RBL

Post Reply
User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: RBL

Post by (CyBasser) »

Μπορώ να επιβεβαιώσω αυτά που λέει ο Predator. Στον ίδιο διαγωνισμό συμμετείχα και εγώ, αλλά δέχθηκα δύο ισχυρούς "μπάτσους": Δεν είχα καθόλου καλή φυσική κατάστασης (πχ μέχρι να πάω στα σημεία που ήθελα στον Ασπρόκρεμμο και στον Διπόταμο οι άλλοι είχαν πιάσει τα ψάρια!), ενώ δέχθηκα ένα "πλήγμα ψυχολογίας" στον Ασπρόκρεμμο όταν σε ένα τόπο που πίστευα ότι θα είχε καλό ψάρι έχασα το αγαπημένο μου δόλωμα και με το ίδιο δόλωμα κάποιος άλλος έβγαλε εκεί δύο λεπτά μετά ένα λαβράκι 1.5 κιλό. Αυτό με αποσυντόνισε και δεν σταύρωσα ούτε τσιμπιά μετά! (ήρθα 15ος!)...

Αλλά: Μετά από 2 1/2 χρόνια άμεσης τριβής και συμμετοχών (είτε σαν διαγωνιζόμενος είτε σαν κριτής / παρατηρητής) πιστεύω ακράδαντα ότι έχουμε σαν Κύπρος τα φόντα να σταθούμε επάξια. Δεν συμφωνώ ότι είναι απαραίτητα "καλύτεροι" από μας, τουλάχιστον όχι σε επίπεδο όλων των τεχνικών, και σίγουρα όχι όλοι τους. Σίγουρα υπερτερούν πολύ στον τομέα εμπειρίας σε "αγωνιστικές συνθήκες" Έχοντας πει αυτό, εγώ προσωπικά παραδέχομαι ότι έχω μάθει πάρα πολλά από αρκετούς από τους φίλους Ρώσσους που ίσως να μην τα μάθαινα ποτέ αν δεν τους γνώριζα, και επίσης χάρις σ' αυτούς άλλαξα πλήρως νοοτροπία όσο αφορά το ψάρεμα τουλαβρακιού από την όχθη, κάτι για το οποίο τους ευχαριστώ θερμά (ειδικά τους Denis Bolshakov, Konstantin Kuzmin, Sergei Titov, Evgeny Komov, και Nikodim Musatov). Με την σωστή προετοιμασία πιστεύω ότι μπορεί να συγκροτηθεί μια πολύ καλή Κυπριακή ομάδα που να στέκεται με αξιώσεις. Στον τομέα των (περισσοτέρων) τεχνικών έχουμε άριστους Κύπριους ψαράδες. Εκεί που θα χρειαστούμε δουλειά είναι στους τομείς ψυχολογίας και τακτικής. Η φυσική κατάσταση είναι εύκολο (σχετικά) να έλθει.

Τονίζω τα θέματα ψυχολογία - τακτική. Και τα δυό έπαιξαν φοβερό ρόλο στα αποτελέσματα της περασμένης βδομάδας. Ειδικά οι πρώτοι νικητές ήταν τέρατα ψυχραιμίας, με άριστο σχεδιασμό τακτικής (στην Ευρέτου όλη την δουλειά την έκανε ο ένας και στον Ασπρόκρεμμο ο άλλος), και απίστευτη φυσική κατάσταση. Ο φίλος Ευάνθης τους χαρακτήρισε "ψυχρούς εκτελεστές"! Αντίθετα, άτομα με απίστευτες γνώσεις και εμπειρία πάτωσαν λόγω είτε κακής τακτικής, είτε λόγω του ότι το μυαλό τους ήταν αλλού, είτε λόγω κακής ψυχολογίας.

Δεν μιλώ ότι μπορούμε αυτή την στιγμή να "πετακτούμε" στην Ισπανία και να διεκδικούμε παγκόσμιο κύπελλο! Όμως σίγουρα μπορούμε τουλάχιστον στους διαγωνισμούς που γίνονται στην Κύπρο να διεκδικήσουμε ψηλές θέσεις με αξιώσεις. Ο Predator στην μοναδική του συμμετοχή ήρθε 4ος στους 20. Αυτό λέει πολλά. Ξοδεύουμε πολύ χρόνο στο νερό. Αν βάλουμε κάτω τις εμπειρίες μας σε μερικά χρόνια ίσως πράγματι βάλουμε την Κύπρο σε σεβαστή θέση στον παγκόσμιο χάρτη Λαβρακιού. Σίγουρα, δεν αρέσουν σε όλους οι διαγωνισμοί, ούτε όλοι την βρίσκουν με το να πιέζονται ενάντια στον χρόνο. Αλλά αφού έχουμε τις δυνατότητες, ίσως να αξίζει μια προσπάθεια. Ο χρόνος θα δείξει...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: RBL

Post by sifu-nas »

ποιοι και ποσοι ειναι τελικα τα μελη του RBL στην Κυπρο εν θα ηταν καλο να γνωριστουμε ολοι?

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: RBL

Post by C&R »

Γνωριζω μονο τον Denis που ψαρευουμε σηχνα μαζι. Του αρεσει η Ταμασος πολυ σαν φρακτης. Την επομενη φορα που θα ερθουμε θα σε ενημερωσω.

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: RBL

Post by sifu-nas »

καλα τζαι κουρρη να παμε ερχομε.
οκ. :D Ρολααανδο?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: RBL

Post by Greg »

τον ρολανδο αηστον.. επαρετησεν τα ψαρεματα.. σε λιγο καιρο θα αρχισει να πουλα και τον εξοπλισμο του :lol:
Esox Lucius

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: RBL

Post by PrEdAtΩR »

sifu-nas wrote:ποιοι και ποσοι ειναι τελικα τα μελη του RBL στην Κυπρο εν θα ηταν καλο να γνωριστουμε ολοι?
ο Denis και ο Dmetri

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: RBL

Post by sifu-nas »

μα ειδα κατι Ρωσσους πριν λλιεςμ ερες, πρεπει να εσσιει τζιαλλους!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: RBL

Post by PrEdAtΩR »

sifu-nas wrote:μα ειδα κατι Ρωσσους πριν λλιεςμ ερες, πρεπει να εσσιει τζιαλλους!
εν και συμενει οτι οποιος εν Ρωσσος εν και μελος του RBL

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: RBL

Post by sifu-nas »

οι αλλα εφενετουν να ξερουν τι εκαμναν.
:think:

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: RBL

Post by PrEdAtΩR »

ειδα και εγω κατι Ρουμανους με JDM tackle που εξεραν πολυ καλα τι εκαναν . Δυστηχως ενα 2κιλο που ειχαν πιασει το κρατησαν. Οι εποχες αλλαξαν , η πιεση ειναι πολυ μεγαλη και ηρθαν στην Κυπρο ατομα που κατεχουν πολυ την τεχνικη του spinning.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: RBL

Post by Greg »

sifu-nas wrote:οι αλλα εφενετουν να ξερουν τι εκαμναν.
:think:
εν ειναι καμια επιστημη να συρνεις ενα ψαρουι ψευτικο και να το τραβας... και πλεον με το internet, μπορεις να δεις και να μαθεις ολα τα κολπα και τεχνικες για το ψαρεμα.

επιπλεον οι σλαβικες χωρες και αλλες του ανατολικου μπλοκ εν μανες πας το ψαρεμα του γλυκου νερου.. ασε που εμεις οι κυπραιοι αρεσκει μας να το παιζουμε οι πασχ ψαραες
Esox Lucius

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: RBL

Post by sifu-nas »

φιλε μου δεν αντιλεγω.
το κριμα οτι κρατουν πολλα ψαρια.
οπως και να εχει, :shock: εγνωρισα ενα προχτες ετσι
ελαλεν μου για τες επιτιχιες , τζιαι τα καρβουνα..

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: RBL

Post by EVANTHIS LOIZOU »

STRIKING NEWS :o :o :o :o
Χθες μου τηλεφωνησε ο Ντεννις απο την Ιταλια, οπου οι φιλοι μας οι Ρωσσοι λαμβανουν μερος στο Παγκοσμιο Πρωταθλημα.
Εκαταφεραν και εβγαλαν τα περισσοτερα ψαρια ΑΛΛΑ δυστυχως οι Ιταλοι οι Μαφιοζοι εβαλαν χημικα στα ντεποζιτα και τα ψαρια εψοφησαν με αποτελεσμα να μην μετρουν στον διαγωνισμο.
Θα κανουμε καταγγελια στην Αμερικη για να αποκλειστει η Ιταλια απο μελλοντικες διοργανωσεις.

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Re: RBL

Post by PrEdAtΩR »

EVANTHIS LOIZOU wrote:STRIKING NEWS :o :o :o :o
Χθες μου τηλεφωνησε ο Ντεννις απο την Ιταλια, οπου οι φιλοι μας οι Ρωσσοι λαμβανουν μερος στο Παγκοσμιο Πρωταθλημα.
Εκαταφεραν και εβγαλαν τα περισσοτερα ψαρια ΑΛΛΑ δυστυχως οι Ιταλοι οι Μαφιοζοι εβαλαν χημικα στα ντεποζιτα και τα ψαρια εψοφησαν με αποτελεσμα να μην μετρουν στον διαγωνισμο.
Θα κανουμε καταγγελια στην Αμερικη για να αποκλειστει η Ιταλια απο μελλοντικες διοργανωσεις.
Τελια γαροι οι ιταλοι :-)

Sent from my HTC Hero using Tapatalk

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: RBL

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Τελικα οι "δικοι" μας πηραν την Δευτερη θεση :clap: :clap: :clap:
Η καταγγελια ομως θα γινει

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”