Baitcasting reels

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Baitcasting reels

Post by Greg »

οταν λεω leader στο ψαρεμα με τεχνητα εννοω τα 30-50cm μησινας σκληρης που θα δεσουμε στο τελος του νηματος.. ποτε δεν βαζουμε 2-3μετρα ως κατω που ειναι η μηχανη διοτι εκτος του οτι ειναι εντελως ανουσιο στα φραγματα κυπρο, θα εχουμε και προβληματα με backlash. Ενα καλαμι spinning δεν εχει τη δυναμη να κοψει την μανα οπως ενα καλαμι του surf casting κατα τη διαρκεια της βολης.
christos nic wrote: Και εκτος της αντοχης στα τριψιματα που σου προσφερει ενα μικρο κομματι leader που θα το παθεις με τα λαβρακια η( λουτσους η βελονιδες για θαλασσα απο τα δοντια τους) με την ταχυτητα που τρεχουν να κρυφτουν τα λαβρακια η να κοψουν την μισινα η νημα εχω την εντυπωση πως το leader χρησιμευει και ως shock leader στην βολη και προστατευει και τα δακτυλιδια απο την μεγαλη τριβη την ωρα της βολης στο δακτυλιδη της κορυφης του καλαμιου..γνωμη μου μετα απο συμβουλες ας μαθουμε καλα τον κομπο και να το χρησημοποιουμε.
αντιθετος φιλε χριστο το leader αυξανει την τριβη κατα τη διαρκεια της βολης πανω στους οδηγους και φθηρει το νημα στο σημειο του κομπου (οποιο κομπο και να εχουμε), ετσι καλο ειναι κατα τη διαρκεια της βολης να εχουμε το κομματι με το leader κρεμασμενο εκτος των οδηγων.
Esox Lucius

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Baitcasting reels

Post by giannosP »

:clap: :clap: Ωραιο!
Life is a game....Fishing is serious!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Baitcasting reels

Post by christos nic »

giannosP wrote:H συνδεση του leader με τo braid δεν θα μας δειμιουργη προβλημα στην βολη??
Οταν ειναι καλος ο κομπος οχι δεν κανει προβλημα..πρεπη να τον κανεις λιγες φορες μεχρι να το πετυχεις αν δεν ξαναεκαμες κατι παρομοιο..και για να σου κοψει πολλα μετρα που λενε δεν νμζ γιατι στο spinning θα εχεις τον κομπο λιγο ποιο πισω απο το δακτυλιδη της μυτης πριν την βολη..ετσι η μονη αντισταση που θα υπαρξη κατα την βολη θα ειναι αυτη στο δακτυλιδι της κορυφης που δεν νμζ να ειναι σημαντκη..μπροστα σε αυτο που σου προσφερει δεν ειναι κατι αποτρεπτικο..ατε να σου κοψει πιστευω ο κομπος 2-3 μετρα και δεν ειμαι σιγουρος.

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Baitcasting reels

Post by giannosP »

Φιλε Greg, με μιαν μηχανη baitcasting ,ενεν πολλα επικινδινο να βαλεις τον κομπο μεσα στα δαχτιλιδια?.Στην βολη ο κομπος θα φακα πανω στα δακτιλιδια και το τεχνιτο θα πηγενει πιο αργα στη βολη, ενω το spool πιο γρηγορα, και ετσι εν θα μπλεχτη το νημα??
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Baitcasting reels

Post by Greg »

Greg wrote:......... καλο ειναι κατα τη διαρκεια της βολης να εχουμε το κομματι με το leader κρεμασμενο εκτος των οδηγων.
:)
Esox Lucius

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Baitcasting reels

Post by PrEdAtΩR »

Γιαννη επειδη πιστευω οτι συχηστηκες :) ακου

Ξεκινα μονο με νημα και μαθε να ρηχνεις χωρις backlash. To leader δες το πιο μετα αλλα και παλι δεν χρειαζεται.


το bc δεν ειναι το παν στην Κυπρο. Mε το spinning rod εισαι πολυ πιο flexible.

Εμενα σπανια θα μες δεις με baitcasting rod παρολο που μπορω να το χειριστω πολυ καλα. Το ιδιο και ο Greg. Κατι ξερουμε :wink:

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Baitcasting reels

Post by giannosP »

:D :D
Life is a game....Fishing is serious!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Baitcasting reels

Post by christos nic »

Greg wrote: αντιθετος φιλε χριστο το leader αυξανει την τριβη κατα τη διαρκεια της βολης πανω στους οδηγους και φθηρει το νημα στο σημειο του κομπου (οποιο κομπο και να εχουμε), ετσι καλο ειναι κατα τη διαρκεια της βολης να εχουμε το κομματι με το leader κρεμασμενο εκτος των οδηγων.
Γρηγορη πιστευα πως το νημα αν αγγιζει το δακτυλιδι της μυτης κατα την βολη μπορει επειδη ειναι με καθολου ελαστικοτητα και λογω υλικου θα μπορουσε να χαραξει το δακτυλιδι σε καποια φαση γιατι σε αυτο το δακτυλιδι ειναι η μεγαλυτερη αντισταση κατα την βολη δεν λεω στα πρωτα ψαρεματα αλλα στον χρονο..αντιθετα λογω του οτι η μισινα ειναι ποιο μαλακη απο το νημα εστω και σκληρη και οτι εχει καποια ελαστικοτητα σε σχεση με το νημα παλι θα προστατευε το δακτυλιδι.Αλλα για να λες δεν σου εχει συμβει καποιο προβλημα με την τριβη του νηματος στο δακτυλιδι της κορυφης θα σε ακολουθησω για να μην δεχετε τριβη ο κομπος.

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Baitcasting reels

Post by psarakas »

Να επέμβω και εγώ ο άσχετος?
Άκου των Βύρονα σε αυτά που λέει για το νήμα.
Επειραματίζουμουν και εγώ με μισήνες, νήματα leaders ιστορίες κλπ!
Επαρέτησα τα ούλα. Το προσωπικό μου ρεκόρ το έβγαλα με 30lb νήμα χρώματος άσπρου! Εν όπως τον σπάον!!!
Σκέτο νήμα με στριφταρούιν (καλόν όμως) και 30Lb νήμα(όχι whiplash!!!). Δοκίμασε έτσι.
Δεν θα φοάσαι τίποτε με αν θα κοπεί ,με αν αντέχει ο κόμπος με αν μπλεχτεί σε κανένα θαμνούιν (φοίβο θυμάσαι!!!?)
Η ταπεινή μου άποψη...
catch and release

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Baitcasting reels

Post by giannosP »

Tι ειναι το whiplash?
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Baitcasting reels

Post by psarakas »

μια μάρκα νήματος που με απογοήτευσε όταν εχρειάστηκε να κρατίσει έναν τερατάκι!!! Επίσης μπλέκεται πολλά έυκολα.Απλά αν την δείς μπροστά σου μεν την αγοράσεις! :)
catch and release

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Baitcasting reels

Post by fISHANDCHIPS »

giannosP wrote:Tι ειναι το whiplash?
Εν η απομείμηση του backlash :character-spongebobdance:
αστείο...είναι μοντέλο νηματος της Berkley Γιάννο
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Baitcasting reels

Post by psarakas »

fISHANDCHIPS wrote:
giannosP wrote:Tι ειναι το whiplash?
Εν η απομείμηση του backlash :character-spongebobdance:
αστείο...είναι μοντέλο νηματος της Berkley Γιάννο
Σωστά . Δεν λέω για τα άλλα μοντέλα της Berkley - δεν τα εδοκίμασα καν.
Μόνο για το συγκερκιμένο
catch and release

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Baitcasting reels

Post by PrEdAtΩR »

fireline = για τον π@@τσο

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Baitcasting reels

Post by fISHANDCHIPS »

Εγω νομίζω εν αρκετά δυνατό νήμα αλλά είναι χοντρό και πλακουθκιανό ...
Τufline είναι μια καλή επιλογή όπως είπε και ο Predator
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”