"Περί Aνέμων και Yδάτων"

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

AggelosLRK wrote:Καλα για να γινει εξοντωση δεν πρεπει �α πεσει καποιο ειδος δηλητηριου που θα πεθανουν ολα τα ψαρια του φραχτη? Ετσι δεν λειτουργει το ΤΑΘΕ?
It can be done selectively.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by apsavvas »

Δεν κανω το δικηγόρο του διαβόλου αλλα δεν λειτουργα ετσι το Τ.Α.θ.Ε.
Ενας τρόπος ειναι η αλίευση και η επιτοπου εξόντωση του ψαριου.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

Giwrgos Deligiannis
Posts: 71
Joined: Sun Oct 16, 2011 5:05 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Giwrgos Deligiannis »

1ο: ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ Μ ΠΕΙΤΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΦΡΑΓΜΑ Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ ΕΠΙΑΣΤΗΚΕ ΤΠ PIKE??ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΤΙΛΤΕ ΜΟΥ ΜΥΝΗΜΑ..
2o:ΕΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΟΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΙ ΦΕΝΕΤΑΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΚΑΜΝΕΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΚΑΡΔΙΑΚΟΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΔΗΞΕ ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΜΕ COARSE ΤΖΑΙ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΦΩΤΟ ΗΤΑΝ ΠΟΥ PIKE 1m++..ΕΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΙΜΝΗ ΤΖΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΘΕΤΙΚΑ..ΕΔΗΞΕ ΜΟΥ ΤΖΑΙ ΤΗΝ ΛΙΜΝΗ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΟΣΟ ΤΟ ΦΡΑΓΜΑ ΤΗΣ ΚΛΗΡΟΥ ΤΖΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΠΟΙΟ ΜΙΤΣΙΑ..ΕΣΙΜΒΙΩΝΑΝ ΟΥΛΛΑ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΤΖΙΜΕΣΑ..
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΤΑΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΒΟΥΡΟΥΜΕ ΟΥΛΛΟΙ ΝΑ ΠΕΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΝΑΣΑ..ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΕΓΙΝΕ ΤΖΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΥΜΠΙΑ..ΜΕ ΤΟ ΛΑΥΡΑΚΙ..ΤΖΙΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΕΒΡΕΘΗΚΕ ''ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ'' ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ..ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΖΑΙ ΤΟ ΛΑΥΡΑΚΙ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΕ ''ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ''...ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΦΕΡΑΝ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΜΕΛΕΤΕΣ ''ΤΑΧΑ'' ΕΝ ΟΥΛΛΑ ΚΑΛΑ ΤΖΑΙ ΑΓΙΑ...ΣΤΟΝ ΚΑΛΟΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΟΙ ΠΕΣΤΡΟΦΕΣ ΕΚΑΜΝΑΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΤΖΑΙ ΤΩΡΑ ΕΜΙΝΑΝ ΚΑΤΙ ΤΣΑΡΤΕΛΕΣ...ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΠΗΚΕ ΛΑΥΡΑΚΙ ΜΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΝ ΕΣΧΙΕΙ ΤΖΗΜΕΣΑ..Η ΠΕΣΤΡΟΦΑ ΣΤΟΝ ΚΑΛΟΠΝΑΓΙΩΤΗ ΕΛΛΙΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΑΘΗΜΗΘΗΚΑΝ ΝΑ ΚΑΜΟΥΝ ΕΚΤΡΟΦΗ ΚΥΠΡΙΝΟΥ ΤΖΙΜΕΣΑ ΤΖΑΙ ΕΞΑΦΑΝΗΣΑΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΦΑΓΗΤΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΜΝΑΝ ΓΙΑ ΤΝ ΠΕΣΤΡΟΦΑ(ΟΙ ΚΥΠΡΙΝΟΙ)... ΑΡΑΑ ΤΖΙΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΜΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΙΟΠΗΣΟΥΜΕ ΤΖΑΙ ΛΙΟ ΤΖΑΙ ΝΑ ΑΦΗΚΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΖΙΛΗΣΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ..
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΑΙ ΤΟ ΦΡΑΓΜΑ ΤΗΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΠΟΥ ΗΒΡΕΤΕ ΤΟ PIKE...

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

Γιώργο, κανένας δεν έγινε καρδιακός. Απλά πονούμε αυτό που αγαπούμε και που κάποιοι φαίνεται ότι ΔΕΝ ΤΟ ΣΕΒΟΝΤΑΙ και κάνουν του νου τους. Ξαφνιάζομαι όμως για την δική σου αντίδραση για το θέμα. Αυτό ακριβως που αναφέρεις για τον Καλοπαναγιώτη έπρεπε να σου δώσει να καταλάβεις πόσο λάθος είναι να βάλεις οτιδήποτε εκεί που δεν πρέπει, άρα ούτε τούρνες που άσχετα με το τι λέει κάποιος Ολλανδός δεν είναι κατάλληλο είδος για τα φράγματα της Κύπρου.

Τα φράγματα στην Λευκωσία όπου έχουν αναφερθεί τούρνες είναι Κλήρου, Ξυλιάτος, και πρόσφατα Καλοπαναγιώτης. Ευτυχως φαίνεται ότι κάποιες έρευνες που έγιναν οδηγούν σε κάποια άκρη τουλάχιστον για τις περιπτώσεις Λευκωσίας. Εδώ να θυμίσουμε ότι η εισαγωγή οποιουδήποτε είδους χλωρίδας ή πανίδας στην Κύπρο και απελευθέρωση του στην φύση χωρίς την γραπτή έγκριση των αρμοδίων κυβερνητικών τμημάτων αποτελεί ποινικό αδίκημα με πολύ αυστηρες ποινές (αντίθετα με τα αστικά αδικήματα όπως ψάρεμα χωρίς άδεια ή με πολλά καλάμια κλπ).

Παρεπιπτόντως θα ήθελα να ρωτήσω δημόσια ποια είναι η θέση των δύο οργανομένων συνόλων (CFAA και Fish Float) επί αυτού του θέματος. Μέσα στο καταστατικό του CFAA αναφέρεται ως στόχος η προστασία του ψαρέματος στα εσωτερικά ύδατα της Κύπρου, τα δε μέλη του Fish Float έχουν ολόκληρο το σπορ τους να χάσουν με αυτές τις εξελίξεις.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by C&R »

Ο CFAA ειναι ξεκάθαρα εναντίον σε οτιδήποτε εισάγετε στους φράκτες μας χωρίς τις σωστές διαδικασίες και με βάση του τη αναφέρουν οι σχετικοί κανόνες και νόμοι του κράτους. Σε πρόσφατη συνάντηση στο Τμήμα Αλιείας έγινε έκτενης συζήτηση για το θέμα και συζητήθηκαν μέτρα που θα μπορούσαν να εφαρμοστούν. Μας ζητήθηκε να προτείνουμε κάποια μέτρα ένα από τα οποία μάλλον θα το δείτε με την νέα χρονια.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by apsavvas »

Πληροφοριακά σαν σωματειο fish float ήδη υπάρχει μεγαλο πρόβλημα όπως αναφέρει κ ο Δώρος πιο πάνω σχετικά με δυο χρόνων αποτελέσματα, φέτος ο Κούρης ήταν καταστροφή. Όλοι περίμεναν να έρθει ο αγωνας του Κούρη για να βγουν κιλά και το αποτέλεσμα λιγοστές κοκκινοφτερες σχετικα μετριμενες στις 30 τιποτα απο Κυπρινο και πολλες περκες και λαβράκια.
Φοβομασταν απο τις ανοβριες ηρθαν και τα pikes οδεύουμε προς τη καταστροφή.
Κάνουμε ενα βήμα μπροστά και δεκα πίσω κοπελια.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by sifu-nas »

(CyBasser) wrote:
AggelosLRK wrote:Καλα για να γινει εξοντωση δεν πρεπει �α πεσει καποιο ειδος δηλητηριου που θα πεθανουν ολα τα ψαρια του φραχτη? Ετσι δεν λειτουργει το ΤΑΘΕ?
It can be done selectively.
το selectively σημαινει και specifically?
Last edited by sifu-nas on Sun Dec 08, 2013 10:45 pm, edited 4 times in total.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re:

Post by (CyBasser) »

apsavvas wrote:Πληροφοριακά σαν σωματειο fish float ήδη υπάρχει μεγαλο πρόβλημα όπως αναφέρει κ ο Δώρος πιο πάνω σχετικά με δυο χρόνων αποτελέσματα, φέτος ο Κούρης ήταν καταστροφή. Όλοι περίμεναν να έρθει ο αγωνας του Κούρη για να βγουν κιλά και το αποτέλεσμα λιγοστές κοκκινοφτερες σχετικα μετριμενες στις 30 τιποτα απο Κυπρινο και πολλες περκες και λαβράκια.
Φοβομασταν απο τις ανοβριες ηρθαν και τα pikes οδεύουμε προς τη καταστροφή.
Κάνουμε ενα βήμα μπροστά και δεκα πίσω κοπελια.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Σαν σωματείο ποιά είναι η επίσημη θέση σας? Έχετε αναλάβει καμιά πρωτοβουλία για αντιμετώπιση αυτού του προβλήματος? Παρεπιπτόντως, η εμφάνιση της τούρνας θα έχει αρνητικά αποτελέσματα και στις πωλήσεις των ειδών αλιείας, ειδικά σε όσους ειδικεύονται σε τεχνικές match / float / legering / coarse μια και η προδιαγραφόμενη πιθανή μείωση / κατάρρευση των πληθυσμών των κυπρινοειδών θα έχει πολύ άμεσες επιπτώσεις σε αυτό τον τομέα (λίγο ως ανύπαρκτο ψάρι σημαίνει άμεση μείωση πωλήσεων σε σχετικό εξοπλισμό, σοβαρό πλήγμα ειδικά τώρα που παρά την κρίση το coarse fishing άρχισε να "ζωντανεύει" στο νησί...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by caveman »

Είπα να μεν ξανασχοληθώ, διότι πολλά απλά δεν αξίζει τον κόπο. Αλλά διαβάζω ΚΑΤΙ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ!!! Κάτι @@δολογίες απίστευτες!!

Ρε Σάββα, επιάσατε στον αγώνα μόνο 30 κοκκινόφτερα και αμέσως εβγάλατε συμπέρασμα ρε? Για όνομα του Θεού!! Έβγαλα μόνος μου σε 3 ώρες 56 κοκκινόφτερα μες τον Αύγουστο όλες πάνω από 200 γρ.....

Ρε μα σκέφτεστε πριν γράψετε? Τι διάολο συμβαίνει πλέον μαζί σας?

ΤΡΟΛΛανδο, πάεννε να δεις τα άστρα τζαι παρέτα μας! Πάεις 2 φορές τον χρόνο ψάρεμα τζαι θέλεις να το παίζεις πατέρας... άι στο διάολο, επρίσατε μας ως το αμήν!
Τράβα σύρε ΡΟΤΑΝΟΝΙ μέσα στον Κούρη όπως μου έλεες τζαι παρέτα μας.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Είπα να μεν ξανασχοληθώ, διότι πολλά απλά δεν αξίζει τον κόπο. Αλλά διαβάζω ΚΑΤΙ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ!!! Κάτι @@δολογίες απίστευτες!!

Ρε Σάββα, επιάσατε στον αγώνα μόνο 30 κοκκινόφτερα και αμέσως εβγάλατε συμπέρασμα ρε? Για όνομα του Θεού!! Έβγαλα μόνος μου σε 3 ώρες 56 κοκκινόφτερα μες τον Αύγουστο όλες πάνω από 200 γρ.....

Ρε μα σκέφτεστε πριν γράψετε? Τι διάολο συμβαίνει πλέον μαζί σας?

ΤΡΟΛΛανδο, πάεννε να δεις τα άστρα τζαι παρέτα μας! Πάεις 2 φορές τον χρόνο ψάρεμα τζαι θέλεις να το παίζεις πατέρας... άι στο διάολο, επρίσατε μας ως το αμήν!
Τράβα σύρε ΡΟΤΑΝΟΝΙ μέσα στον Κούρη όπως μου έλεες τζαι παρέτα μας.
Χαραλαμπη, δικαιουσαι να εχεις τες αποψεις σου οπως δικαιουμαι να εχω και να εκφραζω τες δικες μου και ο Σαββας τες δικες του. Αυτο που συμβαινει μαζι μας ειναι οτι ανησυχουμε αληθινα για το αγαπημενο μας χομπυ....
Παρεπιπτοντως ωραιο το μινερι σου!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by caveman »

Αναγκάστηκα έκαμασε block στο facebook εδώ και πόσους μήνες... τωρά αναγκαστικά πάεις και δαμέ λίστα παράβλεψης για να μεν μου εμφανίζει τα ποστ σου... πόσο πρήξιμο πλέον! Κανεί!! Εν μπορεί να το αντέξει άθρωπος τουν το πράμα! Τι πάει στραβά μαζί σου ρε άθρωπε! ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣ!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Greg »

Εχω πιασει τουρνες στον Διποταμο, Καλαβασο, Κουρρη, Γερμασογεια και Λευκαρα.... η κατασταση ειναι οντως εκτος ελεγχου, οπως ηταν παντα δηλαδη.. :evil:
Esox Lucius

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by AggelosLRK »

Greg wrote:Εχω πιασει τουρνες στον Διποταμο, Καλαβασο, Κουρρη, Γερμασογεια και Λευκαρα.... η κατασταση ειναι οντως εκτος ελεγχου, οπως ηταν παντα δηλαδη.. :evil:
Ελεος ρε φιλε...και στο φραχτη της αραδιππου εβαλαν τουρνες για να ξειλιψουν τους αλουπους την ωρα που πανε να πιουν νερο που μεσα :snooty:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

Χαραλάμπη, "Παταξον με, άκουσον δε". Θεωρώ ότι είσαι αρκετά νούσιμος και καλός ώστε να συλλογιστείς και να δεις τι συμφέρει τόσο εσένα σαν άνθρωπο όσο και το ψάρεμα στον τόπο σου. Το ίδιο ισχύει και για τον Γιώργο Δεληγιάννη.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by apsavvas »

caveman wrote:Είπα να μεν ξανασχοληθώ, διότι πολλά απλά δεν αξίζει τον κόπο. Αλλά διαβάζω ΚΑΤΙ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ!!! Κάτι @@δολογίες απίστευτες!!

Ρε Σάββα, επιάσατε στον αγώνα μόνο 30 κοκκινόφτερα και αμέσως εβγάλατε συμπέρασμα ρε? Για όνομα του Θεού!! Έβγαλα μόνος μου σε 3 ώρες 56 κοκκινόφτερα μες τον Αύγουστο όλες πάνω από 200 γρ.....

Ρε μα σκέφτεστε πριν γράψετε? Τι διάολο συμβαίνει πλέον μαζί σας?

ΤΡΟΛΛανδο, πάεννε να δεις τα άστρα τζαι παρέτα μας! Πάεις 2 φορές τον χρόνο ψάρεμα τζαι θέλεις να το παίζεις πατέρας... άι στο διάολο, επρίσατε μας ως το αμήν!
Τράβα σύρε ΡΟΤΑΝΟΝΙ μέσα στον Κούρη όπως μου έλεες τζαι παρέτα μας.
Εαν για κάποιους που θέλουν να κανουν τη καβλα τους συγνώμη για την έκφραση αλλα τη φταίνε οι υπόλοιποι. Προς πληροφορία σου σε καθε αγώνα και ομαδικές προπονήσεις βγαίνουν στατιστικες και παραδίδονται στο τμήμα αλιείας απο πέρσι μέχρι φετος ο πληθυσμός της κοκκινοφτερας μιωθηκε.
Αυτο πως το εξηγας? Δεν αντιλεγο οτι επηρεάζονται και απο τα αλλα αρπακτικά αλλά ο συγκεκριμενος φράχτη οι κροκοδηλοι λοιπουν απο μέσα. Εαν για καποιους είναι γελοίο το τι κανουμε στη Κύπρο νομίζω δεν εχουν ιδέα τη παει να πει άθλημα.
Και αυτα ολα που κανουν μεσα στους φράχτες παρανομα ειναι ωρα για να υποστούν τις συνέπειες και να διωχθουν ποινικά. Ολα τ φραγματα της Κύπρου έγιναν μπουρδελο (συγνωμη και πάλι) απο τα ειδη ψαριων που υπάρχουν στο καθένα

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”