T.A.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by Greg »

ποιος ειναι ο νεος κανονας φιλε που αλλαξε? δεν βρηκα ωρα να βγαλω αδεια
Esox Lucius

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

Greg wrote:ποιος ειναι ο νεος κανονας φιλε που αλλαξε? δεν βρηκα ωρα να βγαλω αδεια
Ρε φίλε δεν ξέρω αν δεν μου εδώσαν όλα τα απαραίτητα αλλά δεν βρήκα περιοριστικούς όρους για αριθμό εργαλείων και ώρες..

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by PeRoUkKaS »

konstantinos kalogir wrote:
Greg wrote:ποιος ειναι ο νεος κανονας φιλε που αλλαξε? δεν βρηκα ωρα να βγαλω αδεια
Ρε φίλε δεν ξέρω αν δεν μου εδώσαν όλα τα απαραίτητα αλλά δεν βρήκα περιοριστικούς όρους για αριθμό εργαλείων και ώρες..
οταν πηγα να βγαλω αδεια μου ειπε ο ανθρωπος εκει να διεβασω ξανα τους ορους και κανονισμους διοτι αλλαξαν...
οσο και αν το εψαξα με συγκριση περσι, δεν βρηκα καμια αλαγη.. :roll:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

Γράφει πουθενά για ώρες και αριθμό εργαλείων?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by MariosK »

Έχω την εντύπωση ότι εν άλλαξε κάτι αλλά να το ελέγξω ξανά όταν πάω σπίτι. Νομίζω μόνο τα φράγματα, ανοιχτά - κλειστά, αλλάξαν.

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by bassman »

Οι κανονισμοί δεν άλλαξαν (ή τουλάχιστον δεν πρόσεξα καμιά αλλαγή) εκτός από ποιά φράγματα είναι κλειστά και ποιά όχι. Οι κανονισμοί δίνονται σε όλους όταν εκδίδεται η άδεια σε ξεχωριστό βιβλιαράκι.

Αναφέρεται καθαρά ότι το ψάρεμα με "συρτή με το χέρι" ή "handline" όπως και άλλες μέθοδοι, απαγορεύεται.

Οι κανονισμοί δεν είναι λανθασμένοι κατα την δική μου άποψη. Είμαστε τυχεροί που υπάρχουν. Κάποιοι είναι πεπαλαιωμένοι και κάποιοι χρειάζονται μικροαλλαγές αλλά τουλάχιστον έχουμε κανονισμούς που πρέπει να τους τηρούμε. Εκεί που υστερεί το ΤΑ είναι στην εφαρμογή τους και στην πάταξη της παρανομίας.
I'd rather be fishing!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by PeRoUkKaS »

bassman wrote:Εκεί που υστερεί το ΤΑ είναι στην εφαρμογή τους και στην πάταξη της παρανομίας.
φετος ομως ενεργησαν πολυ σωστα με το να κλεισουν τα φραγματα που επρεπε.. ειναι εδω που πρεπει και εμεις να βοηθησουμε την κατασταση αφου τα πραγματα ειναι απλα: οποιος ψαρευει καλαβασο, γερμασογεια κτλ κλειστα φραγματα ειναι παρανομος. καταγγελεια στην αστυνομια και τελος! τουλαχιστον σε αυτο τον τομεα μπορουμε και πρεπει να βοηθησουμε σημαντικα!
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by bassman »

PeRoUkKaS wrote:
bassman wrote:Εκεί που υστερεί το ΤΑ είναι στην εφαρμογή τους και στην πάταξη της παρανομίας.
φετος ομως ενεργησαν πολυ σωστα με το να κλεισουν τα φραγματα που επρεπε.. ειναι εδω που πρεπει και εμεις να βοηθησουμε την κατασταση αφου τα πραγματα ειναι απλα: οποιος ψαρευει καλαβασο, γερμασογεια κτλ κλειστα φραγματα ειναι παρανομος. καταγγελεια στην αστυνομια και τελος! τουλαχιστον σε αυτο τον τομεα μπορουμε και πρεπει να βοηθησουμε σημαντικα!
Πολύ σωστά. Ολοι πρέπει να έχουμε τα τηλέφωνα της Αστυνομίας για κάθε φράγμα μαζί μας σε κάθε εξόρμηση και να τα χρησιμοποιούμε όταν βλέπουμε παρανομίες. Ηδη το ΤΑ ενημερώνει σχετικά τους αστυνομικούς σταθμούς.

http://www.cyprusffa.com/Xrisima%20tilefona.pdf
I'd rather be fishing!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

bassman wrote: Οι κανονισμοί δίνονται σε όλους όταν εκδίδεται η άδεια σε ξεχωριστό βιβλιαράκι.
Μην βάζεις το χέρι σου στην φωτιά για αυτό επειδή....εμένα εξεχάσαν να μου το δώκουν!!! :evil:

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by bassman »

konstantinos kalogir wrote:
bassman wrote: Οι κανονισμοί δίνονται σε όλους όταν εκδίδεται η άδεια σε ξεχωριστό βιβλιαράκι.
Μην βάζεις το χέρι σου στην φωτιά για αυτό επειδή....εμένα εξεχάσαν να μου το δώκουν!!! :evil:
Διόρθωση: Οι κανονισμοί δίνονται ΣΧΕΔΟΝ σε όλους όταν εκδίδεται η άδεια σε ξεχωριστό βιβλιαράκι. :lol:
I'd rather be fishing!

marinos
Posts: 20
Joined: Tue Apr 29, 2008 10:24 am

Re: T.A.

Post by marinos »

Σήμερα το πρώι ένας φίλος παίρνουσε απο το Καλοπαναγιώτη και έπιασε με τηλέφωνο και είπε μου ότι ήταν γέματος ο τόπος αυτοκίνητα. Κοίταξε κάτω και είδε καμιά 40ρια έξυπνους περίπου να κάμνουν τους ψαράδες. Αφού το Τ.Α. ξέρει ότι όταν αφήσει πέστροφες μαζεύονται τούτοι οι άχρηστοι απο την επομένη, γιατί σιορ εν κάμνει μια έφοδο να τους πιάσει τους ηλίθιους ; :twisted:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: T.A.

Post by (CyBasser) »

marinos wrote:Σήμερα το πρώι ένας φίλος παίρνουσε απο το Καλοπαναγιώτη και έπιασε με τηλέφωνο και είπε μου ότι ήταν γέματος ο τόπος αυτοκίνητα. Κοίταξε κάτω και είδε καμιά 40ρια έξυπνους περίπου να κάμνουν τους ψαράδες. Αφού το Τ.Α. ξέρει ότι όταν αφήσει πέστροφες μαζεύονται τούτοι οι άχρηστοι απο την επομένη, γιατί σιορ εν κάμνει μια έφοδο να τους πιάσει τους ηλίθιους ; :twisted:
Φίλε,
Δεν δικαιολογώ το ΤΑ. Αλλά, τα έχουμε πει πάρα πολλές φορές. Το ΤΑ έχει σοβαρό πρόβλημα έλλειψης προσωπικού στον τομέα επιτήρησης, το οποίο είναι ευρέως γνωστό. Από φέτος έχει αρχίσει μια προσπάθεια η επιτήρηση των φραγμάτων να γίνεται και από την αστυνομία και παρεμφερή σώματα, με τα πρώτα αποτελέσματα να έχουν υπάρξει ήδη. Δεν είναι δυνατό να απαιτούμε από ανθρώπους που δουλεύουν Δευτέρα ' Παρασκευή να είναι και τα απογεύματα και τα Σαββατοκύριακα στην γύρα να ελέγχουν για τυχόν παρανόμους. Βγαίνουν περιπολίες όμως, και ταυτόχρονα βασίζονται στην βοήθεια της αστυνομίας και νομοταγών ψαράδων που ειδοποιούν.

Στα πλαίσια αυτά, έχουν δημοσιευτεί τα τηλέφωνα κάθε αστυνομικού σταθμού στην ιστοσελίδα του Παγκύπριου Συνδέσμου Ερασιτεχνών Ψαράδων CFAA, στο

http://www.cyprusffa.com/Xrisima%20tilefona.pdf

ώστε να μπορούμε όλοι ανά πάσα στιγμή να ειδοποιούμε την Αστυνομία (ανεξαρτήτως ώρας και ημέρας). Αυτό έχει αρχίσει εδώ και μερικές βδομάδες, και ως τώρα τουλάχιστον η Αστυνομία ανταποκρίνεται.

Τώρα. Το ΤΑ ΔΕΝ έχει αφήσει πέστροφες χθές ή προχθές για να μαζευτεί κόσμος σήμερα. Είναι Σάββατο μέσα του Γεννάρη, οι επιλογές των φίλων του γλυκού νερού είναι λίγες, και μια καλή επιλογή είναι ο Καλοπαναγιώτης. Γνωρίζει ο φίλος σου 100% ότιι όσοι είδε κάτω είναι παράνομοι, χωρίς άδεια; Αν ναί, κακώς δεν ειδοποίησε την αστυνομία ή τον φρουρό του Ιχθυοτροφείου (που ξέρει ποιούς να ειδοποιήσει), ίσως όμως και να μην γνώριζε την διαδικασία. Οπωσδήποτε, πληροφοριακά, το μικρό κλιμάκιο του ΤΑ για λαθραλιεία ήταν σήμερα παρών σε κάποια φράγματα, άρα παρά την ενίσχυση της αστυνομίας συνεχίζουν κι αυτοί όσο μπορούν τους ελέγχους. Είναι πιθανόν όμως κι αρκετοί να ήταν και νόμιμοι.

Είμαστε σε μια φάση που είναι εξαιρετικά βοηθητικό όπου βλέπετε όποιαδήποτε παρανομία (ή έστω υποψία παρανομίας) να ειδοποιάτε αμέσως. Αν θέλετε τυπώστε την σελίδα με τα τηλέφωνα αστυνομίας ώστε ανά πάσα στιγμή να ειδοποιάτε.... Ας μην ξεχνούμε ότι μόλις πριν ένα χρόνο, κάτι τέτοιο (το να τρέξει η αστυνομία) θα ήταν όνειρο απατηλό. Τώρα γίνεται κι αυτό και ευελπιστούμε για ακόμη καλύτερες μέρες...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: T.A.

Post by konstantinos kalogir »

marinos wrote:Σήμερα το πρώι ένας φίλος παίρνουσε απο το Καλοπαναγιώτη και έπιασε με τηλέφωνο και είπε μου ότι ήταν γέματος ο τόπος αυτοκίνητα. Κοίταξε κάτω και είδε καμιά 40ρια έξυπνους περίπου να κάμνουν τους ψαράδες. Αφού το Τ.Α. ξέρει ότι όταν αφήσει πέστροφες μαζεύονται τούτοι οι άχρηστοι απο την επομένη, γιατί σιορ εν κάμνει μια έφοδο να τους πιάσει τους ηλίθιους ; :twisted:
Ωραία ξεχάστε τες πέστροφες μέσα στον Απρίλη...... Εν θα αφήσουν δείγμα-ούτε υποψία πέστροφας. Μα και που 20 να πιάσει ο καθένας(εν και λίες που λαλώ) επί 40 άτομα εν 800 πέστροφες..... Σε μια μέρα. Ε αν το δούμε λίο καλύτερα, αν ελευθερώνουν 2000 πέστροφες κάθε εμπλουτισμό σε 2 εβδομάδες το πολύ εν να τες ξιλίφκουν.... Εγω προσωπικά εβαρέθηκα τούτη την κατάσταση, εν γίνεται να αφήνω προχτές τόσες πέστροφες να φύουν, και επιτρεπτού μεγέθους σύμφωνα με τους 'κανονισμούς' για να έχω να κάμνω καλά ψαρέματα σε 2 μήνες και να πιένει ο καθένας να πιάνει που 20, χωρίς άδεια και κυρίως πέστροφες κάτω του επιτρεπτού ορίου. Γιατί εγώ πριν 3-4 μέρες που επία, 2 στες 3 που έπιανα εν είχαν το μέγεθος των 15 εκατοστών. Οκ εν καλά να φωνάζουμε μέσα που το φόρουμ για τα μουρμουρούθκια και τα ορφούθκια, στη θάλασσα να το καταλάβω εν νεν δυνατόν να υπάρχει επιτήρηση παντού. Αλλά στα φράγματα; Ποσα μας εμείναν; 2-3 που βάλλουν πέστροφες; Εν το ξέρουν τόσα χρόνια πως λίες μέρες μετά που εν να βάλουν ψάρια εν να γεμίσει ο τόπος έτσι μα..κες?? Όσο για την ανεπάρκεια προσωπικού, ας προσλάβουν άτομα... Τι, ελείψαν γα κονδύλια;;; Μα μια μέρα να κατέβουν κάτω, όπως σήμερα και να βάλουν πρόστιμο στους παράνομους, εν να φκάλουν το μηνιάτικο του ατόμου που εν να προσλάβουν.....! Ή φοούνται πως εν θα έβρουν άτομο; Τόσοι άνεργοι που θέλουν δουλειά.... Και εν είναι μόνο εκείνοι που ψαρεύκουν χωρίς άδεια, το χειρότερο κατ' εμένα είναι τα μιτσια τα πεστροφούθκια!!!! Θεωρώ το αδιανόητο να θανατώνονται τούντου μεγέθους ψάρια... Εκτός από όλα αυτά, φκάλουμε μια άδεια αλιείας, προπληρώνουμε ένα προϊόν, πληρόνουμε μια υπηρεσία, όπως πληρώνεις το LTV ή το season ticket για να πιένεις μάππα. Ε όπως θέλεις να πιένεις μάππα και να υπάρχει αστυνομία για να προσέχει την περιοχή και να διασφαλίζει την ασφάλεια σου, να μεν αφήκει κανένα μα..κα να μπει στο γήπεδο και να διακοπεί ο αγώνας, έτσι θέλουμε και εμείς να υπάρχει μια επιτήρηση για να μηνίσκουν κάποια ψάρια σεβαστού μεγάθους να ψαρέψουμε....Δικαιολογώ 100% τα υφιστάμενα άτομα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο Τ.Α, εν πολλά λίγοι οι ανθρώποι και εν θέλουν ούτε οι ίδιοι να πιένουν σαβατοκυρίακα πάνω στα βουνά και να μαλλώνουν με τον καθένα, έχουν και οι ανθρώποι τούτοι οικογένεια. Αλλά οι παρανομίες γίνονται ως επί το πλείστον Σαβατοκυρίακα. Ας προσλάβουν μερικής απασχόλησης άτομα για τούντες μέρες, ζητώ κάτι τόσο παράλογο δηλαδή; Και να πιστέψω πως εν μόνος μου που κάμνω τούντες σκέψεις;;;; :evil: :evil: :evil:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: T.A.

Post by (CyBasser) »

Κωνσταντίνε, να μου επιτρέψεις πάλι να διαφωνήσω μαζί σου. Οι ανθρώποι του ΤΑ για πρώτη φορά ίσως στα χρονικά είναι τόσο ευαισθητοποιημένοι όσο τωρα και τόσο συνεργάσιμοι.

Δεν μπορεί να αλλάξουν όλα σε μια μέρα και πρέπει όλοι να το αποδεκτείτε αυτό. Αν δεν σας ικανοποιεί η κατάσταση μπορείτε να μην βγάζετε άδεια, αλλά δεν μπορείτε να "πυροβολείτε" συνέχεια εκ του ασφαλούς. Υπάρχουν κάποιοι που έμειναν χωρίς μαλλιά στο κεφάλι τους να προσπαθούν και σιγά σιγά να γύρνουν την πλάστιγγα προς την σωστή κατεύθυνση, αλλά γνωρίζουν ότι αυτές οι διαδικασίες θέλουν χρόνο.

Κανένας φυσικά δεν σας εμποδίζει από του να κάνετε τα παράπονα σας στο καθ'όλα αρμόδιο Τμήμα Αλιείας και να τους προβολήσετε γιατί δεν είναι "πανταχού παρόντες". Αλλά σε τελική ανάλυση δεν κερδίζετε τίποτε. Να σας θυμίσω ότι ως πολύ πρόσφατα το ΤΑ ούτε να ακούσει δεν ήθελε για αστυνόμευση/ επιτήρηση των φραγμάτων από άλλες υπηρεσίες, ενώ τώρα υπάρχει στήριξη της αστυνομίας και έχουν εμπλακεί κι άλλες υπηρεσίες. Αυτό δεν έγινε επειδή τόσα χρόνια κατηγορείτο το ΤΑ αλλά επειδή κτίστηκαν κάποιες γέφυρες εμπιστοσύνης μεταξύ των γνήσιων ερασιτεχνών και του ΤΑ. Ας μην το χαλάσουμε αυτό με συνεχείς κατηγορίες και παράπονα απέναντι στους ανθρώπους αυτούς. Ειδικά εσύ Κωνσταντίνε θυμήσου την συζήτηση που είχαμε στο αυτοκίνητο επιστρέφοντας από την Λεμεσό, και τους λόγους που σου εξηγήσαμε γιατί κατέληξε (δικαιολογημένα) το ΤΑ εμάς τους ερασιτέχνες να μας "θωρεί με το μισό του".

Επιπρόσθετα φίλε μου, νομίζεις ότι και 40 άτομα να είχε εκεί επιάσαν όλοι από 20? Κάποιος που ήταν χθές εκεί (όταν ήταν αυτός πάντως είχε μόνο δυό τρία άτομα) δεν είχε ιδιαίτερη επιτυχία και είναι γνώστης. Το ίδιο μπορώ να επιβεβαιώσω και εγώ, θεωρώ τον εαυτό μου καλό στο ψάρεμα πέστροφας και πριν τρεις μέρες ήμουν εκεί, είδα αν μπορεί κάποιος να πιάσει εύκολα 20 κομμάτια. Αν είχε όντως και 40 άτομα, τότε ειναι πολύ πιθανότερη η αποτυχία τους.

Και να σε ρωτήσω κάτι. Πες ότι χθές είχε 20-25 άτομα (40 άτομα δεν είχε ο Καλοπαναγιώτης ούτε όταν είχε πρώτη μέρα, πλην της πρώτης μέρας). Αν είχαν όλοι άδειες (που αρκετοί θα είχαν, γιατί ξέρουν ότι ο Καλοπαναγιώτης επιτηρείται, η αστυνομία συνέλαβε εκεί παράνομους επανηλλειμένα τους τελευταίους μήνες), και έπιασαν όλοι το νόμιμο κότα τους (15), σημαίνει ότι έπιασαν 300 με 400 (που δεν θα έπιαναν τόσες γιατί εκεί τουλάχιστον οι πέστροφες ΄"ξύπνησαν"). Άτε κάμε τες 500. Τόσο το καλύτερο για μας που ικανοποιούμαστε με 2-3 καλές ανά εξόρμηση μια και αραίωσαν το στόκ και θα βοηθήσουν τις υπόλοιπες να μεγαλώσουν πιο γρήγορα!

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου ότι έχει άλλους παράνομους κλπ - όλοι την έχουμε. Πρέπει όμως να ξέρουμε πότε να φωνάζουμε και πότε να κάνουμε υπομονή. Συγγνώμη ρε Κωνσταντίνο αν είμαι λίγο επιθετικός ή απότομος, αλλά όταν "τρώω τα μαλλοτζέφαλα μου" για τούντο το χόμπυ, ώρες και ώρες κάπου με πιάνει το παράπονο με κάποια ποστς που έστω και άθελα τους "δυναμιτίζουν" αυτό που προσπαθούμε να στήσουμε!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: T.A.

Post by konstantinos kalogir »

Φίλε όπως είπες στο προπροηγούμενο ποστ σου 'Δεν είναι δυνατό να απαιτούμε από ανθρώπους που δουλεύουν Δευτέρα ' Παρασκευή να είναι και τα απογεύματα και τα Σαββατοκύριακα στην γύρα να ελέγχουν για τυχόν παρανόμους'...Μα αφού ο κόσμος τότε πάει ψάρεμα....!!! Δηλαδή επειδή την Κυριακή είναι αργία, δεν δουλεύει η αστυνομία;;; Να κάμνουμε φόνους Κυριακές γιατί η αστυνομία δουλέυκει από Δευτέρα ως Παρασκευή;;; Είμαστε χιλιόμετρα πίσω από τη σωστή πάταξη του 'εγκλήματος'...Γιατί για μας που αγαπούμε το ψάρεμα της πέστροφας (και εσένα συμπεριλαμβανομένου) πρόκειται για έγκλημα. Οι πέστροφες αυτές είναι γύρω στα 10 εκατοστά. Αφού στοκκάρεις, κάμνε ελέγχους. Αλλιώς μεν στοκκάρεις να μεγαλώσουν οι πιο παλιές πέστροφες να τες ψαρεύκουμε μόνοι μας. Εγώ που επία είχε 2 δίπλα μου που ναι επιάσαν πάνω που 20 πέστροφες ο καθένας, και το καλάμι εν εξέραν να το κρατούν. Αλλά αφού τα πεστροφούθκια επέρναν την τροφή ως το στομάχι...Και να μεν εξαναπίες ψάρεμα εν να τες πιάσεις. Και ξαναλέω ήταν ψαράκια γύρω στα 10 εκατοστά...
Τέλος σου θυμιζω πως δεν στρέφω βέλη εναντίων των ανθρώπων αυτών όλοι ξέρουμε πως είναι πρακτικά αδύνατο τόσο λιγοι άνθρωποι να πατάξουν την παρανομία που υπάρχει σε τόσο μεγάλο βαθμό. Όπως είπα είμαι 100% μαζί τους. Εγώ αυτό που προτείνω είναι να αυξηθεί το έμψυχο υλικό, κάτι που συμφέρει και τους ίδιους και ΑΥΤΟΙ θα έπρεπε να ήταν οι πρώτοι που θα το ζητούσαν. Έτσι θα αυξηθούν οι περιπολίες και ΝΑΙ, ΕΝΝΟΕΙΤΕ πως ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται ελέγχοι τα Σαββατοκυρίακα. Και προσωπικά δεν με νοιάζει αν αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν άδεια αλιείας, αυτό έπρεπε να ενοχλεί αυτούς στους οποίους πηγαίνουν τα λεφτά, εμένα με ενδιαφέρει να μην θανατώνονται πέστροφες κάτω του επιτρεπτού μεγέθους, όπως δεν μου αρέσει ψαράδες να ψαρεύκουν τσιππουρούδες και λαυρακούθκια όταν σπάσουν τα ιχθυοτροφεία. Γιατί σε τελική ανάλυση είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα....Αφού κάποιοι δεν 'ευαισθητοποιούνται', ας τους κάψει λίγο η τσέπη τους από τα πρόστιμα. Αν και δεν ξέρω τι πρόστιμο υπάρχει αν σε πιάσουν να ψαρεύεις χωρίς άδεια, να καταπατάς το ΚΟΤΑ ή να κρατάς ψαράκια κάτω του επιτρεπτού μεγέθους.. Το πρόβλημα ξεκινά από πολύ πιο ψηλά, οι ρίζες του είναι πολύ πιο βαθιά ριζωμένες, εκεί πρέπει να αλλάξουν πράγματα και όχι στο Τ.Α, οι οποίοι άνθρωποι κάνουν (ή τουλάχιστον θέλω να πιστεύω πως κάνουν) ότι μπορουν..
Και τέλος δεν πρέπει να επομιζώμαστε εμείς οι ερασιτέχνες όλη την ευθύνη να καταγγέλουμε συνεχώς αυτούς που παρανομούν, υπάρχουν τα αρμόδια σώματα. Οκ να βοηθήσουμε,αλλά όχι ΟΛΟ εμείς, δεν είναι δική μας δουλειά...

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”