Catch & Release

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Catch & Release

Post by PeRoUkKaS »

C&R wrote:
caveman wrote:Καλησπέρα παίδες και ευχαριστώ!

Ευχαριστό και τον Κωνσταντίνο Καλογείρου για το έπαθλο του "καλύτερου βίντεο κλιπ της χρονιάς" :D :D

Που δαμέ τζιαι δα θα γυρίζω περισσότερα πλάνα με release! :mrgreen:
:clap: :clap:

xampi & Marie ,έχω πολλή υλικό θα μιλήσουμε
Αν χρειαζεστε εχω και εγω λιο υλικο! ενημερωνετε με!
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Catch & Release

Post by konstantinos kalogir »

caveman wrote:Καλησπέρα παίδες και ευχαριστώ!

Ευχαριστό και τον Κωνσταντίνο Καλογείρου για το έπαθλο του "καλύτερου βίντεο κλιπ της χρονιάς" :D :D

Που δαμέ τζιαι δα θα γυρίζω περισσότερα πλάνα με release! :mrgreen:
Φίλε μου η πράξη σου εν πραγματικά αξιέπαινη και μακάρι να ήταν όλοι σαν εσένα! Αξίζει σου και με το παραπάνω!!
AND THE WINNER IS....CAAAAAAVEMAAAAAAAAAAAAN :clap: :clap: :clap:

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Catch & Release

Post by sifu-nas »

μπραβο Χαμπη!!! :character-yoshi: ωραιος παιχτης

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Catch & Release

Post by mariosspinning »

μακαρι να παραδειγματιστούν και άλλοι απο σενα ρε χαμπή :happy-wavemulticolor: :auto-biker:
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Catch & Release

Post by Tryfon »

Μπραβο Χαμπατσε υπεροχο βιντεοκλιπ :clap:
Μια εισηγηση: να μπουν C&R topic και στες θαλασσινες ενοτητες που εχουν σχεση με ψαρεμα με καλαμι.ενα δουμε καμια συναγριδα τζε κανενα μινερατσο να γινετε C&R? :)
Ενα αλλο θεμα που πρεπει να εγηρθει Νομοι κανονισμοι που να αφορουν ποσοτητα και μεγεθη ψαρεματος σε ολα τα ψαρεματα που ο παραπανω κοσμος δεν ξερει!Κανονικα ειχει αρμοδιο τμημα :violin: για τετοια θεματα και η ενημερωση επρεπε να αρχιζει απο ολα τα καταστηματα.Ηδη επρωσεξα οτι υπαρχουν καποιες ''υποτοιπον'' σελιδες στη ιστιοσελιδα του τμηματος αλιειας αλλα παιδια εχτος που δεν υπαρχουν ολα τα ψαρια στην λιστα και συγχωρεστε για την ημιμαθεια μου ή αμαθεια μου αλλα να μου λεν κολαουζος ελαχτιστο επιτρεπομενο οροιο ειναι 45εκ. μου φενεται λιο παραλογα μικρο. Πιο αρμοδιοι βεβαια σε τετοια ζητηματα να εκφερουν γνωμη ειναι βιολογοι και ιχθυολογοι που εν οι δουλια τους. Προσπαθεια εμπεδωσης πρωτα των νομων πρεπει να ειναι προτεραιοτητα ολων μας!
Να υπενθημησουμε στο κόσμο! το C&R δεν ειναι νομος. αλλα ενα ιδεωδες(ενας τροπος σκεψης ενος συνολου μιας κοινωνιας).
Μια ιδεα που προωθα το ψαρεμα ως sport.Ενα ιδεωδες που για καπια ατομα ειναι μια ενδειξη σεβασμου προς την μητερα φυση που μας επιτρεπει να εξασκουμε το αυτο που αγαπαμε το ψαρεμα.Ενα ιδεωδες που ειναι αναγκαια αρχη να εμπεδωθει στην νεους ψαραδες με σκοπο να καλιεργηθει η περιβαλλοντικη συνειδηση και σεβασμος προς στους νομους.
Ειναι ομως ενα ιδεωδες δεν σημαινει οπιως αν δεν το εξασκει ειναι λαθος ή εχθρος.Δηλαδη επιασε ενας φιλος ενα μινερι ενα κιλο με σπιννιγκ νομιζω οτι εν μπορω να τον κατακρίνω αν κανει C&R η θελει να το κρατησει. αυτο ειναι αυθερετο δικαιωμα του καθενος.
Μην ξεχνάμε όμως αλλο το catch and release και αλλο να ακολουθουμε τους ΝΟΜΟΥΣ που μας περιοριζουν σε μεγεθη ή ποσοτητα (στο φραχτη και στο παρακτιο ψαρεμα αν υπαρχει περιορισμος ποσοτητας καλα θα ηταν αν καπιος ξερει να το πει γιατι πολλοι δεν το ξερουν συμπεραλαμβανομενου και εμου :oops: ). Σιγουρα υπαρχουν και τα ατυχες γεγονοτα ενα μικρο ορφοπουλι να πιαστι σε σημειο που δισκολα μπορεις να το επιστρεψεις πισω. Πρεπει να δοσουμε ολοι μια ιδιετερη προσπαθεια στην ενημερωση κοινου για τις νομους που υπαρχουν στο ψαρεμα γεννικα!
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Catch & Release

Post by caveman »

Δυστυχώς Τρύφωνα ο νόμος είναι υπερβοληκά ελαστηκός! Οι καιροι αλλάξαν και απαιτούν δραστηκές αλλαγές στην νομοθεσία με πραγματηκές απαγορεύσεις και όρια, όχι μλκιες όπως είναι τάχα τα επιτρεπόμενα όροια.
Δεν γίνετε να μου επιτρέπει το τμήμα αλιείας να κρατήσω πάνω που 15 ψάρια ανα ψάρεμα! Έπρεπε μέγιστος αριθμός για λαβράκι, ζάντερ, κυπρίνο, πέστροφα να είναι τα 2 ψάρια ανα μέρα. Εκτώς που μικρότερο επιτρεπόμενο έπρεπε να έχει και μέγιστο όριο! Να μεν κασαπέφκουν τες μάνες!
Είναι μια παροδία η κατάσταση με το τμήμα αλιείας, είναι πραγματηκά για περιπέξιμο, μόνο για τον μισθό και τίποτε άλλο(εξερουμένων ελαχήστον περιπτόσεων).

Δεν νομίζω να υπάρχει έστω τζιαι ένας κι μέσα που να έχει πάθος με την δουλειά του, που να την αγαπά και να προσπαθεί να τιμήσει την θέση του.
Καρεκλοκένταυροι ούλλοι τους τζιαι τσιουρακκούθκια γλιψιμιάες του κάθε υπουργού(του κάθε μέσου) και συμφέροντος.

Οι φράχτες ας παν στ ανάθεμα, τζιαι η θάλασσα το ίδιο μόνο την θέση τους να μεν χάσουν, μόνο να μεν διακινδυνεύσουν τα εύσημα των ανωτέρων, μόνο να μεν ρισκάρουν οτιδήποτε άμπα τζιαι χάσουν την προαγωγή. Την ΠΡΩΑΓΩΓΗ, μόνο για τούτο ζουν, για τίποτε άλλο! :evil:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Catch & Release

Post by caveman »

Αφήνουμεν τα πίσω, αφήνουμεν τα πίσω....... τζιαι στο τέλος τι?

Έρκετε ο αλβανορουμανοπόντιος βάλει δίχτυα τζιαι συνάει τα ούλλα όσα άφηκα πίσω συν άλλα τόσα!

Όϊ πως θα σταματίσω να τα αφήνω πίσω, δεν πρόκειτε να χαλάσω τους τρόπους μου και το ψάρεμα μου επιδεί ο διευθηντής του τμήματος αλιείας δεν θέλει να στέλνει περίπολα τα Σαββατοκύριακα, όχι!
Εξακολουθώ να εξασκώ και να προοθώ το Catch & Release, αλλά κάπου πάω να σπάσω! Δεν γίνεται πλέων να παραμένουν ΑΠΑΘΕΙΣ, να εθελοτυφλούν με επιχιρίματα όπως το: επίαμε αλλά εν ήβραμε κανέναν, δεν έχει παράνομους. ΕΛΕΟΣ

Ούλλοι ξέρουμεν πολλά καλά το τι εγίνετουν και γίνετε ακόμα με τους δυναμίτες και έβλεπα τότε στην τηλεώραση(τότε που εσύραν δυναμίτη στο ναυάγιο στην Λάρνακα) τον εκπρόσωπο του τμήματος αλιείας να διαβεβαιόνει πως, άκουσον άκουσον: δεν υπάρχουν άλλα τέτεια κρούσματα και πως ήταν μεμονομένη περήπτωση........!!! :o :o

ΨΕΥΤΕΣ

Έτο τι είναι, ένα μάτσο μασκαράες, ψεύτες, γλιψιμιάες καρεκλοκένταυροι και τίποτε άλλο!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Catch & Release

Post by angiec »

Καιρός να ξυπνήσουν οι συνδέσμοι και όλοι μαζί να αρχίσουμε να πιέζουμε και το Τμήμα Αλιείας και όλους όσους αφορά το θέμα , και για τους φράχτες και για την θάλασσα , τα πολλά λόγια εν φτώχεια έτσι έλεγε η γιαγιά μου ,το να τα λέμε δεν κάνουμε τίποτα ............ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΜΌΝΟ ΕΡΓΑ αν θέλουμε ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Catch & Release

Post by caveman »

Άντζη σε παρακαλώ, στον CFAA ουδέποτε εμείναμε στα λόγια, και ναι, επετύχαμε πολλά, υπερβολικά πολλά θα έλεγα για το δυναμικό μας(αριθμός μελών), τα τελευταία χρόνια εν έκατσεν ο κόλος μας, εκάμαμεν μιαν φάσουσαν εκδηλώσεις, επιστολές και συναντίσεις με αρμόδιους, βούρα ποτζί βούρα ποδά επελλάναμεν!
Αλλά στο τέλος της ημέρας... τον τελευταίο λόγο τον έχει ο διευθηντής του τμήματος διότι δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον τρόπο που σκεύτονται και "δουλεύουν"!
Το τμήμα αλιείας πάντα ε κρατούσε τουν την στάση: "εσείς κάμνετε εισηγίσεις, και μεις αποφασίζουμε"(σας έχουμε γραμένους).
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Catch & Release

Post by MariosK »

caveman wrote:Άντζη σε παρακαλώ, στον CFAA ουδέποτε εμείναμε στα λόγια, και ναι, επετύχαμε πολλά, υπερβολικά πολλά θα έλεγα για το δυναμικό μας(αριθμός μελών), τα τελευταία χρόνια εν έκατσεν ο κόλος μας, εκάμαμεν μιαν φάσουσαν εκδηλώσεις, επιστολές και συναντίσεις με αρμόδιους, βούρα ποτζί βούρα ποδά επελλάναμεν!
Αλλά στο τέλος της ημέρας... τον τελευταίο λόγο τον έχει ο διευθηντής του τμήματος διότι δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον τρόπο που σκεύτονται και "δουλεύουν"!
Το τμήμα αλιείας πάντα ε κρατούσε τουν την στάση: "εσείς κάμνετε εισηγίσεις, και μεις αποφασίζουμε"(σας έχουμε γραμένους).
Χαμπή μου το τελευταίο λόγο έχει τον ο διευθυντής αλλά τον πρώτο λόγο έχουν τον οι ψαράες που αγαπούν τούτο το σπορτ. Πουντους όμως? Μόνο να φκένουν στο φόρουμ τζε να λάσσουν ή να κλέουν την μοίρα τους καθε λίον πως εποσπαστικάν ούλλα τζε εν έμεινεν τίποτε... Ναι είπαμεν εν τέλλια γάροι οι υπεύθυνοι αλλά εν η δική μας ανοχή που τους επιτρέπει να είναι τζιαμέ. Αν ο CFAA με 7 άτομα στο συμβούλιο που βουρούν όπως τους πελλούς επέτυχεν τόσα σκέφτου να είχεν τζε την υποστήριξη 100-200-300 μελών που ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ.

Ακόμα και ο CABAC τις πρώτες μέρες της λειτουργίας του επέτυχε μια μεγάλη νίκη χάρη σε 5-6 άτομα που εβουρούσαν που συναντήσεις σε συναντήσεις και όχι χάρη στους 100-200 κεροσκόπους που εβρεθήκαν να φωνάζουν για το ζύγι σαν να τζε ούλλα τα άλλα προβλήματα που είχαμεν ως τωρά εν ήταν σοβαρά.

Αλλά το προσωπικό συμφέρον πάνω απ΄ όλα...

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Catch & Release

Post by mikrosa »

Αμαν ειχαν καποια συγκεκριμενα μελοι του CFAA την ικανοτιτα να κοφκουν προστιμα σε παρανομους ηταν ναν πολλα καλυτερα τα πραματα τωρα!!!Αν μπορουμε να καμουμε ετσι πραμα πραγματικα θα σασουν τα πραματα αλλα ...

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Catch & Release

Post by mariosspinning »

τορα τζιε να παει εναλασσει τιποτε φιλε μου η γαουροσηνη ε γαουροσινη
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Catch & Release

Post by MariosK »

mariosspinning wrote:τορα τζιε να παει εναλασσει τιποτε φιλε μου η γαουροσηνη ε γαουροσινη
Εν δαμέ το λάθος σας ούλλους. Αν θέλεις και πιστεύκεις τότε ούλλα αλλάσουν, απλά χρειάζεται χρόνο και κόπο. Το "εν αλλάσει τίποτε" εν για τους φυγόπονους και τους τεμπέληδες...
mikrosa wrote:Αμαν ειχαν καποια συγκεκριμενα μελοι του CFAA την ικανοτιτα να κοφκουν προστιμα σε παρανομους ηταν ναν πολλα καλυτερα τα πραματα τωρα!!!Αν μπορουμε να καμουμε ετσι πραμα πραγματικα θα σασουν τα πραματα αλλα ...
Μικρέ καλές οι προτάσεις σου αλλά δαμέ μιλούμεν σοβαρά. Τούτα ούλλα τζε πολλά άλλα εσκεφτήκαν τα τζε άλλοι και προσπαθούν τα. Κουβέντες του αέρα και προτάσεις που μες τα φόρουμ είναι χάσιμο χρόνου. Αν έχεις κάτι να πεις να έρτεις να το πεις στις συνελεύσεις. Όταν μεγαλώσεις να επιδιώξεις να μπεις μέσα στο σύνδεσμο και στο συμβούλιο.

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Catch & Release

Post by psarakas »

Σωστότατος Μάριε.
catch and release

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Catch & Release

Post by giannosP »

Κοπελια ειμαι διαθεσιμος να παμεν μες το τμημα τζε να τους τα πουκουπισουμεν ουλλα... :D no problem!!
Πρεπει μιαν μερα να παμε ουλλη μας στο Τ.Α μιτσοι-μεγαλοι να τους τα πουμεν ,καποιος να μας εκπροσοπιση, και να μιληση...αλλα πρεπει να παμεν πολλη, και να εχουμεν και μιτσιους περκι ευεστιθιτοπιηθουν..
Life is a game....Fishing is serious!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”