Απευθείας δευτερο επίπεδο σχολείο ελεύθερης;

Post Reply
hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Απευθείας δευτερο επίπεδο σχολείο ελεύθερης;

Post by hemilios »

Εμιλούσα σήμερα με ένα παιδί που μόλις εξεκινησε την ελεύθερη κατάδυση ( δεν είχε ξανά καμία εμπειρία). Ο εκπαιδευτής τους, τους είπε ότι το πρώτο επίπεδο "εν πελλάρες" και τους εκατέβασε την πρώτη μέρα στην θάλασσα στα 15 μέτρα και την δευτερη στα 20 μέτρα και τους είπε ότι αυτό ήταν το δευτερο επίπεδο (είχαν κάνει και μια δυο μέρες θεωρητικά) :shock: .

Όταν μιλούσαμε με τον εκπαιδευτή μου για το δεύτερο επίπεδο μας είχε πει για πρόγραμμα δύο βδομάδων με διάφορα θέματα ( ιατρικά κ.λ.π).

Διερωτούμε πραγματικά αν κάποιοι καταλαμβαίνουν το κίνδυνο να "διδάξουν" κάποιον να κατεβαίνει στα 20 μέτρα άπο την μια μέρα στην άλλη χωρίς να έχει και την ανάλογη εμπειρία.

Συνέχεια μιλούμε για ασφάλεια στην θάλασσα, ζευγάρια, σχολεία ελεύθερης. Υπάρχουν όμως κάποιοι ανευθυνοι που δεν καταλαβαίνουν τον κίνδυνο που βάζουν κάποιον.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Απευθείας δευτερο επίπεδο σχολείο ελεύθερης;

Post by gptochos »

:shock:
Απ' όσο γνωρίζω για να πας απευθείας στο 2ο Επίπεδο πρέπει να καθήσεις σε γραπτές θεωρητικές εξετάσεις οι οποίες αφορούν το 1ο Επίπεδο.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

Lavrakis
Posts: 16
Joined: Tue Mar 04, 2008 9:44 am

Re: Απευθείας δευτερο επίπεδο σχολείο ελεύθερης;

Post by Lavrakis »

hemilios wrote:Εμιλούσα σήμερα με ένα παιδί που μόλις εξεκινησε την ελεύθερη κατάδυση ( δεν είχε ξανά καμία εμπειρία). Ο εκπαιδευτής τους, τους είπε ότι το πρώτο επίπεδο "εν πελλάρες" και τους εκατέβασε την πρώτη μέρα στην θάλασσα στα 15 μέτρα και την δευτερη στα 20 μέτρα και τους είπε ότι αυτό ήταν το δευτερο επίπεδο (είχαν κάνει και μια δυο μέρες θεωρητικά) :shock: .

Όταν μιλούσαμε με τον εκπαιδευτή μου για το δεύτερο επίπεδο μας είχε πει για πρόγραμμα δύο βδομάδων με διάφορα θέματα ( ιατρικά κ.λ.π).

Διερωτούμε πραγματικά αν κάποιοι καταλαμβαίνουν το κίνδυνο να "διδάξουν" κάποιον να κατεβαίνει στα 20 μέτρα άπο την μια μέρα στην άλλη χωρίς να έχει και την ανάλογη εμπειρία.

Συνέχεια μιλούμε για ασφάλεια στην θάλασσα, ζευγάρια, σχολεία ελεύθερης. Υπάρχουν όμως κάποιοι ανευθυνοι που δεν καταλαβαίνουν τον κίνδυνο που βάζουν κάποιον.
Φιλε hemilios δεν πιστεύω να υπάρχει στην Κύπρο κάποιος εκπαιδευτής που να μεταχειρίζεται τους εκπαιδευόμενους και γενικά
το θέμα ελεύθερη καταντήσει με αυτό τον τρόπο!
Απλός το παιδί νομίζω κατά τα λεγόμενα σου, είναι λίγο υπερβολικό!
Αν σκεφτούμε στην Κύπρο ποιοι είναι οι εκπαιδευτές ελεύθερης καταδύσεις που όλο κι όλο 6 με 7 άτομα είναι
(μπορώ να τους ονομάσω αν θέλεις) πρόκειται για άτομα με επίδοση και χρονια τριβής με το αντικείμενο.
Aτομα που απέδειξαν τις αθλητικές και εκπαιδευτικές τους ικανότητες παραπολλες φορες!
Aτομα που αντιπροσωπεύουν αξια οποιο εκπαιδευτικό σύστημα υπηρετούν!




Y.P. Να μην παρεξηγιόμαστε δεν είμαι ένας από αυτούς, αλλα τους έχω πράξει όλους!

Φιλικά
Σωτήρης Χαραλάμπους
'Εχει τόσα πολλά να πεί, τόσα να εξηγήση...
αν είχε στόμα και λαλιά θα μ' είχε βρίσει!

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Απευθείας δευτερο επίπεδο σχολείο ελεύθερης;

Post by hemilios »

Φίλε Σωτήρη,

Μακάρι το παιδί να είναι υπερβολικό. Εγώ έγραψα απλώς αυτά που μου είπε γιατί ακριβώς μου φάνηκαν πολύ υπερβολικά.
Τα έγραψα μήπως και κάποιος από το forum έχει παρόμοιες εμπειρίες για να προστατευθούμε στο τέλος και εμείς οι ίδιοι.

Πάντα φιλικά
Αιμίλιος
Lavrakis wrote: Φιλε hemilios δεν πιστεύω να υπάρχει στην Κύπρο κάποιος εκπαιδευτής που να μεταχειρίζεται τους εκπαιδευόμενους και γενικά
το θέμα ελεύθερη καταντήσει με αυτό τον τρόπο!
Απλός το παιδί νομίζω κατά τα λεγόμενα σου, είναι λίγο υπερβολικό!
Αν σκεφτούμε στην Κύπρο ποιοι είναι οι εκπαιδευτές ελεύθερης καταδύσεις που όλο κι όλο 6 με 7 άτομα είναι
(μπορώ να τους ονομάσω αν θέλεις) πρόκειται για άτομα με επίδοση και χρονια τριβής με το αντικείμενο.
Aτομα που απέδειξαν τις αθλητικές και εκπαιδευτικές τους ικανότητες παραπολλες φορες!
Aτομα που αντιπροσωπεύουν αξια οποιο εκπαιδευτικό σύστημα υπηρετούν!




Y.P. Να μην παρεξηγιόμαστε δεν είμαι ένας από αυτούς, αλλα τους έχω πράξει όλους!

Φιλικά
Σωτήρης Χαραλάμπους

Post Reply

Return to “Aσφάλεια”