"Περί Aνέμων και Yδάτων"

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by caveman »

Αμάν ήντα καύλα δόλωμα!!! Πάει πολλά για βορειο/δυτική πάντα της Ευρέτου... έτσι που εγέμοσεν ποντίτζες που τα σκουπίδια των Πόντιων!
Attachments
180822_1294862867953_1721773467_563293_6213586_n[1].jpg
180822_1294862867953_1721773467_563293_6213586_n[1].jpg (24.67 KiB) Viewed 3748 times
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Greg »

(CyBasser) wrote: Τώρα, μετά από 29 χρόνια ψαρέματος, με πολύ πιο πενιχρά μέσα από αυτά που έχουν σήμερα κάποιοι φίλοι (που να φανταστώ όταν ήμουν 25 χρονών ότι θα μπορούσα να πάω Αίγυπτο να ψαρέψω Νιλοπέρκες και Τίγρεις) και χωρίς την τύχη να έχω τα πάντα στην διάθεση μου από το διαδίκτυο
Α ρε ροναλτινιο μου! Πως να μην απαντησω μετα που ετσι ωραια σποντα που μας εσυρες? εν επρεπε να συναφερεις το ονομα μου στα γραφομενα σου

Την περκα του νειλου και χτες αν ηθελες μπορουσες να πας να την ψαρεψεις. Ο κ. ευανθης εγινε 50 κατι χρονων να την ψαρεψει. Το ψαρεμα ομως αυτο θελει καποια αποκτηνωση και κοτσια για να πας να το κανεις μακρυα απο τις πολυτελιες που βρισκουμε στο σπιτι μας, σε ενα χορο επικυνδινο, τριτοκοσμικο και πρωτογονο..

Για τα 'πενιχρα' μεσα ψαρεματος που λες οτι εχεις, Απλα να σου θυμισω οτι την μερα που πηγαμε για πρωτη φορα ψαρεμα μαζι εγω ειχα ενα καλαμι DAM πτυσομενο με ολα τα δακτυλιδια κολλημενα που επρεπε να το επιδιορθωνω καθε φορα που ηταν να παω για ψαρεμα, ενω εσυ κρατουσες ολοκληρο δισπαστο καλαμι!. Να μεν αναφαιρω και τους φρακτες που οταν εσυ εριχνες τα senko και τα hula grubs με τα baitcaster εγω οι μονες σιλικονες που ειχα ηταν τα storm του medex και εκουκκουφουσα ουλλη μερα τον χαμπη στη βουλγαρια να μου πιανει οτι πλαστικο δολωμα εβλεπε. Ουτε τα bassresource ηξερα τι ηταν, ουτε τα φορουμ του ψαρεματος, αλλα τα λαβρακια ηξερα να τα πιαννω και σε ποσοτητα και σε μεγεθος.

Βρισκω το εντελως ασκοπο καθε φορα που μας κουρτιζεις με τα γραφομενα να μας απαντας υστερα με το βιογραφικο σου. Ολοι μας εδωμεσα εχουμε εμπειριες και εχουμε πιασει τροπαια εντος και εκτος κυπρου, αλλα δεν το αναφερουμε καθε φορα που καποιος εννα γραψει κατι.

Εχω και γω ψαρεψει με ολες τις τεχνικες πριν εμφανιστουν οι οροι 'surf casting', 'spinning' κτλ και εχω κατασταλαξει σε ενα μονο ψαρεμα που με συγκινει ----> Big Predator Fishing, ειτε με ζωντανο ειτε με τεχνητο. Και οταν ερθουν τα pike στο νησι μας, τα largemouth θα τα βαζω για ζωντανα δολωματα
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

Φίλε Γρηγόρη, εν το κάμνω για αυτοπροβολή, και αν πιστεύκεις κάτι τέτοιο γελιέσαι, και είμαι πρόθυμος να αποσύρω τα σχόλια μου. Όμως κάποια από ότι έγραψα ναι, ισχύουν, και θέλω αυτοί που ΔΕΝ με ξέρουν όπως σύ να γνωρίζουν από πού πέρασα, που στάθηκα, και τι συνάντησα για να κάνω τις ΔΙΚΕΣ μου επιλογές... Τις οποίες ναι, θα στηρίξω με πάθος.

Δεν σημαίνει ότι οι δικές σου επιλογές, ή του Μάριου, ή του Φοίβου, ή του Βύρωνα τέλως πάντων όποιουδήποτε είναι λανθασμένες.

Να θυμίσω ότι η συζήτηση ξεκίνησε επειδή έκανα ένα ΄πείραγμα στους MariosK και plenomai...("Ρε!!! Παρετάτε μου τες σκλάβισσες τζαι τα τζίγγια, τζαι δέστε το φως το αληθινόν" - με κάμποσες φατσούες που ήταν φανερό ότι σημαίναν πείραγμα!!!) και κάπου το εμαγολοποιήσετε.

Ελπίζω να σταματήσουμε ως εδώ την συζήτηση γιατί έχει αρχίσει να ξεφεύγει (ισχύει και για εμένα αυτό!). Δεν έχω άλλωστε τίποτε να αποδείξω, το χόμπυ μου εν για εμένα που το κάμνω και όχι για όποιονδήποτε άλλο. Το αν θα έθελα να δω πιο πολλούς αληθινούς λαβρακάες ναι θα έθελα, γιατί μόνο έτσι θα έρθει η πολυπόθητη ανάπτυξη του σπόρ αυτού και στο νησί μας... Πάντα θα το ελπίζω κι ας μείνουν έπεα πτερόεντα...

ΥΓ: Τέλος συζήτησης από μένα.
Last edited by (CyBasser) on Sat Feb 26, 2011 5:57 pm, edited 1 time in total.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Αμάν ήντα καύλα δόλωμα!!! Πάει πολλά για βορειο/δυτική πάντα της Ευρέτου... έτσι που εγέμοσεν ποντίτζες που τα σκουπίδια των Πόντιων!
Ρε! Κάποτε (~2003) είχα 2 ποντικούθκια που έφερα που το BPS! Ήταν αρκετά αληθοφανή, εφκάλαν μου κάποσα κιλίσιμα λαβράκια στην Γερμασόγεια, τελικά το ένα έμεινε σε μια παλλούρα τζαι το άλλο σε ένα στόμα... Εκτοτε εν εξανάφερα, τωρά που το λαλείς όμως... :think: :think: :think:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

MARIOS 1994
Posts: 35
Joined: Tue Nov 16, 2010 6:06 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by MARIOS 1994 »

ρε caveman προσεχε οι να σου τους φαι κανενας κατος :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by PrEdAtΩR »

(CyBasser) wrote:
caveman wrote:Αμάν ήντα καύλα δόλωμα!!! Πάει πολλά για βορειο/δυτική πάντα της Ευρέτου... έτσι που εγέμοσεν ποντίτζες που τα σκουπίδια των Πόντιων!
Ρε! Κάποτε (~2003) είχα 2 ποντικούθκια που έφερα που το BPS! Ήταν αρκετά αληθοφανή, εφκάλαν μου κάποσα κιλίσιμα λαβράκια στην Γερμασόγεια, τελικά το ένα έμεινε σε μια παλλούρα τζαι το άλλο σε ένα στόμα... Εκτοτε εν εξανάφερα, τωρά που το λαλείς όμως... :think: :think: :think:

έχω και εγώ κάτι ποντικούς τις heddon discotinued κάπου στο σπίτι ξεχασμένα εδώ και χρονια. Ευτυχώς που με θυμίσατε . Ήταν το αγαπημένο μου topwater δόλωμα για pikes :) (ποτε ένα έχουμε pikes δαμέσα? :D :D )


όσο για τα πιο πάνω ρε Rolando μην ασχολείσαι. Ο καθένας κάνει ότι τον ευχαριστεί. Δικαίωμα σου να είσαι 100% deticated στο lmb.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by caveman »

PrEdAtΩR wrote:όσο για τα πιο πάνω ρε Rolando μην ασχολείσαι. Ο καθένας κάνει ότι τον ευχαριστεί. Δικαίωμα σου να είσαι 100% deticated στο lmb.
Μα τι να μεν ασχολίτε ρε φίλε αφού πάντα εν τούτος που ξεκινά τες κουβέντες!! :lol:

Έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκαιο ο Γρηγόρης!
(CyBasser) wrote: Να θυμίσω ότι η συζήτηση ξεκίνησε επειδή έκανα ένα ΄πείραγμα στους MariosK και plenomai...("Ρε!!! Παρετάτε μου τες σκλάβισσες τζαι τα τζίγγια, τζαι δέστε το φως το αληθινόν" - με κάμποσες φατσούες που ήταν φανερό ότι σημαίναν πείραγμα!!!) και κάπου το εμαγολοποιήσετε.
Ε μα μια-θκιο τριανταθκιο κανει ρε φίλε! :lol: Ντάξει, εκαταλάβαμεν το ασπούμε, είσαι πορωμένος λαβρακάς, τέλος.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by C&R »

Πe ο θεός να σας ελεήσει :pray: :pray:

Αν έσεται προσωπικά θέματα μεταξύ σας τηλεφωνηθείτε και πείτε τα ρε παιδιά. Ate κάνει

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by PrEdAtΩR »

caveman wrote:
PrEdAtΩR wrote:όσο για τα πιο πάνω ρε Rolando μην ασχολείσαι. Ο καθένας κάνει ότι τον ευχαριστεί. Δικαίωμα σου να είσαι 100% deticated στο lmb.
Μα τι να μεν ασχολίτε ρε φίλε αφού πάντα εν τούτος που ξεκινά τες κουβέντες!! :lol:

Έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκαιο ο Γρηγόρης!

καλε ρε φιλε εν τον εμα8ες τοσα χρονια? Κουρτισμα θελει. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ατε κανει δαμε και Ρολανδο περιμενω να φκαλεις κανενα 4κιλο φετος.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by plenom'metatopsarem? »

όι ρε...!!!!!
Πίνω την μπυρούδα μου και θκιαβάζω και που την μια ταυτίζομαι με τα γραφόμενα, τη άλλη φύρνουμαι που το γέλιο...! :)
Αφού ετέλειωσεν η μπύρα (σιγά μεν έπιανα το πληκτρολόγιο πριν να την τελειώσω...) εννα γράψω κι εγώ μια δυο γραμμές κι όποιος θέλει ας τις διαβάσει!
Καταρχήν... εγώ όντως βρήκα το ποστ του Ρολάνδου σαν πείραγμα και γέλασα!
Δεύτερον : δεν μπορείτε να πείτε πως το ποστ (κυρίως το μακροσκελές) του Ρολάνδου δεν έχει βγει από τις εμπειρίες του όλα αυτά τα χρόνια! Και πολλοί από εμάς έχουμε τις ίδιες, ή παρόμοιες εμπειρίες στο ψάρεμα!
Τρίτον: κι εγώ υποστηρίζω πως το ψάρεμα του λαυρακιού είναι εξαιρετικό! Πολύ περισσότερο από το πάικ αφού αναφέρθηκε ,καθώς το πάικ θα χρησιμοποιήσει περισσότερο το βάρος του και όταν πεταχτεί θα κάνει πέταγμα στην επιφάνεια του νερού και όχι ψηλά και απότομα.
Τέταρτον: Αφού βλέπει ο Ρολάνδος ότι το πείραγμα του..."πειράζει"... ας μην βάζει ανάλογα ποστ...για όλους! Εμένα...με χαρά πειράξετε όσο θέλετε, εννα σας πειράξω πίσω! :D
Πέμπτον: Ξαναλέω...ευτυχώς που έχουμε και το λαυράκι στα φράγματά μας, μεν το φκάλουμε τζιαι άχρηστο!
Έκτον: στην Αυστρία ψαρεύουν με τρόλλινγκ τις πέστροφες και τα τεχνητά που χρησιμοποιούν είναι καμιά εικοσαριά πόντους! :shock: :shock: :shock: . Άσχετο, αλλά μου ήρτε τζιαι έγραψά το! :lol: :lol: :lol:
Έβδομο: Συνεχίστε να ψαρεύετε με σύνεση ό,τι σας αρέσει! Εμένα αρέσκουν μου όλα τα είδη ψαρέματος! και πάρα πολλά είδη!
όγδοο: Σαν τις βελονίδες και τα μάχι-μάχι ..εν έσιει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
έννατο: ήταν ανάγκη να τελειώσει τόσο γρήγορα η μπύρα?!
άτε, καλό Σαββατόβραδο!

άτε κι ένα δέκατο: με ούλλη τούτη τη συζήτηση, επεθύμησα μια αναμέτρηση με ένα δίκιλο largemouth! XAXAXAXAXA :laughing-rofl: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rofl: :laughing-rofl: :laughing-rofl: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rofl: :laughing-rofl:

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by AggelosLRK »

φοιβο ξεχασες και το εντεκατο!!!! να βλεπεις τους λαβρακες να πετασονται απο την θαλασσα και να ερχεται ο καθε κερατας να βαζει διχτυα αχαχαχαχα :cry: :cry: :cry: :cry:

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by plenom'metatopsarem? »

παιθκιά, παρετάτε μας με τούτα και το πιο σοβαρό εν τούτο το εντέκατο που ανέφερε ο Άγγελος αν το διαβάσατε!
Πάντως την επόμενη φορά ρε Άγγελε, θα φύγεις ή θα σε διώξω με το ζόρι και θα του φωνάξω πόσο Μ%^%*%Σ είναι και θα του πω πως πάω τωρά να φορέσω τη στολή του δύτη να του τα κόψω!!!! Να δούμε αν θα το ξανακάνει! Ο ΓΑΡΟΣ!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by MariosK »

plenom'metatopsarem? wrote: Ρε Μάριε, για να στηθεί όλη αυτή κατάσταση για το λαυράκι...ε, κάτι αξίζει το μαυρογέριμο!!!!!
Ναι Φοίβο μου αξίζει πολλά λεφτά για τους κύριους που εστίσαν τούτον ούλλο το hype. Σίγουρα εν έναν που τα πιο έξυπνα, δύσκολα και ευχάριστα ψαρέματα αλλά COME ON, ΕΛΕΟΣ ΠΟΙΟΝ!!! :lol: :lol: :lol:

Κατά την γνώμη μου ο λόγος που είναι τόσο δημοφιλές είναι γιατί έχει ουλλα τα χαρακτηριστικά που αναφέραμεν, έξυπνο, προκλητικό, κ.λ.π. και ταυτόχρονα πολλά προσιτό σε όλους (συνήθως δεν χρειάζεται να ταξιδέψεις πολλα και δεν χρειάζεσαι ακριβό εξοπλισμό για να αρχίσεις).

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by caveman »

MariosK wrote: Κατά την γνώμη μου ο λόγος που είναι τόσο δημοφιλές είναι γιατί έχει ουλλα τα χαρακτηριστικά που αναφέραμεν, έξυπνο, προκλητικό, κ.λ.π. και ταυτόχρονα πολλά προσιτό σε όλους (συνήθως δεν χρειάζεται να ταξιδέψεις πολλα και δεν χρειάζεσαι ακριβό εξοπλισμό για να αρχίσεις).
Τα εν έξυπνο κτλ κτλ ξεχάστε τα ρε κοπέλλια! Ο λόγος που εν τόσο διμοφυλές εν επιδεί εν σχετηκά εύκολο!!! Και ΟΛΟΙ μπορούν να το πιάσουν φτάνει να μάθουν 3 βασικές κινήσεις :lol: Η πέρκα του νείλου, είναι ασυγκρίτος εξυπνότερο και δυσκολότερο ψάρι, ρωτάτε τους Γρηγόρη και Βύρωνα που τες εψαρέψαν που την ακτή :wink:
Με όλες τες τεχνικές που πιάννετε το λαβράκι πιάνετε και η πέρκα και η τούρνα και το μάσκι και πολλά πολλά άλλα, είναι όπως τα έγραψε ο Μάριος, μια πολλά πολλά παραφουσκομένη εμπορική φούσκα που αν δεν υπήρχε τούντο ψάρι Αμερική και υπήρχε...... στον Νείλο ας πούμε :wink: δεν θα υπήρχε καθόλου ενδιαφέρον για αυτό το ψάρι σήμμερα :!: Λέμε για το πόσο δύσκολο είναι το μεγάλο το λαβράκι.... ε θέλω να δω τωρά ποιός μπορεί να πάει να έβρει να πιάσει ζάντερ ης ανάλογης ηλικίας με ένα διομισάρι λαβράκι!!! :wink: :wink:

υγ: εν τζαι τραβώ κανένα ζόρι με το λαβράκι :lol: απλά επι ευκαιρείας λέμε κάποιες σκέψεις
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Στάθης »

caveman wrote: Και ΟΛΟΙ μπορούν να το πιάσουν φτάνει να μάθουν 3 βασικές κινήσεις :lol:
Η μια εν τούτη; 8-) 8-) 8-)
no whey no gain

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”