Jigging

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Jigging

Post by fISHANDCHIPS »

Greg wrote:
fISHANDCHIPS wrote:αντι για jigging εκατέληξα να ψαρευκω για μελάνες με την αντένα ιμίσιμου :doh: :doh: :doh: και έπιασα 2 γύλους :doh: :doh: :doh:
ο ποιο γεριμος πρεπει να ειμαι εγω.. Πηρα καλαμι, μηχανη, 'ειδικο' νημα και καμια 10ρια διασημα jigs ιαπωνεζικα που χρησιμοποιουντε με επιτυχια στη μεσογειο απο τα περσυ... η μικρη λεπτομερια που δεν υπολογισα ειναι οτι δεν εχω βαρκα :think: :think:

εγω που το εγεύτηκα και εν εξαναπια τι να πω
που την μια ας εν τζε τουτο αλλα που την αλλη ...... :evil:
ε πειράζει ...εννα παμε στις 25 για κυπρίνους στον κούρρι :mrgreen:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

Τούτο το Σαββατοκύριακο πρέπει να ήταν πιο γέριμο των τελευταίων χρόνων. Έπαθα τα ούλλα με αποκορύφωμα έναν καλάμι καθετής μαζί με την μηχανή να φύει μες το νερό τζε ένα ψάρι να το τραβά τζε να το παίρνει.

Εκατάφερα να ψαρέψω jigging μόνο 3 ώρες αφού η θάλασσα ήταν λίον ταραμένη τζε έπιασεν ναυτία ένα άλλο άτομο που είχα μαζί μου.

Αναμένω την επόμενη φορά :pray:!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Jigging

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Μαριε :!: :!: :!:
Ποτε ναρτω Παφο :?: :?: :?: :lol: :lol:
Καμνω "Διδακτορικο" πας το ψαρεμα του Κουνελλου με JIGS και πρεπει να εχω "DATA" :o :o :o και απο αλλες Επαρχιες
.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

Όποτε θέλεις κ. Ευάνθη μόνο φέρε σχοινιά πολλά να δίνουμε τα καλάμια :lol: :lol: :lol:!!! Έχω την υποψία ότι το κάλαμι εν κούνελλος που το άρπαξεν τζε έφιεν γιατί 5 λεπτά πριν είχαμεν κτύπημα, σύντομη πάλη τζε κόψιμο της μισίνα που έμοιαζε με του κούνελλου :mrgreen:!

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Jigging

Post by Tryfon »

efamen kalo psari popse :D simera ora 10misi perioxi protara ena 2kg fagkroudin epiastiken in jigging mode
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Jigging

Post by fISHANDCHIPS »

Εχτες επια για ψάρεμα ..το λεγόμενο ''πάνω κάτω τυλιξε , πότε γρήγορα ,πότε πιο αργά ''
Μετα απο αποχή 2μιση μηνών, μετά το πρώτο μου ψάρεμα εν επάνεν άλλο.Τηλεφωνήματα, MMS με ψαρούκλες η αγωνία να πάω ήταν πολλά μεγάλη.
Εχτες ξεκινήσαμε μια παρέα 3 ατομα.
Πριν ακόμα βγή το φώς ολα ήταν έτοιμα
Image
Το ψάρι γενικά ήταν αρκετά έξω έτσι μόλις εφκήκαμε που το λιμάνι ο ''δάσκαλος'' παρακολούθή το fishfinder και δίνει το παράγγελμα ''Jigs down'' :dance:
Επροσδιόρησεν μας και τα ψάρια που ήταν μινέρια και αρκέψαμε το πάνω κάτω.Σε 2 λεπτα εξαφανηστίκαν έτσι προχορήσαμε ελάχιστο πιο κάτω μέχρι που ξαναδόθηκε το σύνθημα.
Στην δευτερη προσπάθεια ο ''δάσκαλος'' εκάρφοσεν το και η αδρεναλίνη μου εμίριζεν μες την βάρκα.Το leader για κάποιο λόγο επόδοσσεν τον και έστι το μινέρι έφιε με 40 εύρο μες το στόμα.
Ξανακατεβάζω και εγώ το jig μου (καινούριο των 5 ευρό :D ) και πάνω κάτω πάνω κάτω ...στο επόμενο πάνω δεν έρκετουν
Image
Μικρής διάρκειας μάχη (3 λεπτών)

Image

και το ψάρι ήταν έξω .Το πρώτο μου μινέρι και δίπλα μου ο ''δάσκαλος'' μου που αν δεν τον γνώριζα ,μάλλον ήταν να έκαμνα πάνω κάτω ακόμα.
Image
Ηταν 6 κιλά 8) .Φαίνεται ήταν για εξάσηση γιατι κάποιο που τα επόμενα μου ελπίζω να είναι 30+Kg :twisted: :twisted: Σιγα σιγά
Last edited by fISHANDCHIPS on Sun Aug 30, 2009 8:54 am, edited 1 time in total.
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

Μπράβο ρε Πέτρο!!! :clap: :clap: :clap:

Εγώ έμεινα στα πάνω-κάτω ακόμα :cry:! 3-4 εξορμήσεις πριν 2 βδομάδες στην Πάφο τζε δεν εκατάφερα τίποτε πάλε.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Jigging

Post by (CyBasser) »

Ωραίος :clap: :clap: :clap: ! Θέλω κι εγώ :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

(CyBasser) wrote:Ωραίος :clap: :clap: :clap: ! Θέλω κι εγώ :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:
:whistle:

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Jigging

Post by chrysanthos9 »

Ψαρουκλα ρε Πετρο ποση αποσταση που την ακτη το επιαεται? περκι πιαουμεν και εμεις κανενα που την ακτη με βελονιδα ζωντανη :violin: :violin:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Jigging

Post by caveman »

Μπράβο ρε Πέτρο!!!!

Άμα στραφώ θα μπω και γω στην παρέα σας!!! :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
JiggingDude
Posts: 81
Joined: Wed Aug 19, 2009 1:42 pm
Location: Somewhere stin kypro

Re: Jigging

Post by JiggingDude »

fISHANDCHIPS wrote:Το πρώτο μου μινέρι και δίπλα μου ο ''δάσκαλος'' μου που αν δεν τον γνώριζα ,μάλλον ήταν να έκαμνα πάνω κάτω ακόμα.
Thank you Petros for the kind words but I'm not a ''δάσκαλος'' 8) I'm just a friend who's in love with jigging :wink:
I hope your next fish is a 40 Kg mineri re :D :mrgreen: :lol:

Ps: I saw your other post, nice dentex " sinagrida", Bravo re !!!... :lol: :clap: :)

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Jigging

Post by fISHANDCHIPS »

Thats why i put the word in quotation marks :character-beavisbutthead:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Jigging

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Πετρο :!: :!: :!: :!:
Και εις ΑΝΩΤΕΡΑ :clap: :clap: :clap:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Jigging

Post by fISHANDCHIPS »

ευχαριστώ παιδία :)
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”