Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post Reply
mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by mikrosa »

ατε εφκαλα και αδεια!Βαλε με 15ο μπορω να βολευτω με κανενα απο τα παραπανω ή χρειαζομαι επειγοντος keep net?
αποχη χρειαζετε ή προερετικα?

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by Στάθης »

Μια και έβγαλες άδεια για φράγματα, καλό θα ήταν να πάρεις και κανενα keepnet και σιγά σιγά να μυηθείς στο catch and release.
Τα φράγματα είναι περιορισμένα και σε αριθμό και σε μέγεθος και αν παίρνουμε όλα τα ψάρια που τσιμπούν, στο τέλος θα μείνουν χωρίς ζωή.
Εχει διάφορες ποιότητες και κατηγορίες keepnet, ένα πολύ καλό θα σου στοιχίσει λιγότερα από την άδεια αλιείας.
Για ευνόητους λογους δεν θα σου υποδείξω κάποιο, πήγαινε ένα γύρο σε είδη αλιείας και ρίξε μια ματιά.

Ριξε μια ματια και σε αυτό το topic.
http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... ase#p36063
no whey no gain

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by mikrosa »

το catch and release καμνω το που μιτσις στην θαλασα στους μουρμουρους τους μιτσιους και τες κουρκουνες.
ατε φεφκω εν να παω τορα ψαρεμα.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by konstantinos kalogir »

mikrosa wrote:ατε εφκαλα και αδεια!Βαλε με 15ο μπορω να βολευτω με κανενα απο τα παραπανω ή χρειαζομαι επειγοντος keep net?
αποχη χρειαζετε ή προερετικα?
To keepnet είναι αναγκαστικό φίλε, δεν στοιχίζει σχεδόν τίποτα και κάμνει πολλή δουλειά! :D Ένας από τους λόγους που γίνεται το event είναι η προώθηση του catch and release, είναι όσο αναγκαίο όσο η σχετική άδεια αλιείας! Θα χαρούμε να σε δούμε εκεί, αν επιτρέπεται από πια πόλη είσαι?

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by mikrosa »

αφου εχω βγάλει αδεια θα αγωράσω και ενα keepnet.ειμαι απο Λάρνακα φιλε μου εσύ?

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by konstantinos kalogir »

Και εγώ από Λάρνακα..! Λοιπόν έγινε να σε βάλω στην λίστα τότε!!
1. MariosK
2. Caveman
3. Swtiris
4. Δώρος
5. Στέφανος
6. Δημήτρης
7. Vadim
8. Angie C
9. stathis 1821
10.Miroslav
11.giannosP
12. Νίκος
13. Sailor
14. Χρίστος Κωνσταντίνου
15. mikrosa

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by mikrosa »

τι ωρα πρεπει να ειμαστεν εκει?
επισης αν εχεις ορεξη μες στες μερες να παμε σε κανενα φραγμα της Λαρνακας μαζι?

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by konstantinos kalogir »

mikrosa wrote:τι ωρα πρεπει να ειμαστεν εκει?
επισης αν εχεις ορεξη μες στες μερες να παμε σε κανενα φραγμα της Λαρνακας μαζι?
8.15 να μαζευτούμε σιγά σιγά να πάρετε τα καλάμια να τα στήσετε και κατά τες 9 ξεκινά το ψάρεμα! :D
Δυστυχώς οι επόμενες μέρες εν πολλά πιεσμένες φίλε μου, μετά τον διαγωνισμό χαλαρώνω λίο, να κανονίσουμε!!

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by nicolas theocharous »

konstantinos kalogir wrote:
mikrosa wrote:τι ωρα πρεπει να ειμαστεν εκει?
επισης αν εχεις ορεξη μες στες μερες να παμε σε κανενα φραγμα της Λαρνακας μαζι?
8.15 να μαζευτούμε σιγά σιγά να πάρετε τα καλάμια να τα στήσετε και κατά τες 9 ξεκινά το ψάρεμα! :D
Δυστυχώς οι επόμενες μέρες εν πολλά πιεσμένες φίλε μου, μετά τον διαγωνισμό χαλαρώνω λίο, να κανονίσουμε!!
ειμαι και εγω δαμε α εννα ερτω και εγω μαζι σας που εννα πατε :wink: :wink:

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by mikrosa »

οι ρε εν θα ερτεις εκαλεσαμεν σε :?: αστιευκω ρε φιλε οταν εν να παμε εισαι ευπροσδεκτος ατε τωρα αρκεψα τα φραγματα εν να με βοειθησετε που εν να παμε :lol:

ρε παιθκια στον διαγωνισμο αν δεν πιαω ψαρι μεν με περιπεξετε ειμαι νεος :cry:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by konstantinos kalogir »

nicolas theocharous wrote:
konstantinos kalogir wrote:
mikrosa wrote:τι ωρα πρεπει να ειμαστεν εκει?
επισης αν εχεις ορεξη μες στες μερες να παμε σε κανενα φραγμα της Λαρνακας μαζι?
8.15 να μαζευτούμε σιγά σιγά να πάρετε τα καλάμια να τα στήσετε και κατά τες 9 ξεκινά το ψάρεμα! :D
Δυστυχώς οι επόμενες μέρες εν πολλά πιεσμένες φίλε μου, μετά τον διαγωνισμό χαλαρώνω λίο, να κανονίσουμε!!
ειμαι και εγω δαμε α εννα ερτω και εγω μαζι σας που εννα πατε :wink: :wink:
Ποιος σε εκάλεσε? :lol: :lol:

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by angiec »

mikrosa wrote:ρε παιθκια στον διαγωνισμο αν δεν πιαω ψαρι μεν με περιπεξετε ειμαι νεος

Δεν είσαι ο μόνος που δεν θα πιάσει ψάρι ,έχει και άλλους .............που είναι η πρώτη μας φορά αν αυτό σε παρηγορεί. Έτσι μην ανησυχείς.!!!!!!!!!!

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by mikrosa »

εν ανησυχω αφου εν με ενδιαφερει οτι και να γινει εγω εν να ερτω προτως ......... που το τελος :dance:
the first of back :D

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by nicolas theocharous »

οκ αφου κανενας εν με εκαλεσε εννα ερτω ακαλεστος.

λοιπον μια σημαντικη ανακοινωση οσον αφορα τον διαγωνισμο.

το δικαιωμα συμμετοχης αλλαξε κατα καποιον τροπο.

πλεον υπαρχουν 2 ειδη συμμετοχης. το ενα ειναι 15 ευρω κανονικα οπως ειπαμε στην αρχη και το αλλο 30 ευρω.

η διαφορα ειναι πως την ημερα του διαγωνισμου θα υπαρχει δυτης κατω απο τα αγγιστρια εκεινων που θα πληρωσουν 30 Ευρο οποτε και εκεινοι θα δικαιουντε να καμνουν παραγελειες ψαρια και αμεσως ο δυτης θα βαλει το ψαρι της παραγελειας σας πανω στο αγγιστρι. ετσι εννα μεινουν ουλλοι ευχαριστημενοι.

μεγιστος αριθμος ψαριων με παραγγελεια ειναι ομως μονο 185 ψαρια. εν δικαουστε να παραγγειλετε παραπανω. οποιος θελει παραπανω τοτε ειναι 1 ευρω το ψαρι που τζιαμε και τζι.

πχ αμαν θελετε μια κοκκινοφτερη 250γρ.! λαλειτε αχ και να μου ετσιμπουσε μια κοκκινοφτερη 250γρ. στα επομενα 5 δευτερολεπτα ετην πανω!! (μεν τραβησετε το αγγιστρι πριν τα 5 δευτερολεπτα γιατι τοση ωρα θελει ο δυτης να βαλει το ψαρι πανω. αν τραβησετε πριν τα 5 δευτερολεπτα τοτε υπαρχει κινδυνος να καρφωσετε τον δυτη και να τον φερετε τζινον πανω αντι το ψαρι). Επεισης πρεπει να μιλατε καθαρα και να μεν μασατε τα λογια σας γιατι ο δυτης εννα ειναι μεσα στο νερο και μπορει να σας βαλει κανενα αλλο ψαρι (π.χ. μπορει να συχηστει και να σας βαλει κανενα pyke πανω η κανενα tigerfish) η πιο μικρου μεγεθους πανω. οκ εννα εχει χωσμενα μικροφωνουθκια που εννα ειναι ενωμενα με τον δυτη μεσω bluetooth αλλα πρεπει να μιλατε καθαρα για τυχων παρεμβωλες.

νομιζω εν πολλα πρωτοποριακη ιδεα τουτη

βασικος κανονισμος η εχεμυθεια εν πρεπει να το μαθει κανενας τουτο που ειπα τωρα

:lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Διαγωνισμός ψαρέματος ALBORELLA

Post by angiec »

Θα μετρά ότι ψάρι θα πιαστεί... η.. θα είναι ορισμένα είδη :?: :)

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”