Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by (CyBasser) »

Γιάννη, μια απορία. Γιατί ο 4ος διαγωνισμός πάλι να γίνει με κλήρωση? Γιατί απαραίτητα πρέπει να είναι μεγάλο φράγμα? Κλήρου και Ταμασός θα έχουν μίνιμουμ 600,000 κυβικά τα οποία μένουν για πυρόσβεση. Ίσως να είναι καλά να υπάρχουν και διαγωνισμοί όπου οι νικητές κρίνονται από το ψάρεμα και όχι από τις ορειβατικές / πεζοπορικές ικανότητες τους! Η Ταμασός (την οποία εγώ προσωπικά δεν συμπαθώ σαν φράγμα και δεν ψάρεψα για δυο χρόνια) προσφερόταν για κάτι τέτοιο...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by (CyBasser) »

Και ακόμη μια απορία: αφού αφαιρέθηκε η Καλαβασός στις 2/6, γιατί δεν βάζουμε την Γερμασόγεια που είναι και γειτονική της Καλαβασού (άρα όχι δραματικά μακριά από Λευκωσία / Λάρνακα ακόμη και Λεμεσό) και βάζουμε άλλο φράγμα στην ορεινή Πάφο (Κανναβιού) που είναι αρκετά μακριά με τα έξοδα που αυτό συνεπάγεται? Δεν πιστεύω ότι απειλείται η Γερμασόγεια ως τον Ιούνιο να μείνει χωρίς νερό.

Γιάννη, αυτές είναι προσωπικές μου απόψεις μόνο. Δεν γίνονται με αρνητική διάθεση, και γνωρίζεις από πρώτο χέρι πως εκτιμάται η όλη προσπάθεια που βάζει ο Σύνδεσμος και κυρίως εσύ στο θέμα των διαγωνισμών (άλλωστε εγώ προσωπικά είμαι πολύ υποχρεωμένος απένατι σας για την βοήθεια στις αρχές). Απλά ίσως όταν είναι τόσο δραματικές οι αλλαγές να είναι καλύτερα να ανταλλάζονται κάποιες απόψεις πρώτα ώστε να αποφεύγονται παρεξηγήσεις (υπήρξε κι αρκετο hearsay σχετικά με το θέμα που έφερε αναστάτωση)...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by C&R »

(CyBasser) wrote:Γιάννη, μια απορία. Γιατί ο 4ος διαγωνισμός πάλι να γίνει με κλήρωση? Γιατί απαραίτητα πρέπει να είναι μεγάλο φράγμα? Κλήρου και Ταμασός θα έχουν μίνιμουμ 600,000 κυβικά τα οποία μένουν για πυρόσβεση. Ίσως να είναι καλά να υπάρχουν και διαγωνισμοί όπου οι νικητές κρίνονται από το ψάρεμα και όχι από τις ορειβατικές / πεζοπορικές ικανότητες τους! Η Ταμασός (την οποία εγώ προσωπικά δεν συμπαθώ σαν φράγμα και δεν ψάρεψα για δυο χρόνια) προσφερόταν για κάτι τέτοιο...
Roland όπως είπα ο Σύνδεσμος διαφωνεί σε διαγωνισμούς σε φράκτες που η στάθμη είναι χαμηλά. Όπως είπα αν νομίζει η πλιοψιφια ότι ο τέταρτος μπορεί να γίνει με επιτυχία σε ένα από αυτούς τους φράκτες τότε να το συζητήσουμε

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by psarakas »

Η καθαρά προσωπική μου άποψη για τους 2 φράκτες της Λευκωσίας είναι η εξής

Ταμασσός

Δεν γνωρίζουμε ποτε θα ξανανοιξουν το νερό.Συνήθως σε καλούς καιρούς ανοίγει 2-3 φορές. Όταν τον ανοιξουν φεύγει το νερό τόσο απότομα που σε 2- 3 μέρες μπορεί να πεσει πολλά μετρα κατω. ΕΤυχε να δω μικρα λαυράκια εγκλωβισμένα σε εναπομείναντες λαντουες.Οταν σταματήσει η εκκροή του νερού χρειάζονται 10 μερες τουλάχιστον να επανέλθουν σε activity τα ψάρια. Oυτε οι ιδιοι δεν ξερουν ποτε το ανοίγουν! Ειναι ρίσκο να οριστεί αγώνας .Με ψηφοφορία ορίσαμε τον αγώνα Σεπτέμνρη αντί για πρώτο αγώνα και δυστυχώς ο καιρός μας την έφερε πισώπλατα.

Κλήρου

Ο φράκτης τώρα είναι στο 80% περίπου.Τον ψαρέυω πιο συχνά από κάθε άλλο γιατί είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου. Σε έτσι ποσοστό είναι πολλά δύσκολο να προσεγγίσεις το νερό παρά όταν έιναι στο φουλ του. Προχτές με τον Φοίβο δυσκολευόμασταν να σταθούμε σε σημεία που είναι γνωστά καλά σημεία. Προσφέρεται για αγώνες μόνο στο φουλ του.
Αυτές είναι οι προσωπικές μου απόψεις για τους 2 φράκτες της Λσίας. Ευχομαι του χρόνου οι συνθήκες να είναι τέτοιες ώστε να έρτουν οι Λεμεσιανοί στις έδρες μας και να τους πελλάνουμε :D
catch and release

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by (CyBasser) »

Λοιπόν παιδιά... Από την Παρασκευή που ανακοινώθηκε η αλλαγή τα τηλέφωνα πήραν φωτιά. Είναι σε αρκετά άτομα που για διάφορους λόγους οι αλλαγές δεν άρεσαν, αλλά φαίνεται ότι μόνο δυο τρεις έχουμε θάρρος να μιλούμε, πάντα καλοπροαίρετα. Κοπέλλια, μια παρέα είμαστε, είναι καλά να τα λέμε όλα ώστε να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις.

Σχετικά με τα Λευκωσιάτικα φράγματα Λάζαρε, έχουμε επιλογές. Ο κ. Κύρου, νυν διευθυντής του ΤΑΥ είχε δηλώσει επανειλημμένα στις συχνές συναντήσεις που είχαμε ότι στην περίπτωση της Ταμασσού που είναι εμπλουτιστικό φράγμα μπορούν να γίνονται διευθετήσεις για το πότε θα ανοίγει. Μπορούσαμε σαν CFAA να ζητήσουμε να μην απελευθερωθεί νερό από τις 18/9 ως τις 28/9 και πιστεύω ότι το αίτημα θα γινόταν αποδεκτό. Υπενθυμίζω ότι στο φράγμα παραμένουν 600,000 κυβικά (περίπου 28%) για πυρόσβεση. Αλλά ακόμη και αυτό να μην γινόταν, εαν τραβηχτεί νερό και υποάρχει πρόκληση, τι είναι το κακό? Διαγωνισμός σημαίνει να βρεις και λύσεις σε δύσκολες καταστάσεις. Και υπάρχει και η επιλογή Ξυλιάτου!

Σχετικά με την επιλογή Κανναβιού: Επαναλαμβάνω την ερώτηση: καλώς ή κακώς η Καλαβασός αφαιρέθηκε από το πρόγραμμα. Γιατί δεν δόθηκε η Γερμασόγεια σαν εναλλακτική λύση? Η Γερμασόγεια και αρκετό νερό θα έχει στις αρχές Ιουνίου, και ποιοτικά λαβράκια έχει, και δίνει την επιλογή για διάφορα starting points (πάγκος, τερατσιές, Φοινικάρια, Ακρούντα), και κυρίως είναι σε λογική απόσταση για Λευκωσιάτες, Σκαλιώτες, Μοσφιλιώτες ( :mrgreen: ), και φυσικά για Λεμεσιανούς. Το κόστος τόσο από άποψη χρόνου όσο και από οικονομικής άποψης για προπονήσεις στην Κανναβιού είναι πολύ σημαντικό, και σίγουρα δεν μπορεί να συγκριθεί με τα αντίστοιχα κόστα για την Γερμασόγεια. Άκουσα κάτι (ανεπιβεβαίωτες) ψηλές ότι η Κανναβιού επιλέχθηκε επειδή είναι σχετικά άγνωστη περίπτωση σαν φράγμα για αρκετούς και άρα πρόκληση. Ακριβως ότι πρέπει για να μπει στην κλήρωση, όπου αν μας κάτσει θα είναι ωραία πρόκληση. Το θέμα που άκουσα παλιά για το ότι η Γερμασόγεια έχει πολλή παρανομία δεν μπορεί να ισχύει, όσοι ξεκινήσαμε από την εκκλησιά του Κούρη βρήκαμε ορδές παρανόμων που είχαν και τσαντήρια και από όλα.

Παιδιά, αφού βάλατε και δεύτερη κλήρωση με την σημείωση ότι "θα διαλεχτεί φράγμα που θα έχει νερό", είναι σχεδόν βέβαιο ότι και ο διαγωνισμός του Σεπτέμβρη θα είναι Πάφο (στην καλύτερη περίπτωση Κούρη). Αν πέσει και ο Ασπρόκρεμμος στην δεύτερη κλήρωση σημαίνει τουλάχιστον 3-4 διαγωνισμοί Πάφο και ο άλλος ή άλλοι Κούρη. Στην σημερινή εποχή με τα μειωμένα εισοδήματα, την αύξηση στις ώρες εργασίας, και την αύξηση της τιμής των καυσίμων, πρέπει να λαμβάνονται και αυτοί οι παράγοντες υπ'όψην. Τα κόστα τόσο οικονομικά όσο και από προσωπικό χρόνο για κάποιους είναι απαγορευτικά για τόσους μακρινούς διαγωνισμούς. Η λύση που μου είπε κάποιος φίλος "εγώ θα πιάσω τον τάδε να τον βουρώ που πίσω αφού δεν μπορώ να πάω προπονήσεις κανναβιού" δεν είναι υγιής λύση...

Νομίζω ότι θα πρέπει να ισορροπηθούν λίγο οι διαγωνισμοί. Ας γίνουν στο κάτω κάτω δύο διαγωνισμοί Κούρη και από ένας Γερμασόγεια, Ευρέτου, και κλήρωση. Τουλάχιστον έτσι θα είναι πιο υποφερτό το κόστος. Άλλωστε δεν είναι κακό να γίνει δυο φορές διαγωνισμός στον Κούρη, που ως το φθινόπωρο θα είναι άλλο φράγμα...

Επαναλαμβάνω ότι αυτές είναι προσωπικές μου απόψεις, αλλά γνωρίζω ότι τις συμμερίζονται αρκετοί. Ο Μάριος Παφίτης εισηγήθηκε να συναντηθούμε για να συζητηθεί το θέμα, και θα καλούσα τους φίλους συμμετέχοντες (συμπεριλαμβανομένων των μελών του ΔΣ) να βρεθούμε.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by psarakas »

Και τον Ξυλιατο επισκεφτηκα προσφατα.Θεος μακαρισει και τα ψαρια του και τις προσβασεις του
catch and release

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by (CyBasser) »

psarakas wrote:Και τον Ξυλιατο επισκεφτηκα προσφατα.Θεος μακαρισει και τα ψαρια του και τις προσβασεις του
Καλά, για το θέμα Γερμασόγεια vs Κανναβιού δεν είδα σχόλιο. Για τα λευκωσιάτικα ακόμη πιστεύω ότι η Ταμασός έπρεπε να μείνει, αλλά αν οι υπόλοιποι θέλουν να φύγει, ας μπεί κάποιο φράγμα κεντρικό χωρίς κλήρωση....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by C&R »

Η Κανναβιου εκτος από το θεμα του νερου μπηκε για να δοσουμε την ευκαιρια προπονησης σε ένα αγνωστο για ολους φραγμα.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Ρολανδο :!: :!:
Συνφωνω μαζι σου και λεω οτι οι παρατηρησεις σου ειναι 100% ορθες.
Επισης respect για την αγωνια σου να γινεται κατι σωστα και γιατι εχεις το θαρρος να λεεις δημοσια την γνωμη σου :clap: :clap:
ΑΝ ομως ημουν καθηγητης σου στο Πανεπιστημιο και θα σε βαθμολογουσα :idea: :idea: :idea: :idea: θα σου εβαζα INCOMPLETE.
Για να σου βαλω βαθμο πρεπει ΜΕΤΑ τες σωστες παρατηρησεις σου να κανεις και ενα προγραμμα αγωνων και να το βαλης στο τραπεζι για να αποφασισουμε ολοι μαζι αν θα το υιοθετησουμε.
Σε προκαλω να το κανεις αμεσα διοτι την Κυριακη 23/3 φευγω και θελω να ξερω οριστικα τι θα εχουμε οταν ελθω πισω.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Ρολανδο :!: :!:
Συνφωνω μαζι σου και λεω οτι οι παρατηρησεις σου ειναι 100% ορθες.
Επισης respect για την αγωνια σου να γινεται κατι σωστα και γιατι εχεις το θαρρος να λεεις δημοσια την γνωμη σου :clap: :clap:
ΑΝ ομως ημουν καθηγητης σου στο Πανεπιστημιο και θα σε βαθμολογουσα :idea: :idea: :idea: :idea: θα σου εβαζα INCOMPLETE.
Για να σου βαλω βαθμο πρεπει ΜΕΤΑ τες σωστες παρατηρησεις σου να κανεις και ενα προγραμμα αγωνων και να το βαλης στο τραπεζι για να αποφασισουμε ολοι μαζι αν θα το υιοθετησουμε.
Σε προκαλω να το κανεις αμεσα διοτι την Κυριακη 23/3 φευγω και θελω να ξερω οριστικα τι θα εχουμε οταν ελθω πισω.
Ευάνθη, ευχαριστώ για τα καλά σχόλια.

Σχετικά με το πρόγραμμα νομίζω είναι ξεκάθαρο τι πρότεινα. Αλλά αφού το ζητάς θα γράψω αναλυτικά με δικαιολογητικά (όπου χρειάζεται):

1ος αγώνας: Κούρης 22/2, έγινε!

2ος αγώνας: 10/5. Με κλήρωση. Εισηγούμαι η κλήρωση να περιλαμβάνει τά ακόλουθα φράγματα: Ασπρόκρεμμος, Κανναβιού, Γερμασόγεια, Διπόταμος (ήμουν στον Διπόταμο το Σάββατο που πέρασε, είδα ιδίοις όμμασι την στάθμη, και πιστεύω ότι δεν θα αλλάξει σε βαθμό που να μην προσφέρεται ως τις 10/5 - αν κατέβει κάτω από 12% ας τον αφαιρέσουμε κι ας τον αντικαταστήσουμε με τον Κούρη).

3ος αγώνας: 01/06. Φράγμα Γερμασόγειας, για τους λόγους που εξήγησα πιο πάνω (η ρεαλιστική άποψη είναι ότι από την στιγμή που δεν είμαστε "επαγγελματίες" bassmasters ή εκατομμυριούχοι αλλά εργαζόμενος λαός, για τους πλείστους που κατοικούν ανατολικά και βόρεια της Λεμεσού δεν τίθεται θέμα εντατικής προπόνησης στην Κανναβιού).

4ος αγώνας: 27/09. Με δεδομένο ότι πιθανότατα θα έχει αρχίσει να διαμορφώνεται μια εικόνα στην βαθμολογία, και με δεδομένο ότι τελευταίος αγώνας θα είναι η Ευρέτου που λίγο ή πολύ σχεδόν όλοι οι διαγωνιζόμενοι την γνωρίζουν, πιστεύω ότι είναι πολύ πιο σωστό να είναι προγραμματισμένος αγώνας με προπόνηση. Αφού ο φίλος μου ο Λάζαρος επιμένει εναντίον της Ταμασσού (που προσωπικά θα προτιμούσα να παρέμενε), και τα στοιχεία που ανάφερα σε προηγούμενο ποστ μου για την Κανναβιού συνεχίζουν να ισχύουν (όσο αφορά τα οικονομικά κόστα αλλά και τα κόστα σε διαθέσιμο χρόνο), εισηγούμαι όπως ο 4ος αγώνας διεξαχθεί στον Κούρη. Πιθανότατα ως τότε ο Κούρης θα βρίσκεται στο 20% με 30%, πράγμα που σημαίνει ότι σχεδόν όλο το dark side ως τον κομμένο βράχο θα είναι διαθέσιμο (και προσβάσιμο) σε όλους, ενώ η δυτική όχθη (croc bay εως και την παραλία) θα είναι τελείως διαφορετική από ότι τώρα, και έτσι κατά κάποιο τρόπο το φράγμα του Κούρη στις 27/9 θα είναι τελείως διαφορετικό από το φράγμα του Κούρη στις 22/2! Επιπρόσθετα, αν οι κακές συνθήκες συνεχιστούν και τον επόμενο χειμώνα (βάσει στατιστικών πράγμα πολύ πιθανόν αφού πολυομβρία και ανομβρία ακολουθούν τριετείς περίπου κύκλους) ίσως το 2015 να μην είναι δυνατή η διεξαγωγή αγώνων στον Κούρη!

5ος αγώνας: 19/10. Παραμένει ως έχει, στο φράγμα Ευρέτου.

Πιστεύω ότι το πιο πάνω πρόγραμμα είναι πιο ισορροπημένο όσο αφορά τα κόστα σε χρόνο και χρήμα προς ΟΛΟΥΣ τους συμμετέχοντες - δύο προγραμματισμένοι αγώνες στον Κούρη, ένας προγραμματισμένος αγώνας στην Γερμασόγεια, ένας προγραμματισμένος αγώνας στην (μακρινή) Ευρέτου, και ένας αγώνας που μπορεί να είναι οπουδήποτε. Το προηγούμενο (με Καλαβασό και Ταμασσό) πιστεύω ότι ήταν τέλειο, αλλά σέβομαι τις ανησυχίες των παιδιών για αυτά τα φράγματα. Όμως, το πρόγραμμα που περιλαμβάνει 1 ή δύο Κούρρηδες, και 3 ή 4 αγώνες στην Πάφο ή πιο πέρα κάπου τεντώνει πολύ τα διαθέσιμα resources σε χρήμα και χρόνο για αρκετούς συμμετέχοντες, έστω και αν τα φράγματα της Πάφου έχουν περισσότερο νερό.

Ελπίζω και άλλοι φίλοι / συμμετέχοντες να κάνουν σχόλια και εισηγήσεις, και ελπίζω το ΔΣ να λάβει υπ'όψην κάποια από τα πιο πάνω δεδομένα και σχόλιαώστε να συνεχιστεί με επιθυμία ο θεσμός αυτός...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by C&R »

Παιδιά θα περιμένω μέχρι την Παρασκευή εάν η πλειοψηφία υποστηρίζει το πιο πάνω η άλλες αλλαγές.

Εάν δεν υπάρχει κάτι τότε προχωρούμε χωρίς αλλαγές

Philippos
Posts: 118
Joined: Wed Sep 05, 2007 1:24 pm

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by Philippos »

καλησπερα, επειδη αναφερθηκε το φραγμα της Ταμασου, ημουν εκει πριν λιγες μερες και το μισο φραγμα ηταν εξαφανισμενο!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by plenom'metatopsarem? »

Καλησπέρα σε όλους! Για να ξεκινήσουμε σωστά, να ευχαριστήσω ιδιαίτερα το σύνδεσμο και όλους όσους συνέβαλαν στη διεξαγωγή του αγώνα στον Κούρρη! Τους κριτές μας, χωρίς τους οποίους αγώνας δεν γίνεται, το χορηγό του αγώνα (Superaction Τρύφωνας), αυτούς που τρέχουν για να πραγματοποιείται το πρωτάθλημά μας (κυρίως από το σύνδεσμο τον Γιάννη τον Σιηττά, ο οποίος ήταν άτυχος και αρρώστησε, δυστυχώς για τον αγώνα μας και τον ίδιο, αλλά και μόνο που ήρθε μετά τη λήξη να μας δει στο κέντρο αποδεικνύει πόσο πολύ αγαπά αυτό που κάνει και κάνουμε!) Επίσης τους αθλητές ΟΛΟΥΣ που πήραν μέρος και ιδιαίτερα τους φίλους που ήρθαν από το εξωτερικό. Κάτι που θυμήθηκα και θέλω να αναφέρω… πανέμορφες φωτογραφίες από κύριο Ευάνθη και Χαμπή! Μπράβο σας! :clap:

Στα του αγώνα, δεν θα σταθώ, εκτός από το να συγχαρώ τους τρεις νικητές! Μπράβο παιδιά, άξιοι σε μια μέρα που δεν ήταν και η καλύτερη από πλευράς αλιευμάτων. Και εις ανώτερα! Δεν θα σταθώ, γιατί τα έχω συζητήσει με πολύ κόσμο και αν είχα κάποιες ενστάσεις, τις είπα ΠΡΙΝ τον αγώνα σε διοργανωτή και μου εξήγησε τους λόγους που πάρθηκαν κάποιες αποφάσεις, τους οποίους σεβάστηκα.

Εδώ, θέλω να πω πως σίγουρα(!) τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο τον έχει η επιτροπή που ετοιμάζει τους αγώνες! Είναι καλά να ακούνε τις διάφορες απόψεις και γνώμες, αλλά όπως και να το κάνουμε ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ! Είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ!!! Όσοι θέλετε να συμμετάσχετε όσο γίνεται περισσότερο στη διαδικασία, ελάτε πιο κοντά στο σύνδεσμο, μάθετε πως μπορείτε να συμβάλετε και έτσι θα έχετε τη δυνατότητα να ακουστούν καλύτερα οι απόψεις σας.
Από κει και πέρα… δεν θα πάρω κανενός το μέρος, εκφράζω μόνο τις απόψεις τις δικές μου και κανενός άλλου (και νομίζω το ξέρετε).

Μετά την απόφαση για αλλαγή του προγράμματος του πρωταθλήματος και της απόφασης αλλαγής των φραγμάτων, συνομίλησα με πολλούς φίλους οι οποίοι εξέφρασαν και αντίθεση, άλλοι συμφώνησαν μερικώς, αλλά και πολλοί είχαν πολύ καλές διαφορετικές απόψεις και ιδέες. Με εκπλήσσει το γεγονός πως μόνο (!) ο Ρολάνδος βγήκε ανοικτά να πει τη γνώμη του και μάλιστα να αντιπροτείνει κάποιες ιδέες. Αν είναι έτσι, μπορώ κι εγώ να πω με τη σειρά μου πως δεν θα έχετε κανένα δικαίωμα να διαμαρτύρεστε στη συνέχεια! Πάει να πει φίλοι μου πως όλοι συμφωνούμε και όλα καλά! :)

Παρένθεση! Όσα λέω, τα λέω με καλή πρόθεση! Οπωσδήποτε θα σεβαστώ και θα ακολουθήσω ό,τι αποφάσεις ληφθούν!

Αφού ζητήθηκαν γνώμες θα πω κι εγώ τη δική μου. Απλά, χωρίς πολλές προτάσεις εκτός αν μου ζητηθεί (μόνο από κάποιο από το σύνδεσμο) να πράξω διαφορετικά.
Καταρχήν όταν ήμουν μικρός είχα ένα προπονητή που μας έλεγε…το γήπεδο δεν αποτελεί δικαιολογία! Και οι δύο αντίπαλοι δεν παίζουν στο ίδιο γήπεδο; Ναι, μπορεί όταν γυρίσουμε μεριές να γυρίσει κι ο άνεμος για παράδειγμα, αλλά δεν μπορούμε από πριν να το ξέρουμε κι αυτό. Άρα κοπέλια… όποιο φράγμα αποφασιστεί σε τούτο θα συμμετάσχουμε όλοι μας! Ένα το κρατούμενο.

Δεύτερον. Για το πώς διεξάγονται οι αγώνες (με κλήρωση, χωρίς κλήρωση, με άγνωστο φράγμα, με αλλαγή φράγματος και λοιπά) αποφασίζουν οι αρμόδιοι. Όμως θα παρακαλούσα να σκεφτούν το ενδεχόμενο να αποφάσιζαν λίγο πριν τη διεξαγωγή κάποιου αγώνα αν θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί σε κάποιο φράγμα ή όχι. Για παράδειγμα. Λέχθηκε από κάποιους πως η Ταμασσός δεν είναι κατάλληλη για διαγωνισμό. Τη δεδομένη στιγμή… παραείναι. Λέμε πως δεν μπορούμε να ξέρουμε αν θα αφήσουν νερό να φύγει. Να μάθουμε αν γίνεται, ή να περιμένουμε να δούμε λίγο πριν τη διεξαγωγή του αγώνα. Αφού η απόφαση που λήφθηκε για διεξαγωγή ενός αγώνα σε φράγμα της Λευκωσίας αντιμετωπίστηκε με ευχαρίστηση από πολλούς(!) θα μπορούσαμε να δούμε ποιες πιθανότητες υπάρχουν για να γίνει ένας από τους αγώνες στην επαρχία Λευκωσίας. Όπως και να το κάνουμε τα έξοδα μετακίνησης των παιδιών από την Λευκωσία είναι πολλά για να μπορούν να κάνουν προπονήσεις Λεμεσό ή Πάφο και να συμμετάσχουν και στους αγώνες. Ναι μεν ατυχήσαμε που δεν έχουμε φράγματα στην Λευκωσία, τι να κάνουμε, αλλά είναι κι ένας παράγοντας που είναι καλό να ληφθεί υπόψη (πόσο μάλλον που οι νεαρότεροι αθλητές μας διαμένουν στην Λευκωσία).

Το παράδειγμα της Ταμασσού δόθηκε τυχαία, διαλέξτε οποιοδήποτε άλλο φράγμα και βάλτε το στη θέση του! Ίσως θα μπορούσαν να διεξαχθούν οι προσεχείς αγώνες σε φράγματα που αντιμετωπίζουν πρόβλημα πληρότητας και οι αγώνες που έπονται να διεξαχθούν στα άλλα φράγματα. (εδώ θέλω να ρωτήσω, γιατί έχω την εντύπωση πως το διάβασα, τα παιδιά του συνδέσμου γιατί δεν επιθυμούν να γίνονται αγώνες σε φράγματα που δεν έχουν πολύ ποσότητα νερού; Είναι για το καλό των ψαριών ή κάτι; Αν είναι έτσι , πάω πάσο που λέμε :) ) Κάποιος μίλησε για το Διπόταμο για παράδειγμα. Επειδή πήγα πρόσφατα, γίνεται κι εκεί αγώνας Α-ΝΕ-ΤΑ (μιλάμε αν είχαμε τη δυνατότητα να τον κάνουμε τώρα). Και για να εξηγούμαστε, αν με ρωτούσε κάποιος, θα επέλεγα ένα φράγμα της Πάφου παρά το Διπόταμο , που είναι ένα ξερό φράγμα χωρίς σκιά, χωρίς structure κλπ!) Αλλά μιλώ έχοντας υπόψη τι θα βόλευε την πλειοψηφία!

Κουράστηκα ήδη να γράφω και μάλλον έχω ξεπεράσει και το φίλο Ρολάνδο στο μάκρος του μηνύματος! :)

Εκείνο που θέλω ιδιαίτερα να τονίσω είναι πως παρακαλώ τους φίλους που έχουν κάποια γνώμη ας την διατυπώσουν. Επίσης να ξανα-αναφέρω (3η φορά;) πως οποιαδήποτε απόφαση πάρει η επιτροπή θα τη σεβαστώ (αυτονόητο). Το μόνο που επιθυμώ να ληφθεί υπόψη είναι η οικονομική επιβάρυνση και η επιθυμία να γίνουν αγώνες και σε άλλα φράγματα πέραν αυτών που έγιναν τα προηγούμενα χρόνια. Κλείνοντας, να ευχαριστήσω το σύνδεσμο ξανά(!) για τη διεξαγωγή του πρωταθλήματος και να εισηγηθώ όπως αφήσουμε στην άκρη αντιπαραθέσεις και να δούμε να πορευθούμε μαζί, καθώς οι καιροί είναι ιδιαίτερα σημαντικοί (και αναφέρομαι στην πρόταση που κατατέθηκε στην Βουλή)! Πάει να γίνει κάτι πολύ σημαντικό, ας βοηθήσουν όλοι όσο και όπως μπορούν μήπως και δούμε μια καλύτερη μέρα για αυτό που κάνουμε και αγαπάμε.
(αν κατάφερε κάποιος και διάβασε όλο τούτο το κατεβατό ,κερνώ μπύρα! :) Απαγορεύεται να κλέψετε όμως και να διαβάσετε μόνο τις τελευταίες αυτές γραμμές! :) )
Περιμένω με ανυπομονησία να διαβάσω απαντήσεις! (πιο σύντομες και πιο περιεκτικές από τις δικές μου παρακαλώ!) :D

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by caveman »

Κανόνις την πορείαν σου Φοίβο κερνάς μπύρες(ΚΕΟ)!!! :mrgreen: :mrgreen:
Τάσσομαι και εγώ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑ υπέρ του να γίνονται αγώνες σε νέα φράγματα, διότι πάντα η μονοτονία σκοτώνει. Για αυτό είμαι με τα 1000 μέσα για Κανναβιού ή όποιο άλλο νέο φράγμα δεν ξανακάμαμε μέσα αγώνα.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαβρακιού 2014

Post by paris91 »

Φοίβο θέλω και εγώ μπύρες (και εν γλυτώνεις με κεο μόνο με εμένα και ξέρεις το. Αν εχει PUNK IPA ή WESTBROOK IPA είμαι ΟΚ!)

Στο θέμα μας τώρα. Τίνω και εγώ να συμφωνίσω με όσους μίλησαν πιο πάνω. Η Ταμασσός στην παρούσα κατάσταση ναι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διαγωνισμό! Και συμφωνώ με τον Ρολανδο για το πρόγραμμα. Η Γερμασόγια είναι καλή επιλογή για όλους μας νομίζω (κάπου στην μέση η απόσταση)

Κατά την γνώμη μου, αν μπορούμε να μιλήσουμε με κάποιο στο τμήμα υδάτων και μας πουν σίγουρα ότι δεν θα αφήσουν νερό από την Ταμασσο, μπόρουμε τον επόμενο διαγωνισμό να τον κάνουμε εκεί. ο μυστικός διαγωνισμός να μεταφερθεί σαν 4ος αγώνας (έτσι ώστε να μπορούμε να έχουμε μέσα αυτούς που μπορούμε να ψαρέψουμε μέσα στην κλήρωση)

Μπορούμε ακόμα αντι να έχουμε την Ευρέτου σαν τελευταίο διαγωνισμό να βάλουμε την Κανναβιού, έτσι όπως λέει και ο Χαμπής να έχουμε κάτι διαφορετικό! Και η Ευρέτου να μπει στην κλήρωση για τους μυστικούς!
Αλλιώς μπορώ να πω ότι οι εισησεις του Ρολάνδου με καλύπτουν.

Πάντα οι εισηγήσεις καλοπροαίρετα γίνονται. Ό,τι απόφαση και να παρθεί είμαστε μέσα! απλά αν μπορούμε να βοηθηθούμε λίγο περισσότερο όλοι ακόμα καλύτερα.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”