"Περί Aνέμων και Yδάτων"

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

sifu-nas wrote:κάτι εμυρίστικα ότι εν τουτο που εννουσες...
σκέφτου να έρχοντε οι 'τουρίστες' για Λάυράκι το οποίο έχουμε αποκλειστικά στην περιοχή
τζιαι να πιάννουν δινοσαυρους...

ας ελπίσουμε ότι θα περιοριστεί μόνο σε ένα φραχτη και θα είμαστε οκ.
Δυστυχως ήδη έχει εντοπιστεί και σε φράγμα της επαρχίας Λευκωσίας. Η καταστροφή είναι ανεξέλεγκτη. :evil:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by sifu-nas »

1 λεξη- ΑΠΛΗΣΤΙΑ :snooty: :snooty: :snooty:

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by psarakas »

Aς αφήσουμε τούντην ιστορία που την συζητήσαμε 129 φορές και να δώσουμε το δικαίωμα στον χρόνο να δείξει αποτελέσματα αρνητικά η θετικά. Ότι και να μας δείξει τα επόμενα χρόνια μπορούμε σαν ομάδα να το αντιμετωπίσουμε
catch and release

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by sifu-nas »

psarakas wrote:Aς αφήσουμε τούντην ιστορία που την συζητήσαμε 129 φορές και να δώσουμε το δικαίωμα στον χρόνο να δείξει αποτελέσματα αρνητικά η θετικά. Ότι και να μας δείξει τα επόμενα χρόνια μπορούμε σαν ομάδα να το αντιμετωπίσουμε
φιλούι εν διαφωνό μαζι σου. με προβληματίζει όμως το θέμα της ΟΜΑΔΑΣ που έθιξες...
ας μεν μπουμε σε βαθκια νερα. προσωπικα εγω εππεσα που τα συννεφα.

τζιαι δεν εννοω οτι εν θα απολαυσω το ψαρεμα της τουρνας.
σι γιου ιν α γουικκκ :)

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by AggelosLRK »

Αλλο να ανυσηχεις για το λαβρακι και αλλο για το οικοσυστημα,μεν περιπαιζουμαστε..

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by sifu-nas »

AggelosLRK wrote:Αλλο να ανυσηχεις για το λαβρακι και αλλο για το οικοσυστημα,μεν περιπαιζουμαστε..
εν περιπεζουμαστε, εγω ανησυχω παραπανω για την ομαδα.

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by psarakas »

sifu-nas wrote:
psarakas wrote:Aς αφήσουμε τούντην ιστορία που την συζητήσαμε 129 φορές και να δώσουμε το δικαίωμα στον χρόνο να δείξει αποτελέσματα αρνητικά η θετικά. Ότι και να μας δείξει τα επόμενα χρόνια μπορούμε σαν ομάδα να το αντιμετωπίσουμε
φιλούι εν διαφωνό μαζι σου. με προβληματίζει όμως το θέμα της ΟΜΑΔΑΣ που έθιξες...
ας μεν μπουμε σε βαθκια νερα. προσωπικα εγω εππεσα που τα συννεφα.

τζιαι δεν εννοω οτι εν θα απολαυσω το ψαρεμα της τουρνας.
σι γιου ιν α γουικκκ :)
κκολ μι να βρεθουμε
catch and release

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Sorkomanis »

τελικα πως είρταν οι τουρνες?
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by psarakas »

Sorkomanis wrote:τελικα πως είρταν οι τουρνες?
Φίλε δεν ξέρω πως ήρταν αλλά ήρταν . Εμένα δεν με απασχολούν οι τούρνες με απασχολεί μόνο το μεγαλόστομο λαυράκι. Όπως δεν με απασχολεί το ζάντερ ο κυπρίνος η κοκκινόφτερα κλπ. Σέβομαι όμως όσους τους απασχολούν άλλα ψάρια και είναι άρρωστοι σαν εμένα!
catch and release

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by AggelosLRK »

Sorkomanis wrote:τελικα πως είρταν οι τουρνες?
μεσα στο αρθρο του περιοδικου εξηγει πως ηρθαν

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by AggelosLRK »

psarakas wrote:
Sorkomanis wrote:τελικα πως είρταν οι τουρνες?
Φίλε δεν ξέρω πως ήρταν αλλά ήρταν . Εμένα δεν με απασχολούν οι τούρνες με απασχολεί μόνο το μεγαλόστομο λαυράκι. Όπως δεν με απασχολεί το ζάντερ ο κυπρίνος η κοκκινόφτερα κλπ. Σέβομαι όμως όσους τους απασχολούν άλλα ψάρια και είναι άρρωστοι σαν εμένα!
:clap: :clap:

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by sifu-nas »

AggelosLRK wrote:
psarakas wrote:
Sorkomanis wrote:τελικα πως είρταν οι τουρνες?
Φίλε δεν ξέρω πως ήρταν αλλά ήρταν . Εμένα δεν με απασχολούν οι τούρνες με απασχολεί μόνο το μεγαλόστομο λαυράκι. Όπως δεν με απασχολεί το ζάντερ ο κυπρίνος η κοκκινόφτερα κλπ. Σέβομαι όμως όσους τους απασχολούν άλλα ψάρια και είναι άρρωστοι σαν εμένα!
:clap: :clap:

Αρρωστια :lol: :lol:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

AggelosLRK wrote:Αλλο να ανυσηχεις για το λαβρακι και αλλο για το οικοσυστημα,μεν περιπαιζουμαστε..
Δεν ανυσηχω για το λαβράκι (το οποίο η μόνη ζημιά που θα υποστεί από την τούρνα είναι η ίδια ζημιά που θα κάνει και στην ίδια (γκρέμισμα του οικοσυστήματος και έλλειψη τροφής). ΑΝΥΣΗΧΩ ΓΙΑ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΣΤΑ ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ το οποίο οδηγείται προς την καταστροφή με μαθηματική ακρίβεια. Όταν του χρόνου ο Κούρης θα είναι στο 25 με 30% και πατωμένος στις τούρνες, θα ξαναμιλήσουμε. Πίστεψε με, εύχομαι να αποδειχθώ λανθασμένος και υπερβολικός. Αλλά γνωρίζω πως δεν θα αποδειχθώ λανθασμένος. Ειδικά το coarse fishing για κοκκινοφτέρα, βλίκα και κυπρίνο είναι το πρώτο μεγάλο υποψήφιο θύμα της αλόγιστης και παράλογης εισαγωγής αυτού του είδους από αυτούς που το έφεραν. Είμαι στην διάθεση οποιουδήποτε και δημοσίως να εξηγήσω (για πολλοστή φορά) γιατί ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ήρθε αυτό το είδος στην Κύπρο και γιατι το ΤΑΘΕ πρέπει να πάρει μέτρα για την εξάλειψη του. Και ακριβως φίλε Άγγελε έχεις δίκιο, ας μην λέμε παραπάνω λόγια (πχ για τα άρθρα του περιοδικού).

Νάσιε, κκολ μι και εμένα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Sorkomanis »

AggelosLRK wrote:
Sorkomanis wrote:τελικα πως είρταν οι τουρνες?
μεσα στο αρθρο του περιοδικου εξηγει πως ηρθαν

στο τελευτεο τευχος δεν λαλει κάτι. εννοεις το προηγουμενο?
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

psarakas wrote:
Sorkomanis wrote:τελικα πως είρταν οι τουρνες?
Φίλε δεν ξέρω πως ήρταν αλλά ήρταν . Εμένα δεν με απασχολούν οι τούρνες με απασχολεί μόνο το μεγαλόστομο λαυράκι. Όπως δεν με απασχολεί το ζάντερ ο κυπρίνος η κοκκινόφτερα κλπ. Σέβομαι όμως όσους τους απασχολούν άλλα ψάρια και είναι άρρωστοι σαν εμένα!
Συμφωνώ και επαυξάνω για το πιο πάνω Λάζαρε. Αλλά μόνο όσον αφορά τα είδη που για πάνω από 20 χρόνια αποτελούν την ισορροπημένη ιχθυοπανίδα του νησιού μας και θεωρούνται πια γηγενή.

Σέβομαι και θαυμάζω πραγματικά τα παιδιά του Fish Float που έχουν εξελίξει τόσο πολύ το ψάρεμα της κοκκινοφτέρας, της βλίκας, και συναφών ειδών (για πρώτη φορά εδώ και πολλά χρόνια μουέχει ξανακεντριστεί το ενδιαφέρον για το ψάρεμα αυτό) . Σέβομαι και αντιλαμβάνομαι το πάθος αυτών που κάθονται με τις ώρες και αναμένουν το μαγικό τσίμπημα του κυπρίνου. Σέβομαι και νιώθω αυτούς που η ανατολή του ήλιου τους βρίσκει στις όχθες των ορεινών φρακτών για το μαγικό ψάρεμα της πέστροφας. Και φυσικά σέβομαι και θαυμάζω αυτούς που πιάνουν τιλάπιες με το fly. Σέβομαι φυσικά και αυτούς που ψαρεύουν γατόψαρα, πέρκες και λουτσιοπέρκες, με spinning ή με άλλες (νόμιμες) μεθόδους. Και φυσικά σέβομαι και ταυτίζομαι απόλυτα με τις αδελφές ψυχές στο ψάρεμα του μεγαλόστομου.

Δεν μπορώ όμως να σεβαστώ με τον ίδιο τρόπο το ψάρεμα ενός ψαριού το οποίο ήρθε στο νησί τελείως παράνομα και το οποίο είδος θα επηρεάσει αρνητικά τόσο το ψάρεμα που απολαμβάνω εγώ, όσο (κυρίως) το ψάρεμα το οποίο απολαμβάνουν εκατοντάδες αγνοί φίλοι του ψαρέματος στα γλυκά νερά. Σέβομαι πραγματικά αυτούς που τους αρέσει και απολαμβάνουν το ψάρεμα της τούρνας, αλλά όταν την ψαρεύουν εκεί που είναι η φυσική της περιοχή εξάπλωσης ή εκεί όπου εισήχθηκε κατόπιν προσεκτικής μελέτης και έρευνας. Και λυπάμαι πραγματικά που βλέπω μια ανεξήγητη προσπάθεια «προώθησης» του καταστροφικού αυτού είδους από τις σελίδες του περιοδικού αλλά και αυτού του φόρουμ. Λυπάμαι αν μιλώ λίγο έντονα γι’αυτό το πολυσυζητημένο θέμα, αλλά ως αγνός Κύπριος ερασιτέχνης ψαράς που γαλουχείται στο χόμπυ αυτό από το 1980 και έζησε βήμα με βήμα την ανάπτυξη του αλλά και τα προβλήματα του, όπως και τους αγώνες που δόθηκαν (και δίνονται) για την επιβίωση του, για πρώτη φορά εκφράζομαι τόσο έντονα και λέω δημόσια ότι θεωρώ την εμφάνιση της τούρνας ως την πιο αρνητική εξέλιξη που συνέβηκε ποτέ στο ψάρεμα του γλυκού νερού στην Κύπρο.

Δεν σκοπεύω να επανέλθω στο ζήτημα αυτό, αλλά είπα τα πιο πάνω επειδή κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομα τους. Είμαι σε προσωπικό επίπεδο στην διάθεση οποιουδήποτε θέλει να γνωρίζει γιατί έχω αυτες τις αρνητικές απόψεις και να τις επεξηγήσω.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”