Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by Sailor »

Παιδια δυστυχως η μονη δυναμη πιεσης στον τοπο μας ειναι ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟς. η μη εκδοση αδειων δεν ειναι αρκετη,η καταθεση εκλογικων βιβλιαριων οχι παλι.Οι ψαραδες γλυκου νερου νομιμοι ειναι λιγοι ομως αν ενωθουν με ερασιτεχνες της θαλασσας γινονται περισσοτεροι.ΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ γλυκου νερου και παρακτιας πρεπει να ενωσουν δυναμεις για κοινη διαμαρτηρια προστασιας των ψαριων απο παρανομο ψαρεμα.Εαν τα μεγαλα κομματα νοιωσουν αυτη τη δυναμη των ψαραδων και νοιωσουν οτι απειλουνται να χασουν ψηφοφορους κατι θα κανουν.Φαντασθητε τι θα γινοταν αν στις δημοτικες εκλογες οι ψαραδες και κυνηγοι(κι αυτοι εχουν προβλημα προστασιας θηραματος) στηριζαν οικολογουσ ας πουμε.ΤΟ 35 % ασ πουμε αποχης δεν πειραξε τα μεγαλα κομματα,τι θα γινοταν ομως αν ενα κομμα του 1% ανεβαινε στα 10% με υποστηρηξη των πιο πανω συνδεσμων????και μη μου πειτε οχι διοτι ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ειναι η κυνηγοι η ψαραδες η και τα 2.μονο το 10% απο αυτους αν ψηφιζε ετσι θα γινοταν χαμοςΝα δεις πως θα τρεχαν τα μεγαλα κομματα να ελεγξουν τα αιτηματα μας για νμα κερδισουν πισω ψηφοφορους.

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by Sailor »

για να μην παρεξηγουμαι,απλως χρησιμοποιησα για παραδειγμα το κομμα τους οικολογους διοτι ειναι ενα πολυ μικρο κομμα (εχει να κανει και μ,ε το περιβαλλον)και θα εκανε μεγαλη εντυπωση η μεγαλη αυξηση του .Θα μπορουσε στο παραδειγμα να ειναι καποιο αλλο μικρο ανεξαρτητο κομμα

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by mikrosa »

konstantinos kalogir wrote:
MariosK wrote:
COTSIOS80 wrote: Θα ειναι κατι παρομοιο με το να καταθετεις το εκλογικο βιβλιαριο για να μην ψηφισεις.
Καταθέτεις το εκλογικό σου βιβλιάριο για να μην ψηφίσεις και δεν βγάζεις άδεια για να μην ψαρέψεις...
Συμφωνώ, όταν καταθέτεις το βιβλιάριο σου δεν πάεις μετά να.. ψηφίσεις παράνομα. Ίσως αυτό που θα ταρακουνούσε λίγο τα πράματα είναι μια διαμαρτυρία έξω που το αρμόδιο τμήμα, το υπουργείο ή την βουλή, τέλοσπαντων κάπου που να έχουμε πιθανότητα να ακουστούμε. έτσι εν να έρτουν και τα κανάλια και στο τέλος τέλος η μεγαλύτερη σύμμαχος μας εν η δημοσιοποίηση του προβλήματος στην τηλεόραση
Εν το πιο σωστο νομιζω...τελικα να φκαλουμε ή οι αδεια???
αμαν δεν αποφασισετε εγω εν να φκαλω αν και...1 χρονο που εχω αδεια αν με ετσιεκαραν πουποτε
Για διαμαρτυρια ειμαι μεσα!!!

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by psarakas »

Άδεια πρέπει να φκάλουμε παιδιά όλοι μας. Σιγά μεν τους κόψει αν χάσουν 50 άδειες.
Στόκινγκ με δικά μας χρήματα θα συμφωνούσα με χίλια ΑΝ μου έβρετε φράκτη ττελιασμένο με ηλεκτρικό φράκτη και κλειδιά μόνο σε νόμιμους .
Η εισήγηση μου έιναι αν μπορούμε να καταγγείλουμε κάπου την κατάσταση αυτήν με την ανυπαρξία του Τ.Α.
catch and release

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by C&R »

Νομίζω έχω τα τούτα ως τώρα:

1. Κανένα από τα μέλη να μην βγάλει άδεια ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την απάθεια τοu Τμήματος Αλιείας
2. Βραβείο για C&R από τον σύνδεσμο
3. Δημιουργία ταμείου για αγορά ψαριών για stocking
4. Βραβείο για καταστροφή παράνομων μέσων σύλληψης ψαριών
5. Δημιουργια ομαδων κρουσης για καθε φραχτη με σκοπο την ανευρεση και καταστροφη παρανομων αλιευτικων εργαλειων
6. Καταγγελία τις ανυπαρξίας τις κυβέρνησις σε αρμόδια όργανα τις ευρωπαϊκής ένωσης( ο σύνδεσμος θα έχει συνάντηση με τον επίτροπο περιβάλλοντος στις 27/12)
7. συνεργασία με τον σύνδεσμο παράκτιας αλιείας για διαμαρτυρία και πολιτική πίεση
8. Διαμαρτυρία έξω από το τμήμα αλιείας και δημοσιοποίηση του προβλήματος στα μέσα μαζικής ενημέρωσης

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by C&R »

Επίσης μετά από επικοινωνία του συνδέσμου με το τμήμα υδάτων η τοποθέτηση των κάγκελων στην Καλαβασό αναστέλλεται μέχρι την συνάντηση με τον διευθυντή μετά τις γιορτές.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by EVANTHIS LOIZOU »

:clap: :clap: :clap: :clap:
ΕΥΓΕ :!:

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by sifu-nas »

Γιάννη και ΜαριεΚ μπορουμε επισης να καμουμε έν νεο ττοπικ και να μαζεψουμε ολες τις φοτογραφιες του αρχειου με παρανομιες κλπ?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by MariosK »

sifu-nas wrote:Γιάννη και ΜαριεΚ μπορουμε επισης να καμουμε έν νεο ττοπικ και να μαζεψουμε ολες τις φοτογραφιες του αρχειου με παρανομιες κλπ?
Υπάρχει ήδη το σχετικό τοπικ ρε φιλε

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... =27&t=1866

Όσοι έχετε φωτογραφίες με παρανομίες παρακαλώ ποστάρετε τες στο ποιο πάνω τοπικ.

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by bassman »

C&R wrote:Νομίζω έχω τα τούτα ως τώρα:

1. Κανένα από τα μέλη να μην βγάλει άδεια ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την απάθεια τοu Τμήματος Αλιείας
2. Βραβείο για C&R από τον σύνδεσμο
3. Δημιουργία ταμείου για αγορά ψαριών για stocking
4. Βραβείο για καταστροφή παράνομων μέσων σύλληψης ψαριών
5. Δημιουργια ομαδων κρουσης για καθε φραχτη με σκοπο την ανευρεση και καταστροφη παρανομων αλιευτικων εργαλειων
6. Καταγγελία τις ανυπαρξίας τις κυβέρνησις σε αρμόδια όργανα τις ευρωπαϊκής ένωσης( ο σύνδεσμος θα έχει συνάντηση με τον επίτροπο περιβάλλοντος στις 27/12)
7. συνεργασία με τον σύνδεσμο παράκτιας αλιείας για διαμαρτυρία και πολιτική πίεση
8. Διαμαρτυρία έξω από το τμήμα αλιείας και δημοσιοποίηση του προβλήματος στα μέσα μαζικής ενημέρωσης
Μπορούμε να συζητήσουμε ότι θέλετε στη ΓΣ. Εκείνο που δεν μπορούμε να κάνουμε είναι να παρανομήσουμε. Άρα όσοι αποφασίσουν να μην βγάλουν άδεια το 2012 τότε πρέπει να μην ψαρέψουν. Επίσης δεν θα μπορούν να λάβουν μέρος σε διαγωνισμούς του CFAA κλπ. Δεν μπορούμε να δώσουμε την ευκαιρία σε κανένα να κάνει ζημιά στον Σύνδεσμο. Ο νοών νοήτω!
Ήδη ο C&R σας έχει ενημερώσει για κάποιες ενέργειες του Συνδέσμου. Κάνουμε πολλά που δεν φαίνονται αλλά πάντα στα πλαίσια της νομιμότητας και νηφαλιότητας. Ας είμαστε όλοι λίγο προσεχτικοί.
I'd rather be fishing!

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by psarakas »

Επίσης θα ήταν καλό να δημιουργούσαμε σελίδα στο fb και twiter. Να διαφημίσουμε τα χάλια τους πέρκει πιεστούν νάκκο
catch and release

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by Tryfon »

Βρηκα την λυση στο προβλημα μας :D
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... bEKAwCoCKw
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by EVANTHIS LOIZOU »

WOW :!: :!: :!: :!:
Φιλε :) Καταπληκτικη ιδεα :idea:
Στειλε το του Κου Γιωρκατζιη και της Κας Τσεριωτου.
Αν το υιοθετηση ο νεος σας Δημαρχος και το σπονσαρει η αντιπροσωπος της Φολκς Βαγκεν, τοτε εχουμε ελπιδα και μεις.
Σοβαρομιλω.
Οταν το δουν ισως κανουν κλικ :wink:

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by angiec »

Πολύ έξυπνο :clap: :clap:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ανανεωση Αδειων Αλιειας - Αξιζει?

Post by Greg »

C&R wrote: 5. Δημιουργια ομαδων κρουσης για καθε φραχτη με σκοπο την ανευρεση και καταστροφη παρανομων αλιευτικων εργαλειων
could't resist :)

Image
Esox Lucius

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”