T.A.

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

T.A.

Post by sifu-nas »

Genika n eshei polli kairo p asxolooume me tous fraxtes alla mporw na pw oti me endiaferei t thema.
Pws omws to tmhma aleias dikaiwlogei tes 20 lires p plirwnoume yia tous fraxtes oloiu emeis?
Pws . Ti kamnoun?den t leo me kako trop alla p periergei dakatw xerw oti kathe lidgo emploutizoun potamopus j an se kopsoun na psarefkeis paranoma eshei kanoniko prostimo...
Pes eshei 300 psarades p eplirosan yia fetos adeia 20 lires..
6000 lires... p pan touta ta lefta???

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: T.A.

Post by Greg »

eto pou pasin i lires sou file mu

http://fishingincyprus.com/htmldocs/tmima/tmima.htm
Esox Lucius

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: T.A.

Post by sifu-nas »

oi m .. mas.. sta a..a m t 20liro re seira..na doume pian trypan stouppwnoun me touta ta lefta tosa xronia...

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: T.A.

Post by bassman »

Έτσι για να μην υπάρχει καμια παρεξήγηση, τα λεφτά πάν σε καλό σκοπό:

Αγοράζουν καινούρια αυτοκίνητα (βάλλουν και αυτοκόλλητα πάνω στις πόρτες!), μετακινούνται σε καινούρια κτίρια (τουλάχιστο στη Λευκωσία και Λεμεσό - και πάντα λείπουν που μέσα για να μην τα λερώνουν), αγοράζουν καινούρια γραφεία και καρέκλες (και δεν τα χρησιμοποιούν για να μην χαλάσουν)....κλπ.... :lol:
I'd rather be fishing!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: T.A.

Post by PrEdAtΩR »

Greg wrote:eto pou pasin i lires sou file mu

http://fishingincyprus.com/htmldocs/tmima/tmima.htm

AHAHAHAHAH KALOOOOOOOOOOOO

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: T.A.

Post by (CyBasser) »

Ρε παιδιά, καλά τα αστεία αλλά δυστυχώς εδώ έχουμε να κάνουμε με αυτό το βραδυκίνητο, ανεγκέφαλο δημιούργημα που ονομάζεται κυβέρνηση.

Υπ' όψιν όλα τα λεφτά που εισπράττονται από τέτοιες πηγές καταλήγουν στο γενικό λογιστήριο και όχι στα τμήματα καθ' εαυτό. Το Υπ. Οικονομικών μετά αναδιανέμει χρήματα ανάλογα με τι θα εγκριθεί (από την βουλή) για το κάθε κυβερνητικό τμήμα (όχι ανάλογα με το τι ζήτησε). Άρα, τα λεφτά των αδειών και των προστίμων "θεωρητικά" μόνο ενισχύουν το τμήμα.

Συμφωνώ πλήρως ότι το Τμήμα Αλιείας αυτή την στιγμή δεν δείχνει ικανό να κάνει ότιδήποτε για την τραγική κατάσταση που επικρατεί στα γλυκά νερά. Θέλω να τονίσω όμως ότι για αυτή την κατάσταση δεν ευθύνονται (τουλάχιστον όχι πλήρως) τα δυό τρία άτομα που ασχολούνται με το θέμα, και που σε μεγάλο βαθμό τα χέρια τους είναι δεμένα λόγω γραφειοκρατίας.

Διευκρινίζω εδώ ότι πολύ συχνά διαφωνώ με κάποιες αποφάσεις που λαμβάνονται στον τομέα του Τ.Α. που ασχολείται με την διαχείριση των εσωτερικών υδάτων. Αν όμως συλλογιστούμε ότι σε ένα Τμήμα που εργοδοτά δεκάδες ανθρώπους σε τέσσερεις πόλεις, μόνο τρεις έχουν άμεση επαφή με τα γλυκά νερά (και αυτό είναι ένα επί μέρους καθήκον τους), και άλλοι δυό τρεις είναι άμεσα εμπλεκόμενοι στην πρόληψη της παρανομίας (και έχουν εκτός από τα φράγματα ευθύνη και για όλων των ειδών παρανομίες και στην θάλασσα), τότε καταλαβαίνετε τι γίνεται.

Αυτό που θέλω να θίξω είναι ας είμαστε λίγο προσεκτικοί όταν επιτεθόμαστε στο ΤΑ. Ο στόχος πρέπει να είναι η αλλαγή της κυβερνητικής αντιμετώπισης του τομέα "ερασιτεχνική αλιεία στα εσωτερικά ύδατα" και όχι οι δυό τρεις υπαλλήλοι που ακόμα τρέχουν στις λάσπες, πιάνουν (έστω και αραιά) κανένα παράνομο, και εμπλουτίζουν τα φράγματα με πέστροφες. Επαναλαμβάνω, με αυτά που λέω δεν απαλάσσω ευθυνών κανένα από το ΤΑ, ούτε πιστεύω ότι είναι αλάνθαστοι (άλλωστε, σε άλλη συζήτηση τονίζω ότι πήραν λάθος κατ' εμένα απόφαση). Όμως, δεν πρέπει να ρίχνουμε όλη την ευθύνη στις πλάτες των δυό τριών που είναι ο τελευταίος τροχός της άμαξας.

Ας είμαστε ρεαλιστές. Δεν αρκούν τα άτομα αυτά ούτε για την διαχείριση των φραγμάτων, ούτε για πρόληψη παρανομίας. Πρέπει οργανωμένα από έξω να πιέσουμε για αλλαγή κυβερνητικής πολιτικής στον τομέα αυτό ώστε να αρχίσει η διοχέτευση κονδυλίων, η πρόσληψη περισσοτέρων εξιδικευμένων υπαλλήλων κλπ. Μόνο τότε μπορεί να δούμε κάτι διαφορετικό...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: T.A.

Post by sifu-nas »

file cybasser exeis diakio , twra katalava pws leitourgoun j ti ginete me ekeina ta lefta.
thanks :D

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: T.A.

Post by bassman »

Φίλε μου Cybasser,

Όταν μιλάμε για Τμήμα Αλιείας δεν αναφερόμαστε σε 2-3 άτομα. Μιλούμε για ολόκληρο τμήμα του κράτους που ξεκινά από το υπουργείο, την διεύθυνση του τμήματος μέχρι και τον τελευταίο υπάλληλο. Σίγουρα κάποιοι εργάζονται σκληρά και αυτοί οι πολύ λίγοι είναι που κάνουν το τμήμα να κινείται, αλλά αυτό δεν είναι αρκετό. Στο τέλος αγανακτούν και ακολουθούν το σύστημα. Αυτό το σύστημα είναι που βρωμά και πρέπει να αλλάξει.

Όταν έχουμε ένα υπουργείο και σ' αυτό ανήκουν και τα δύο τμήματα (Αλιείας και Υδάτων) αλλά δεν υπάρχει η παραμικρή συνεργασία, τότε αυτό τι σημαίνει? Πως γίνεται το ένα τμήμα να βάζει χιλιάδες ψάρια σε κάποιο φράγμα και το άλλο τμήμα να το αδειάζει σε λιγότερο από μιά βδομάδα? Πως γίνεται να αφαιρείται σχεδόν όλο το νερό από τα φράγματα (Γερμασόγεια, Καλαβασός, Διπόταμος, Λεύκαρα) και να μην αντιδρά το τμήμα Αλιείας?

Οι φωνές που ακούονται από αυτό το forum δεν είναι ενάντια σε συγκεκριμένα άτομα αλλά σε ολόκληρο το ΤΑ. Η ευθύνη που βαραίνει το τμήμα Αλιείας φίλε μου είναι τεράστια :!: :evil: :evil: :evil:
I'd rather be fishing!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: T.A.

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Bassman.
Εκεινο που θα ηθελα να πω και εγω με την σειρα μου ειναι το εξης.
Γιατι να νοιαζει ειτε το Τμημα Αλιειας ειτε το Τμημα Υδατων ειτε το Τμημα Προγραμματισμου ειτε το Υπουργειο Γεωργιας ειτε τις Κτηνιατρικες Υπηρεσιες ειτε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ Κυβερνητικο Τμημα για την ευημερια και την επιβιωση των ψαριων στα φραγματα?
Αφου επισημα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ για αυτο το θεμα. :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Οτι υπαρχει σημερα ωφειλεται στο "καπριτσιο" μιας νεαρης, καποτε, ιχθυολογου που γεμισε τα φραγματα με ψαρια και τα βρηκαν οι μεταγενεστεροι "ΠΕΛΑΝ".
Στα "Αρμοδια Τμηματα" φιλε μου, νοιωθουν οτι μας καμνουν 'ΧΑΤΤΙΡΙ" που ενδιαφερονται εστω και λιγο για τα ψαρια του γλυκου νερου. Η δουλεια τους, οι οδηγιες τους, τα προγραμματα τους, τα κονδυλια τους, καθοριζονται απο την εκαστοτε Κυβερνηση και το ΟΡΑΜΑ του εκαστοτε "Προεδρου" και το Προγραμμα Διακυβερνησης του.
ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ,ΚΑΜΜΙΑ Κυβερνηση και ΚΑΝΕΝΑ Κομμα, απο το 1960, ΔΕΝ ειχε εστω και το παραμικρο προγραμμα για αυτο που ΕΣΥ και ΕΓΩ και ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ αγαπουμε τοσο πολυ :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Και εδω ειναι που θελω να καταλαβεις, ΚΑΙ εσυ ΚΑΙ ολοι οι αλλοι φιλοι, ΠΟΥ ειναι το ΛΑΘΟΣ.
Αν εισουν εσυ σημερα Διευθυντης η εγω, παλι στην ιδια μοιρα θα ηταν τα πραγματα. Εστω και να θελαμε να κανουμε κατι ΔΕΝ θα μπορουσαμε διοτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ για το θεμα αυτο :evil: :evil: :evil:
Και εδω ακριβως ειναι που θα πρεπει να επικεντρωσουμε τα πυρα μας.
Δεν ξερω αν εγινα κουραστικος αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου. Δεν εχω απαιτηση να συμφωνησης μαζι μου αλλα εχω καταληξη σε αυτο το συμπερασμα μετα απο πολλα χρονια που ανακατευομαι με το ψαρεμα.
Και ειμαι πικραμενος. Και ειμαι απογοητευμενος :cry: :cry: :cry: :cry:

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: T.A.

Post by bassman »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε Bassman.
Εκεινο που θα ηθελα να πω και εγω με την σειρα μου ειναι το εξης.
Γιατι να νοιαζει ειτε το Τμημα Αλιειας ειτε το Τμημα Υδατων ειτε το Τμημα Προγραμματισμου ειτε το Υπουργειο Γεωργιας ειτε τις Κτηνιατρικες Υπηρεσιες ειτε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ Κυβερνητικο Τμημα για την ευημερια και την επιβιωση των ψαριων στα φραγματα?
Αφου επισημα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ για αυτο το θεμα. :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Οτι υπαρχει σημερα ωφειλεται στο "καπριτσιο" μιας νεαρης, καποτε, ιχθυολογου που γεμισε τα φραγματα με ψαρια και τα βρηκαν οι μεταγενεστεροι "ΠΕΛΑΝ".
Στα "Αρμοδια Τμηματα" φιλε μου, νοιωθουν οτι μας καμνουν 'ΧΑΤΤΙΡΙ" που ενδιαφερονται εστω και λιγο για τα ψαρια του γλυκου νερου. Η δουλεια τους, οι οδηγιες τους, τα προγραμματα τους, τα κονδυλια τους, καθοριζονται απο την εκαστοτε Κυβερνηση και το ΟΡΑΜΑ του εκαστοτε "Προεδρου" και το Προγραμμα Διακυβερνησης του.
ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ,ΚΑΜΜΙΑ Κυβερνηση και ΚΑΝΕΝΑ Κομμα, απο το 1960, ΔΕΝ ειχε εστω και το παραμικρο προγραμμα για αυτο που ΕΣΥ και ΕΓΩ και ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ αγαπουμε τοσο πολυ :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Και εδω ειναι που θελω να καταλαβεις, ΚΑΙ εσυ ΚΑΙ ολοι οι αλλοι φιλοι, ΠΟΥ ειναι το ΛΑΘΟΣ.
Αν εισουν εσυ σημερα Διευθυντης η εγω, παλι στην ιδια μοιρα θα ηταν τα πραγματα. Εστω και να θελαμε να κανουμε κατι ΔΕΝ θα μπορουσαμε διοτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ για το θεμα αυτο :evil: :evil: :evil:
Και εδω ακριβως ειναι που θα πρεπει να επικεντρωσουμε τα πυρα μας.
Δεν ξερω αν εγινα κουραστικος αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου. Δεν εχω απαιτηση να συμφωνησης μαζι μου αλλα εχω καταληξη σε αυτο το συμπερασμα μετα απο πολλα χρονια που ανακατευομαι με το ψαρεμα.
Και ειμαι πικραμενος. Και ειμαι απογοητευμενος :cry: :cry: :cry: :cry:
Μα δεν διαφωνώ μαζί σου φίλε μου. Εγώ μιλώ μόνο για την προσπάθεια που έπρεπε να γινόταν για να διατηρήσουμε τουλάχιστον κάποιο stock για το μέλλον. Δεν υπήρξε ποτέ πολιτική για το ψάρεμα στα γλυκά νερά και όμως εδω και 40 περίπου χρόνια έχουμε ψάρια στα φράγματα. Με μια μικρή προσπάθεια θα μπορούσε να σώσουμε τα φράγματα μας φέτος.

Επίσης γιατί αυτοί οι κύριοι δέχονται τώρα να παίρνουν τα κονδύλια της ΕΕ για το ψάρεμα στα εσωτερικά ύδατα (μιλούμε για κάποια εκατομύρια Ευρώ) αφού δεν έχουν κάποια πολιτική για το θέμα. Η ΕΕ είναι ενήμερη για το θέμα? Γνωρίζει η ΕΕ ότι εναρμονιστήκαμε μόνο στα χαρτιά?

Μπορώ να μιλώ για ώρες γι' αυτό το θέμα αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός εδώ.
I'd rather be fishing!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: T.A.

Post by PeRoUkKaS »

Παιδια απο ποτε μπορουμε να παμε να βγαλουμε αδεια? Παρασκευη αν παω θα μου βγαλουν?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: T.A.

Post by bassman »

PeRoUkKaS wrote:Παιδια απο ποτε μπορουμε να παμε να βγαλουμε αδεια? Παρασκευη αν παω θα μου βγαλουν?
Απο 2 Ιανουαρίου.
I'd rather be fishing!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: T.A.

Post by konstantinos kalogir »

Ξέρετε αν το Τ.Α μεγαλώνει πέστροφες για να ρίξει μέσα στον Γενάρη? Επειδή θέλω να πάω καμιά δυο φορές και να μεν έχω τα πεστροφούθκια να περπατούν με τα μπικατίνια μου μες στο στόμα τους.....

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: T.A.

Post by C&R »

εβγαλεν κανενας την adeia? ανeιξε η καναβιου?

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: T.A.

Post by PrEdAtΩR »

C&R wrote:εβγαλεν κανενας την adeia? ανeιξε η καναβιου?
επισης:

Βυζακιά , Ξυλιάτος ???????????????????????

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”