Ψάρεμα Αγανάκτησης

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Ψάρεμα Αγανάκτησης

Post by stylgeo »

Επήα σήμερα στο ΤΑΘΕ για να φκάλει άδεια ο αρραβωνιαστικός της ξαδέρφης μου τον οποίο προσπαθώ να μυήσω στο σπορ. Επήρα τον 3 φορές μαζί μου ώς τωρά, και τις τρείς αν και ενθουσιάστηκε με την ομορφία της Κύπρου (εν καλαμαράς μόνιμος κάτοικος Κύπρου τώρα) εδιερωτάτουν που τη στιγμή που δίνουμεν τόσα λεφτά για τα πάντα, που δαμέ στην γειτονιά μου έχουμεν κηπουρούς και κάθε βδομάδα περνούν που τους χώρους πρασίνου και σάζουν τους, που είμαστεν γεμάτοι πεζόδρομους, ποδηλατόδρομους, πάρκα, που γενικά οι φορολογούμενοι σε αντίθεση με την Ελλάδα βλέπουν τα λεφτά τους να χρησιμοποιούνται κάπου, γιατί δεν κάμουμε κάτι για τους φράχτες μας? Έχουμε τόσες ομορφιές στα βουνά και στους υδατοφράχτες, γιατί δεν κάνουμε κάτι να αξιοποιήσουμε τούτο το προϊόν? Είχα τον πάρει στο Παλαιχώρι πέρσυ, και ενθουσιάστηκε με το τοπίο, αλλά παράλληλα εδιερωτάτουν αν επέρασεν κανένας ποτέ να καθαρίσει τον φράχτη επειδή τα σκουπίδια ήταν αμέτρητα. Η κατάσταση στα Λύμπια που επήαμεν ένα γυρό ήταν κατά πολύ χειρότερη. Δεν εβρίσκαμε τόπο να σταθούμε που τα σκουπίδια. Ώς και πάνα μωρού ήβραμεν στην όχθη, για όνομα δηλαδή, πού να πάμε να σταθούμε.

Σε τούντη κατάσταση πιστεύετε πως εντρέπουμουν που τον επήρα τον άνθρωπο να πληρώσει τα 34 ευρό σήμερα? Εντρέπουμουν πραγματικά επειδή εν κρίση, τούντα λεφτά έννεν λίγα για κάποιον άνθρωπο ο οποίος τώρα μπαίνει στο άθλημα (εν μου είπεν τίποτε το κοπελλούι φυσικα, εν σπουδασμένος ιχθυοκαλλιέργειες και λατρεύει την θάλασσα, απλά τώρα γνωρίζει το ψάρεμα στο γλυκό νερό) και ο οποίος όπως όλοι μας τον εχτύπησεν η κρίση. και με τούντα λεφτά τί παίρνει? Τί παίρνει ο καθένας μας? Τώρα εχτός που την παντελή έλλειψη οργάνωσης και προσοχής στο συγκεκριμένο σπορ από οποιονδήποτε αρμόδιο, θα έχουμε και την καταδίωξη μας πουπάνω? Θέλω να ασχοληθώ με το σπορ που μου αρέσει, και ακολουθώ όλες τις νενομισμένες οδούς, φκάλλω την άδεια μου, έχω ένα αγκίστρι στο καλάμι μου, δεν ψαρεύω εχτός των ωρών που καθορίζονται από το ΤΑΘΕ, και ΟΛΑ μου τα ψάρια ειναι Κ&Ρ. Και φωνάζω που όποτε πάω βλέπω τες ράτσες και τα δίχτυα τους, και φωνάζω που έχει πόσα χρόνια που φκάλλω άδεια και δεν με έλεγξε ποττέ κανένας και νιώθω ο μαλάκας της υπόθεσης, και φωνάζω που όποτε πάω να χαλαρώσω ψαρεύοντας φέφκω νευριασμένος. Τωρά να μου κλείσουν και την είσοδο να μεν μπορώ να ψαρεύω? Και ιδίως μετά που μας είπαν πως δεν θα γίνει έτσι πράμα? Μα είμαστεν πολλά αρνιά τελικα νομίζω..

Και τώρα θα ρωτήσω μια πολύ εύλογη απορία, δεν είναι ρητορική ερώτηση, ειλικρινά θέλω να ξέρω επειδή δεν γνωρίζω. Είμαστεν 3 παρέες που πάμε ψάρεμα μαζί στους φράχτες μας. Ας μην μετρήσω τα λεφτά που τους εδώσαμεν ως τωρά, ας πούμε μόνο για φέτος. Τούτα τα 102 ευρώ που τους εδώσαμεν πού παν, επειδή ερώτησεν με ο άθρωπος σήμερα που έφκαλεν την άδεια και δεν ήξερα να του πώ. Πάντως που την κατάσταση που επικρατεί στους φράχτες μας μάλλον είτε παν του κ..λου, είτε παν σε σιδεροκατασκευές...

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: Ψάρεμα Αγανάκτησης

Post by sotiris!129 »

φιλε μου ο φρακτης τον Λυμπιον ηταν ο πρωτος και ο τελευτεος που ψαρεψα ποτε σε γλικο νερο!
πρην 15-18 χρονια η ιστορια πιγενα τοτε με τον πατερα μου και τους θειους μου! τα θιμαμε αμιδρα ολα γιατι ημουνα πολι μικρος!
τοτε ο φραχτης ηταν πεντακαθαρος ...οι ψαραδες ηταν υπερβολικα λιγοι σε σχεση με τωρα... πιαναμε 3 καλαμια 10-20+ κιπρινους και πολλα αλλα ...
ειχαμε ολοι αδιες εχτος εγω που ημουν το βρεφος της παρεας 6-7 χρονον
ξαφνικα σταματισαμε να πιγενουμε ψαρεμα σε φραχτες γενικα δεν θιμαμε το γιατι , παρολα αυτα τον συνκεκριμενο φραχτι τον επισκεπτομασταν πολι συχνα για κυνηγι σε ενα περβολι που συνορεβει με το φραχτι!
εβλεπα το φραχτι να καταστρεφεται χρονο με το χρονο
οι ορεες στιγμες που εζισα εκει οταν πιγενα ψαρεμα καλιφτικαν με σκουπιδια!
τωρα οπως και εσυ ειπες φιλε μου νεκατσιας να παεις ζιαμε! ειναι ο κοτσιατις με νερο!
ειχα σκεφτει να βγαλω αδεια και να ξαναρχισω το ψαρεμα ομως ολλα αυτα με εκαναν να μετανιοσω...
οπως και με το ψαροντουφεκο πιγα αγορασα τα παντα εδοσα ενα σορο λεφτα στολες πεδιλα ψαροντουφεκα αδειες, τα πραγματα παλεβονταν τα πρωτα 1-2 χρονια... τουλαχιστο βλεπαμε 1-2 ψαρια τωρα τιποτα!!!
το ιδιο φυσικα και με το ψαρεμα με καλαμι στι θαλασσα αρχισαμε με καλαμια απο το περιπτερο 5 λιρες και καταλιξαμε σε καλαμια 200-300 ευρο
φυσικα ολλα αυτα ειναι στην αποθηκη και σκονιζονται αφου ΔΕΝ εχουν λογο να βγουν εξω
οπως ουτε να δοκιμασει καπιος ιδιοτης να μαζεψει τα σκουπιδια γιατι τοτε θα απογοητεφτει ακομα περισοτερο...το δοκιμασα στο ζυγι και στο κυνηγι πολες φορες ομως αντι να βλεπω τα σκουπιδια να λιγοστεβουν καθε φορα που πιγενα ηταν το ιδιο και χειροτερα με αποτελεσμα να σταματισω!
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Ψάρεμα Αγανάκτησης

Post by chrisostomos »

Μια ειναι η λυση στο πρόβλημα των σκουπιδιών (ιδιωτικός διαχειριστής). Μακροχρόνια εκμίσθωση των υδατοφραχτων σε ιδιώτες διαχειριστές εταιρίες ή τοπικούς συνεταιρισμούς. Για εμπορική και τουριστική εκμετάλλευση υπό όρους. Από την στιγμή που δεν έχουμε κουλτούρα και συνείδηση ας πληρώσουμε για να μάθουμε.
Αν μπούνε πρόστιμα ή φύλακες ή κάγκελα και συρματοφραχτες το μόνο που θα πετύχουν είναι μια τρύπα στο νερό.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: Ψάρεμα Αγανάκτησης

Post by sotiris!129 »

φιλε μου τα πραγματα ειναι πανκυπρια τραγικα στο θεμα καθαριοτιτας, ειτε λεγετε φραχτης ειτε λεγετε βουνο
οπου βρισκεις πολλους κυπρεους βρισκεις ζε το λετσιο μαζι τους! ειμαστε γιφτοι! ειμαστε λεριες!!! πααεις ζιαμε στο βασιλικο ψαρεμα ζε νακατσιας να φαεις τα ψαρκα που πιανεις!
παεις κυνηγι ζε οπου εχει 1 τοπο που παρκαρουν πολλοι γεμονεις 2-3 μαυροσακουλα τενεκουθκια ζε κονσερβες!
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Ψάρεμα Αγανάκτησης

Post by mariosspinning »

ε φίλε για τους φράχτες καταλάβω τούτα που λαλείς,αλλά για τη θάλασσα αμαν σκορσαριστείς λλίον και έβρεις κανέναν τόπο καλό να ψαρέφκεις εννα φκεις κερδισμένος.Όποιο ρωτήσεις για θάλασσα εννά σου πεί ένεχει ψάρι,ένεχει ψαρι......ναι ένεχει το ψάρι που είχε πριν 10 χρόνια αλλά ψάρκα για να ικανοπιειθείς ψάρεμα έχει Για αυτό να με μας παίρνει πουκάτω το ότι η κύπρος εξαλέιφθηκε που τα ψάρια επειδή στο τέλος ε θα ξαναδόυμε ψάρκα στα μάτια μας :D
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Αγανάκτησης

Post by caveman »

Παιθκιά καλησπέρα! :D
Πολλά σωστά τούτα που γράφετε, αλλά, με το να παρετάτε το ψάρεμα δεν καταφέρνετε τίποτε. Εάν πραγματηκά ενδιαφέρεστε για το ψάρεμα(εγώ πιστεύω πως πραγματικά το αγαπάτε), ήτε είναι θάλασσα ήτε γλυκά νερά, δείξε το έμπρακτα και γραφτήτε στους ανάλογους συλλόγους-σωματεία-συνδέσμους και πιέστε να φκει η φωνή σας προς τα έξω μέσο του συνόλου.
Έχει ξεκινήσει μια διαδικασία, υπάρχει μια υπο σύσταση/ιδρυση ομοσποδνία, ΔΩΣΤΕ της δύναμη με το να γραφτείτε μέλη στους συνδέσμους που αφορούν το ψάρεμα που κάμνετε!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ψάρεμα Αγανάκτησης

Post by angiec »

caveman wrote:Παιθκιά καλησπέρα! :D
Πολλά σωστά τούτα που γράφετε, αλλά, με το να παρετάτε το ψάρεμα δεν καταφέρνετε τίποτε. Εάν πραγματηκά ενδιαφέρεστε για το ψάρεμα(εγώ πιστεύω πως πραγματικά το αγαπάτε), ήτε είναι θάλασσα ήτε γλυκά νερά, δείξε το έμπρακτα και γραφτήτε στους ανάλογους συλλόγους-σωματεία-συνδέσμους και πιέστε να φκει η φωνή σας προς τα έξω μέσο του συνόλου.
Έχει ξεκινήσει μια διαδικασία, υπάρχει μια υπο σύσταση/ιδρυση ομοσποδνία, ΔΩΣΤΕ της δύναμη με το να γραφτείτε μέλη στους συνδέσμους που αφορούν το ψάρεμα που κάμνετε!


Πολύ σωστά !!!Για όσους δυσκολεύονται να γράφτούν μέλη περιοχή Λακατάμιας και γύρω -γύρω αναλαμβάνω να τους γράψω ,στείλετε μου μήνυμα .

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Ψάρεμα Αγανάκτησης

Post by stylgeo »

Κοιτάξετε, don't get me wrong λαλούν και οι Εγγλέζοι, μετά που ανακάληψα το φόρουμ νιώθω αρκετά καλύτερα με την κατάσταση επειδή συνειδητοποιώ πως δεν είμαι μόνος μου με τα παράπονα μου. Και ενθουσιάστηκα με την ύπαρξη συνδέσμων στην Κύπρο, και εγράφτηκα και στον σύνδεσμο για παράκτια αλιεία, και πλέον η φωνή μου επολλαπλασιάστηκε και ακούεται. Απλά δεν παύω να μαραζώνω, να απογοητεύομαι, και να εκνευρίζομαι με την κατάσταση που επικρατεί. Αλλά ποτέ δεν απελπίζομαι, και νομίζω ο φίλος ο Χαμπής σωστά το είπε, δεν απελπιζόμαστε, συνεχίζουμε να κάμνουμε εκείνο που αγαπούμε.
Επίσης να με συγχωρέσουν μερικοί, αλλά θα συμφωνήσω και με τον Χρυστόστομο περί ιδιωτικοποίησης. Μιλώ και σαν οικονομολόγος διδακτορικός, και σαν μέχρι πρόσφατα κάτοικος Αγγλίας όπου το σύστημα δουλεύει σαν καλοκουρδισμένο φρεσκολαδιασμένο ρολόι. Το θέμα καθαριότητα/ασφάλεια/παροχή υπηρεσιών/πάταξη παρανομίας έγκειτε στο τέλος της ημέρας στην έλλειψη παροχής κινήτρων στους αρμοδίους. Και τί καλύτερο κίνητρο από το χρηματικό κέρδος στον ιδιωτικό κλάδο.

Μιλώντας εκ πείρας τώρα, μπορεί τούτο για κάποιους να ακούεται σαν δυστοπία, αλλά η πραγματικότητα είναι πως το σύστημα δουλεύει πραγματικά! Μπορεί στο τέλος της ημέρας να είναι πιο ακριβό για τους ψαράδες, αλλά προτιμώ 1000 φορές να μου στοιχίζει το ψάρεμα μου 100-150 ευρό το χρόνο παρά 34, αλλά να ψαρεύω και να απολαμβάνω ψάρεμα.

Και θα σχολιάσω και το 'όραμα' του Χρυσόστομου πριν. Με πολύ απλά λόγια να σας περιγράψω ένα κανονικό Σάββατο τότε που έμενα στην Αγγλία (πριν μετακομίσω δίπλα που το ποτάμι :D ). Εξυπνούσα έτσι κάπως πρωί, είχα ένα ρούχινο τρόλεϊ ποτζείνα που κρατούν οι γιαγιάδες και παν ψώνια, και είχα μέσα τον εξοπλισμό μου έτοιμο, έπιανα το τρόλεϊ μου και επήγαινα στον σταθμό του τραίνου. Υπήρχε τραίνο κάθε 5 λεπτά, και οι συγκεκριμένες λίμνες που επήγαινα ήταν ο 2ος σταθμός, δηλαδή γύρω στα 4-5 λεπτά απόσταση. Έφτανα στο συγκεκριμένο σταθμό, και οι λίμνες (ιδιωτικές όπως όλες) ήταν 5 λεπτά με τα πόδια που το σταθμό. Και τούτο το λέω όχι επειδή είμουν τυχερός που είχα τούντο πράμα κοντά μου, αλλά επειδή η κατάσταση τούτη εν πολλά κοινή στην Αγγλία, να υπάρχουν ιδιωτικές λίμνες παντού, καθαρά λόγω κινήτρων στον ιδιωτικό κλάδο για κέρδη.

Επερπατούσα δίπλα από το νερό για λίγη ώρα ώσπου έφτανα στην καφετέρια/κεντρικά γραφεία/κατάστημα ψαρικών. Τζιαμέ ήταν ο Mike και η γυναίκα του της οποίας δεν θυμάμαι το όνομα, που εδιαχειρίζονταν την καφετέρια και την λίμνη. Εκάθουμουν και έτρωα ένα γερό English breakfast, έπινα το καφεδάκι μου, εδιάβαζα την εφημερίδα μου, έβλεπα λίγο ειδήσεις στην καφετέρια (η οποία επαναλαμβάνω ήταν δίπλα που τη λίμνη), και όταν εγίνετουν έτσι κατά τις 8-8:30 επλέρωνα και επήγαινα με τον Mike να μου δώσει μπικατίνι. Το κατάστημα εκεί αν και μικρό, είχε ό,τι ήθελες για τελευταία στιγμή όσο αφορά εξοπλισμό, αλλά κυρίως υπήρχε για δολώματα και μαλάγρες. Επήγαινα και τουαλέτα έτσι πριν αρχίσω το ψάρεμα μου, επλέρωνα τον Mike τις 5 λίρες (6 ευρώ) που ήταν η είσοδος και επήγαινα για ψάρεμα. Είχα να επιλέξω να ψαρέψω σε 5 διαφορετικές λίμνες, κάθε μία επροσέφερε και διαφορετικές πιθανότητες. Η μία ήταν και η μεγαλύτερη, ήταν κυρίως για ψάρεμα μεγάλου κυπρίνου, που να φτάνουν έτσι γύρω στα 15 κιλά. Άλλη είχε φήμη για τις τίγκες της, και άλλη για μεγάλες πέρκες και κοκκινοφτέρες. Όλες είχαν διάφορα είδη ψαριών μέσα, αλλά η κάθε μία ψαρευόταν διαφορετικά.
Όταν αποφάσιζες την λίμνη που θα ψάρευες, εδιάλεγες μετά το peg που θα καθόσουν (ο προσωπικός σου χώρος ο οποίος ήταν μια μικρή εξέδρα με σκαλάκι μπροστά σου για ευκολότερη πρόσβαση) και απολάμβανες ψάρεμα, μέσα στο πράσινο, μέσα στην καθαριότητα, μέσα στην ησυχία. Μια μέρα θυμούμαι είχαν έρθει κάποιοι νεαροί και εκάναν φασαρία πολλή, και στην τρίτη παρατήρηση τους εδιώξαν που τη λίμνη, επειδή εγώ είχα πληρώσει για να είμουν τζιαμέ όπως όλοι οι άλλοι, άρα είμασταν πελάτες που μας εθέλαν να ξαναρθούμε. Είναι πραγματικά άλλες εμπειρίες.

Και τούντο όραμα δεν είναι δύσκολο να εφαρμοστεί. Δεν χρειάζεται κάποιος να αγοράσει την περιοχή. Μπορούν απλά να δίδονται άδειες αξιοποίησης της λίμνης σε ντόπιες κοινώτητες, οι οποίες στη σειρά τους να νοικιάζουν τη λίμνη (για 50 χρόνια ασπούμε) σε κάποιο fishing club ή κάποιο consortium το οποίο θα αναλάβει και τη διαχείρηση. Έτσι θα υπάρχει και ανταγωνισμός μεταξύ των διαφόρων fishing clubs, επειδή για να βγάλουν λεφτά θα πρέπει να γραφτούν μέλη, και τα μέλη θα παν στο κλάμπ με την καλύτερη λίμνη. Άρα, κίνητρα να έχουν τους φράκτες τέλειους!

Συγγνώμη, έγραψα πολλά, απλά οραματίζουμαι και γώ διάφορα. Ίσως στο μέλλον...

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: Ψάρεμα Αγανάκτησης

Post by paris91 »

stylgeo wrote:Κοιτάξετε, don't get me wrong λαλούν και οι Εγγλέζοι, μετά που ανακάληψα το φόρουμ νιώθω αρκετά καλύτερα με την κατάσταση επειδή συνειδητοποιώ πως δεν είμαι μόνος μου με τα παράπονα μου. Και ενθουσιάστηκα με την ύπαρξη συνδέσμων στην Κύπρο, και εγράφτηκα και στον σύνδεσμο για παράκτια αλιεία, και πλέον η φωνή μου επολλαπλασιάστηκε και ακούεται. Απλά δεν παύω να μαραζώνω, να απογοητεύομαι, και να εκνευρίζομαι με την κατάσταση που επικρατεί. Αλλά ποτέ δεν απελπίζομαι, και νομίζω ο φίλος ο Χαμπής σωστά το είπε, δεν απελπιζόμαστε, συνεχίζουμε να κάμνουμε εκείνο που αγαπούμε.
Επίσης να με συγχωρέσουν μερικοί, αλλά θα συμφωνήσω και με τον Χρυστόστομο περί ιδιωτικοποίησης. Μιλώ και σαν οικονομολόγος διδακτορικός, και σαν μέχρι πρόσφατα κάτοικος Αγγλίας όπου το σύστημα δουλεύει σαν καλοκουρδισμένο φρεσκολαδιασμένο ρολόι. Το θέμα καθαριότητα/ασφάλεια/παροχή υπηρεσιών/πάταξη παρανομίας έγκειτε στο τέλος της ημέρας στην έλλειψη παροχής κινήτρων στους αρμοδίους. Και τί καλύτερο κίνητρο από το χρηματικό κέρδος στον ιδιωτικό κλάδο.

Μιλώντας εκ πείρας τώρα, μπορεί τούτο για κάποιους να ακούεται σαν δυστοπία, αλλά η πραγματικότητα είναι πως το σύστημα δουλεύει πραγματικά! Μπορεί στο τέλος της ημέρας να είναι πιο ακριβό για τους ψαράδες, αλλά προτιμώ 1000 φορές να μου στοιχίζει το ψάρεμα μου 100-150 ευρό το χρόνο παρά 34, αλλά να ψαρεύω και να απολαμβάνω ψάρεμα.

Και θα σχολιάσω και το 'όραμα' του Χρυσόστομου πριν. Με πολύ απλά λόγια να σας περιγράψω ένα κανονικό Σάββατο τότε που έμενα στην Αγγλία (πριν μετακομίσω δίπλα που το ποτάμι :D ). Εξυπνούσα έτσι κάπως πρωί, είχα ένα ρούχινο τρόλεϊ ποτζείνα που κρατούν οι γιαγιάδες και παν ψώνια, και είχα μέσα τον εξοπλισμό μου έτοιμο, έπιανα το τρόλεϊ μου και επήγαινα στον σταθμό του τραίνου. Υπήρχε τραίνο κάθε 5 λεπτά, και οι συγκεκριμένες λίμνες που επήγαινα ήταν ο 2ος σταθμός, δηλαδή γύρω στα 4-5 λεπτά απόσταση. Έφτανα στο συγκεκριμένο σταθμό, και οι λίμνες (ιδιωτικές όπως όλες) ήταν 5 λεπτά με τα πόδια που το σταθμό. Και τούτο το λέω όχι επειδή είμουν τυχερός που είχα τούντο πράμα κοντά μου, αλλά επειδή η κατάσταση τούτη εν πολλά κοινή στην Αγγλία, να υπάρχουν ιδιωτικές λίμνες παντού, καθαρά λόγω κινήτρων στον ιδιωτικό κλάδο για κέρδη.

Επερπατούσα δίπλα από το νερό για λίγη ώρα ώσπου έφτανα στην καφετέρια/κεντρικά γραφεία/κατάστημα ψαρικών. Τζιαμέ ήταν ο Mike και η γυναίκα του της οποίας δεν θυμάμαι το όνομα, που εδιαχειρίζονταν την καφετέρια και την λίμνη. Εκάθουμουν και έτρωα ένα γερό English breakfast, έπινα το καφεδάκι μου, εδιάβαζα την εφημερίδα μου, έβλεπα λίγο ειδήσεις στην καφετέρια (η οποία επαναλαμβάνω ήταν δίπλα που τη λίμνη), και όταν εγίνετουν έτσι κατά τις 8-8:30 επλέρωνα και επήγαινα με τον Mike να μου δώσει μπικατίνι. Το κατάστημα εκεί αν και μικρό, είχε ό,τι ήθελες για τελευταία στιγμή όσο αφορά εξοπλισμό, αλλά κυρίως υπήρχε για δολώματα και μαλάγρες. Επήγαινα και τουαλέτα έτσι πριν αρχίσω το ψάρεμα μου, επλέρωνα τον Mike τις 5 λίρες (6 ευρώ) που ήταν η είσοδος και επήγαινα για ψάρεμα. Είχα να επιλέξω να ψαρέψω σε 5 διαφορετικές λίμνες, κάθε μία επροσέφερε και διαφορετικές πιθανότητες. Η μία ήταν και η μεγαλύτερη, ήταν κυρίως για ψάρεμα μεγάλου κυπρίνου, που να φτάνουν έτσι γύρω στα 15 κιλά. Άλλη είχε φήμη για τις τίγκες της, και άλλη για μεγάλες πέρκες και κοκκινοφτέρες. Όλες είχαν διάφορα είδη ψαριών μέσα, αλλά η κάθε μία ψαρευόταν διαφορετικά.
Όταν αποφάσιζες την λίμνη που θα ψάρευες, εδιάλεγες μετά το peg που θα καθόσουν (ο προσωπικός σου χώρος ο οποίος ήταν μια μικρή εξέδρα με σκαλάκι μπροστά σου για ευκολότερη πρόσβαση) και απολάμβανες ψάρεμα, μέσα στο πράσινο, μέσα στην καθαριότητα, μέσα στην ησυχία. Μια μέρα θυμούμαι είχαν έρθει κάποιοι νεαροί και εκάναν φασαρία πολλή, και στην τρίτη παρατήρηση τους εδιώξαν που τη λίμνη, επειδή εγώ είχα πληρώσει για να είμουν τζιαμέ όπως όλοι οι άλλοι, άρα είμασταν πελάτες που μας εθέλαν να ξαναρθούμε. Είναι πραγματικά άλλες εμπειρίες.

Και τούντο όραμα δεν είναι δύσκολο να εφαρμοστεί. Δεν χρειάζεται κάποιος να αγοράσει την περιοχή. Μπορούν απλά να δίδονται άδειες αξιοποίησης της λίμνης σε ντόπιες κοινώτητες, οι οποίες στη σειρά τους να νοικιάζουν τη λίμνη (για 50 χρόνια ασπούμε) σε κάποιο fishing club ή κάποιο consortium το οποίο θα αναλάβει και τη διαχείρηση. Έτσι θα υπάρχει και ανταγωνισμός μεταξύ των διαφόρων fishing clubs, επειδή για να βγάλουν λεφτά θα πρέπει να γραφτούν μέλη, και τα μέλη θα παν στο κλάμπ με την καλύτερη λίμνη. Άρα, κίνητρα να έχουν τους φράκτες τέλειους!

Συγγνώμη, έγραψα πολλά, απλά οραματίζουμαι και γώ διάφορα. Ίσως στο μέλλον...
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Αμήν και πότε να γίνουν έτσι τα πράματα!!!

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ψάρεμα Αγανάκτησης

Post by angiec »

Όλα αυτά που μας περιέγραψε ο Γιώργος ,μαζί και με άλλες ιδέες ,δεν μπορούν οι Σύνδεσμοι να έρθουν σε επικοινωνία με τα αρμόδια τμήματα και να κατατεθούν ,άμα ακούσουν για κέρδη ,ίσως να αρχίσουν να ενδιαφέρονται,να γίνη επιτέλους κάτι!!!!!!!!

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Ψάρεμα Αγανάκτησης

Post by inglese.fishing »

Ωραία που τα έγραψες, κάμε και ένα σχέδιο, πάντα με γνώμονα το οικονομικό συμφέρον, αφού σου περνά, μπας και δροσει κανενός το αυτι.
stylgeo wrote:Αλλά ποτέ δεν απελπίζομαι, και νομίζω ο φίλος ο Χαμπής σωστά το είπε, δεν απελπιζόμαστε, συνεχίζουμε να κάμνουμε εκείνο που αγαπούμε.
Διαφορετικά εν να νιώσεις και εσύ την απελπισία και μετά δεν νομίζω να θέλεις τίποτε
stylgeo wrote:Επίσης να με συγχωρέσουν μερικοί, αλλά θα συμφωνήσω και με τον Χρυστόστομο περί ιδιωτικοποίησης.
Μονόδρομος, αλλα εν 10 φορές ποιο εύκολο να κάμει κάποιος δική του λίμνη, να αγοράζει νερό που την αφαλάτωση παρά να του δώσει το κράτος άδεια εκμίσθωσης φράγματος.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Ψάρεμα Αγανάκτησης

Post by apsavvas »

δεν είναι εύκολο να γίνει κοπέλια. υπάρχει μεγάλη διαδικασία. πρώτα χρειάζεσαι έκταση, δεύτερο κάποιο εμπειρογνώμονα που να καταλάβει δηλαδή άλλα λεφτά δαμε, περί του θέματος και τρίτο να βρεις νερό. έτσι ώστε να γίνετε ανακύκλωση όπως γίνονται σε τεχνικά φράγματα, λίμνες στο εξωτερικό.
Με τη απαλλοτρίωση κάποιων χωραφιών, αμπελιών, οικοπέδων έγιναν και τα δικά μας φράγματα που εν δύσκολο το Τμήμα Υδάτων να τα ξανά δόση πίσω δηλαδή ο τόπος να ιδιωτικοποιηθεί
The only source of knowledge is experience

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψάρεμα Αγανάκτησης

Post by MariosK »

Ρε κοπέλλια μα ακόμα δεν εκαταλάβετε τι γίνεται? Τις κρατικές υπηρεσίες με κέρδη τους ενδιαφέρουν με τίποτε. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να μεν βάλουν παραπάνω πελάες πας την κελλέ τους τζε τούτα ούλλα που αναφέρεται είναι ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ. Ο μόνος τρόπος είναι η καθαρά ιδιωτικοποίηση. Πρώτα όμως πρέπει να γίνει ένα νόμος που να προστατεύει το ψάρεμα στα φράγματα διότι κανένας ιδιώτης δεν θα έρθει να επενδύσει σε ένα φράγμα για 50 χρόνια και στα 3 χρόνια να έρτει το ΤΑΥ και να του το φκερώσει γιατί ο κόσμος διψά τζε οι πατάτες ξερανίσκουν.

Όσον εξαρτυόμαστε άμεσα από τα φράγματα για νερό τα πράγματα εν πολλά δύσκολα. Το ποιο σημαντικό είναι όπως είπεν ο Χαμπής είναι να ενωθούμεν και να γίνουμεν όλοι μέλη κάποιου συνδέσμου και συνεπώς της ομοσπονδίας έτσι ώστε να μπορούμε να φωνάξουμε παραπάνω που τους πατατάριες, παραπάνω που τους επαγγελματίες τζε παραπάνω που οποιονδήποτε προσπαθεί να μας στερήσει τα δικαιώματα μας με καθαρό γνώμονα το δικό του κέρδος τζε την καλοπέραση του.

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Ψάρεμα Αγανάκτησης

Post by C&R »

caveman wrote:Παιθκιά καλησπέρα! :D
Πολλά σωστά τούτα που γράφετε, αλλά, με το να παρετάτε το ψάρεμα δεν καταφέρνετε τίποτε. Εάν πραγματηκά ενδιαφέρεστε για το ψάρεμα(εγώ πιστεύω πως πραγματικά το αγαπάτε), ήτε είναι θάλασσα ήτε γλυκά νερά, δείξε το έμπρακτα και γραφτήτε στους ανάλογους συλλόγους-σωματεία-συνδέσμους και πιέστε να φκει η φωνή σας προς τα έξω μέσο του συνόλου.
Έχει ξεκινήσει μια διαδικασία, υπάρχει μια υπο σύσταση/ιδρυση ομοσποδνία, ΔΩΣΤΕ της δύναμη με το να γραφτείτε μέλη στους συνδέσμους που αφορούν το ψάρεμα που κάμνετε!
:clap: 8)

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”