Jigging

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

PrEdAtΩR wrote:Κανενας δεν γεννιεται που την κοιλια της μανας του με γνωσεις. Αν δεν εχεις καπιο να σε πιασει που το χερι και να στα πει κουτσια καθαρισμενα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ξερεις που μονος σου πριν 2-3 χρονια που ξεκινας οτι χρειαζεσαι πιο ακριβο εξοπλισμο ουτε αντιλαβανεσαι γιατι. Αυτα ερχονται με την τριβη και την εμπιρεια.

Ο Μαριος ειναι που τα λιγα ατομα στον χωρο του ψαρεματος που σεβομαι και συμπαθω γιατι ενω ειναι ΜΑΝΑ πας το Jigging δεν μιλα ουτε χουμιζεται ουτε εχει την αναγκη της επιβεβαιωσης που κανενα.
συμφωνω απολυτα φιλε μου οτι ο Μαριος εν μανα εν και εμειωσα τις γνωσεις του ουτε τις αξιες του φιλε μου.. απλα καμνουμε μια κοινωνικη και πολιτισμενη συζητηση για τα περι εξοπλισμου στο πιο ακριβο ειδος ψαρεματος που υπαρχει σημερα...!!! και εν λογικο πως οι αποψεις στο καθε τι εννα ειναι και διαφορετικες.. λιγο πολυ αναμενομενο.. εν εθιξα κανενα και ουτε ποττε μου θα το καμω...

και σωστα κανενας εν εγεννηθηκε με τις γνωσεις αλλα εγεννηθηκε με την αρετη που εχουμε ολοι μας το να σκεφτουμαστε και να μελετουμε καποια πραματα.. γι αυτο και τουτο το φορουμ υπαρχει δαμε και φκαλει ουλλη μερα η γλωσσα μας μαλια. λαλουμε αποψεις, μοιραζομαστε εμπειριες και γνωσεις, γελουμε μαλλνουμε (σε κοσμικα πλαισια παντα), λαλουμε το μακρυ μας και το κοντο μας ο καθενας ... για να μεν παει κανενας σαν αρνι στη σφαγη να αγορασει οτι του πλασαρει ο καθενας αλλα και για τον οποιονδηποτε να αποκτησει η να διευρυνει τις γνωσεις του.. ενας σωστος ανθρωπος ωφειλει να μελετησει πριν να παει να καμει μια αγορα, ειτε εν αρχαριος ειτε γνωστης, να δει τι εν το σωστο και τουτο το πραγμα ενεν καθολου δυσκολο να το καμεις.. και που την στιγμη που σημερα οι πληροφοριες!!!! για το καθε τι ειναι πολλα ευκολοπροσβασιμες τοτε ειναι καλυτερα να μελετουμε κατι πριν το καμουμε... το φορουμ τουτο ειναι πραγματικα ενα στολιδι για τον καθενα και για τον καθε αρχαριο η προχωρημενο και ο καθε ενας απο εμας μπορει να βρει παμπολες χρησιμες πληροφοριες για το ψαρεμα που τον ελκυει...

εμενα σκοπος μου ειναι που τη στιγμη που νομιζω πως οι παραπανω δαμεσα εν εχουν την ευκαιρια να ξοδευουν συνεχως και ενας Θεος ξερει τι περνουν και τι θυσιαζουν και στερουντε για να πιασουν ενα εξοπλισμο να καμνουν το hobby τους τοτε νιωθω υποχρεωση μου να προσπαθησω να τους βοηθησω να πιασουν οτι καλυτερο μπορουν με τα λεφτα που τους σηκωνει η τσεπη τους και να αποφυγουν τυχον σπαταλες... οι προθεσεις μου ειναι ακρως φιλικες και εν ειμαι δαμε για να μειωσω κανενα

stelios25
Posts: 142
Joined: Thu May 26, 2011 10:03 am

Re: Jigging

Post by stelios25 »

υσηχαστε νακο ...και εν ειδετε μανες πας το jigging Μεσ τη κυπρο μεν λαλητε χωρις να ξερετε το αλο χωρις να ενοο εμενα....και οσο για το αν εχεις εμπειρια πας τα καλαμια η οπουδιποτε αλου εν εχει καμια σχεση τουντο πραμα.....ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ JIGGING εν ολοκληρη εγκυκλοπαιδια που το split ring μεχρι και το βυθομετρο και θελει δεκαδες χρονια να πης οτι εμαθα

shimis
Posts: 16
Joined: Fri Apr 15, 2011 10:34 am

Re: Jigging

Post by shimis »

ποιον εν το καλαμι το εξερετικο με 250 ευρω φιλε Νικολα????

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

stelios25 wrote:υσηχαστε νακο ...και εν ειδετε μανες πας το jigging Μεσ τη κυπρο μεν λαλητε χωρις να ξερετε το αλο χωρις να ενοο εμενα....και οσο για το αν εχεις εμπειρια πας τα καλαμια η οπουδιποτε αλου εν εχει καμια σχεση τουντο πραμα.....ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ JIGGING εν ολοκληρη εγκυκλοπαιδια που το split ring μεχρι και το βυθομετρο και θελει δεκαδες χρονια να πης οτι εμαθα
+1000000!!!!

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

shimis wrote:ποιον εν το καλαμι το εξερετικο με 250 ευρω φιλε Νικολα????
Γεια σου φιλε μου... Φιλε προτιμω δημοσια να μεν τοποθετουμε με μαρκες και μοντελα.. απολογουμαι αλλα εν θελω να παρεξηγηθω απο κανενα οτι διαφημιζω η κατι ετσι.. Απλα εδω το φορουμ ειναι καθαρα για να λεμε την αποψη μας σε θεματα που αφορουν το ψαρεμα. Ελπιζω να μεν με παραξηγησεις.

Φιλικα,

Νικολας

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Jigging

Post by PrEdAtΩR »

stelios25 wrote:υσηχαστε νακο ...και εν ειδετε μανες πας το jigging Μεσ τη κυπρο μεν λαλητε χωρις να ξερετε το αλο χωρις να ενοο εμενα....και οσο για το αν εχεις εμπειρια πας τα καλαμια η οπουδιποτε αλου εν εχει καμια σχεση τουντο πραμα.....ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ JIGGING εν ολοκληρη εγκυκλοπαιδια που το split ring μεχρι και το βυθομετρο και θελει δεκαδες χρονια να πης οτι εμαθα
Καλα ρε Στελιο γιατι υποβηβαζεις τους Κυπραιους ?

shimis
Posts: 16
Joined: Fri Apr 15, 2011 10:34 am

Re: Jigging

Post by shimis »

nicolas theocharous wrote:
shimis wrote:ποιον εν το καλαμι το εξερετικο με 250 ευρω φιλε Νικολα????
Γεια σου φιλε μου... Φιλε προτιμω δημοσια να μεν τοποθετουμε με μαρκες και μοντελα.. απολογουμαι αλλα εν θελω να παρεξηγηθω απο κανενα οτι διαφημιζω η κατι ετσι.. Απλα εδω το φορουμ ειναι καθαρα για να λεμε την αποψη μας σε θεματα που αφορουν το ψαρεμα. Ελπιζω να μεν με παραξηγησεις.

Φιλικα,

Νικολας
δεν εχει φιλε καλαμι εξερετικο με 250 ευρω...
μεινε στο μετριο

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

shimis wrote:
nicolas theocharous wrote:
shimis wrote:ποιον εν το καλαμι το εξερετικο με 250 ευρω φιλε Νικολα????
Γεια σου φιλε μου... Φιλε προτιμω δημοσια να μεν τοποθετουμε με μαρκες και μοντελα.. απολογουμαι αλλα εν θελω να παρεξηγηθω απο κανενα οτι διαφημιζω η κατι ετσι.. Απλα εδω το φορουμ ειναι καθαρα για να λεμε την αποψη μας σε θεματα που αφορουν το ψαρεμα. Ελπιζω να μεν με παραξηγησεις.

Φιλικα,

Νικολας
δεν εχει φιλε καλαμι εξερετικο με 250 ευρω...
μεινε στο μετριο
φιλε επειδη ξερω σε προσωπικα και εσενα και τις γνωσεις και τις εμπειριες σου εσυ προσωπικα εν σε ευχαριστουν καλαμια εκεινου του επιπεδου εν λογικο... αλλα οκ ειπαμε πως υπαρχει μεγαλη η διαφορα ποιοτητας σε προιοντα που απεχουν 50 ευρω το ενα απο το αλλο... και εμεις μιλουμε ειδικα για συγγκρισεις τιμων-προιοντων... και παντα στα δεδομενα της πουγκας ενος μεσου κυπριου...

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

PrEdAtΩR wrote:
stelios25 wrote:υσηχαστε νακο ...και εν ειδετε μανες πας το jigging Μεσ τη κυπρο μεν λαλητε χωρις να ξερετε το αλο χωρις να ενοο εμενα....και οσο για το αν εχεις εμπειρια πας τα καλαμια η οπουδιποτε αλου εν εχει καμια σχεση τουντο πραμα.....ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ JIGGING εν ολοκληρη εγκυκλοπαιδια που το split ring μεχρι και το βυθομετρο και θελει δεκαδες χρονια να πης οτι εμαθα
Καλα ρε Στελιο γιατι υποβηβαζεις τους Κυπραιους ?
φιλε εγω συμφωνησα με τον Στελιο στο γεγονος οτι το jigging ειναι μια εγκυκλοπαιδεια και πως θελεις χρονια να πεις οτι ξερεις... στα αλλα εν θελω να λαβω θεση.. υπαρχουν παιδια και αναμεσα μας που εν παρα πολλα καλοι στο JIGGING. Καπιοι φανεροι που γραφουν και μοιραζουνται καποια πραματα με εμας τους πιο λιγο γνωστες αλλα ακι καπιοι αλλοι που εν γραφουν... κυπριοι υπαρχουν αρκετοι που εν μανες οντως..

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Jigging

Post by belluga »

stelios25 wrote:ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ JIGGING εν ολοκληρη εγκυκλοπαιδια που το split ring μεχρι και το βυθομετρο και θελει δεκαδες χρονια να πης οτι εμαθα
φιλε οσα χρονια τζαι να περασουν δεν μπορεις να πεις οτι εμαθες την τεχνικη γιατι καθε μερα που περνα φκαινει τζαι κατι καινουργιο ειδικα σε τουτην την τεχνικη που εν σχετικα καινουργια!

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

belluga wrote:
stelios25 wrote:ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ JIGGING εν ολοκληρη εγκυκλοπαιδια που το split ring μεχρι και το βυθομετρο και θελει δεκαδες χρονια να πης οτι εμαθα
φιλε οσα χρονια τζαι να περασουν δεν μπορεις να πεις οτι εμαθες την τεχνικη γιατι καθε μερα που περνα φκαινει τζαι κατι καινουργιο ειδικα σε τουτην την τεχνικη που εν σχετικα καινουργια!
σιουρα φιλε ετσι ειναι.. τεχνικες νεες φκενουν συνεχεια.. μπορει να μεν ειναι καινουριες απλα τωρα να ερκουνται κυπρο εχει διαφορα τουτο.. γιατι το JIGGING μπορει να ειναι κατι σχετικα νεο στην Κυπρο αλλα στο εξωτερικο εχει χρονια που ασχολουνται

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

Παιθκιά χρειάζεται λίγη απλή κοινή λογική. Το καλάμι για αρχάριους έχει ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ από το φτηνό καλάμι. Όσοι δεν μπορείτε να το κατανοήσετε τούτο τότε καλύτερα να ηρεμήσετε λίγο και να ρωτήσετε να μάθετε σε προσωπικό επίπεδο πρίν να φκάλετε διαγγέλματα των 3 σελίδων μέσα που το ιντερνετ. Φίλε Νικόλα δυστυχώς δεν είχα καν το κουράγιο να διαβάσω τα μηνύματά σου. Προτιμώ να τα πούμε προσωπικά...

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

MariosK wrote:Παιθκιά χρειάζεται λίγη απλή κοινή λογική. Το καλάμι για αρχάριους έχει ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ από το φτηνό καλάμι. Όσοι δεν μπορείτε να το κατανοήσετε τούτο τότε καλύτερα να ηρεμήσετε λίγο και να ρωτήσετε να μάθετε σε προσωπικό επίπεδο πρίν να φκάλετε διαγγέλματα των 3 σελίδων μέσα που το ιντερνετ. Φίλε Νικόλα δυστυχώς δεν είχα καν το κουράγιο να διαβάσω τα μηνύματά σου. Προτιμώ να τα πούμε προσωπικά...
οκ φιλε κανενα προβλημα. ελπιζω ουτε να παρεξηγηθηκες για κατι γιατι ξερεις το πως εν και ειχα σκοπο να σε μειωσω η κατι αναλογο... απλα εν λογικο σαν ανθρωποι που ειμαστε να διαφωνουμε που και που και να θελουμε και εμεις να εκφρασουμε τις αποψεις μας εστω και αν αυτες φκενουν μεσω 3 σελιδων διαγγελματων.. το αλλο ρε φιλε και προσωπικα αν τα πουμε εν και να καμει διαφορα αφου εν και υπαρχει καποιο θεμα προσωπικο που πρεπει να λυσουμε.. απλα εν καλα αμαν υπαρχει μια διαφωνια αποψεων να τα λαλουμε δημοσια για να βοηθουμε και τον κοσμο που ισως φκαλει κατι χρησιμο που τουτη τη συζητηση να δει και την δικη σου αποψη και να καταλαβει και τις διαφορες των καλαμιων... το να μου πεις εμενα ποια η διαφορα του καλαμιου του jigging για αρχαριους και για προχωρημενους εν και καμνει μου καποια διαφορα, γιατι εγω ειχα και καλαμι για "αρχαρειους" και ανανεωσα το πολλα γρηγορα αμαν ειδα οτι εν εδουλευκαν οι τεχνικες μου.. ενω ο κοσμος εδω του φορουμ ισως να εχει τουτη την απορια να τη μαθει. με το να τα πουμε που το τηλφωνο το μονο που καμνουμε ειναι να μεν βοηθουμε καποιους που θελουν να ξεκινησουν τωρα και να παρουν μια ολοκληρωμενη αποψη. Παντα φιλικα τουτα που λεμε

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

nicolas theocharous wrote:το να μου πεις εμενα ποια η διαφορα του καλαμιου του jigging για αρχαριους και για προχωρημενους εν και καμνει μου καποια διαφορα, γιατι εγω ειχα και καλαμι για "αρχαρειους" και ανανεωσα το πολλα γρηγορα αμαν ειδα οτι εν εδουλευκαν οι τεχνικες μου..
Εν δαμέ το πρόβλημα σου, ότι, απ' ότι φαίνεται, δεν ξέρεις τι σημαίνει καλάμι για αρχάριους. Εγώ ένα καλάμι των 150-200 ευρώ θεωρώ το καλάμι για αρχάριους και μπορείς να δουλέψεις μια χαρά και άνετα στο jigging στις περισσότερες τεχνικές και τα περισσότερα δολώματα χωρίς να έχεις προβλήματα και να φοάσαι αν θα σου σπάσει η αν θα σε κουράσει να φκάλεις 30 κιλά μινέρι... Δεν εμίλισα ποττέ μου για καλάμια των 50-80-100 ευρώ όπως αναφερθήκαν. Μιλώ πάντα για ένα συγκεκριμένο στάνταρ και πάνω. Πως να συζητήσουμε όταν έχετε την άποψη ότι ο Κυπραίος δεν έχει ιδέα που jigging?

Όταν βρεθούμε που κοντά και μου δοθεί η ευκαιρία να εκφραστώ όπως θέλω θα σου εξηγήσω τι σημαίνει για μένα καλάμι για αρχάριους τι σημαίνει για μένα μηχανή για αρχάριους, τι σημαίνει για μένα κόμπος, τι σημαίνει για μένα νήμα για αρχάριους, τι σημαίνει για μένα πλάνος για το κάθε καλάμι, και για το κάθε βάθος.

Γιατί να αναλώνουμε να τα λέω κάθε φορά δαμέ όταν δεν έχετε διάθεση να ακούσετε και μόνο ειρωνείες και κάθετες γνώμες ακούω? Ξέρεις ο χρόνος μου εν πολλά περιορισμένος, προσπαθώ να βοηθήσω και μπορείς να το δεις που τα posts μου αλλά απογοητεύτηκα πλέον αφού βλέπω ότι δεν υπάρχει ανταπόκριση και θέληση από τους περισσότερους να μάθουν κάτι καινούργιο, παρά μόνο να περάσουν την άποψη τους. Εγώ δεν έχω κανένα προσωπικό συμφέρων...

Βύρωνα θενκιου για την υποστήριξη αλλά απ' ότι βλέπεις ο καθένας ενδιαφέρεται απλά να περάσει την άποψη παρά να μεταφέρει γνώση. Εγώ πάντα δηλώνω ότι έχω πολλά να μάθω και απέχω πάρα πολλά από το να πω ότι ξέρω να ψαρέυω jigging όμως δυστυχώς ή ευτυχώς, για μένα, αφιέρωσα πάρα πολλές ώρες, μέρες, μήνες και χρόνια ψαρεύοντας jigging και είτε με τον δύσκολο είτε με τον εύκολο τρόπο έμαθα 2-3 πράματα τα οποία προσπαθώ να μεταφέρω. Το πόσες ώρες ψαρευώ jigging ξέρουν το μόνο όσοι χρειάζεται και δεν με ενδιαφέρει να το ξέρει ο καθένας.

Για μένα το θέμα θεωρείται λήξαν και θα προσπαθήσω να μην σας "ξαναενοχλήσω" με τις απόψεις μου. Σόρρυ για το "διάγγελμα". Τα λέμε...

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

MariosK wrote:Sea-hunter με 300-350 ευρώ στείνεις μια χαρά εξοπλισμό για jigging για τα δεδομένα της Κύπρου. Αν ενδιαφέρεσε στείλμου ένα προσωπικό μύνημα να τα πούμε.
φιλε μου πρωτον εν σε ειρωνευτικα αν ειναι για εμενα που μιλας καθε αλλο μαλιστα μεσα που τα επομενα ποστς ειπα την γνωμη μου για εσενα οπως ακριβως την νιωθω. επεισης, προβλημα εν εχω κανενα σε παρακαλω οπως εν σε εκρινα εγω που εν εχω αλλωστε το δικαιωμα να το καμω μεν με κρινεις ουτε εσυ εν το επιτρεπω, απλα ειπα σου να μεταφερεις δημοσια τις γνωμες και τις γνωσεις σου για τα καλαμια για αρχαρειους τιποτε αλλο, ουτε σε προκαλεσα ουτε τιποτα απλα ειπα σου να μοιραστεις την γνωμη σου μαζι μας.. ουτε σε εμειωσα ουτε τιποτε... δευτερο αν δεις πριν λιες μερες τα ποστς σου επαραθεσα ενα πιο πανω, εννα καταλαβεις πως μεχρι πριν λιες μερες ειπες πως με τουτο το ποσο καποιος αρχαριος στηνετε μια χαρα με εξοπλισμο (και οταν λεω εξοπλισμο ουλλοι μας εννοουμε καλαμι. μηχανη, πλανους, νημα, αγιστρια, split rings, solid rings κ.ο.κ., γιατι μονο με καλαμι και μηχανη κανενας εν ψαρευκει) για τα δεδομενα της Κυπρου. σημερα το κοστος του καλαμιου το ανεβασες πανω αναιρωντας προηγουμενα σου ποστς!!! σημερα ειπες 150-200 ευρω μονο το καλαμι.. δηλαδη μινισκουν ακομα 150-200 ευρω να πιασεις μηχανη, νηματα, leaders, αγγιστρια και πλανους και αλλα accessories...

δευτερο εγω εν ειπα πως ο Κυπραιος εν εχει ιδεα που jigging, καθε αλλο εσυμπερελαβα σε και εσενα μεσα σε αυτους που εν που τους πολλα καλους στην Κυπρο χωρις να βαλλω μεσα τον εαυτο μου καθως θεωρω με και εμενα αρχαριο, εχω πολλα ψουμια να φαω ακομα, για να γεινω γνωστης αλλα αρεσκει μου να βλεπω που τους καλυτερους και πι οεμπειρους μου και να μαθαινω και να σεβουμε την αποψη τους... και ουτε επροσπαθησα να περασω την αποψη μου αλλα συζητηση εκαμα χωρις να ειμαι απολυτος και εννα εδεχουμουν απολυτα την γνωση σου και την τοποθετηση σου την οποια καθε αλλο παρα προθυμος εισαι για να μεταφερεις.. οσο για το προσωπικο συμφερον αν νομιζεις πως για τουτο το καμνω απλα λυπαμαι γιατι οντως εν εδιαβασες κανενα μυνημα μου ουτε εισουν διαθεσιμος να το καμεις. απλα λυπαμαι, και που τη στιγμη που υπαρχει ελευθερια λογου ειτε διαγγελματα ειτε οι εν καλα τουλαχιστον να λαλουμε την γνωμη μας παρα να επιτεθομαστε και να μεν συγγεντρωνομαστε στον σκοπο που εγινε τουτη η συζητηση!!!

το θεμα θεωρειται ληξαν και απο εμενα φυσικα χωρις κανενα προσωπικο προβλημα προς το προσωπο σου εννοειται. οπως ειπα διαφωνιες παντα εννα υπαρχουν απλα εν καλυτερα αμαν μπαινουμε στον κοπο να συζητουμε για κατι την ωρα που εννα μας ρωτα ο αλλος μια απορια να την λυνουμε και οχι να επιτεθουμαστε κατα πασα κατευθυνση ετσι ασκοπα και χωρις λογο..

φιλικα

νικολας

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”