"Περί Aνέμων και Yδάτων"

Louis
Posts: 12
Joined: Wed Apr 03, 2013 6:15 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Louis »

ψαρεύω επίσεις από το 1980 και θα έλεγα πως το μεγαλύτερο πρόβλημά ήταν το ίδιο το τμήμα το οποίο δεν έκανε ποτέ τίποτα. Καταστροφή ήταν οι ανομβρίες οπού πέθαναν σχεδόν όλα τα ψάρια τώρα γιατί φοβάστε την τουρνα δεν μπορώ να καταλάβω.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

Louis wrote:ψαρεύω επίσεις από το 1980 και θα έλεγα πως το μεγαλύτερο πρόβλημά ήταν το ίδιο το τμήμα το οποίο δεν έκανε ποτέ τίποτα. Καταστροφή ήταν οι ανομβρίες οπού πέθαναν σχεδόν όλα τα ψάρια τώρα γιατί φοβάστε την τουρνα δεν μπορώ να καταλάβω.
Λούη, επεξηγηματική απάντηση σου έχει σταλεί...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by DOROS »

θα ήθελα να μάθω τα αρνητικά συμπτώματα γύρο από το θέμα ‘τούρνα’ που με προβληματίζει τζαι εμένα αρκετά.
Επίσης θα ήθελα να μάθω τζαι τα θετικά, από εκείνους (από τι φαίνεται εν αρκετοί) που υποστηρίζουν αυτοί την κίνηση που έχει γίνει.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by AggelosLRK »

DOROS wrote:θα ήθελα να μάθω τα αρνητικά συμπτώματα γύρο από το θέμα ‘τούρνα’ που με προβληματίζει τζαι εμένα αρκετά.
Επίσης θα ήθελα να μάθω τζαι τα θετικά, από εκείνους (από τι φαίνεται εν αρκετοί) που υποστηρίζουν αυτοί την κίνηση που έχει γίνει.
Κανεις δεν ξερει ουτε τα θετικα ουτε τα αρνητικα,κουβεντες του καφενε καμνουμε.
Ολα εξαρτωνται απο το πως το βλεπεις

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by michalispsarema »

(CyBasser) wrote:
psarakas wrote:
Sorkomanis wrote:τελικα πως είρταν οι τουρνες?
Φίλε δεν ξέρω πως ήρταν αλλά ήρταν . Εμένα δεν με απασχολούν οι τούρνες με απασχολεί μόνο το μεγαλόστομο λαυράκι. Όπως δεν με απασχολεί το ζάντερ ο κυπρίνος η κοκκινόφτερα κλπ. Σέβομαι όμως όσους τους απασχολούν άλλα ψάρια και είναι άρρωστοι σαν εμένα!
Συμφωνώ και επαυξάνω για το πιο πάνω Λάζαρε. Αλλά μόνο όσον αφορά τα είδη που για πάνω από 20 χρόνια αποτελούν την ισορροπημένη ιχθυοπανίδα του νησιού μας και θεωρούνται πια γηγενή.

Σέβομαι και θαυμάζω πραγματικά τα παιδιά του Fish Float που έχουν εξελίξει τόσο πολύ το ψάρεμα της κοκκινοφτέρας, της βλίκας, και συναφών ειδών (για πρώτη φορά εδώ και πολλά χρόνια μουέχει ξανακεντριστεί το ενδιαφέρον για το ψάρεμα αυτό) . Σέβομαι και αντιλαμβάνομαι το πάθος αυτών που κάθονται με τις ώρες και αναμένουν το μαγικό τσίμπημα του κυπρίνου. Σέβομαι και νιώθω αυτούς που η ανατολή του ήλιου τους βρίσκει στις όχθες των ορεινών φρακτών για το μαγικό ψάρεμα της πέστροφας. Και φυσικά σέβομαι και θαυμάζω αυτούς που πιάνουν τιλάπιες με το fly. Σέβομαι φυσικά και αυτούς που ψαρεύουν γατόψαρα, πέρκες και λουτσιοπέρκες, με spinning ή με άλλες (νόμιμες) μεθόδους. Και φυσικά σέβομαι και ταυτίζομαι απόλυτα με τις αδελφές ψυχές στο ψάρεμα του μεγαλόστομου.

Δεν μπορώ όμως να σεβαστώ με τον ίδιο τρόπο το ψάρεμα ενός ψαριού το οποίο ήρθε στο νησί τελείως παράνομα και το οποίο είδος θα επηρεάσει αρνητικά τόσο το ψάρεμα που απολαμβάνω εγώ, όσο (κυρίως) το ψάρεμα το οποίο απολαμβάνουν εκατοντάδες αγνοί φίλοι του ψαρέματος στα γλυκά νερά. Σέβομαι πραγματικά αυτούς που τους αρέσει και απολαμβάνουν το ψάρεμα της τούρνας, αλλά όταν την ψαρεύουν εκεί που είναι η φυσική της περιοχή εξάπλωσης ή εκεί όπου εισήχθηκε κατόπιν προσεκτικής μελέτης και έρευνας. Και λυπάμαι πραγματικά που βλέπω μια ανεξήγητη προσπάθεια «προώθησης» του καταστροφικού αυτού είδους από τις σελίδες του περιοδικού αλλά και αυτού του φόρουμ. Λυπάμαι αν μιλώ λίγο έντονα γι’αυτό το πολυσυζητημένο θέμα, αλλά ως αγνός Κύπριος ερασιτέχνης ψαράς που γαλουχείται στο χόμπυ αυτό από το 1980 και έζησε βήμα με βήμα την ανάπτυξη του αλλά και τα προβλήματα του, όπως και τους αγώνες που δόθηκαν (και δίνονται) για την επιβίωση του, για πρώτη φορά εκφράζομαι τόσο έντονα και λέω δημόσια ότι θεωρώ την εμφάνιση της τούρνας ως την πιο αρνητική εξέλιξη που συνέβηκε ποτέ στο ψάρεμα του γλυκού νερού στην Κύπρο.

Δεν σκοπεύω να επανέλθω στο ζήτημα αυτό, αλλά είπα τα πιο πάνω επειδή κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομα τους. Είμαι σε προσωπικό επίπεδο στην διάθεση οποιουδήποτε θέλει να γνωρίζει γιατί έχω αυτες τις αρνητικές απόψεις και να τις επεξηγήσω.
Σεβομαι και εγω ολους τους ψαραδες με οποιαδιποτε τεχνικη, αλλα να σας δωσω και εγω ενα παραδειγμα απο μια αλλη χωρα τη Εσθονια και της δικες μου αποψεις προς αυτο το θεμα της Τουρνας!!

Στην Εσθονια εχει 1800 λιμνες η καθε λιμνη εχει πολλη διαφορετικα ψαρια μεσα, και ποταμοι με σχεδον ολα τα ψαρια, εχει μια λιμνη που επισκεφθομαι κοντα στο σπιτι του παπου μου και πριν 3-5 χρονια δεν υπηρχαν ιχνη τουρνας και τα ψαρια ηταν κοπαδιαστα και Πολλα!!! Μετα απο μερικα χρονια εγω εμαθα πως ειχε τουρνες και στην αρχη ημουν πολλη χαρουμενος πως μερικες φορες θα παιρνω και εγω καποια ψαρια του ειδους, αλλα το πραγμα που συνειδοτημησα ειναι πως τα ψαρια τα πολλα λιγοστεψαν και τα κοπαδια σπασαν, τα ψαρια πολλη πιο νευρικα, με οποια κινηση πχ. βυθομετρησης,συρομενου φελλου και οι τουρνες δεν χαναν την ευκαιρια να τα επιτιθοννται!! Να πηδαν πανω απο τον φελλο σου να σου χαλα το μαλαγρωμα και ολα τα αλλα πραγματα στο ψαρεμα σου..

Αλλα σε λιμνες που υπηρχαν χρονια οι τουρνες ηταν πολλη πιο εξυπνες, και δνε σου χαλουσαν το ψαρεμα τοσο πολυ!!! Τα ψαρια ηταν σε κοπαδια, υπηρχαν μεγαλα, μικρα, πολλα , λιγα και η τουρνες ειχαν μονο μια περιοχη που τρεφονταν και δεν ηταν παντου και σε ενοχλουν συνεχεια..

Στον Κουρη αυτο που παρατηρησαη τουρνες σου ενοχλουν το ψαρεμα, πηδουν αρμαζουν τα ψαρκα, χαλουν το ψαρεμα σου!!

Η αποψη μου πως η Τουρνα στην Κυπρο δεν επρεπε καν να τηθει σαν ζητημα επειδη δεν εχουμε λιμνες μεγαλες.. τα ψαρια σε πολλη καιρο θα μαθουν να ζουν με της Τουρνες αλλα αυτο νομιζω θα παρη χρονια!!!

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by DOROS »

[/quote]Κανεις δεν ξερει ουτε τα θετικα ουτε τα αρνητικα,κουβεντες του καφενε καμνουμε.
Ολα εξαρτωνται απο το πως το βλεπεις[/quote]



:clap: :clap: :clap: Έχεις δίκαιο το έχουμε κάμει καφενέ, τζαι στης κουβέντες…… τζαι στις πράξης.
Αύριο αν εμπλουτιστεί ο Κούρις με κροκόδειλους θα περιμένουμε και πάλι το πόρισμα του χρόνου να μας δήξη το αν είναι σωστό ή λάθος!!!
Εγώ πως το βλέπω, βλέπω ότι το θήραμα είναι μηδενικό προς στα αρπακτικά που υπάρχουν και τώρα με την ένταξη της τούρνας τα πράγματα θα χειροτερέψουν ακόμα περισσότερο. Όταν δεν υπάρχουν τα βασικά βοσκόψαρα ( κοκκινοφτέρα, βλίκα????? , κυπρίνος κ.τ.λ) το σύστημα θα κατάρρευση και ισχύει για όλα τα αρπακτικά.
Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι αργά ή γρήγορα θα εξαπλωθούν και σε άλλα πιο μικρά φράγματα τζαι μετά….. βάρτου ρίγανη.

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by pavlosneofitou »

DOROS wrote: Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι αργά ή γρήγορα θα εξαπλωθούν και σε άλλα πιο μικρά φράγματα τζαι μετά….. βάρτου ρίγανη.
μα αφου εχει και σε φραγματα τις Λευκωσιας, εγω ειχα την εντυπωση οτι τα εφεραν απο το τμημα

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by plenom'metatopsarem? »

Η μόνη "εμπειρία" που έχω από το συγκεκριμένο είδος είναι η εξής:

Στην Ιρλανδία μετά το τέλος των σπουδών μου κατάφερα επιτέλους να πάω να δω τη μαγική της ύπαιθρο με τις αμέτρητες λίμνες. Και τελικά πήγα να ψαρέψω σε μια τεράστια πανέμορφη λίμνη. Δεν έβλεπες ούτε την αρχή της, ούτε το τέλος της. Είχε μέσα διάφορα νησιά με κάστρα κτισμένα πάνω. Τόσο μεγάλη.
Με ρώτησαν τι θέλω να ψαρέψω στο τοπικό κατάστημα ειδών αλιείας που πήγα να αγοράσω κάποιο σπίννερ (πρώτα με ρώτησαν σε πιο σημείο της λίμνης θέλω να ψαρέψω για να μου δώσουν τα κατάλληλα χρώματα σπίννερς!!!).
Όταν τους απάντησα"πέστροφα", μου είπαν πως και να πιάσω μία, το πιθανότερο είναι να μην την βγάλω ποτέ έξω γιατί θα μου την αρπάξει, αφού πιαστεί, κάποιο pike. Δυστυχώς, αυτό συμβαίνει σε κάποια μέρη της λίμνης.

Άρα...εύλογοι οι φόβοι για το pike. Καλό σαν θηρευτής, εντυπωσιακό σε κάποιες φάσεις, αλλά δεν πιστέυω πως κάνει για τα δικά μας νερά. Και αν είναι στον Κούρη όπως αναφέρθηκε, ελπίζω να παραμείνει εκεί,ίσως θα ήταν ο μόνος φράκτης που θα μπορούσε να ισορροπήσει αυτά όλα τα είδη (αν και κάποια σημαντικά λείπουν όπως ανέφερε ήδη ο Δώρος). Αλλά ποιος μας λέει πως η στάθμη του Κούρη δεν θα κατέβει τόσο ώστε να έχουμε τα ίδια με το 2008; Τι γίνεται τότε;
Αυτοί είναι οι προβληματισμοί μου.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by plenom'metatopsarem? »

pavlosneofitou wrote:
DOROS wrote: Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι αργά ή γρήγορα θα εξαπλωθούν και σε άλλα πιο μικρά φράγματα τζαι μετά….. βάρτου ρίγανη.
μα αφου εχει και σε φραγματα τις Λευκωσιας, εγω ειχα την εντυπωση οτι τα εφεραν απο το τμημα
Είσαι σίγουρος για τούτο;

pavlosneofitou
Posts: 64
Joined: Mon Jul 15, 2013 9:59 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by pavlosneofitou »

plenom'metatopsarem? wrote:
pavlosneofitou wrote:
DOROS wrote: Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι αργά ή γρήγορα θα εξαπλωθούν και σε άλλα πιο μικρά φράγματα τζαι μετά….. βάρτου ρίγανη.
μα αφου εχει και σε φραγματα τις Λευκωσιας, εγω ειχα την εντυπωση οτι τα εφεραν απο το τμημα
Είσαι σίγουρος για τούτο;
σιγουρος οτι εχει σε φραγματα τις Λευκωσιας για το αλλο οχι

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by bassman »

pavlosneofitou wrote: σιγουρος οτι εχει σε φραγματα τις Λευκωσιας για το αλλο οχι
Πως είσαι σίγουρος; Έπιασες το συγκεκριμένο ψάρι ή πιάστηκε απο άλλον στην παρουσία σου;
I'd rather be fishing!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by bassman »

Επειδή γίνεται λόγος για τις τούρνες και τις πιθανές επιπτώσεις που θα έχουν, μελέτησα λίγο το θέμα στο ίντερνετ.

Φαίνεται ότι υπάρχει τεράστιο πρόβλημα όταν γίνει εισαγωγή τους σε νερά με πέστροφες (από διάφορες μελέτες). Εκείνο που συμβαίνει είναι ότι οι τούρνες προτιμούν ψάρια μεγέθους 30-40% του μεγέθους τους. Αφού εξαφανίσουν τις πέστροφες, αρχίζουν τον κανιβαλισμό. Οι μεγάλες τούρνες πιάνονται από τους ψαράδες ή πεθαίνουν και τελικά μένουν μόνο μικρές τούρνες. Αυτές λόγω έλλειψης τροφής δεν μεγαλώνουν σε μέγεθος και λόγω στρες , ενηλικιώνονται και αρχίζουν να γεννούν παραμένοντας τούρνες νάνοι. Δηλαδή υπάρχει πλήρης κατάρρευση του οικοσυστήματος.

Βρήκα και ένα άρθρο για μια λίμνη του μεγέθους του φράγματος Ταμασσού. Ίσως αυτή να μας ενδιαφέρει περισσότερο επειδή είναι πολύ κοντά στη δική μας πραγματικότητα. Η έρευνα έγινε από τον Dr. David W. Willis (professor in the Department of Wildlife and Fisheries Sciences, South Dakota State University).

Στη συγκεκριμένη λίμνη (επαναλαμβάνω μέγεθος Ταμασσού γεμάτης) υπήρχαν μεγαλόστομα λαυράκια, bluegill και πέρκες όλα σε πολλές ποσότητες και μεγάλα μεγέθη. Μετά μπήκαν οι τούρνες και η λίμνη ελεγχόταν και γίνονταν μετρήσεις για 4 χρόνια.

Δείτε τα αποτελέσματα:
Μειώθηκε ο πληθυσμός της πέρκας κατά 75% (έμειναν μόνο μικρές πέρκες), τα bluegill μειώθηκαν κατά 90% !!! (έμειναν μόνο μικρά bluegill) και τα μεγαλόστομα λαυράκια μειώθηκαν κατά 70% (αλλά τα υπόλοιπα που έμειναν είχαν μεγάλο μέγεθος).

Το άρθρο θα το βρείτε μαζί με επιπρόσθετες πληροφορίες εδώ:
http://www.bassresource.com/fish_biology/pike.html

Ο λόγος που αποφάσισα να γράψω τα πιο πάνω είναι για να προειδοποιήσω για το πόσο επικίνδυνο είναι να μεταφερθεί η τούρνα σε άλλα μικρότερα φράγματα λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι συνήθως δεν είναι καν γεμάτα λόγω ανομβρίας.
I'd rather be fishing!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

AggelosLRK wrote:
DOROS wrote:θα ήθελα να μάθω τα αρνητικά συμπτώματα γύρο από το θέμα ‘τούρνα’ που με προβληματίζει τζαι εμένα αρκετά.
Επίσης θα ήθελα να μάθω τζαι τα θετικά, από εκείνους (από τι φαίνεται εν αρκετοί) που υποστηρίζουν αυτοί την κίνηση που έχει γίνει.
Κανεις δεν ξερει ουτε τα θετικα ουτε τα αρνητικα,κουβεντες του καφενε καμνουμε.
Ολα εξαρτωνται απο το πως το βλεπεις
Εδώ έχεις λάθος φίλε Άγγελε. Κάποιοι ΞΕΡΟΥΜΕ και τα αρνητικά και τα θετικά, και ναι, βάζω τον εαυτό μου μέσα. Αυτοί που την έφεραν χωρίς να σκεφτούν καθόλου τις επιπτώσεις είναι που δεν τα ξέρουν, όπως και αυτοί που χωρίς να γνωρίζουν υπερασπίζονται την παρουσία της (αλλά συνεχίζουν να την υπερασπίζονται για ακατανόητους λόγους). Για πράγματα που ξέρω μιλώ και λέω την άποψη μου και αυτό κάνω και τώρα, σε μια ελπίδα να σωθεί το ψάρεμα στα γλυκά νερά της Κύπρου από την μεγαλύτερη απειλή που είχαν ποτέ. Δεν μπορώ λόγω άλλης υποχρέωσης στην οποία βρίσκομαι να αναλύσω αυτή την στιγμή τα υπερ και τα κατά της εισαγωγής της τούρνας (ήδη τα έχω αναλύσει σε κάποια άτομα που μου έστειλαν πμ) αλλά θα επανέλθω λίαν συντόμως.

Στο ενδιάμεσο, κάποιοι φίλοι που δεν γνωρίζω προσωπικά, μου ανάφεραν σε πμ ότι έχουν πιάσει τούρνα και σε επιπρόσθετο φράγμα της επαρχίας Λευκωσίας. Πιστεύω ότι το ΤΑΘΕ πρέπει ΑΜΕΣΑ να λάβει μέτρα εξόντωσης των γνωστών πληθυσμών του καταστροφικού αυτού είδους.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by bassman »

Θα πρότεινα στους διαχειριστές να μεταφέρουν τα τελευταία ποστς για το pike σε νέο θέμα με τίτλο NORTHERN PIKE IN CYPRUS επειδή προβλέπω να υπάρξει συνέχεια και είναι καλά ο κόσμος να ενημερωθεί για το θέμα. Ευχαριστώ.
I'd rather be fishing!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by AggelosLRK »

Καλα για να γινει εξοντωση δεν πρεπει να πεσει καποιο ειδος δηλητηριου που θα πεθανουν ολα τα ψαρια του φραχτη? Ετσι δεν λειτουργει το ΤΑΘΕ?

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”