"Περί Aνέμων και Yδάτων"

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by admin »

κοπέλια χθές έκανα test την λιμνούα και απο ότι φαίνεται λειτουργά κανονικά , τωρά πρέπει να βάλω λίγα δοκιμαστικά ψαράκια μέσα να δούμε , any available stock is welcome :D
Attachments
P7290008.JPG
P7290008.JPG (52.41 KiB) Viewed 5980 times
P7290007.JPG
P7290007.JPG (101.83 KiB) Viewed 5968 times
P7290006.JPG
P7290006.JPG (109.23 KiB) Viewed 5968 times

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Giorkos »

που μισά το λάιβ στοκ ρε ατμιν....

μάχουμε τζαι γω με την λαντούα μου....ήρτεν το φίλρο-πόμπα τζαι πρέπει να συνεχίσω το 'έργο' ..θα σου βάλω φωτό άμαν τα κάμω...

τι έβαλες που φίλτρα-πομπες κτλ ??

εν να βάλεις κανένα φυτό...

ήντα ψάρκα λοαρκάζεις να βάλεις ?
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by admin »

Φίλε έβαλα πόμπα τον 6 τόνων και φίλτρο των 5 αν και η λιμνούα είναι κοντά στους 3 τόνους , Εβαλα και έβα φωτιστικό του νερο΄μου στοίχησαν όλα 420 ευροπουλάκια . Σκέφτομαι να βάλω coels εάν είναι οκ το νερό. Φυτά μπορεί να βάλω κανένα ψεύτικο υπάρχει κάτι άλλο που εισηγήσε?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Giorkos »

μα ξέρω ...???

εμένα εν μιτσία τζαι λοαρκάζω να βάλω μινι νούφαρα...κανένα φυτούιν του νερού ποτούτα που έσιη 'πακεταρισμένα' στα φυτώρια...
επίσης έσιη τζαι ένα εγγλέζο κοντά στον φράχτη της γερμασόγειας που έσιη water plants ...έσιη παραπάνω ποικιλία που τα φυτώρια αλλά όι τα πάντα....εξίασα το όνομα του...να ρωτήσω την έλλη αν το θυμάται να σου το πω...

εγώ εν να έχω θκυο λαντούες, η μια να υπερχιλίζει στην άλλη...τζαι σκέφτουμε να δω πως θα παλανσάρω ψάρκα, φυτά-χώμα-γλάστρες για να μεν τα κάμω μόνιμη θολούρα.... θα δείξει...

ψαρούθκια ήδη ήβρα 2 (ένα αυτοκρατορούιν τζαι ένα καττοψαρούιν .... σωστά τα λαλώ ρε Ρολάνδο :?: :D )

http://s139.photobucket.com/albums/q285 ... g&newest=1
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

haris
Posts: 70
Joined: Sun Jul 04, 2010 12:03 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by haris »

admin wrote:Φίλε έβαλα πόμπα τον 6 τόνων και φίλτρο των 5 αν και η λιμνούα είναι κοντά στους 3 τόνους , Εβαλα και έβα φωτιστικό του νερο΄μου στοίχησαν όλα 420 ευροπουλάκια . Σκέφτομαι να βάλω coels εάν είναι οκ το νερό. Φυτά μπορεί να βάλω κανένα ψεύτικο υπάρχει κάτι άλλο που εισηγήσε?
Άριστε πριν αγοράσεις ψαρια, πάρε με τηλέφωνο να σε πάρο στο βοσκό. Μπορείς να το συμβουλευτείς k να πιάσεις ότι ψάρι θέλεις σε καλή τιμή. έχει k αρκετά live φυτά και φέρνει συνεχεια νέα. οποτε ράις έχει k νέα ψαρια k φυτά. μπορείς να του πάρεις k λίγο νερό από τι λιμνούλα σου να σου κάνει ph test.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by marios »

ΜΗΝ βιαστής να βάλεις ψαρια μέσα!!!!..κανε υπομονή να στρώσει το φύτρο (από βακτήρια)...θέλει λίγη υπομονή για να την χαίρεσαι μετά !! Aν βιαστής τώρα θα πηγαίνουν όλα λάθος μετά.. αστήν να δουλέψει τουλάχιστο δυο βδομάδες χωρίς ψαρια.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by admin »

marios wrote:ΜΗΝ βιαστής να βάλεις ψαρια μέσα!!!!..κανε υπομονή να στρώσει το φύτρο (από βακτήρια)...θέλει λίγη υπομονή για να την χαίρεσαι μετά !! Aν βιαστής τώρα θα πηγαίνουν όλα λάθος μετά.. αστήν να δουλέψει τουλάχιστο δυο βδομάδες χωρίς ψαρια.
δέν πρόλαβα να δώ το ποστ σου ρε μάριε και εδώσαν μο και έβαλα μέσα κάτι φάρμακα και 10 χρυσόψαρα για να κάνει βακτήρια

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by marios »

admin wrote:δέν πρόλαβα να δώ το ποστ σου ρε μάριε και εδώσαν μο και έβαλα μέσα κάτι φάρμακα και 10 χρυσόψαρα για να κάνει βακτήρια
τότε πρόσεχε με την τροφή τον ψαριών.. ελάχιστο με "τσιγκουνιά" να τα ταΐζεις για τουλάχιστο 1,5 μηνα τότε..........και αν μπορείς βρες από pet shop "κερατοφιλλο" και ρίξε 4,5 γλαστράκια μέσα. θα βοηθήσει πολύ! ρουφαει τα νιτρικά, ειναι φυτο γρηγορης αναπτυξης και για το λογο αυτο βαζουμε για να ανταγωνιζεται την αλγη.θα το "τσιμπουρανε" λίγο τα χρυσό ψαρά αλλα θα βοηθήσει πολλα τώρα στην αρχή.
Attachments
keratofilo2.jpg
keratofilo2.jpg (9.55 KiB) Viewed 5686 times
keratofilo.jpg
keratofilo.jpg (9.72 KiB) Viewed 5686 times
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by admin »

Θα το ψάξω μπάς και βρώ κάπου

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by largemouth »

Να βρεθουμε να σου δωσω λια κλαδεματα ρε Αριστε.Εχω που διαφορα φυτα + τα δυο στις φωτω
Waiting for the perfect storm

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by admin »

largemouth wrote:Να βρεθουμε να σου δωσω λια κλαδεματα ρε Αριστε.Εχω που διαφορα φυτα + τα δυο στις φωτω
Φίλε όποτε θέλεις είμαι διαθέσιμος

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by fISHANDCHIPS »

Εγω θα σου πρότεινα να βάλεις δίπλα απο την λιμνούα στο λασάνι(φώτο 3) ένα Cyperus papyrus να δέσει με την φάση
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by admin »

Το λοιπόν κάνω barbeque σε όσους θέλουν να με βοηθήσουν με την Λιμνούα (marios, fishandchips,largemouth, caveman) σουβλάκια και μπύρα απο εμένα εσείς φέρτε τα φυτά , τα ψάρκα και΄ότι άλλο προερίσται . Παρασκευή εν οκ?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by admin »

ρε μα είπα σας για φαεί και εχαθήκετε ούλοι :ugeek:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by MariosK »

Άκουσα ο caveman έφκαλεν την νύχτα σε μια δεξαμενή και έφκαλε 3000 χρυσόψαρα για να σου φέρει τζε ο largemouth εσύναξεν 2 διπλοκάμπινα κλαδέματα. Ο Πετρής και ο Μάριος ακόμα να εμφανιστούν!!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”