"Περί Aνέμων και Yδάτων"

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by apsavvas »

Αν εχεις την αντίληψη οτι εμεις τα βρισκουμε έτοιμα γελιεσε πολυ. Εδω και τεσσερα χρόνια ξερεις λεφτά και ωρες που φάγαμε για να πραγματοποιουνται αγωνες στη Κύπρο coarse fishing.
Όπως εσυ βλέπεις το συμφέρον σου ετσι και εγω το ίδιο. Και αναγορικα με το κουρη το pike ηταν το ξεχιλιμα του ποτηριού και γ αυτό υπαρχη αυτή η αντιδραση απο εμάς τα αρπατικα εκει είναι περισσότερα απο τα βοσκοψαρα.


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by admin »

Αριστε, συμφωνούμε αλλά όχι να γίνονται οι ενέργειες αυτές ΠΑΡΑΝΟΜΑ και εις βάρος όλων των υπολοίπων ειδών. Με άκουσες να διαφωνώ για την ανάγκη trophy fish? Και βέβαια συμφωνώ. Και πουθενά δεν είπα οτι είμαι αλάνθαστος, αν δερις πιο πάνω θα δεις ότι λέω "μακάρι να βγω λανθασμένος"! Ναι, εάν η εισαγωγή αυτη γινόταν κατοπιν εμπεριστατωμένης μελέτης ΓΙΑ ΤΑ ΚΥΠΡΙΑΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, και με κανονικό pilot run ελεγχόμενης εισαγωγής του είδους αυτού σε φράγμα ή δεξαμένη χωρις άλλα αρπακτικά, τότε δεν θα είχα πρόβλημα. Μπορεί να διαφωνούσα, αλλά σε τέτοια περίπτωση πιστεύω ότι το αρμόδιο τμήμα θα είχε την δυνατότητα να διασκεδάσει / διαψεύσει τις ανησυχίες μου με εμπεριστατωμένες μελέτες και αληθινά δεδομένα. Στην προκείμενη περίπτωση κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, και επιπόσθετα το μόνο που ακούω από τα 3-4 άτομα που υποστηρίζουν την εμφάνιση της τούρνα είναι απειλές, περιπαίξιμο κλπ. Μόνο ο Γιώργος Δεληγιάννης (προς τιμή του) ανάφερε τουλάχιστον κάτι που ο ίδιος έμαθε και μου το κοινοποίησε και μεσω άλλου δικτύου, έστω και εάν αυτό δεν ισχύει για την Κύπρο. Από τους άλλους ακούω συνεχως ειρωνείες και αντε να μην πω τι. Απλά για να είσαι ενήμερος ετοιμάζω κάτι στα Ελληνικά ώστε να επεξηγώ σε όλους που έχουν διάθεση να ακούσουν γιατί ανησυχώ και γιατί πιστεύω ότι το θέμα τούρνα πρέπει να σταματήσει με περιορισμό της στον Κούρη (από όπου δεν βγαίνει αν δεν ξεράνει τελείως το φραγμα) και που μακροπρόθεσμα θα αποτελέσει ένα pilot run. Εαν θέλεις μπορείς φυσικά να το επαναδημοσιεύσεις στο περιοδικό. αλλά αφού φωνάζουμε για τους νόμους πρέπει και αυτή η τεράστια παρανομία που έγινε να καταδικαστεί. Είπα να μην ξανασχοληθώ με το θέμα από την άνοιξη, αλλά η εμφάνιση νεαρων τουρνών σε τουλάχιστον τρία φράγματα της Λευκωσίας δείχνει ότι αυτοί που την προωθούν δεν έχουν όρια ή ηθικούς φραγμούς.[/quote]

Και τα ηλιόψαρα, και οι πέρκες και οι τιλάπιες Ρολάνδο μου δέν μπήκαν απο το Τμήμα ΑΛιείας και με κάποια επίσημη έρευνα αλλα΄κανείς δέν διαμαρτυρήθηκε!! Ας μην είμαστε δογματικοί και όχι μονο ότι μας συμφέρει! Σίγουρα ο αχταρμάς του να κάνει ο καθένας ότι θέλει στα φράγματα πρέπει αν σταματήσει αλλά απο την στιγμή που έγιναν τόσες μεγάλες προσπάθειες να διασωθεί και να προστατευτεί το ψάρεμα σε γλυκά νερά μην τα χαλούμε μόνοι μας με εσωτερικές διαμάχες.Αυτό ονομάζετε ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ και όποιος συνεχίσει αυτή την συζήτηση για εμένα προσωπικά θεωρώ ότι προσπαθεί απλά και μόνο να περάσει την δική του προσωπική αντίληψη σε μια αχρείαστη αντιπαράθεση για του ποιού θα επικρατήσει η άποψη.

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by giannis33 »

Κοπέλλια...
Attachments
images.jpg
images.jpg (16.13 KiB) Viewed 10734 times

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

άριστε σου είπε κανείς ότι εγώ συμφώνησα με αυτες τις μετακινήσεις? Ναι, δεν αντέδρασα γιατί μιλούμε για ψάρια μικρού και μέσου μεγέθους τα οποία (εκτός από τα ηλιόψαρα) προϋπήρχαν στην Κύπρο και πάνω κάτω οι επιδράσεις τους ήταν γνωστές. Όμως, στην προκείμενη περίπτωση έχουμε την παράνομη εισαγωγή ενός πολύ μεγάλου αρπακτικού με μεγάλες διατροφικές ανάγκες και βιολογικές ανάγκες που το καθιστούν δυνητικά σοβαρή απειλή για τα γηγενή (πια) είδη. Μην συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Η μόνη περίπτωση να επέλθει ηρεμία είναι να σταματήσει ως εδώ η διάδοση της τούρνας, να περιοριστεί βασικά στον Κούρη, και να καταστραφούν οι υπόλοιποι πληθυσμοί. Σε 10 με 12 χρόνια και μετά τον επερχόμενο κύκλο ανομβρίας θα μπορούσε το αρμόδιο τμήμα να επαναξιολογήσει την κατάσταση. Και ναι, είμαι υπερ της θανάτωσης των πληθυσμών στα μικρα φράγματα, ας μην ξεχνούμε ότι και τα λαβράκια στον Ξυλι΄λατο δεν ήταν και δεν είναι καλή ιδέα. Ευκαιρία να σταματήσει ένα αποτυχεμένο σύστημα που ποτέ δεν ισορρόπησε και να στηθεί προσεκτικά από την αρχή.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by DOROS »

Γιώργο, θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο προσεκτικός με τα γραφόμενα σου όταν αναφέρεσαι προς το fish float. Δεν έχουμε τίποτε να χωρίσουμε.
Ναι, ο καιρός επηρέασε σε ένα βαθμό τα ψάρια αλλά ο λόγος που δεν είχαμε καλά αποτελέσματα και στους 2 γύρους του φετινού πρωταθλήματος στον Κούρι δεν είναι ή τουρνας, αλλά από άλλο ημι-αρπακτικό την Πέρκα… δεν λέω ότι είναι κακό, αλλά έχει περιορίσει δραματικά την βλίκα τα τελευταία 2-3 χρόνια και σειρά παίρνει τώρα ή κοκκινοφτέρα. Μειώθηκε επίσης δραματικά ή βλίκα και στην Γερμασόγεια λόγο του zander. Προσπαθούμε να περάσουμε το μήνυμα ότι αν δεν βελτιώσουμε το θήραμα μας τα αποτελέσματα χρόνο με τον χρόνο θα μειώνονται. Αυτό δεν συμφέρει ούτε σε μας αλλά ούτε και σε σας τους σπιναδόρους.

Giwrgos Deligiannis
Posts: 71
Joined: Sun Oct 16, 2011 5:05 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Giwrgos Deligiannis »

ΔΟΡΟ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙΣ..ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΦΕΡΕΤΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΙΔΗ ΕΝ ΠΙΣΤΕΥΚΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΜΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΤΖΑΙ ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΖΑΙ ΜΕΤΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΟ..ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ ΜΙΛΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

Giwrgos Deligiannis
Posts: 71
Joined: Sun Oct 16, 2011 5:05 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Giwrgos Deligiannis »

ΡΟΛΑΝΔΟ ΚΑΜΝΕΙ ΤΟ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΛΑΥΡΑΚΙ ΠΙΑΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΞΥΛΙΑΤΟ ΝΑ ΤΟ ΣΑΚΚΟΥΛΙΑΖΕΙΣ? ΑΝ ΤΟ ΚΑΜΝΕΙ ΠΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΞΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Greg »

Καλησπερα κυριοι, θα γραψω και γω τα δικα μου και οποιος θελει ας τα διαβασει ή ας τα προσπερασει.

Εγω δεν ανηκω σε κανενα συνδεσμο. Ετσι κυριοι apsavvas, DELHGIANNH και DOROS εξηγατε μου και μενα να καταλαβω με ποιο ακριβως τροπο βοηθουν οι αγωνες ψαρεματος και ο λεγομενος '''''αθλητισμος''''' οπως τον περιγραφετε στην προστασια και βιοποικιλοτητα τον οικοσυστηματων. Το τμημα αλιειας γιατι εγινε εξω φρενων που τη στιγμη γινουντε τα αισχιστα τοσα χρονια με καθε ειδους παρανομιας και το τμημα αφαντο και κλειστο στα γραφεια του με τη γνωστη ατακα δεν εχουμε κονδυλεια να ελεξουμε κτλ. Εγω ειμαι εξω φρενων με το τμημα αλιειας.

Επανερχομε στα λογια του Αριστου. Οταν ξεραναν οι διαφοροι φραχτες οπως η γερμασογεια, πως εξαφανιστηκαν τα ψαρια? Τα φαγανε τα ζαντερ οπως ελεγε τοτε ο ρολαδος οτι ΤΑ ΖΑΝΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΨΑΡΕΜΑΤΟΣ? Οχι τα ψαρια τα φαγανε με τα καμακια και τα δυχτια τρατα μεσα στη λασπη.

Πως βρεθηκαν πολλα απο τα ψαρια στους νεκρους πλεον φραχτες? Ποιοι εκτισαν αυτα τα οικοσυστηματα? Τα εβαλε το Fish Float? To Τμημα αλιειας? Τα εστειλε ο καλος Θεουλης με τις βροχες? ΟΧΙ.. Τα ψαρια βρεθηκαν και υπαρχουν λογο συντονισμενων προσπαθιων απο μερικα ατομα που ξοδεψαν πολλη χρονο ζωης και λεφτα ουτως ωστε εσεις να μπορειτε να απολαμβανετε τους ΑΓΩΝΕΣ σας και μετα να τους κατηγορατε οταν δεν τσιμπα. Αυτα τα ατομα σας ευχαριστουν για την εκτιμιση του εργου τους.

Στη παγκοσμια λιστα με τα πιο επιβλαβη ειδη σε ξενα οικοσυστηματα αναγραφοντε τα εξεις: Nile perch, common carp, largemouth bass, mosquitoe fish, rainbow trout..... ετσι δεν τιθετε θεμα αφανισμου τους

Για το θεμα του Pike τωρα. Στα 5 χρονια που τις ψαρευα Αγγλια. Στις λιμνες τις αγγλιας και διαφορα private fisheries που υπηρχαν τουρνες υπηρχε το ΑΝΩΤΑΤΟ οριο για τουρνα. Δηλαδη μεγαλυτερη απο 70cm επρεπε να απελευθερωθει πισω για τον λογω οτι οι μεγαλες τουρνες ειναι το μονο ειδος που μπορει να ρυθμισει τους πληθυσμους των μικρων τουρνων. Ετσι με αυτο τον απλο τροπο δεν υπηρχε πουθενα η καταστροφη. Αν απο ενα οικοσυστημα αφαιρας συστηματικα τα μεγαλα αρπαχτικα μανες που ελεγχουν τους πληθυσμους τοτε γεμιζει ο τοπος με παρα πολλα μικρα και το οικοσυστημα καταρρεει οπως αναφεραν καπιοι πριν

Το ιδιο συμβαινει και με τους φραχτες εδω.. Σε φραγματα οπου υπαρχει η απουσια μανων λαβρακιων ειναι γεματοι οι τοποι με λαβρακια νανους 1000δες ηλιοψαρα κτλ Βλεπε Αχνα και Βιζατζια. Αυτο σαν απαντηση στον Δωρο, το μονο ειδος που μπορει να ελεξει τους πληθυσμους του pike ειναι το μεγαλο pike διοτι ειναι εκ φυσεως του καννιβαλο και επιλεγει την τροφη του βαση ευκολιας και μεγεθους. Το pike στον κουρρη θα βοηθησει στη ρυθμιση των πληθυσμο των ηλιοψαρων, περκων, λαβρακιων με αποτελεσμα να πιανοντε μονο μεγαλα ψαρια ολων των ειδων αν ισχυσουν τα πιο πανω. Αν αφαιρεθουν οι μανες απο το οικοσυστημα τοτε θα ερθει η καταστροφη.

Αν η σταθμη πεσει στα σημεια που ηταν το 2008 απο ανομβρια και κακοδιαχειριση τοτε η καταστροφη θα ερθει μεσω δυχτιων, υπεραλιευσης, καμακιων, σχιεπεττων (φραγμα λυμπιων). Οπως εγινε ξανα στο παρελθον και οπως παμε θα ξαναγινει.

Το οτι ακομα υπαρχουν ψαρια στους φραχτες ειναι καθαρα θεμα τυχης.
Esox Lucius

Louis
Posts: 12
Joined: Wed Apr 03, 2013 6:15 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Louis »

ηλιόψαρα... σκεφτείτε που ζει τι τρώει πως πληθύνεται, σε σχέση με το γόνο τον υπολοίπων ψαριων.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by MariosK »

Δυστυχώς λόγο τεράστιου φόρτου εργασίας δεν μπορώ να είμαι τόσο συχνά στα φόρουμς και στο facebook και αργώ να πάρω χαμπάρι τέτοια derbies.

Αυτό που με λυπεί αφάνταστα είναι ότι βγήκε στην επιφάνεια για ακόμα μια φορά το κυπριακό γονίδιο του διχασμού. Είτε μάππαν βλέπουμε, είτε πολιτικά μιλούμε πάντα πρέπει να ήμαστεν οι πράσινοι εναντίων τον πορτοκαλί, οι κόκκινοι εναντίων τον μπλε και τώρα οι "λαβρακάες" εναντίων τον "κιτσινοφτεράων". Έλεος ποιον.

Ο CFAA και το Fish Float είναι αδελφικά σωματεία και τους ενώνει οι αγάπη τους για το ψάρεμα και μαζί μάχονται για το καλό και τον αποδεικνύουν συνεχώς και δεν έχουν τίποτα να χωρίσουν. Παίρνω το θάρρος να μιλήσω εκ μέρους και των δύο σωματείων γιατί νιώθω ότι επικοινωνούμε απόλυτα και να σας αναφέρω ότι η θέση μας είναι εναντίων κάθε παρέμβασης στην ισορροπία οποιουδήποτε οικοσυστήματος χωρίς ερεύνα και πρακτική εφαρμογή σε ελεγχόμενο περιβάλλον και δυστυχώς αυτό δεν είναι δυνατόν στην Κύπρο. Αν διαφωνούν ας με διαψεύσουν.

Σε συνάντηση που είχαμε με ο Τμήμα Αλιείας μας εξέφρασαν τις ανησυχίες τους για την Τούρνα όπως τους εκφράσαμε και μεις την ανησυχία μας για το λαβράκι στην Κανναβιού, την κοκκινόφτερα στον Καλοπαναγιώτη κτλ. Δεν θα έλεγα ότι είναι έξω φρενών αλλά ανησυχούν όπως και εμείς.

Ας δούμε όμως που βρίσκεται πραγματικά το πρόβλημα. Διότι αν μπήκε η τούρνα σημαίνει ότι μπορεί να μπει και οτιδήποτε άλλο ακόμα ποιο καταστροφικό και ίσως και επικίνδυνο για τον άνθρωπο (ακούστηκε ότι αφέθηκαν και κροκόδειλοι στον Κούρη). Στην δική μας περίπτωση λοιπόν το πρόβλημα είναι η "αστυνομία", είτε αυτό λέγεται Τμήμα Αλιείας είτε τελωνείο είτε οτιδήποτε άλλο έχει την ευθύνη για τα φράγματα, όχι μόνο για παράνομο εμπλουτισμό αλλά για όλες τις παρανομίες. Και μέχρι τώρα το πρόβλημα μείωσης των πληθυσμών δεν ήταν ούτε οι τούρνα, ούτε το λαβράκι, ούτε η κοκκινοφτέρα αλλά οι ορδές των κρεατοσυλλεκτών που με κάθε παράνομο μέσο μαζικής καταστροφής επιτίθενται στα φράγματα. Οι πιο παλιοί μπορούν να σας επιβεβαιώσουν ότι πριν από αυτό το μεγαλύτερο πρόβλημα στα φράγματα ήταν τα λαβράκια επειδή δεν ψαρεύονταν. Πληθυσμοί τιλάπιων είχαν εξαφανιστεί και οικοσυστήματα όπως της Γερμασόγειας κατέρρεαν λόγο υπερπληθυσμού. Και για τους νέους τρανό παράδειγμα είναι ο Ξυλιάτος που όσο δεν ψαρευόταν είχε γεμίσει με μικρά νηστικά λαβράκια... Οπότε ποιος ξέρει? Οι παράνομοι ίσως να μπορούν να ελένξουν και την τούρνα, μιας και είναι και πιο νόστιμη, με τις "υπερσύγχρονες" μεθόδους αλίευσης τους.

...Δεν άκουσα όμως να ωρύεται κανένας από εσάς γι' αυτά... Μόνο κάτι χλιαρά "χρειαζόμαστε αστυνόμευση και το ΤΑΘΕ και οι Συνδέσμοι δεν κάνουν τίποτε"... Μέχρι εκεί...

Θα σας διαβεβαιώσω ότι μετά από ειλικρινή συνάντηση που είχαμε με το Τμήμα Αλιείας την περασμένη βδομάδα οι άνθρωποι έχουν κάθε διάθεση για να βοηθήσουν αλλά δεν έχουν καθόλου κονδύλια για ελέγχους. Δεν θα το δώσω περισσότερες εξηγήσεις αλλά αν κάποιος το αμφισβητεί ας επικοινωνήσει μαζί μου και θα το εξηγήσω.

Το σημαντικό όμως είναι ότι με οργάνωση των συνδέσμων και συνεννόηση με το ΤΑΘΕ και με τα λιγοστά μέσα που έχουν εμείς θα κάνουμε την διαφορά... Και ας κλέουνται πάλι κάποιοι. Επίσης καταρρίφθηκε και ο μύθος ότι το ΤΑΘΕ είναι ο χειρότερος μας εχθρός. Εκεί είναι όλοι σχετικά νεαροί και πρόθυμοι να βοηθήσουν και με πολύ πρωτοποριακές ιδέες. Ναι είχαμε κάποια προβλήματα με συγκεκριμένα άτομα, ναι υπάρχουν ακόμα τρύπες και χάνονται λεφτά λόγο γραφειοκρατίας και παλιών μυαλών, αλλά τα άτομα που είναι πλέων εκεί θεωρώ ότι είναι διαθέσιμα να μας βοηθήσουν με ότι έχουν και πρέπει να το εκμεταλλευτούμε άμεσα και σίγουρα δεν ευθύνονται σε τίποτα για τις αδυναμίες του σάπιου κρατικού μηχανισμού (βλέπε κουμπαριλίκι).

Bottom line? Αν δεν ενωθούμε άμεσα και να δούμε το δάσος πίσω από το δένδρο τότε θα χάσουμε ακόμα μια ευκαιρία να πετύχουμε κάτι. Αν κύριοι έχετε παράπονο με την κατάσταση στα φράγματα και την εισαγωγή της τούρνας και τις παρανομίες και ότι άλλο προκύπτει τότε σηκωθείτε που τα keyboard σας και ελάτε μαζί μας. Όσοι δεν είστε μέλη συνδέσμων γίνεται γιατί μόνο έτσι θα πάμε μπροστά και όσοι είστε ξυπνάτε γιατί το πρόβλημα σας δεν είναι οι άλλοι ψαράδες αλλά τα εκατομμύρια που χάνονται σε τρύπες και μίζες στο κράτος αντί να πάνε σε έργα που θα αξιοποιούν αυτοί που φορολογούνται. Ελάτε μαζί μας για να κάμουμε την διαφορά και όλα θα λυθούν, και αν ανησυχείτε για την στάθμη των φραγμάτων και μήπως τότε τα καταστρέψει η τούρνα τότε μόνο ένα θα σας πω, γιατί κατεβαίνουν τα φράγματα? Που είναι τα εκατομμύρια που δώσαμε για τις αφαλατώσεις? Που είναι οι υποσχέσεις τους ότι θα απεξαρτηθούμε από τα φράγματα και θα μείνουν μόνο για γεωργικούς σκοπούς? Μήπως και γι' αυτό φταιεί το ΤΑΘΕ? ή μήπως ο CFAA και το Fish Float? Αν ναι τότε ψηφίστε και μπείτε στο συμβούλιο για να κάνετε την διαφορά, ο νοών νοείτω...

ΞΥΠΝΑΤΕ

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by admin »

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by caveman »

:clap: :clap: :clap: :bow-yellow: :bow-yellow:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by giannis33 »

:clap: :clap:

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by plenom'metatopsarem? »

Κύριε ΜάριεΚ, σοβαρολογείς;! :o

Ξέρεις τι μου θύμισες;! :D Μπήκες μου ξαφνικά μες τη συζήτηση να κλέψεις τη δόξα! :lol:

Θυμίζεις παίκτη-βεντέτα (αφού μίλησες για ποδόσφαιρο) , που είναι περιπατητής στο ντέρπυ, σέρνεται και παρακολουθεί τους συμπαίκτες του να κόβουν, να κάνουν τάκλιν, να σκοτώνονται,να ιδρώνουν, να τρων χώμα που λέμε, και ο προπονητής του τον κρατά στο γήπεδο γιατί...γιατί μπορει να τον κράξει η κερκίδα ή πιστεύει πως κάποια ώρα θα ξυπνήσει! Και έρχεται η στιγμή,προς το τέλος του αγώνα σαν από μηχανής θεός ο κύριος ΜάριοςΚ και σπρώχνει τη μπάλα στα δίκτυα και είναι όλοι εκστασιασμένοι (κι ο προπονητής που θα κρατήσει τη θέση του). Τέλος πάντων τούτος ο ΜάριοςΚ, έκατσεν στην κλούβα, έβαλεν τζιαι γκόλ, εισέπραξε και τα χειροκροτήματα! :lol: :lol: :lol: :clap: :clap: :clap:

Πάντως πέρα από την πλάκα, αν δεν συνεργαστούμε και να βοηθήσουμε (έμπρακτα) την κατάσταση όλοι μας, όπως ο καθένας μπορεί, ενισχύοντας το σύνδεσμο, δεν μπορούμε να έχουμε ιδιαίτερες απαιτήσεις. :shhh:

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by giannosP »

Ρε παιδια μου! ηρεμιστε οτι εγινε ..εγινε! τωρα ενεν ωρα να ψαχνεται αιτιες τζε φτεχτες..αλλα να καμετε μια ομαδικη συγγεντρωση ΟΥΛΛΗ (χωρις να δερτιτε :D ) τζε να βρειτε μια λυση.. τζε ακομα καλητερα να τα εβρετε μεταξη σας!Μεν σκατονετε κανενα .. διοτι τ μονο π καταφερνετε ειναι χαλατε τζε την δικη σας διαθεση αλλα τζε του αλλου! 50!! :D
Life is a game....Fishing is serious!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”