προσπάθειες και να κάμουν, που την στιγμή που δεν υπάρχει αρμόδιος φορέας να ασχολείτι η να νοιάζεται για το ψάρεμα,είναι σάμπως και συρνουμεν πέτρες μες το νερό. Πρέπει να καταλάβεις ότι εν Κύπρο που μάς
Esox Lucius

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by MariosK »

Greg wrote:re marie.. o CFAA en je en kanenas theos! Oses prospatheies kai na kammoun, pu tin stigmi pou den uparxei armodeios foreas na asxoleitei i na neiazete gia to psarema, einai sampws ke surnoumen petres mes to nero. Prepei na katalavis oti en Kupro pou eimaste.
Φίλε εν τζε είπα να λύσει τα προβλήματα ο CFAA. Απλά μια συνάντηση για ενημέρωση... Συμφωνώ μαζί σου ότι το τμήμα αλιείας θα μπορούσε να βοηθήσει παραπάνο αλλά με το να λαλούμεν ότι εν στην Κύπρο που ήμαστεν τζε εν γίνετε τίποτε εν τζε κερδίζουμε κάτι. Η Γερμασόγεια ήταν να φκερώσει σε 3 μέρες πριν κανένα μήνα τζε τελικά άντεξεν ως τωρά τζε ελπίζω να αντέξει ως τον Χειμώνα χάρις στις προσπάθειες μερικών ατόμων. Τούτο νομίζω εν ένα παράδειγμα ότι τελικά αν θέλουμε κάτι μπορεί να καταφέρουμεν...

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:ρε marie.. ο CFAA εν je εν κανένας θεός! Όσες προσπάθειες και να κάμουν, που την στιγμή που δεν υπάρχει αρμόδιος φορέας να ασχολείτι η να νοιάζεται για το ψάρεμα,είναι σάμπως και συρνουμεν πέτρες μες το νερό. Πρέπει να καταλάβεις ότι εν Κύπρο που μάς
Μάριε, χωρίς να υπερασπίζομαι άτομα ή καταστάσεις.... Καο ο CFAA πέρασε πριν λίγους μήνες την δική του φουρτούνα και ευτυχώς επιβίωσε, αλλά στα θέματα αυτά έδωσε τις δικές του μάχες. Λάβε υπ' όψιν ότι με ηλικία μόλις δύο χρόνων και κάποιων μηνών και σχετικά μικρή βάση μελών δεν μπορεί να τα πετύχει όλα. Θα χρειαστούν αρκετά χρόνια για να μπορέσει να γίνει αυτό που θέλουμε. Στο χέρι μας είναι να κτιστεί σωστρά και να μπουν γερές βάσεις γιατί θα τις χρειαστούμε στο μέλλον.

Τώρα, έχεις κάποιο δίκαιο για το θέμα ενημέρωσης. Για συνάντηση αυτό το διάστημα είναι πολύ δύσκολο λόγω διακοπών, έχουμε πείρα από παλιά (και από άλλους συνδέσμους) ότι Ιούλιο και Αύγουστο δεν πρέπει να οργανώνουμε τίποτε. Κάποια αναφορά στο θέμα υπάρχει στην ιστοσελίδα, και θα υπάρξει και στο νέο τεύχος του περιοδικού. Αν και δεν είμαι στο ΔΣ, γνωρίζω ότι συνεδριάσεις έγιναν και γίνονται τόσο για την Γερμασόγεια όσο και για τον Ξυλιάτο και άλλα επείγοντα θέματα. Ίσως όντως να ήταν καλή ιδέα να στελλόταν ένα ημαίηλ ενημέρωσης στα μέλη...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by MariosK »

Ρε παιθκιά επαρεξηγήσετε την ερώτηση μου. Εγώ απλά ερώτησα πως δουλεύκει το σύστημα με τον CFAA επειδή είμαι νέο μέλος τζε που τότε που γράφτηκα εν είχα κάποιαν ενημέρωση, ούτε καν ένα επίσημο e-mail ότι έγινα δεκτός τζε μιαν ενημέρωση πως λειτουργεί ο σύνδεσμος. Με τόσα που εγίναν το τελευταίο τζερό με την Γερμασόγεια απλά επερίμενα κανέναν e-mail ή συνάντηση για ενημέρωση, τίποτε παραπάνω :|.

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by C&R »

Δείτε το πρωτοσέλιδο του φιλελεύθερου σήμερα...

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by Greg »

Μολις το διαβασα..ειδα και τις εικονες.. Κριμα, επεριμεναμεν τα ομως.. :evil:
Esox Lucius

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by MariosK »

:( :evil:

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by CASTING »

Τι γινεται ρε παιθκια με τα ψαρκα στη Γερμασογεια, εχουμε κανενα νεο,Παντως εψες εδειξε στις ειδησεις του Σιγμα το φραχτη τζαι ψαρκα ψοφησμενα. :(
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by (CyBasser) »

CASTING wrote:Τι γινεται ρε παιθκια με τα ψαρκα στη Γερμασογεια, εχουμε κανενα νεο,Παντως εψες εδειξε στις ειδησεις του Σιγμα το φραχτη τζαι ψαρκα ψοφησμενα. :(
Το έδειξε από ότι άκουσα και το Mega.

Δεν συμβαίνει τίποτα που δεν αναμενόταν. Το ξέρουμε ότι πολλά ψάρια θα ψοφήσουν λόγω του ότι υπάρχει υπερπληθυσμός στο φράγμα. Δεν είναι τυχαία που λέγαμε πόσο πλούσιο είναι το οικοσύστημα. Παρά την υπερβολική παράνομη αλιεία δεν μειώθηκαν οι πληθυσμοί, με κέφαλους και κοκκινοφτέρες τα πρώτα θύματα (και μεμονομένα λαβράκια και κυπρίνους). Θα δούμε πολύ περισσότερα νεκρά ψάρια τις επόμενες λίγες βδομάδες, ειδικά αν υπάρξουν συνεχόμενες μέρες με άπνοια (που ευνόούν την ανάπτυξη άλγης που χρησιμοποιεί οξυγόνο τα βράδια)....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by PeRoUkKaS »

Παιδια ακουσα σημερα απο τις ειδησεις πως το νερο απο το πλοιο ποθ εδω και μερες περιμενει, εχει αλλιωθει και πως θα καταληξει στο φραγμα της Γερμασογειας..
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΥΡΟΝΕΤΕ

Post by Greg »

Φτεει ο αρχιεπισκοπος που εκαμεν τον αγιασμο νομιζω.. Ακουσα οτι εν για 'εμπλουτισμο του υδροφορεα' που θα το χρισιμοποιησουν.. Δηλαδη εννα το σχιονοσουν στον ποταμο που την αλλη του φραγματος, εν νομιζω να μας καμουν ετσι χαρη.
Esox Lucius

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”