Σύγχιση με άδεια ψαρέματος. Ευχάριστα έκπληκτος με το ΤΑΘΕ

Post Reply
User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Σύγχιση με άδεια ψαρέματος. Ευχάριστα έκπληκτος με το ΤΑΘΕ

Post by stylgeo »

Παρασκευή η ώρα 12:40 μαθαίνω πως για έκδοση αδειών αλιείας για υδατοφράχτες έπρεπε να είμουν στο ΤΑΘΕ το αργότερο μέχρι τις 12:30, έτσι αποφασίζω να δοκιμάσω τον νέο ηλεκτρονικό τρόπο έκδοσης άδειας. Μετά που κάποια βάσανα να καταλάβω πώς δουλεύκει ακριβώς το σύστημα τους, συνειδητοποιώ πως μόνο ανανέωση της περσινής άδειας μπορούσες να κάμεις, και γώ πέρσυ είχα φκάλει μόνο για την Ταμασό, επειδή μόνο μια φορά ψάρεμα θα μπορούσα να πάω όλο το χρόνο. Δεν μου έδινε την επιλογή να φκάλω για όλους τους φράκτες, έδινε μόνο την επιλογή για ένα φράγμα. Το καλό δεν με ρωτούσε για ποιό φράγμα, έτσι έφκαλα την άδεια για μένα και τον παρέα για ένα φράγμα, και επήαμεν το ψαρεματάκι μας στο Παλαιχώρι, με το σκεπτικό που βδομάδας να πάμε ποτζεί και να τους πούμε να μας την κάνουν για όλους τους φράκτες. Τρίτη πιάννουν τηλέφωνο να ρωτήσουν για ποιο φράκτη θέλουμε την άδεια, και όταν ακούσαν πως εθέλαμε για όλους τους φράχτες αρχίσαν τα μα τζαι μου, τζαι εν γίνεται, και επεράστηκε που το σύστημα, και εννά πρέπει μάλλον να φκάλετε άλλη άδεια. Είχαν πιάσει τον κολλητό στη δουλειά και εν εμπορούσε να συνεννοηθεί, έπιασεν με και είπεν μου το, και είπα του εννά πάω την Τετάρτη ποτζεί να συνεννοηθώ. Ξεκινώ την Τετάρτη, κουρτισμένος για καφκά και φωνές, και βάσανα, και έτοιμος να με στέλνουν στον ένα και στον άλλο, κάμνω ένα τσιάρο πόξω να πιάσω δύναμη, μπαίνω μέσα, με το που φτάνω έξω που το γραφείο, λαλεί μου ο άνθρωπος "Πέ μου φίλε μου". Λαλώ του "για τις άδειες για φράχτες ήρτα". Και λαλεί μου "Ά, είσαι εκείνη η περίπτωση που εφκάλετε άδεια που το ίντερνετ για ένα φράκτη και έν σας είχε την επιλογή για όλους?". Και εθυμάτουν και τα ονόματα μας :D . Λαλώ του νάι, και λαλεί μου "Γιώργο, έψαξα το θέμα σας, επήρα το και πάνω και εσυζητήσαμεν το, και ήβραμεν την λύση για να περαστεί και στο σύστημα και να μείνουν και οι αποδείξεις οι ίδιες να μεν γίνεται σύγχιση με το Λογιστήριο. Βασικα θα γυρίσουμε τις 2 αποδείξεις σε μια άδεια, θα αλλαχτεί η άδεια θα γίνει για όλους, και θα σου φκάλω άλλη μία για όλους με τρίτη απόδειξη για όλους τους φράχτες. Έτσι εννά φκούν 2 καινούργιου αριθμοί άδειας, και του χρόνου αν θέλετε να ανανεώσετε που το ίντερνετ μπορείτε να το κάμετε". Έμεινα λίγο και εθώρουν τον, λαλώ του ευχαριστώ, και μέσα σε 3 λεπτά είχα και τες άδειες και επλήρωνα τον. :handgestures-thumbup:
Ο άθρωπος ήταν πολλά βοηθητικός, ευγενέστατος, ώς τζαι σιοκολατούα που το κουππίν εκέρασεν μου :D . Το όνομα του ήταν Ιουλιανός αν δεν κάμνω λάθος.

Που την άλλη όμως σκέφτουμαι, γιατί να εκπλήσσομαι τόσο επειδή κάποιος στο Δημόσιο έκαμεν απλά τη δουλειά του? Γιατί όποτε εννά πάω να κάμω κάτι στο Δημόσιο να είμαι κουρτισμένος για φωνές για να φκει η δουλειά? Ίσως επειδή θυμούμαι πέρσυ που επήα να φκάλω την άδεια έψαχνα τους και δεν τους έβρισκα, και ήβρα τους να πίννουν φραπέ σε ένα γραφείο, και άμαν τους είπα πως θέλω να φκάλω άδεια, αντί να ντραπούν που τους έκοψα να παίζουν τα σιείλη τους είπαν μου (έστω και για αστείο, εν παίζει ρόλο) "Μα εννά με σηκώσεις ρε φιλε να πάω ποτζεί τωρα?". Εχτές ήταν ακριβώς αντίθετη εμπειρία, και επειδή το μόνο που κάμνουμε είναι να παραπονιούμαστε, είπα να αλλάξω λίγο τροπάριο και να πώ πως έχει και ανθρώπους που παίρνουν τη δουλειά τους στα σοβαρά, το οποίο είναι υπέρ του ανθρώπου. Ο λόγος είναι επειδή το σύστημα είναι τέτοιο, που έχει την επιλογή να μήν το κάμει, και όμως έψαξε το θέμα, ήβρε λύση, ετοίμασεν την, και επερίμενεν με όλα όμορφα και ωραία.

Ένα παρεμφερές ζήτημα τωρα, νομίζω έδωκα του την ιδέα να ακριβώσουν τες άδειες για φράχτες :oops: :lol: . Βασικά εσυζητούσαμεν για τα 17 ευρώ που έδωκα πέρσυ για μια φορά ψάρεμα, και είπα του 17 ευρώ έννεν τίποτε αν σκεφτείς πως για να ψαρέψεις πέστροφες στην Αγγλία, θα σου κάτσει το πιο φτηνό 25 λίρες για ένα ψάρεμα, και αν βάλεις μέσα και τα τραίνα, και τα δολώματα, και την ενοικίαση καλαμιών αν δεν έχεις για fly fishing περίπου 100 λίρες για μια μέρα. Ε στην κουβέντα που μου είπεν να το κάμουν 60 ευρώ, είπα του πως ο κόσμος εν θα διά 60 ευρώ για να πηέννει στους φράχτες και να θωρούν τους ρουμάνους να βάλλουν δίχτυα και παραγάδια και να βουττούν με τα ψαροτούφεκκα, και να κάθεσαι μέσα στα σκουπίδια για να ψαρέψεις. Το σκεπτικό του όμως ήταν σωστό. Λαλεί πως με τα 60 ευρώ, τα 10 θα είναι είναι 30.000 ευρώ για περισσότερη αστυνόμευση, και τα άλλα 10 άλλες 30.000 για καθαριώτητα. Λαλώ του αν γίνει έτσι πράμα, και θωρώ πως τα λεφτά μου θα πιάσουν τόπο, εγώ να σας τα δώκω.

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Σύγχιση με άδεια ψαρέματος. Ευχάριστα έκπληκτος με το ΤΑΘΕ

Post by andrea5 »

πολλα ωραιος τυπος ο Ιουλιανος !!! :)

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Σύγχιση με άδεια ψαρέματος. Ευχάριστα έκπληκτος με το ΤΑΘΕ

Post by AggelosLRK »

τωρα θα κοιμαμαι ησυχος :whistle:

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Σύγχιση με άδεια ψαρέματος. Ευχάριστα έκπληκτος με το ΤΑΘΕ

Post by psarakas »

AggelosLRK wrote:τωρα θα κοιμαμαι ησυχος :whistle:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
catch and release

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”