Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:Φιλε, ο σειρας εν γεννικα που μιλα και οχι για σενα..

Ρολανδο αν με θεωρης απολυτο, τοτε ισως να ειμαι.
Ρε Greg, αυτό που εννοώ είναι αυτό που έγραψε και o Xαραλάμπης. Δεν μπορεί πάντα μαζί με τα ξερά να καίμε και τα χλωρά! Αντίθετα, πρέπει σιγά σιγά εκεί που υπάρχουν χλωρά να τα προσέξουμε, να τα "ποτίσουμε" ή μάλλον να τα καλιεργήσουμε ώστε με την πάροδο του χρόνου τα χλωρά να είναι πιο πολλά από τα ξηρά. Αυτό ισχύει για μας και για τους Κύπριους ψαράδες και για τους "ομογενείς" και για τους τελείως ξένους. Και όταν ο άλλος είναι εντάξει και ακολουθεί τους νόμους θα τον σεβαστώ είτε είναι Πόντιος είτε είναι Βούλγαρος είτε είναι Κύπριος. Δυστυχώς φαίνεται ότι ανεξαρτήτως εθνικότητας οι "εντάξει" είναι πάντα στην μειοψηφία. Δεν είναι σωστό μαζί με τους "αθλιους" να κατακρίνουμε κι αυτούς που είναι εντάξει.

Και να σου πώ την αλήθεια, με ενοχλεί πιό πολύ όταν τις ακαθαρσίες και τις παρανομίες τις κάνουν οι ίδιοι Κύπριοι (ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΕΣΕΝΑ ΦΥΣΙΚΑ!) οι οποίοι όπου βρεθούν και όπου σταθούν κατηγορούν τους Πόντιους κλπ ενώ συμπεριφέρονται χειρότερα. Μόλις πριν δυό μέρες είδα Κύπριο αντεννάρη ο οποίος εκεί που ψάρεψε σε δημόσια παραλία στην περιοχή Λάρνακας άφησε σακκούλι σχισμένο από ψαροτροφή, κουτοτσάρτελλο, κουτί μυσίνας Gorilla άδειο, κομμάτια από μυσίνες, κουτί τσιγάρων, μια δεκαρκα΄ποτσίγαρα, τενεκκούι Pepsi, μπουκαλλούδι νερό και κάτι άχρηστα σακκούλια. Όταν είπαμε καλημέρα τα είχε δίπλα του, λίγο μετά έφυγε και μετά είδα ότι άφησε τις ακαθαρσίες του τις οποίες έβαλα εγώ σε μιά τσάντα του σο'υπερμάρκετ και τις πέταξα στον κάλαθο 20 μέτρα μακριά. Με δεδομένο ότι αυτό επαναλαμβάνεται τακτικότατα (σου θυμίζω πως μπέρδεψαν τα παιδιά του φόρουμ όταν έγινε ο "διαγωνισμός" του Ιουλίου), θα πρέπει πιά να κατηγορώ κάθε Κυπραίο (και κάθε Πόντιο κλπ) για το σκουπιδαριό και τις ζημιές. Δεν είναι αυτή η λύση. Λύση είναι να προσπαθήσεις να αλλάξεις - σταδιακά - την νοοτροπία, και πιστεύω αυτό μπορεί (και ΠΡΕΠΕΙ) να γίνει...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by PeRoUkKaS »

caveman wrote:
PeRoUkKaS wrote:quote]
Ρε φίλε, για όνομα του Θεού, υπήρχε περίπτοση να αναφερόμουν σε εσένα?? :lol: :lol: Απλός με τα όσα έγραψες, εθύμισες μου τούντο θέμα που με τρώει πάρα πολλά, τζαι αναφέρτηκα σε μια κατάσταση που χαρακτηρίζει την πληοψιφία του τόπου μας, όχι εσένα.
φιλε ξερω το οτι ενεν για μενα.. απλα επιανεν με τζαι μενα η κουβεντα! εγω παντως σημερα κρατω το θετικο οτι υπαρχουν και καπιοι ξενοι που σεβονται το ψαρεμα στα γλυκα νερα
και πως δεν ειναι ολοι οι ιδιοι.. μακαρι καθε φορα που πηεννω να βρισκω και αλλους ετσι (χλωμο):!:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by caveman »

Καλέ μου φίλε, εν ΟΥΛΛΟΥΣ που μας πιάνει "το κολάνι"!!! :wink: Τζίνον που θέλω να διευκρηνίσω, εν ότι το προαναφερθέν μύνημα δεν αναφερόταν σε εσένα πρωσοπικά κατουδένα λόγο, ήταν γενική αναφορά στην στάση μας σαν λαός απέναντη στους ορθόδοξους αδελφούς μας από τα Βαλκάνια που κάθε άλλο είναι παρά αδελφική! ....όταν μας έκαμμεν πραξικόπημα η ΕΛΛΑΔΑ, τζαι έγεινε η εισβολή των Τούρκων, ο Θώδορ Ζιφκοβ (ο κουμμουνιστής διχτάτορας της Βουλγαρίας) ετοιμάζετουν να στίλει στρατεύματα εις ηπεράσπισην μας, αλλά τον σταμάτισε η "δύση" .....ποιος το ξέρει τζαι πιος το λαμβάνει υπόψη όταν βλέπει μπροστά του βούλγαρο???? Αλλά τζαι τούτη η φάση της ιστορίας όπως τζαι πολλές άλλες, εθαυτίκαν πολλά καλά! ....εξεφίγαμεν πααάρα πολλά που το θέμα, αλλά πιστεύκω εν καλά να γείνονται τέτοιες συζητήσεις, αλλά να μεν το προχωρίσομεν άλλο φίλε.
Συγνώμη για την πρώτη, λάθος διατίποση που ίσως άφηνε λάθος μύνημα.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by PeRoUkKaS »

caveman wrote:Καλέ μου φίλε, εν ΟΥΛΛΟΥΣ που μας πιάνει "το κολάνι"!!! :wink: Τζίνον που θέλω να διευκρηνίσω, εν ότι το προαναφερθέν μύνημα δεν αναφερόταν σε εσένα πρωσοπικά κατουδένα λόγο, ήταν γενική αναφορά στην στάση μας σαν λαός απέναντη στους ορθόδοξους αδελφούς μας από τα Βαλκάνια που κάθε άλλο είναι παρά αδελφική! ....όταν μας έκαμμεν πραξικόπημα η ΕΛΛΑΔΑ, τζαι έγεινε η εισβολή των Τούρκων, ο Θώδορ Ζιφκοβ (ο κουμμουνιστής διχτάτορας της Βουλγαρίας) ετοιμάζετουν να στίλει στρατεύματα εις ηπεράσπισην μας, αλλά τον σταμάτισε η "δύση" .....ποιος το ξέρει τζαι πιος το λαμβάνει υπόψη όταν βλέπει μπροστά του βούλγαρο???? Αλλά τζαι τούτη η φάση της ιστορίας όπως τζαι πολλές άλλες, εθαυτίκαν πολλά καλά! ....εξεφίγαμεν πααάρα πολλά που το θέμα, αλλά πιστεύκω εν καλά να γείνονται τέτοιες συζητήσεις, αλλά να μεν το προχωρίσομεν άλλο φίλε.
Συγνώμη για την πρώτη, λάθος διατίποση που ίσως άφηνε λάθος μύνημα.
συντροφε, εν πολλα που εθαψαν.. αιστα ενεν τοπος τουτος να τα πουμεν :!:
δεν σε παρεξηγησα σε καμια κουβεντα, εν εσσιει λαθος.. :!: :!: :D
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by C&R »

Ήρεμα ρε παιδιά. Υπάρχουν σε όλες τις χώρες και αυτοί που κανού C&R και αυτοί που δεν κάνουν. Ο καθένας έχει το δικαίωμα από την στιγμή που του επιτρέπει η νομοθεσία να σκοτώσει ψαρια μέχρι ένα συγκεκριμένο αριθμό. Όπως είπαμε πολλές φορες είναι θέμα νοοτροπίας η οποια πρέπει να καλλιεργηθεί από πολύ νεαρή ηλικία. Ακόμα και ο γιος μου είναι ακόμα με την απορία γιατί πάω ψάρεμα και ποτε δεν φέρνω ψαρια σπίτι. Tο ίδιο ισχύει κατά κάποιο τρόπο και για τα σκουπίδια.

Ο σύνδεσμος έχει διοργανώσει κάποιους διαγωνισμούς για μικρά παιδιά και ελπίζω ο σκοπός να ήταν άλλος από το ποιος θα πάρει το Κύπελλο, και αυτός είναι ένα θεσμός που πρέπει να συνεχιστεί.

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by PeRoUkKaS »

και επανερχομαι παλι οπως και πριν 3 μερες στο ιδιο θεμα.. παλι αραδιπου σημερα, ωραια μερα για ψαρεμα.. παλι απεναντι μου ενας ξενος.. παρανομος αυτη την φορα με δυο καλαμια (και 2 αγγιστρια στο ενα).. επιασε καμια 10 κυπρινακια.. πριν φυγει, σηκωνετε απ την καρεκλα του, αδειαζει τα ψαρια απο το livewell του μεσα στο φραγμα, μαζευει τα σκουπιδια του μεσα σε μια σακουλλα και φευγει ΚΥΡΙΟΣ! ΜΠΡΑΒΟ ΒΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ!! (δεν ειναι ο ιδιος με την προηγουμενη φορα, ειμαι σιγουρος! :D )
φιλοι μου αυτη την φορα δεν θα πω "πως ισως να μην ειναι ολοι ετσι" .. σημερα καταλαβα πως ΔΕΝ ειναι ολοι ετσι.. :wink: :wink:

εγω επιασα αρκετους κυπρινους (comon, mirror, crusian, koi) που εγιναν ολοι C & R
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by C&R »

Πηγε κανενας Ταμασο προσφατα? Πως ειναι η κατασταση εκει?

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by PeRoUkKaS »

C&R wrote:Πηγε κανενας Ταμασο προσφατα? Πως ειναι η κατασταση εκει?
φιλε επια πριν καμια 20αρια μερες.. εχει αρκετο νερο μεσα
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

taramenos
Posts: 2
Joined: Fri Jun 06, 2008 4:56 pm

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by taramenos »

Καλοπαναγιώτη χθές απο τις 6.00 το πρωί μέχρι τις 10.00 , έβγαλα 2 πέστροφες των 750 γραμμαρίων.Μετά πήγα στη Λεύκα όπου ψάρεψα με αντέννα . Τσιμούσε συνέχεια-κοκκινόφτερες μικρές &κυπρίνοι μικροί ,ολα catch and release.Το νερό στη Λεύκα είναι πολύ λίγο ενώ στο Καλοπαναγιώτη ανκαι είναι και αυτό λίγο το νερό (περίπου στο 30%) το νερό που μπαίνει μέσα από το ποταμό είναι πολύ ικανοποιητικό.

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by PeRoUkKaS »

taramenos wrote:Καλοπαναγιώτη χθές απο τις 6.00 το πρωί μέχρι τις 10.00 , έβγαλα 2 πέστροφες των 750 γραμμαρίων.Μετά πήγα στη Λεύκα όπου ψάρεψα με αντέννα . Τσιμούσε συνέχεια-κοκκινόφτερες μικρές &κυπρίνοι μικροί ,ολα catch and release.Το νερό στη Λεύκα είναι πολύ λίγο ενώ στο Καλοπαναγιώτη ανκαι είναι και αυτό λίγο το νερό (περίπου στο 30%) το νερό που μπαίνει μέσα από το ποταμό είναι πολύ ικανοποιητικό.
φιλε η Λευκα αρχισε να βαλει νερο?
οι πεστροφες με αντεννα η σπινινκ?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

taramenos
Posts: 2
Joined: Fri Jun 06, 2008 4:56 pm

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by taramenos »

Τις πέστροφες τις επιασα με μηχανή πατωτές.Spinning δοκίμασα επειδή εβλεπα αρκετή κίνηση το πρωί πάνω στο νερό , αλλα ούτε τσίμπημα. Οσο αφορά τη Λεύκα το νερό που έμπενε απο το ποταμό ηταν πολύ λίγο. Το περίεργο είναι οτι μόλις πήγα Λεύκα το νερό ηταν περισσότερο που έμπενε παρά οταν έφυγα μετά απο 3 ώρες.Πιθανό το νερό να το αφήνουν απο το καλοπαναγιώτη για να πιάσει λίγο νερό και η Λεύκα, επειδή αν και το νερό που μπαίνει στο Καλοπαναγιώτη απο το ποταμό είναι αρκετό εντούτις η στάθμη του νερού εχει πέσει περίπου μισό μέτρο αν υπολόγισα σωστά απο τα γύρω τοιχώματα.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by konstantinos kalogir »

Ψάρεμα σήμερα Καλοπαναγιώτη... Συμπέρασμα, να αποφύγουμε το φράκτη για λίγους μήνες, υπάρχουν μικρά ψάρια χωρίς κανένα ψαρευτικό ενδιαφέρον.
Παρόλα αυτά επέρασα μια υπέροχη μέρα μέσα στη φύση και έκαμα παρατηρήσεις για τις....πάπιες!!! :oops:

ΥΓ: Αν έχετε πάπιες σπίτι ταϊστε τες μπικατίνι, εν να σας λατρέψουν!!!!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by caveman »

Απόλυτα συγκλονιστικές ήταν οι στιγμές που ζήσαμε σήμερα μαζί με τον αξιότιμο κύριο κύριο πρόεδρο του φόρουμ μας, κύριο κύριο Νο-Νικ!!

Εφήαμεν που Λεμεσό κατά τις 10΄30 με κατεύθυνση προς τον φράκτη Χ! Τα νερά ήταν πολλά θολά, αλλά ο πρόεδρος δεν τα έβαλε κάτο! Απτόητος όπως πάντα, εύκαλεν την πρώτη πέστροφα της ζωής του!!!!!! :D :D :D Ενώ εγώ τζαι ο Γρηγόρης εμείναμε χάσκοντας! :shock: :shock: :shock:
Μιας τζίταν θολά τα νερά, εσυνεχίσαμεν τζαι πάρα κάτω.... εκόψαμε 230 χιλιόμετρα! Τζαι στο δεύτερο φράγμα, αέρας πολλύς, αλλά ο πρόεδρος εξανακτύπησεν με ακόμα μιαν ομωρφκιάν !! και ενώ την προηγούμενη μας έλεεν ....άμπα τζαι πείτε μου να κάμω catch and release... εν τέλη άφηκεν την τζαι την δεύτερη πίσω!!!

Τα θερμά μας συγχαρητήρια στον πρόεδρο!!! :D :D

η πρώτη πέστροφα του πρόεδρου! :arrow:

Image
Image

Image
Image

Image
Image

Τζαι δαμέ, ο πρόεδρος, παραδίδει μαθήματα ψαρέματος μύγας!!!!! κρυφόν ταλέντον ο πρόεδρος μας! :arrow:

Image
Image

Image
Image
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by Greg »

Εσχει που τα χτες που βλεπω τουντη τελευταια φοτο με τον καθηγητη του flyfishing και κλεουμε του γελλιου!! αχαχαχαχα :lol: :lol: ... Ποτε εννα ξαναπαμε πεστροφες??? lol
Esox Lucius

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Alieftikes eksormisis kai apotelesmata

Post by admin »

αχαχαχαχαχ χαχαχαχ αχαχαχ χαχαχ o no-nick o fly

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”