SIGN IN | REGISTER
Αρθρογραφία

ΑΚΤΗ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΣΚΑΦΟΣ ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ

Braided line απορίες

Re: Braided line απορίες

Δημοσίευσηαπό Greg » Τρί Μάιος 29, 2012 10:26 am

(CyBasser) έγραψε:
Επίσης, όσον αφορά τον "θρύλο" ότι το νήμα κόβεται πιο εύκολα από ψάρι ή στον βυθό, από τον καιρό που χρησιμοποιώ νήμα ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει, και όλες τις απώλειες τις έχω όταν χρησιμοποιώ leader με soft plastics..

Δεν μου βγαζει νοημα, μαλλον κατι καμεις λαθος.. ενα 15lb νημα αντεχει καλυτερα στα δοντια ενος 3κιλου λαβρακιου ή πεστροφας απο οτι ενα 15λβ leader? :geek:
Esox Lucius
Άβαταρ μέλους
Greg

Δημοσ.: 3067
Εγγραφη: Τρί Αύγ 07, 2007 3:54 pm
Τοποθεσια: by the sea

Δημοσίευσηαπό Greg » Τρί Μάιος 29, 2012 10:29 am

ετσι απλα.. αν ριχνεις τεχνητο (οποιοδηποτε τεχνητο) με σκεττο νημα, αν σου το καταπιει μεγαλο ψαρι ΘΑ το χασεις.
Esox Lucius
Άβαταρ μέλους
Greg

Δημοσ.: 3067
Εγγραφη: Τρί Αύγ 07, 2007 3:54 pm
Τοποθεσια: by the sea

Δημοσίευσηαπό C&R » Τρί Μάιος 29, 2012 12:27 pm

Εγώ προσωπικά σπανια βάζω leader
Άβαταρ μέλους
C&R

Δημοσ.: 949
Εγγραφη: Πέμ Ιαν 24, 2008 8:23 am

Δημοσίευσηαπό (CyBasser) » Τρί Μάιος 29, 2012 4:20 pm

Greg έγραψε:ετσι απλα.. αν ριχνεις τεχνητο (οποιοδηποτε τεχνητο) με σκεττο νημα, αν σου το καταπιει μεγαλο ψαρι ΘΑ το χασεις.

Δεν θέλω να μπω σε "διαλογική" συζήτηση. Όπως είπαμε πιο πάνω, οι απόψεις που εκφράζονται είναι καθαρά προσωπικές. Αυτό που αναφέρει ο Γκρεγκ μου έχει συμβεί αρκετές φορές δυστυχως... πάντα με leader (συνήθως λόγω φθοράς της μονο που δεν πρόσεξα ή επειδή τρίφτηκε η μόνο σε κοφτερή πέτρα)! Αυτό (το τονίζω) συμβαίνει σε μένα μόνο στο γλυκό νερό, και κυρίως στο λαβράκι γιατί εδώ και λίγα χρόνια μόνο αυτό ψαρεύω. Ο Γρηγόρης ψαρεύει συστηματικά και θάλασσα για μεγάλα αρπακτικά, έχει πάει Ασσουάν, έτσι ίσως εκεί να έχει άλλες εμπειρίες. Η άποψη του σεβαστή.

Οι δικές μου είναι αποκλειστικά για το ψάρεμα του μεγαλόστομου. αλλά και στις σπάνιες περιπτώσεις που πάω για κανένα σπιν θάλασσα (όπου ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κτυπήσει) ή πέστροφες, πάλι δεν θα βάλω leader και θα ψαρέψω μόνο braid, εκτός εάν θα ρίξω σιλικονούχα, επειδή αυτό μου δουλεύει στο κύριο μου ψάρεμα. Αν αρχίσω ποτε συστηματικά άλλα ψαρέματα τότε ίσως πειραματιστώ ξανά και ανακαλύψω άλλες εμπειρίες. Αλλά για τώρα, ισχύουν ΓΙΑ ΜΕΝΑ ότι έγραψα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!
Άβαταρ μέλους
(CyBasser)

Δημοσ.: 2367
Εγγραφη: Δευτ Οκτ 22, 2007 10:17 pm

Δημοσίευσηαπό fISHANDCHIPS » Τρί Μάιος 29, 2012 4:29 pm

paris91 έγραψε:http://www.sportsfish.com.au/knots/lure_sportsfish.swf

τούτος εν καλός κόμπος για νήμα-δόλωμα?

Την ώρα που σου έδειχνα τον κόμπο ο νους σου ηταν αλλού ρε Πάρη :twisted:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια
fISHANDCHIPS

Δημοσ.: 1547
Εγγραφη: Τρί Δεκ 18, 2007 6:01 pm

Δημοσίευσηαπό PrEdAtΩR » Τρί Μάιος 29, 2012 5:00 pm

(CyBasser) έγραψε:
Greg έγραψε:ετσι απλα.. αν ριχνεις τεχνητο (οποιοδηποτε τεχνητο) με σκεττο νημα, αν σου το καταπιει μεγαλο ψαρι ΘΑ το χασεις.

Δεν θέλω να μπω σε "διαλογική" συζήτηση. Όπως είπαμε πιο πάνω, οι απόψεις που εκφράζονται είναι καθαρά προσωπικές. Αυτό που αναφέρει ο Γκρεγκ μου έχει συμβεί αρκετές φορές δυστυχως... πάντα με leader (συνήθως λόγω φθοράς της μονο που δεν πρόσεξα ή επειδή τρίφτηκε η μόνο σε κοφτερή πέτρα)! Αυτό (το τονίζω) συμβαίνει σε μένα μόνο στο γλυκό νερό, και κυρίως στο λαβράκι γιατί εδώ και λίγα χρόνια μόνο αυτό ψαρεύω. Ο Γρηγόρης ψαρεύει συστηματικά και θάλασσα για μεγάλα αρπακτικά, έχει πάει Ασσουάν, έτσι ίσως εκεί να έχει άλλες εμπειρίες. Η άποψη του σεβαστή.

Οι δικές μου είναι αποκλειστικά για το ψάρεμα του μεγαλόστομου. αλλά και στις σπάνιες περιπτώσεις που πάω για κανένα σπιν θάλασσα (όπου ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κτυπήσει) ή πέστροφες, πάλι δεν θα βάλω leader και θα ψαρέψω μόνο braid, εκτός εάν θα ρίξω σιλικονούχα, επειδή αυτό μου δουλεύει στο κύριο μου ψάρεμα. Αν αρχίσω ποτε συστηματικά άλλα ψαρέματα τότε ίσως πειραματιστώ ξανά και ανακαλύψω άλλες εμπειρίες. Αλλά για τώρα, ισχύουν ΓΙΑ ΜΕΝΑ ότι έγραψα...

Η συζητηση που επαναλαβανεται συνεχεια :D

Συμφωνω με τον Ρολανδο. Για λαυρακι δεν θυμαμαι ποτε να μου εκοψαν το νημα εκτος απο το Fireline που δεν ειχε υποθεση.
Για αλλα αρπακτικα ναι χρειαζεται.

at the end of the day.....you can do whatever the FUCK you wanna do
Άβαταρ μέλους
PrEdAtΩR

Δημοσ.: 839
Εγγραφη: Παρ Νοέμ 23, 2007 11:59 pm

Δημοσίευσηαπό paris91 » Τρί Μάιος 29, 2012 6:54 pm

fISHANDCHIPS έγραψε:
paris91 έγραψε:http://www.sportsfish.com.au/knots/lure_sportsfish.swf

τούτος εν καλός κόμπος για νήμα-δόλωμα?

Την ώρα που σου έδειχνα τον κόμπο ο νους σου ηταν αλλού ρε Πάρη :twisted:

Ρε φίλε τζίνον έμαθα τον και κάμνω τον :Ρ εν κόμπο braid-δολώματος που θέλω :Ρ
Άβαταρ μέλους
paris91

Δημοσ.: 79
Εγγραφη: Τετ Δεκ 29, 2010 5:36 pm

Δημοσίευσηαπό giannosP » Τρί Μάιος 29, 2012 8:20 pm

Παρη , που braid σε τεχνητο , εν εχει καπιον ειδιαιτερο κομπο, διοτι το νημα οταν κανεις απευθιας κομπο σε τεχνητο, εν πιο ευκολος απο την μυσινα ,και στεκη καλητερα! απλα καμνεις τον κομπο που εκαμνες και πριν!
Life is a game....Fishing is serious!
Άβαταρ μέλους
giannosP

Δημοσ.: 479
Εγγραφη: Σάβ Απρ 09, 2011 1:12 pm
Τοποθεσια: Λευκωσια - Τσερι

Δημοσίευσηαπό C&R » Τετ Μάιος 30, 2012 6:41 am

Πάρη palomar , αξιόπιστος, γρήγορος και εύκολος
Άβαταρ μέλους
C&R

Δημοσ.: 949
Εγγραφη: Πέμ Ιαν 24, 2008 8:23 am

Δημοσίευσηαπό paris91 » Τετ Μάιος 30, 2012 6:54 am

Ευχαριστώ όλους ξανα :)
Άβαταρ μέλους
paris91

Δημοσ.: 79
Εγγραφη: Τετ Δεκ 29, 2010 5:36 pm

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Ψάρεμα γλυκού νερού

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

USEFUL LINKS

- Windfinder forecast
- CYCOFOS weather forcecast
- Google weather forcecast

Navionics Cyprus Maps

SISTER SITES

HUNT & SHOOT
MAGAZINE
CYPRUS YACHTING
MAGAZINE
MAGAZINES

Cyprus Fishing Magazine
P.O. Box 55329, 3821 Limassol, Cyprus | Telephone: +357 25577750 | e-mail: info@cyprusfishingmagazine.com

Copyright © Dacor Advertising & Media LTD 2012
Designed by Dacor