Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by plenom'metatopsarem? »

caveman wrote:Σήμερα πρωί πρωί, δέχθηκα ένα ανησυχητικό τηλεφώνημα. Για ένα θέμα που αφορά τον διαγωνισμό...

Κάποιοι κύριοι, οργανώνουν ομαδικό - μαζικό ΠΑΣΜΟΜΑ σε επιλεγμένα σημεία του Διπόταμου με ζωντανές καραβίδες από τα λύμπια... με σκοπό να τραβήξουν τα ψάρια κοντά, και να τα ψαρέψουν με ομοίωμα καραβίδας την ημέρα του διαγωνισμού... :o :shock: :?
Χαμπή αστιεύεσαι, ή σοβαρολογείς;!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by caveman »

:lol: :lol: :lol:

Φίλε, προσωπικά... ακόμη δεν έχω καταφέρει να διαλευκάνω την υπόθεση, ούτε να καταλάβω τις πραγματικές προθέσεις των ιθυνόντων!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by caveman »

Όπως εν τωρά ο Διπόταμος έναν πράμα...

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... nB34#t=206

:lol: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by C&R »

caveman wrote:Όπως εν τωρά ο Διπόταμος έναν πράμα...

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... nB34#t=206

:lol: :lol: :lol:
:lol: Οπως τις ορνιθες

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Όπως εν τωρά ο Διπόταμος έναν πράμα...

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... nB34#t=206

:lol: :lol: :lol:
Γελάτε γελάτε αλλά θα μπορούσε να ήταν έτσι αλλά άστα να πάνε... Παρεπιπτόντως, αυτό συμβαίνει σε όλες τις ξύλινες αποβάθρες της συγκεκριμένης λίμνης, η φωτογραφία βγήκε το Πάσχα του 2011 από το κινητό μου....
Attachments
lmv101.jpg
lmv101.jpg (107.35 KiB) Viewed 8204 times
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by plenom'metatopsarem? »

Σε χθεσινή εξόρμηση στον Διπόταμο, έριχνα το τεχνητό μου σε σημείο που έχω ξαναψαρέψει και ήταν "καθαρό" μέχρι και χθες ,αλλά κάπου κτυπούσε. Το τεχνητό ήταν shallow runner. Σκέφτηκα πως ήταν περίεργο και έβαλα ένα deep runner να δω τι συμβαίνει. Αμέσως κόλλησε το τεχνητό και νόμισα πως το έχασα. Τραβώντας όμως είδα πως μπορούσε να μετακινηθεί το βάρος που είχα πιάσει. Βγάζοντας το έξω, είδα πως ήταν παλλούρες και κλαδιά ,τα οποία ήταν δεμένα με σπάγγο και στον σπάγγο κάτω είχε μια πέτρα για να τα κρατά στο βυθό!!! (Structur)ing?!!!!
Εν σας εκανούσαν οι καραβίδες;!!!!

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by giannis33 »

Τεχνητός ύφαλος :doh:

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by C&R »

plenom'metatopsarem? wrote:Σε χθεσινή εξόρμηση στον Διπόταμο, έριχνα το τεχνητό μου σε σημείο που έχω ξαναψαρέψει και ήταν "καθαρό" μέχρι και χθες ,αλλά κάπου κτυπούσε. Το τεχνητό ήταν shallow runner. Σκέφτηκα πως ήταν περίεργο και έβαλα ένα deep runner να δω τι συμβαίνει. Αμέσως κόλλησε το τεχνητό και νόμισα πως το έχασα. Τραβώντας όμως είδα πως μπορούσε να μετακινηθεί το βάρος που είχα πιάσει. Βγάζοντας το έξω, είδα πως ήταν παλλούρες και κλαδιά ,τα οποία ήταν δεμένα με σπάγγο και στον σπάγγο κάτω είχε μια πέτρα για να τα κρατά στο βυθό!!! (Structur)ing?!!!!
Εν σας εκανούσαν οι καραβίδες;!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by psarakas »

plenom'metatopsarem? wrote:Σε χθεσινή εξόρμηση στον Διπόταμο, έριχνα το τεχνητό μου σε σημείο που έχω ξαναψαρέψει και ήταν "καθαρό" μέχρι και χθες ,αλλά κάπου κτυπούσε. Το τεχνητό ήταν shallow runner. Σκέφτηκα πως ήταν περίεργο και έβαλα ένα deep runner να δω τι συμβαίνει. Αμέσως κόλλησε το τεχνητό και νόμισα πως το έχασα. Τραβώντας όμως είδα πως μπορούσε να μετακινηθεί το βάρος που είχα πιάσει. Βγάζοντας το έξω, είδα πως ήταν παλλούρες και κλαδιά ,τα οποία ήταν δεμένα με σπάγγο και στον σπάγγο κάτω είχε μια πέτρα για να τα κρατά στο βυθό!!! (Structur)ing?!!!!
Εν σας εκανούσαν οι καραβίδες;!!!!
Εγω αποφασισα να βυθισω την παλια μου μπασμποουτ τζιημεσα περκει ευνοησει την κατασταση αλλα θα περιμενω μετα τον διαγωνισμο. 8-)
catch and release

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by C&R »

Ο Διπόταμος έχασε 5% μέσα σε μια εβδομάδα δηλαδή 775,000 κυβικά μετρα νερό. Που πάει τούτον ουλον το νερό?

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by (CyBasser) »

C&R wrote:Ο Διπόταμος έχασε 5% μέσα σε μια εβδομάδα δηλαδή 775,000 κυβικά μετρα νερό. Που πάει τούτον ουλον το νερό?
Γιατί δεν απευθύνεστε στον κύριο Κυριάκο Κύρου, Διευθυντή του ΤΑΥ? Όταν πριν 4 χρόνια απευθυνθήκαμε με τον τότε πρόεδρο στον κ. Κύρου (που τότε ήταν υπεύθυνος για την διαχείριση των φραγμάτων) 'ηταν κάτι παραπάνω από εξυπηρετικός και μάλιστα τότε επενέβη και έλυσε το πρόβλημα στην ταμασό (που την κατέβαζαν εν καιρώ αναπαραγωγής). Το μόνο που ζήτησε ήταν να του μιλάμε. Νομίζω δεν θα χάνατε τίποτε να απευθυνθείτε πάλι στον κ. Κύρου. Όχι με επιστολές αλλά με προσωπικές συναντήσεις.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by psarakas »

Δυστυχως Ταμασσο εκαναν τα ιδια ακριβως φετος
catch and release

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by caveman »

plenom'metatopsarem? wrote:Σε χθεσινή εξόρμηση στον Διπόταμο, έριχνα το τεχνητό μου σε σημείο που έχω ξαναψαρέψει και ήταν "καθαρό" μέχρι και χθες ,αλλά κάπου κτυπούσε. Το τεχνητό ήταν shallow runner. Σκέφτηκα πως ήταν περίεργο και έβαλα ένα deep runner να δω τι συμβαίνει. Αμέσως κόλλησε το τεχνητό και νόμισα πως το έχασα. Τραβώντας όμως είδα πως μπορούσε να μετακινηθεί το βάρος που είχα πιάσει. Βγάζοντας το έξω, είδα πως ήταν παλλούρες και κλαδιά ,τα οποία ήταν δεμένα με σπάγγο και στον σπάγγο κάτω είχε μια πέτρα για να τα κρατά στο βυθό!!! (Structur)ing?!!!!
Εν σας εκανούσαν οι καραβίδες;!!!!
:confusion-shrug: :confusion-seeingstars: :confusion-questionmarks: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rofl: :laughing-rolling: :laughing-rofl: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by C&R »

(CyBasser) wrote:
C&R wrote:Ο Διπόταμος έχασε 5% μέσα σε μια εβδομάδα δηλαδή 775,000 κυβικά μετρα νερό. Που πάει τούτον ουλον το νερό?
Γιατί δεν απευθύνεστε στον κύριο Κυριάκο Κύρου, Διευθυντή του ΤΑΥ? Όταν πριν 4 χρόνια απευθυνθήκαμε με τον τότε πρόεδρο στον κ. Κύρου (που τότε ήταν υπεύθυνος για την διαχείριση των φραγμάτων) 'ηταν κάτι παραπάνω από εξυπηρετικός και μάλιστα τότε επενέβη και έλυσε το πρόβλημα στην ταμασό (που την κατέβαζαν εν καιρώ αναπαραγωγής). Το μόνο που ζήτησε ήταν να του μιλάμε. Νομίζω δεν θα χάνατε τίποτε να απευθυνθείτε πάλι στον κ. Κύρου. Όχι με επιστολές αλλά με προσωπικές συναντήσεις.
Θα πάρω τηλέφωνο τώρα να δω τι εν να μου πουν

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by (CyBasser) »

C&R wrote:
(CyBasser) wrote:
C&R wrote:Ο Διπόταμος έχασε 5% μέσα σε μια εβδομάδα δηλαδή 775,000 κυβικά μετρα νερό. Που πάει τούτον ουλον το νερό?
Γιατί δεν απευθύνεστε στον κύριο Κυριάκο Κύρου, Διευθυντή του ΤΑΥ? Όταν πριν 4 χρόνια απευθυνθήκαμε με τον τότε πρόεδρο στον κ. Κύρου (που τότε ήταν υπεύθυνος για την διαχείριση των φραγμάτων) 'ηταν κάτι παραπάνω από εξυπηρετικός και μάλιστα τότε επενέβη και έλυσε το πρόβλημα στην ταμασό (που την κατέβαζαν εν καιρώ αναπαραγωγής). Το μόνο που ζήτησε ήταν να του μιλάμε. Νομίζω δεν θα χάνατε τίποτε να απευθυνθείτε πάλι στον κ. Κύρου. Όχι με επιστολές αλλά με προσωπικές συναντήσεις.
Θα πάρω τηλέφωνο τώρα να δω τι εν να μου πουν
Απο το τηλέφωνο θα σου πουν να απευθυνθείς στον κύριο Φαίδρο Ρουσή. Αυτό που πρότινα είναι να κλείσετε ραντεβού με τον ίδιο τον κύριο Κύρου.

Ο Λάζαρος λέει ότι "εκαναν πάλι τα ίδια στην Ταμασό". Τότε, όταν σταματήσαμε την αφαίρεση νερού, μας είπαν κατά λέξη "Μην περιμένετε από εμάς να σκεφτόμαστε τα ψάρια. Εμείς είμαστε τεχνοκράτες και μηχανικοί. Ξέρουμε ότι μεταξύ Μάρτη και Ιούνη πρέπει να αφήσουμε τόσες χιλιάδες κυβικά μέτρα. Το αν επηρεάζει τα ψάρια πρέπει να έρθουν άλλοι να μας το πουν, το ΤΑΘΕ ή εσεις. Εμείς ξέρουμε να κτίζουμε και να λειτουργούμε τα φράγματα, όχι για την ζωή που έχουν μέσα". ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ μας τα είχε πει τότε, αλλά πέρασαν χρόνια, υπήρξαν μετακινήσεις στελεχών (παράδειγμα ο ίδιος ο κ. Κύρου που τώρα έγινε διευθυντής) οπότε μην περιμένετε να θυμούνται αυτά τα δεδομένα. Λάζαρε, εσύ σάζεις λογισμικά στην τράπεζα, έρχεται κάποιος και σου λέει "φίλε μου, αν κάνεις την τάδε αλλαγή τα μικρα υποκαταστήματα έχουν το τάδε όφελος". Για δυο χρόνια το κάνεις, μετά προάγεσαι, λες μια κουβέντα στο πόδι στους νέους που σε αντικαθιστούν, νομίζεις ότι θα κάτσουν να σκέφτονται αυτές τις κουβέντες? Ετσι δουλεύει το πράγμα. Συνεχες αλλά όχι πιεστικό κουκκούφημα....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”