Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by COTSIOS80 »

sifu-nas wrote:ε καλο μπεεε μπεεε μπεεεε .
καγκελα καγκελα καγκελα παντου που λαλει τζιαι ο Αλκινος..
Ο Πανουσης εννοεις :wink: :D :D
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by sifu-nas »

ειμαι της γενιας του Αλκινου εγω :wink:

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by PrEdAtΩR »

Μακαρι να ηταν μονο τα λευτα της αδειας. Εγω (και ειμαι σιγουρος και πολλοι αλλοι) εχω ξοδευσει χιλιαδες πανω σε δολωματα , καλαμια , μηχανες , πεζινες και εχω παθει και μονιμη βλαβη στο γονατο λογω ψαρεματος. Να μην πω για τις ατελειωτες ωρες που διαβαζα για να μαθω τεχνικες. Τελικα αξιζει ? Λιγη λογικη να εχεις καταλαβεις οτι στην επομενη ανομβρια δεν θα μεινει τιποτα. Τα νερα μας ειναι λιγα οι φρακτες λιγοι και μικροι , μα για ποσο νομιζουν οι ρατσες οτι θα πιανουν ψαρι. Καποτε θα ποσπαστουν ολα.

Ειμαστε 20 Δεκ και η ΕΙΣΡΟΗ ΝΕΡΟΥ ειναι στα 2,571 ΜΟΝΟ!!!!

Το πολυ νερο ειναι η μονη αστυνομευση που υπαρχει μιας και το τμημα αλιειας κανει παρα πολυ καλα την δουλεια του.

Ατε εφκαλα τα που μεσα μου ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ :P

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by C&R »

Κώτσιο είναι και αυτό ένα metro διαμαρτυρίας το οποιο δεν αποκλείω. Στην κατάσταση που έχουμε φτάσει πρέπει να πάρουμε ότι μετρα περνα από το χέρι μας. Μετά τις γιορτές θα σας ενημερώσουμε γιατί γενική συνέλευση όπου εκεί θα συζητηθούν μετρα που μπορούμε να πάρουμε. Δυστυχώς δεν μπορούμε να ελπίζουμε πλέον ότι το Τμήμα Αλιείας θα κάνει κάτι επομένως ότι καμουμεν εμείς.

Me αυτή την ευκαιρία παρακαλώ προσθέστε τις εισηγήσεις σας στην λίστα και θα τα συζητήσουμε όλα στην συνέλευση:

1. Κανένα από τα μέλη να μην βγάλει άδεια ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την απάθεια το Τμήματος Αλιείας
2. Βραβείο για C&R από τον σύνδεσμο
3. Δημιουργία ταμείου για αγορά ψαριών για stocking

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by PrEdAtΩR »

Me αυτή την ευκαιρία παρακαλώ προσθέστε τις εισηγήσεις σας στην λίστα και θα τα συζητήσουμε όλα στην συνέλευση:

1. Κανένα από τα μέλη να μην βγάλει άδεια ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την απάθεια το Τμήματος Αλιείας
2. Βραβείο για C&R από τον σύνδεσμο
3. Δημιουργία ταμείου για αγορά ψαριών για stocking
4. Βραβείο για καταστροφή παράνομων μέσων σύλληψης ψαριών

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by MariosK »

Παιθκιά θα διαφωνήσω με το πρώτο Παρόλο που είμαι πολλά αγανακτισμένος κι εκνευρισμένος με το Τ.Α. δεν μπορώ να διανοηθώ να πάω να κάμω το χόμπι μου και να είμαι παράνομος και να έχω κάθε λίον έννοια αν θα έρτουν να με ελέγξουν, παρόλο που φαντάζει απίθανον. Επίσης αυτή δεν μπορεί να είναι η επίσημη στάση ενός νόμιμου συνδέσμου, του CFAA, δηλαδή να ωθεί τα μέλη του στην παρανομία. Αντιλαμβάνομαι την αγανάκτηση μας ούλλους αλλά πρέπει να ήμαστε προσεχτικοί να μην γυρίσουν τούτα ούλλα μπούμερανγκ εναντίων μας.

Ίσως αντί του (1) θα έλεγα σαν ένδειξη διαμαρτυρίας να μην ψαρέψει κανένας στα φράγματα το 2012, και συνεπώς να μην βγάλει άδεια. Είναι κάτι εφικτό όμως? Εγώ προσωπικά δεν μπορώ... Άσε που απλά θα αφήκουμε τους παράνομους να αλωνίζουν

Οπότε απλά πρέπει να προσπαθήσουμε να κάμουμε την Ανανέωση της Άδειας να αξίζει τζε όι να σκεφτούμαστε αν θα ανανεώσουμε.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by COTSIOS80 »

PrEdAtΩR wrote:Me αυτή την ευκαιρία παρακαλώ προσθέστε τις εισηγήσεις σας στην λίστα και θα τα συζητήσουμε όλα στην συνέλευση:

1. Κανένα από τα μέλη να μην βγάλει άδεια ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την απάθεια το Τμήματος Αλιείας
2. Βραβείο για C&R από τον σύνδεσμο
3. Δημιουργία ταμείου για αγορά ψαριών για stocking
4. Βραβείο για καταστροφή παράνομων μέσων σύλληψης ψαριών
5. Δημιουργια ομαδων κρουσης για καθε φραχτη με σκοπο την ανευρεση και καταστροφη παρανομων αλιευτικων εργαλειων
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by COTSIOS80 »

MariosK wrote:Επίσης αυτή δεν μπορεί να είναι η επίσημη στάση ενός νόμιμου συνδέσμου, του CFAA, δηλαδή να ωθεί τα μέλη του στην παρανομία. Αντιλαμβάνομαι την αγανάκτηση μας ούλλους αλλά πρέπει να ήμαστε προσεχτικοί να μην γυρίσουν τούτα ούλλα μπούμερανγκ εναντίων μας.
Ίσως αντί του (1) θα έλεγα σαν ένδειξη διαμαρτυρίας να μην ψαρέψει κανένας στα φράγματα το 2012, και συνεπώς να μην βγάλει άδεια. Είναι κάτι εφικτό όμως? Εγώ προσωπικά δεν μπορώ... Άσε που απλά θα αφήκουμε τους παράνομους να αλωνίζουν
Οπότε απλά πρέπει να προσπαθήσουμε να κάμουμε την Ανανέωση της Άδειας να αξίζει τζε όι να σκεφτούμαστε αν θα ανανεώσουμε.
Μαριε αν θα κανεις κατι τετοιο σιγουρα θα ενημερωσης το Τ.Α και τον τυπο για τον λογο της αρνησης εκδοσης αδειας αλιειας ετσι για να ξερουν ολοι οι εμπλεκομενοι και μη οτι το ολο ζητημα ειναι μεσο διαμαρτυριας για τα κακως εχοντα και οχι για να παρανομηση ο κοσμος.
Συν το οτι ισως και καποια αυξηση στα τελη θα ηταν αποδεκτη υπο προυποθεσεις αν αυτη θα βοηθουσε στην καλυτερη αστυνομευση.
Θα ειναι κατι παρομοιο με το να καταθετεις το εκλογικο βιβλιαριο για να μην ψηφισεις.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by MariosK »

COTSIOS80 wrote: Θα ειναι κατι παρομοιο με το να καταθετεις το εκλογικο βιβλιαριο για να μην ψηφισεις.
Καταθέτεις το εκλογικό σου βιβλιάριο για να μην ψηφίσεις και δεν βγάζεις άδεια για να μην ψαρέψεις...

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by COTSIOS80 »

MariosK wrote:
COTSIOS80 wrote: Θα ειναι κατι παρομοιο με το να καταθετεις το εκλογικο βιβλιαριο για να μην ψηφισεις.
Καταθέτεις το εκλογικό σου βιβλιάριο για να μην ψηφίσεις και δεν βγάζεις άδεια για να μην ψαρέψεις...
Το αναφερω σαν παραδειγμα ως μεσο διαμαρτυριας και ως μοχλο πιεσης
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by C&R »

pedkia σεβαστέσ όλες οι απόψεις αλλα προτείνω να αφήσeτε τις διαφωνίες και να βάλeτε τις ιδέες σας. Τα μετρα που θα πάρουμε θα τα αποφασισει η γενική συνέλευση.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by Στάθης »

Αφ' ενός μεν, μου αρέσει σαν εισήγηση το να μην βγάλουμε άδεια ψαρέματος ως ένδειξη διαμαρτυρίας έναντι στην μη αστυνόμευση των φραγμάτων.
Αφ' ετέρου δε, είμαι σκεπτικός ώς προς την απήχηση που θα έχει το μέτρο αυτό: Ο χρόνος που έχει για να εξαπλωθεί ως ιδέα είναι περιορισμένος, τα μέλη του CFAA είναι επίσης λίγα στον αριθμό...
Άραγε η μη ανανέωση καμιας 50αριας αδειών αλιείας θα περάσει τα μηνύματα που θέλουμε να περάσουν;

Η ιδέα για αγορά γόνου καφετιάς πέστροφας με βρίσκει επίσης σύμφωνο και αν αποφασιστεί κάτι τέτοιο, θα μπορούσα να συνεισφέρω κάποιο ποσό προς αυτό το σκοπό, φτάνει ο εμπλουτισμός να γίνει από άτομα του συνδέσμου και να μήν έχουν ιδέα οι ιθύνοντες του τμήματος αλιείας που και πότε θα λάβει χώρα. Δεν θα πληρώνω εγώ για να κάνουν εκατόμβες όποιοι τυγχάνουν συγγενεις και γνωστοί ατόμων που δεν ξέρω και δεν εμπιστεύομαι.
no whey no gain

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by konstantinos kalogir »

MariosK wrote:
COTSIOS80 wrote: Θα ειναι κατι παρομοιο με το να καταθετεις το εκλογικο βιβλιαριο για να μην ψηφισεις.
Καταθέτεις το εκλογικό σου βιβλιάριο για να μην ψηφίσεις και δεν βγάζεις άδεια για να μην ψαρέψεις...
Συμφωνώ, όταν καταθέτεις το βιβλιάριο σου δεν πάεις μετά να.. ψηφίσεις παράνομα. Ίσως αυτό που θα ταρακουνούσε λίγο τα πράματα είναι μια διαμαρτυρία έξω που το αρμόδιο τμήμα, το υπουργείο ή την βουλή, τέλοσπαντων κάπου που να έχουμε πιθανότητα να ακουστούμε. έτσι εν να έρτουν και τα κανάλια και στο τέλος τέλος η μεγαλύτερη σύμμαχος μας εν η δημοσιοποίηση του προβλήματος στην τηλεόραση

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:
MariosK wrote:
COTSIOS80 wrote: Θα ειναι κατι παρομοιο με το να καταθετεις το εκλογικο βιβλιαριο για να μην ψηφισεις.
Καταθέτεις το εκλογικό σου βιβλιάριο για να μην ψηφίσεις και δεν βγάζεις άδεια για να μην ψαρέψεις...
Συμφωνώ, όταν καταθέτεις το βιβλιάριο σου δεν πάεις μετά να.. ψηφίσεις παράνομα. Ίσως αυτό που θα ταρακουνούσε λίγο τα πράματα είναι μια διαμαρτυρία έξω που το αρμόδιο τμήμα, το υπουργείο ή την βουλή, τέλοσπαντων κάπου που να έχουμε πιθανότητα να ακουστούμε. έτσι εν να έρτουν και τα κανάλια και στο τέλος τέλος η μεγαλύτερη σύμμαχος μας εν η δημοσιοποίηση του προβλήματος στην τηλεόραση

+1
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by COTSIOS80 »

Στάθης wrote:Αφ' ενός μεν, μου αρέσει σαν εισήγηση το να μην βγάλουμε άδεια ψαρέματος ως ένδειξη διαμαρτυρίας έναντι στην μη αστυνόμευση των φραγμάτων.
Αφ' ετέρου δε, είμαι σκεπτικός ώς προς την απήχηση που θα έχει το μέτρο αυτό: Ο χρόνος που έχει για να εξαπλωθεί ως ιδέα είναι περιορισμένος, τα μέλη του CFAA είναι επίσης λίγα στον αριθμό...
Άραγε η μη ανανέωση καμιας 50αριας αδειών αλιείας θα περάσει τα μηνύματα που θέλουμε να περάσουν;


Αν μη τι αλλο εκφραζουμε συμβολικα την αντιθεση μας και την αγανακτηση μας στα κακως εχοντα.
Μην ξεχνας πως ειναι διαφορετικη η απηχηση μιας πραξης οταν γινεται απο οργανωμενο συνολο και μαλιστα το πιο αμεσα εμπλεκομενο.
Στάθης wrote:Η ιδέα για αγορά γόνου καφετιάς πέστροφας με βρίσκει επίσης σύμφωνο και αν αποφασιστεί κάτι τέτοιο, θα μπορούσα να συνεισφέρω κάποιο ποσό προς αυτό το σκοπό, φτάνει ο εμπλουτισμός να γίνει από άτομα του συνδέσμου και να μήν έχουν ιδέα οι ιθύνοντες του τμήματος αλιείας που και πότε θα λάβει χώρα. Δεν θα πληρώνω εγώ για να κάνουν εκατόμβες όποιοι τυγχάνουν συγγενεις και γνωστοί ατόμων που δεν ξέρω και δεν εμπιστεύομαι.
Να πληρωσω για εμπλουτισμο αν και δεν θα επρεπε, συμφωνω. Να ταιζω με τα λεφτα μου τις ρατσες ΠΟΤΕ!
Ditch the bitch and let's go fishing!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”