ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

User avatar
panaistou
Posts: 16
Joined: Tue May 27, 2008 3:58 pm
Location: Larnaca

ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by panaistou »

Παιδια γεια σας!
Θα ηθελα να δω απο ολουσ μας ποσοι ειναι καπνιστες! Φανταζομαι παρα πολυ λιγοι θα καπνιζετε.
Εγω ειμαι καπνιστης εδω και 8 χρονια και δεν εχω παρα πολλη αντοχη για να κανω καρτερι κ.τ.λ.. προσπαθω να το λιγοστεψω και να τον κοπσο σιγα σιγα αλλα εν δυσκολο μαμοτο!
Εντζε εχει καμιαν αλλι λυση στο να αντεχω περισοτερο? :lol:
Ακουο απαντησεις και σχολια!

Ευχαριστω
Παναγιωτης :mrgreen:
Last edited by panaistou on Fri Jul 18, 2008 7:23 pm, edited 1 time in total.
In this white wave I am sinking in this silence in this white wave in this silence I believe......

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by hdemetris »

Εγώ έκοψα το αλλά δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά. Εκείνο που με βοήθησε για να κάμω διαφορά εν η προπόνηση.
Κόψε το όμως γιατί θα βελτιωθεί η ποιότητα της ζωής σου πέρα που το ψάρεμα.
Who the cap fit
Let them wear it

Panikos

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by Panikos »

καλωσόρισες φιλε ,
ωραίο το θέμα που άνοιξες :D
hdemetris wrote:Κόψε το όμως γιατί θα βελτιωθεί η ποιότητα της ζωής σου πέρα που το ψάρεμα.
πολύ σωστά Δημήτρη

User avatar
panaistou
Posts: 16
Joined: Tue May 27, 2008 3:58 pm
Location: Larnaca

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by panaistou »

hdemetris wrote:Εγώ έκοψα το αλλά δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά. Εκείνο που με βοήθησε για να κάμω διαφορά εν η προπόνηση.
.

Τι ενοεις με προπονηση φιλε μου?
Πως?
Τι να καμω?
In this white wave I am sinking in this silence in this white wave in this silence I believe......

User avatar
panaistou
Posts: 16
Joined: Tue May 27, 2008 3:58 pm
Location: Larnaca

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by panaistou »

Panikos wrote:καλωσόρισες φιλε ,
ωραίο το θέμα που άνοιξες :D
hdemetris wrote:Κόψε το όμως γιατί θα βελτιωθεί η ποιότητα της ζωής σου πέρα που το ψάρεμα.
πολύ σωστά Δημήτρη
Καλος σας βρηκα ολους παιδια.
Διαβαζω τα post σας καθημερινα και μου αρεσουν οι συζητησεις σας!
Εισαστεν ουλοι "αστερκα" με την καλη ενοια φυσικα :lol:
In this white wave I am sinking in this silence in this white wave in this silence I believe......

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by hdemetris »

panaistou wrote: Τι ενοεις με προπονηση φιλε μου?
Πως?
Τι να καμω?
Καταρχήν είναι καλό να κάνεις ένα σχολείο αν δεν έκανες για να μάθεις να αναπνέεις σωστά και να βουτάς με ασφάλεια.
Για προπόνηση κοίτα αυτό το Link που έβαλε ένα παιδί παλιότερα: http://freedivingexplained.blogspot.com/
Εγώ προπονούμαι με static tables και αύξησα πολύ την στατική μου καθώς επισης και τους χρόνους βουτιάς μου.
Αρχισα και το apnea walking παρέα με τον σκύλο μου αλλά δυστυχώς με έκοψε η ωτίτιδα.
Τις 2 αυτές προπονήσεις τις δοκίμασα και πέρσι βελτιώνοντας πολύ τους χρόνους μου. Το κακό είναι ότι η άπνοια θέλει συνεχή ενασχόληση. Μόλις σταματήσεις επανέρχεσαι στα προηγούμενα σου επίπεδα.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
panaistou
Posts: 16
Joined: Tue May 27, 2008 3:58 pm
Location: Larnaca

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by panaistou »

hdemetris wrote:
panaistou wrote: Τι ενοεις με προπονηση φιλε μου?
Πως?
Τι να καμω?
Καταρχήν είναι καλό να κάνεις ένα σχολείο αν δεν έκανες για να μάθεις να αναπνέεις σωστά και να βουτάς με ασφάλεια.
Για προπόνηση κοίτα αυτό το Link που έβαλε ένα παιδί παλιότερα: http://freedivingexplained.blogspot.com/
Εγώ προπονούμαι με static tables και αύξησα πολύ την στατική μου καθώς επισης και τους χρόνους βουτιάς μου.
Αρχισα και το apnea walking παρέα με τον σκύλο μου αλλά δυστυχώς με έκοψε η ωτίτιδα.
Τις 2 αυτές προπονήσεις τις δοκίμασα και πέρσι βελτιώνοντας πολύ τους χρόνους μου. Το κακό είναι ότι η άπνοια θέλει συνεχή ενασχόληση. Μόλις σταματήσεις επανέρχεσαι στα προηγούμενα σου επίπεδα.
Ευχαριστο hdemetri θα το δοκιμασω
In this white wave I am sinking in this silence in this white wave in this silence I believe......

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by mariosko »

εγω κάπνιζα 8 χρόνια περίπου, έχει 3 χρονια που το έκοψα και ειδα και διαφορα και στο ψάρεμα, αναπνέεις ποιο ευκολα πιο ανετακαι μπορεις να περνεις ποιο βαθειες ανάσες χωρις να βηχεις, να πνιγεσε και να σφυρίζουν πνευμονες κτλ.
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by HellRider »

και εγω καπνιζω 11 περιπου χρονια.τα τελευταια 3-4 χρονια επεσα στα 10-15 τσιγαρα τη μερα αλλα η απνοια μου ειναι
κωμικη. :( δεν εχω σκοπο να κοψω το καπνισμα και πιστευω οτι με λιγη προπονηση θα βελτιωθω. :?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by gptochos »

Εγώ καπνίζω περίπου 10 τσιγάρα την ημέρα εδώ και 10 περίπου χρόνια. Ο τσιγάρος κατά την γνώμη μου επηρεάζει τον χρόνο επαναφορών δηλαδή σε πόση ώρα μετά το πέρασ της βουτιάς σου θα είσαι έτοιμος για επόμενη κατάδυση.

Εγώ το έκοψα 4 περίπου μήνες για να δω αν θα υπάρξει διαφορά. Η μόνη διαφορά που είδα ήταν η πιο πάνω και ήμουν πιο άνετος τίποτα άλλο. Ο μόνος τρόπος για να αυξήσεις την άπνοια σου είναι η προπόνηση και η συχνή τριβή με τη θάλασσα.

ΥΣ: Όταν έκοψα το τσιγάρο στα καρτέρια μου εσκέφτουμουν αχ και να ήμουν πλωμένος πάνω στην παραλία με το τσιαρούι μου! :mrgreen:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by hdemetris »

gptochos wrote: Εγώ το έκοψα 4 περίπου μήνες
Μήπως εννοείς 4 μέρες???
Χαχαχαχα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by gptochos »

hdemetris wrote:
gptochos wrote: Εγώ το έκοψα 4 περίπου μήνες
Μήπως εννοείς 4 μέρες???
Χαχαχαχα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Έκοψα το ρε τζαι ετρωα πισσούες nicorete :D Πριν τες 4 μέρες :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by StephanosNic »

εγω αρχιζω το ενα μηνα, σταματω τον αλλο...εν ξερω τι μου γινετε χεχεχεχε...οσο για την προπονηση εγω ήβρα πολλά βοηθητικό το τρεξιμο (οχι το jogging) αυξησε τισ αντοχες μου κατα πολύ. Γενικά απ' οτι επροσεξα οτιδήποτε αεροβια γυμναστική βοηθά.
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
panaistou
Posts: 16
Joined: Tue May 27, 2008 3:58 pm
Location: Larnaca

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by panaistou »

StephanosNic wrote:οσο για την προπονηση εγω ήβρα πολλά βοηθητικό το τρεξιμο (οχι το jogging) αυξησε τισ αντοχες μου κατα πολύ. Γενικά απ' οτι επροσεξα οτιδήποτε αεροβια γυμναστική βοηθά.

lalis na kofkoume tou vourou kathe nixta? :lol:
In this white wave I am sinking in this silence in this white wave in this silence I believe......

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ?

Post by StephanosNic »

ε αν μεν βουρας ηδη αρκεψε σιγά σιγά τζιε μετά αυξησε τον ρυθμό τζιε την αποσταση
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

Post Reply

Return to “Ιατρική-Φυσιολογία”