3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post Reply
User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by marios pafitis »

Συχαρητήρια και στους τρεις πρώτους νικητές
Τελικά αποδείχτηκε ότι διαγωνισμός χωρίς προπόνηση δεν έχει και το καλύτερο αποτέλεσμα .




PrEdAtΩR wrote:Αν κανουμε 4 αγωνες του χρονου πιος ο λογος να ειναι ολοι με τους ιδιο style. Αντιθετως θα ειναι πιο ενδιαφερον καθε ενας να εχει διαφορετικα rules.
σύμφωνο απόλυτος με το φίλο Βύρωνα

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by caveman »

Καλησπέρα σε όλους!
Αν τζιαι δεν έλαβα μέρος σε τούτον τον διαγωνισμό, ήρτα, επαρακολούθησα λίγο τζιαι θέλω τζιαι γω να συγχαρώ τους διοργανωτές, CFAA & PM Outdoors, για μια ακόμη άψογη διοργάνωση.

Που εισηγήσεις τωρά, εγώ έχω να προτείνω:

Α) Να γίνονται διαγωνισμοί ψαρέματος με ψεύτικα δολώματα και όχι αποκλειστικά λαβρακο-διαγωνισμοί.
Σε ένα διαγωνισμό με ψεύτικα, να μετρούν όλα τα κυνηγιάρικα. Να μπορούμε να παρουσιάσουμε 5 από το κάθε είδος και όχι μόνο 5 λαβράκια.

Β) Το φράγμα στο οποίο θα γίνει ο διαγωνισμός, και οι ώρες τις διεξαγωγής, να αποφασίζετε 2-3 βδομάδες πριν με βάση τις προτιμήσεις των ίδιων των μελών(όπως έκαμνα εγώ με τον διαγωνισμό κοτζινόφτερου).

Γ) Να δίνετε δυνατότητα για προπόνηση αλλά όχι ανεξέλεχτα(διότι κάποιοι επαραχέσαν τον :lol: ), ΟΜΑΔΙΚΗ προπόνηση μόνο Σαββατοκύριακο μια βδομάδα πριν την διεξαγωγή.

Δ) Να είναι δυνατή η χρήση αυτοκινήτου, για μετάβαση σε προκαθορισμένες περιοχές εν παρουσία κριτή.

Ε) Κάτι που είχα πει και πριν, και το ξανα επαναφέρω! Είναι ανάγκη, και έπρεπεν μέσο των διοργανώσεων μας να επροωθείτο ο σεβασμός και η φιλία μεταξύ των μελών για υγιή διαγωνισμούς χωρίς ίντριγκες................... άτομα τα οποία, έρχονται μόνο και μόνο για να αποδείξουν "κάτι" και να χλευάσουν τους υπόλοιπους, να αποκλείονται από αυτές τις διοργανώσεις. Ειδάλλως δεν έχει κανένα νόημα να το συνεχίζουμε.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by psarakas »

μια εβομαδα πριν να απαγορευεται το ψαρεμα παντού και να ανακοινωνεται ηεπαρχια.το ονομα του φρακτη να ανακοινωνεται δυο μερες πριν
catch and release

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by Στάθης »

Εγώ τούτον το "να απαγορεύεται η προπόνηση" , "να απαγορεύεται το ψάρεμα" κτλ εν το καταλαβαίνω, γιατί μπορεί να είμαι τζιαι νάκκον λειψός.
Έννεν πρωτάθλημα υποτίθεται;
Στο τέλος τι θέλουμε να κάμνει τον νικητή; Η προπόνηση οξά η φαρδυκωλία;
no whey no gain

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by C&R »

Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού και τα τελικά αποτελέσματα του πρωταθλήματος. Συγχαρητήρια στους νικητές και ιδιαιτερα τον πρώτο Πρωταθλητή Κύπρου στο ψάρεμα λαβρακίου Igor Demchenko :clap: :clap:

Ο σύνδεσμος θα σας ανακοινώσει σύντομα την ημερα και την ώρα συνάντησης για την συζήτηση όσων αφορά το επόμενο πρωτάθλημα
Attachments
CYPRUS BASS FISHING CHAMPIONSHIP final results.jpg
CYPRUS BASS FISHING CHAMPIONSHIP final results.jpg (331.9 KiB) Viewed 9085 times
Comp - 2012 Kouris - final results.jpg
Comp - 2012 Kouris - final results.jpg (227.13 KiB) Viewed 9087 times

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by caveman »

Ακόμα μια εισήγιση...

Κατα το μέτριμα των ψαριών για την τελική βαθμολογία, να μπορεί να συμπερυλαμβάνετε στους πόντους του κάθε παίχτη και ο αριθμός του σύνόλου των ψαριών για πιο δίκαιο αποτέλεσμα.
Παράδηγμα: στην περίπτωση που κάποιος πιάσει 7 μπορεί το σύνολο των πόντων στα 5 ψάρια που δικαιούτε να παρουσιάσει να βγαίνει παραπάνω που κάποιον που έπιασε 25 για μόνο 1-2 πόντους, οπόταν νομίζω θα ήταν πιο δίκαιο ο καθένας να βαθμολογήτε επιπλέων με τον αριθμό ψαριών που έπιασε, δλδ αυτός που έπιασε τα 25 να έπερνε +25 πόντους και αυτός με τα 7, +7 κτλ.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by PeRoUkKaS »

:clap: :clap: Μπραβο παιδια και συγχαρητηρια στους νικητες!!

περιμενουμε φωτος!
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by MariosK »

Στάθης wrote:Εγώ τούτον το "να απαγορεύεται η προπόνηση" , "να απαγορεύεται το ψάρεμα" κτλ εν το καταλαβαίνω, γιατί μπορεί να είμαι τζιαι νάκκον λειψός.
Έννεν πρωτάθλημα υποτίθεται;
Στο τέλος τι θέλουμε να κάμνει τον νικητή; Η προπόνηση οξά η φαρδυκωλία;
Τείνω να συμφωνήσω με τον Στάθη. Πρωταθλητισμός σημαίνει σκληρή προπόνηση.

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by PrEdAtΩR »

MariosK wrote:
Στάθης wrote:Εγώ τούτον το "να απαγορεύεται η προπόνηση" , "να απαγορεύεται το ψάρεμα" κτλ εν το καταλαβαίνω, γιατί μπορεί να είμαι τζιαι νάκκον λειψός.
Έννεν πρωτάθλημα υποτίθεται;
Στο τέλος τι θέλουμε να κάμνει τον νικητή; Η προπόνηση οξά η φαρδυκωλία;
Τείνω να συμφωνήσω με τον Στάθη. Πρωταθλητισμός σημαίνει σκληρή προπόνηση.
Τοτε Μαριε και Σταθη καταδηκαζετε ατομα που δεν εχουν ελευθερο χρονο να πηγαινουν τακτικα ψαρεμα , ουτε εχουν την οικονομικη ανεση να ξοδευουν λευτα σε πεζινες για να κανουν προπονηση . Οι περισσοτεροι ειναι οικογενειαρχες και απλως recreational / weekend fishermen που εχουν το ψαρεμα σαν χομπι και παν στους αγωνες για να μαθουν νεα πραγματα.

Αν ο σκοπος των αγωνων μας ειναι να κερδα αυτος που ειναι ο πιο αρρωστος, αδιασερος, ανετος οικονομικα και να πεζετε το παιχνιδι σε ορισμενα ατομα μονο τοτε πες τε μας το στα ισια.

Σαν κριτες/οργανωτες πρεπει ναι βρειτε το happy medium για ολα τα ατομα.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:
Στάθης wrote:Εγώ τούτον το "να απαγορεύεται η προπόνηση" , "να απαγορεύεται το ψάρεμα" κτλ εν το καταλαβαίνω, γιατί μπορεί να είμαι τζιαι νάκκον λειψός.
Έννεν πρωτάθλημα υποτίθεται;
Στο τέλος τι θέλουμε να κάμνει τον νικητή; Η προπόνηση οξά η φαρδυκωλία;
Τείνω να συμφωνήσω με τον Στάθη. Πρωταθλητισμός σημαίνει σκληρή προπόνηση.
θα συμφωνήσω κι εγώ παιδιά με τον Στάθη. Μερικά πράγματα ίσως μπορούν να αλλάξουν, ναι. Αλλά από την άλλη, δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα διαγωνισμό στον οποίο θα παίζει το μεγαλύτερο ρόλο η τύχη! Ναι μεν θα υπάρχει η δυνατότητα να κερδίσει ο οποιοσδήποτε, αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό σωστό! Πως δηλαδή ανταμοίβεις κάποιον ο οποίος πάλεψε, μόχθησε για να τα πάει καλά στο διαγωνισμό, όταν δημιουργήσεις τέτοιες συνθήκες;
Είναι σαν να έχεις ένα πρωτάθλημα σε κάποιο άθλημα, κάποιες ομάδες διαπρέπουν γιατί προπονούνται,έχουν καλύτερο υλικό, όπως θέλεις πες το κι έρχεσαι με κάποιες παρεμβάσεις να μειώσεις το επίπεδο του πρωταθλήματος ,για να έχουν δυνατότητα διεκδίκησης κι άλλες ομάδες. Κανονικά θα έπρεπε οι άλλες ομάδες να προσπαθήσουν να γίνουν πιο ανταγωνιστικές και να ανεβάσουν κι αυτές επίπεδο.
Αυτή είναι η άποψή μου, αλλά είναι καλό να ακουστούν όλων οι γνώμες κι απόψεις! Άρα, όπως λέει κι ο Λάζαρος (Λάζαρε θυμήσου, εμείς κοντά σου θάμαστε πιστοί οι οπαδοί σου-κι ας τα κάμαμεν σιόνι)...για πότε η σύναξη με τα σουβλάκια;!!! :D :D :D

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by plenom'metatopsarem? »

plenom'metatopsarem? wrote:
MariosK wrote:
Στάθης wrote:Εγώ τούτον το "να απαγορεύεται η προπόνηση" , "να απαγορεύεται το ψάρεμα" κτλ εν το καταλαβαίνω, γιατί μπορεί να είμαι τζιαι νάκκον λειψός.
Έννεν πρωτάθλημα υποτίθεται;
Στο τέλος τι θέλουμε να κάμνει τον νικητή; Η προπόνηση οξά η φαρδυκωλία;
Τείνω να συμφωνήσω με τον Στάθη. Πρωταθλητισμός σημαίνει σκληρή προπόνηση.
θα συμφωνήσω κι εγώ παιδιά με τον Στάθη. Μερικά πράγματα ίσως μπορούν να αλλάξουν, ναι. Αλλά από την άλλη, δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα διαγωνισμό στον οποίο θα παίζει το μεγαλύτερο ρόλο η τύχη! Ναι μεν θα υπάρχει η δυνατότητα να κερδίσει ο οποιοσδήποτε, αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό σωστό! Πως δηλαδή ανταμοίβεις κάποιον ο οποίος πάλεψε, μόχθησε για να τα πάει καλά στο διαγωνισμό, όταν δημιουργήσεις τέτοιες συνθήκες;
Είναι σαν να έχεις ένα πρωτάθλημα σε κάποιο άθλημα, κάποιες ομάδες διαπρέπουν γιατί προπονούνται,έχουν καλύτερο υλικό, όπως θέλεις πες το κι έρχεσαι με κάποιες παρεμβάσεις να μειώσεις το επίπεδο του πρωταθλήματος ,για να έχουν δυνατότητα διεκδίκησης κι άλλες ομάδες. Κανονικά θα έπρεπε οι άλλες ομάδες να προσπαθήσουν να γίνουν πιο ανταγωνιστικές και να ανεβάσουν κι αυτές επίπεδο.
Αυτή είναι η άποψή μου, αλλά είναι καλό να ακουστούν όλων οι γνώμες κι απόψεις! Άρα, όπως λέει κι ο Λάζαρος (Λάζαρε θυμήσου, εμείς κοντά σου θάμαστε πιστοί οι οπαδοί σου-κι ας τα κάμαμεν σιόνι)...για πότε η σύναξη με τα σουβλάκια;!!! :D :D :D
Και τις μπύρες! Μην ξεχνούμε τις μπύρες!!!!! :D

:obscene-drinkingbuddies: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingbeer:

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by paris91 »

PrEdAtΩR wrote:
MariosK wrote:
Στάθης wrote:Εγώ τούτον το "να απαγορεύεται η προπόνηση" , "να απαγορεύεται το ψάρεμα" κτλ εν το καταλαβαίνω, γιατί μπορεί να είμαι τζιαι νάκκον λειψός.
Έννεν πρωτάθλημα υποτίθεται;
Στο τέλος τι θέλουμε να κάμνει τον νικητή; Η προπόνηση οξά η φαρδυκωλία;
Τείνω να συμφωνήσω με τον Στάθη. Πρωταθλητισμός σημαίνει σκληρή προπόνηση.
Τοτε Μαριε και Σταθη καταδηκαζετε ατομα που δεν εχουν ελευθερο χρονο να πηγαινουν τακτικα ψαρεμα , ουτε εχουν την οικονομικη ανεση να ξοδευουν λευτα σε πεζινες για να κανουν προπονηση . Οι περισσοτεροι ειναι οικογενειαρχες και απλως recreational / weekend fishermen που εχουν το ψαρεμα σαν χομπι και παν στους αγωνες για να μαθουν νεα πραγματα.

Αν ο σκοπος των αγωνων μας ειναι να κερδα αυτος που ειναι ο πιο αρρωστος, αδιασερος, ανετος οικονομικα και να πεζετε το παιχνιδι σε ορισμενα ατομα μονο τοτε πες τε μας το στα ισια.

Σαν κριτες/οργανωτες πρεπει ναι βρειτε το happy medium για ολα τα ατομα.
Αν θα γίνουν 4 αγώνες του χρόνου, να εν διαφορετικής φάσης ο κάθε αγώνας αν είναι... δηλαδή ένας με ζευγάρια, ένας μυστικός, ένας που θα ανακοινωθεί που θα είναι.. να είναι ο ένας πρωινός, κάποιος απογευματινός και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί ο καθένας να προτείνει!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by plenom'metatopsarem? »

Τοτε Μαριε και Σταθη καταδηκαζετε ατομα που δεν εχουν ελευθερο χρονο να πηγαινουν τακτικα ψαρεμα , ουτε εχουν την οικονομικη ανεση να ξοδευουν λευτα σε πεζινες για να κανουν προπονηση . Οι περισσοτεροι ειναι οικογενειαρχες και απλως recreational / weekend fishermen που εχουν το ψαρεμα σαν χομπι και παν στους αγωνες για να μαθουν νεα πραγματα.

Αν ο σκοπος των αγωνων μας ειναι να κερδα αυτος που ειναι ο πιο αρρωστος, αδιασερος, ανετος οικονομικα και να πεζετε το παιχνιδι σε ορισμενα ατομα μονο τοτε πες τε μας το στα ισια.

Σαν κριτες/οργανωτες πρεπει ναι βρειτε το happy medium για ολα τα ατομα.[/quote]

Αν θα γίνουν 4 αγώνες του χρόνου, να εν διαφορετικής φάσης ο κάθε αγώνας αν είναι... δηλαδή ένας με ζευγάρια, ένας μυστικός, ένας που θα ανακοινωθεί που θα είναι.. να είναι ο ένας πρωινός, κάποιος απογευματινός και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί ο καθένας να προτείνει![/quote]

Καλές σκέψεις Πάρης! :wink:

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by PrEdAtΩR »

paris91 wrote:
Αν θα γίνουν 4 αγώνες του χρόνου, να εν διαφορετικής φάσης ο κάθε αγώνας αν είναι... δηλαδή ένας με ζευγάρια, ένας μυστικός, ένας που θα ανακοινωθεί που θα είναι.. να είναι ο ένας πρωινός, κάποιος απογευματινός και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί ο καθένας να προτείνει!
Συμφωνω απολυτα !!!!!!! Μπραβο ρε Παρη

plenom η τυχη παντα πεζει ρολο. Το αγνωστο νερο δειχνει και την ικανοτητα του αλλου να διεβαζει το νερο ,τις συνθηκες και να αντιδρα αναλογως. Οι αμερικανοι κανουν ετσι αγωνες αρα κατι ξερουν... Αυτος να ειναι μονο ενας αγωνας ετσι ειδους.

Και επειδη ξερω απο το περασμενο αγωνα οτι καποιοι αχονοντε οτι θα αποθαρρύνουμε τους Ρωσσους απο τους αγωνες να ειστε σiγουροι τους αρεσουν οι προκλησεις.

Anyway βαλτε ολοι τις προτασεις σας και ελπιζω να βρεθει μια ληση που να ικανοποια ολους και να θελουν να λαβουν μερος και αλλα παιδεια!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: 3os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by MariosK »

Βύρωνα αν είσαι χομπίστας τότε δεν σε κόφτει να λαμβάνεις μέρος στους διαγωνισμούς πόσο μάλλον να κερδίζεις...

Αν κάποιοι θέλουν να λαμβάνουν μέρος για να μάθουν κάτι όπως λες τότε δεν υπάρχει λόγο να γίνουν αλλαγές για να αυξηθούν οι πιθανότητες αυτό που δεν μπορούν να προπονηθούν να νικήσουν. Οι Αμερικάνοι το κάνουν σαν challenge σε ένα πρωτάθλημα πέραν των 10 αγώνων και όχι για να εξισορροπήσουν αυτούς που μπορούν να προπονηθούν και αυτούς που δεν προπονούνται.

Αν το θέλετε έτσι τότε η δική μου εισήγηση είναι σε 4 αγώνες οι 3 να γίνουν κανονικά σε γνωστά φράγματα με προπονήσεις και ο τέταρτος να είναι σε ένα από τα προηγούμενα φράγματα, με επιλογή ή κλήρωση και να ανακοινωθεί τελευταία στιγμή. Έτσι ακόμα και αυτοί που δεν προπονήθηκαν για οποιοδήποτε λόγο θα έζησαν τουλάχιστο μιαν έντονη εμπειρία (τον πρώτον διαγωνισμό) σε αυτό το φράγμα.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”