Jigging

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Jigging

Post by admin »

Έχωντας διαβάσει όλες τις δημοσιεύσεις (και όντως πολλές είναι ανούσιες) θέλω να παραθέσω και εγώ την δική μου άποψη ως αναφορά τον εξοπλισμό απο προσωπική μου εμπειρία. Αλλά και πάλι θέλω να πώ ότι με στενοχωρεί το γεγονός ότι αρκετ΄αάρθρα π[ου με πολύ κόπο γράφονται στο περιοδικό περνούν απαρατήρητα. Στο τελευταίο τεύχος έχουμε σχετικό άρθρο jigging Επιλογή καλαμιού απο το Α ως το Ω όπου το κείμενο μετά απο 3 σελίδες επεξήγηση τελειώνει με την φράση Προσοχή λοιπόν Καλύτερα να κάνετε μια ακριβή αγορά απο την αρχή γιατί στο τέλος με ένα καλό καλάμι θα γλιτώσετε και χρήματα και κόπο.
Βασική προυπόθεση όμως είναι να ξέρετε τι κάνετε εάν επιζητάτε το αποτέλαισμα. Για παράδειγμα ένα καλό καλάμι πρέπει να έχει τον ανάλογο μηχανισμό , το ανάλογο νήμα σωστό κόμπο με το leader να χρησιμοποιηθεί πλάνος κατάλληλος για το καλάμι και να δουλεφτεί ο πλάνος σωστά (τεχνική που να δείχνει ότι πρόκειται για λαβωμένο ψάρι η ψάρι σε διαφυγή) να είσαστε σε τόπο όπου έχει ψάρια απο κάτω. Με αυτές τις προυποθέσεις έχετε αρκετές πιθανότητες να πιάσετε ψάρι. Εγώ το Σάββατο που πέρασε έχοντας στην κατοχή μου όλο το πακέτο πήγα σε 12 διαφορετικά σημεία αλλά ούτε λέπι. Φυσικά ο εξοπλισμός με βοήθησε να ανεβοκατεβάσω πάνω απο 150 φορές τους πλάνους μου ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ . Άρα αν κάποιος σκέφταιτε να ασχοληθεί με το jigging απλά δ΄νε είναι σ΄ιγουρος και θέλει αν δοκιμάσειο πρώτα η άποψη μου είναι να απαιτήσετε απο τα καταστήματα που πουλάνε κλάμια να έχουν και καλάμια για trial όπου θα μπορείτε να τα δοκιμάζετε. ή όπως κάποιες εταιρείες έκαναν μας στέλνουν καλάμια και πάμε και τα δοκιμάζουμε εμείς. Έχω δοκιμάσει πρόσφατα ένα καλάμι το οποίο δέν το πήγα για να πιάσω ψάρι το πήγα για να το δοκιμάσω. Μου πήρε 2 ώρες να ανεβοκατεβάζω διάφορους πλάνους για να βγάλω κάποιο αποτέλαισμα το οποίο και γράφω αναλυτικά στο νέο τεύχος.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

Nirou Panagiotis wrote:ρε Στελιο που ειπα εγω για το βυθομετρο και για τον εξοπλισμο καπιος ¨φιλος "που δαμεσα ειρονεφτικεν και επροσπαθησεν και συνεχιζει να προσπαθει να μας πησει οτι το jigging γινετε και με φτινον εξοπλισμο. οχι ρε φιλε αν θελεις να καμνεις σοστα jigging πρεπει να τα δοκεις . αν δεν τα εχεις υπαρχουν πολλα πιο ανεξοδες τεχνικες που μπορει να ειναι και πιο αποδοτικες. ξεκινα ενα πραμα ξεκινατο σοστα . και τα λεφτα που λαλει ο Κωσταντηνος ακομα ειναι για ενα μετριο καλαμι.
Λεβέντη μου αν εν σε μένα που αναφέρεσαι έχω την εντύπωση ότι εν ηξέρεις τι λαλείς. Τον τζαιρό που εγώ εχρησιμοποιουσα βυθόμετρο εσύ εθώρες μικι μαους όπως λέει τζε ο φίλος μας ο Δημήτρης. Έφερα το πρώτο HDS στην Κύπρο όταν ακόμα τζε τζίνοι που το πουλούσαν δεν ηξέρα τι είναι.

ΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΣΠΑΣΕΤΕ ΜΕ!!!

Εντομεταξύ η δική μου πρόταση για 300-350 ευρώ καλάμι μηχανή εν πολλά φτηνή αλλά του Κωνσταντίνου 70 ευρώ εν μέτρια :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Άτε ρε Παναγιώτη παρετά μας... Πελλό που ξαναασχολείται μαζί σου τζε με ούλλες τις αυθεντίες του jigging δαμέσα...

Πετρή μου ξέρεις ότι εν τζε μιλώ αλλά διάβασε τα πρώτα ποστ να δεις ποιος σου απάντησε τότε για jigging.

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

παιθκια κοντευκει Πασχα αγιες μερες... εν καλα να ηρεμησουν λιο τα πνευματα νομιζω. ειπωθηκαν πολλα εχτες.. ο καθενας επιασε εκεινο που ηθελε απο αυτη τη συζητηση και μετα και που πολλες συζητησεις με πολλα ατομα χερομαι που τελικα καπιοι επιασαν το πραγματικο point ασχετο αν εγιναν οντως και καποια ανουσια posts (παντα γινεται τουτο σε ολες τις συζητησεις) ... εν νομιζω φιλε Μαριε να φκαλει πουποτε το να συνεχηζεται η κουβεντα και ποιος ειχε πρωτος βυθομετρο και ποιος εσυρε τον πρωτο πλανο στην ιστορια στα νερα της Κυπρου και πως τον καιρο που ο ενας εκαμνε τον Tony Pena ο αλλος εκαμνε κομπους του προσκοπιου απλα οκ με το να συνεχιζεις μονο χειροτερα μπορουν να γεινουν τα πραματα και εν καλα καποτε ολοι μας να βαλουμε νερο στο κρασι μας... εν φκαλει πουποτε απλα, αλλου εξεκηνησε η κουβεντα αλλου εκατεληξε παλε και συνεχιζεται η λασπολογια χωρις λογο...

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Jigging

Post by Sorkomanis »

Εγώ μετά που εδιάβασα ούλη την πρόσφατη συζήτηση σας εκείνο που έπιασα είναι ότι πριν που κάθε αγορά θα κάμνω την ερευνα μου και θα ρωτώ όσα πιο πολλά πλάσματα μπορώ που γνωρίζουν το θέμα πριν να κάμω την αγορά μου.
Τώρα αν ήταν σε έντονο ύφος η συζήτηση εύρετε τα μονοι σας, εμενα δεν με νοιάζει :lol: :lol: :lol:
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

Sorkomanis wrote:Εγώ μετά που εδιάβασα ούλη την πρόσφατη συζήτηση σας εκείνο που έπιασα είναι ότι πριν που κάθε αγορά θα κάμνω την ερευνα μου και θα ρωτώ όσα πιο πολλά πλάσματα μπορώ που γνωρίζουν το θέμα πριν να κάμω την αγορά μου.
Τώρα αν ήταν σε έντονο ύφος η συζήτηση εύρετε τα μονοι σας, εμενα δεν με νοιάζει :lol: :lol: :lol:
!!!!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

Sorkomanis wrote:Εγώ μετά που εδιάβασα ούλη την πρόσφατη συζήτηση σας εκείνο που έπιασα είναι ότι πριν που κάθε αγορά θα κάμνω την ερευνα μου και θα ρωτώ όσα πιο πολλά πλάσματα μπορώ που γνωρίζουν το θέμα πριν να κάμω την αγορά μου.
Τώρα αν ήταν σε έντονο ύφος η συζήτηση εύρετε τα μονοι σας, εμενα δεν με νοιάζει :lol: :lol: :lol:
Γιατί έφκαλες λοαρκασμό ρε φίλε? Εγώ πάντος αν ήμουν ο sea-hunter που έκαμεν την ερώτηση θα εσκέφτουμουν πολλά σοβαρά να μεν ξαναρωτήσω τίποτε και να διαγράψω τον λοαρκασμό μου που το φόρουμ :lol: :lol: :lol:.

Ρε Νίκολα εν μόνο σου που δημιουργείς προβλήματα. Άκουσα 10000 "εγιώ τζε εγιώ" μες τουτην την κουβέντα τζε επίραξε σε το δικό μου το "εγιώ"? :lol: :lol: :lol:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

Επίσης να διευκρίνισω ότι η φράση "εθόρες μίκι μαους" αναφέρεται στα βυθόμετρα που ουσιαστικά δεν δείχνουν τίποτε σπουδαίο και όχι στην ηλικία για να μεν έχουμε παρεξηγήσεις (ο Παναγιώτης είμαι σίγουρος ότι εκατάλαβε τι ενοούσα). Είναι κουβέντα που την λέει ο Dimis που την Κέρκυρα που βασικά έμαθεν μας ούλλους να χρησιμοποιούμε το HDS όπως πρέπει τζε ακόμα έχουμε πολλά να μάθουμε που λόου του.

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Jigging

Post by belluga »

MariosK wrote:
Sorkomanis wrote:Εγώ μετά που εδιάβασα ούλη την πρόσφατη συζήτηση σας εκείνο που έπιασα είναι ότι πριν που κάθε αγορά θα κάμνω την ερευνα μου και θα ρωτώ όσα πιο πολλά πλάσματα μπορώ που γνωρίζουν το θέμα πριν να κάμω την αγορά μου.
Τώρα αν ήταν σε έντονο ύφος η συζήτηση εύρετε τα μονοι σας, εμενα δεν με νοιάζει :lol: :lol: :lol:
Γιατί έφκαλες λοαρκασμό ρε φίλε? Εγώ πάντος αν ήμουν ο sea-hunter που έκαμεν την ερώτηση θα εσκέφτουμουν πολλά σοβαρά να μεν ξαναρωτήσω τίποτε και να διαγράψω τον λοαρκασμό μου που το φόρουμ
Τζαι ομως φιλε Μαριε πιστευκω οτι ο sea-hunter επιασε πολλα που τουτιν την κουβεντα οπως επιασα τζαι γω τζαι πολλοι αλλοι που δαμεσα τζαι εν υπαρχει κανενας λογος να παροτρινης τον αλλον να μεν ξαναρωτησει τιποτε ή ακομα τζαι να διαγραψει το προφιλ του!!!

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

MariosK wrote:
Sorkomanis wrote:Εγώ μετά που εδιάβασα ούλη την πρόσφατη συζήτηση σας εκείνο που έπιασα είναι ότι πριν που κάθε αγορά θα κάμνω την ερευνα μου και θα ρωτώ όσα πιο πολλά πλάσματα μπορώ που γνωρίζουν το θέμα πριν να κάμω την αγορά μου.
Τώρα αν ήταν σε έντονο ύφος η συζήτηση εύρετε τα μονοι σας, εμενα δεν με νοιάζει :lol: :lol: :lol:
Γιατί έφκαλες λοαρκασμό ρε φίλε? Εγώ πάντος αν ήμουν ο sea-hunter που έκαμεν την ερώτηση θα εσκέφτουμουν πολλά σοβαρά να μεν ξαναρωτήσω τίποτε και να διαγράψω τον λοαρκασμό μου που το φόρουμ :lol: :lol: :lol:.

Ρε Νίκολα εν μόνο σου που δημιουργείς προβλήματα. Άκουσα 10000 "εγιώ τζε εγιώ" μες τουτην την κουβέντα τζε επίραξε σε το δικό μου το "εγιώ"? :lol: :lol: :lol:
μα η κουβεντα φιλε ειναι οτι εν εκαταλαβες ενα πραμα.. εγω με τιποτε εν επειραχτηκα και με τιποτε εν επαρεξηγηθηκα ουτε ειρωνευτηκα ουτε επεξα το πουθενα υπερανω, ουτε δημιουργω προβληματα ουτε τιποτε φιλε εσυ απο μονος σου επιασες το ψιλο μαντιλι και παεις και παεις και παεις και να δουμε ωσπου εν οι ορεξεις σου να το παρεις. προτεινω σου να παεις να ξαναδιαβασεις που εχτες τις συζητησεις που εκαμαμε να δουμε ποιος εν ο προκλητικος και ποιος ειρωνευκεται ασταματητα με καθε ευκαιρια.

anyway φιλε παει να ξεφυγει παλε και επειδη για ακομα μια φορα εννα με κρινεις οτι φκαλω διαγγελματα, please εγω εν εχω καμια ορεξη ετσι μερες.. αν θελεις να παρεξηγεισε με ολους και εχεις ορεξεις εγω εν εχω. και κατι αλλο, για εμενα η μαλλον οπως το λες αφου φκαλεις με και υπεροπτη οποτε για ΕΜΕΝΑ ψαρας εννεν εκεινος που τρωει αμετηρετες ωρες μελετης και να εχει 23872897 δημοσιευσεις σε φορουμς και να λαλει οτι τον καιρο που εποσταρισκα ειμουν μονος μου και εβλεπετε μικι μαους (ναι εννα μου πεις για υποδιεστερα βυθομετρα αλλα αμαν το σκεφτεις καλα υποβιβαζεις τον Παναγιωτη, αν δεν δειχνεις υπερανω δαμε και εν καμνεις τον αλλο ρεζιλι με τουτο που ειπες τοτε τι καμνεις?? ) ψαρας εν εκεινος που παει σε τοπο που εν εχει ψαρι!!!!!!!!!!!!! (διαβαστο καλα τουτο) και φκαλει ψαρι, εστω και ενα... ειμαι σιουρος πως πολλοι εννα καταλαβουν το point μου μια χαρα!!!! οσο για τους ιδιμονες του jigging δαμεσα εσυ τους εχρεισες και αν ειμαι και εγω μεσα σε τουτα ουλλα τα ουσιαστικα και τα χαρακτηριστικα που εχρησιμοποιησεις τουτες τις μερες απλα τιμα με που ειμαι μεσα και εγω, εν καλα ομως να μαθεις να μιλας με τον ΣΕΒΑΣΜΟ μου σου μιλα και ο αλλος, απλα δεχτου μια συμβουλη καποιου ασχετου και αχαπαρου :wink: :wink: :wink:

οσο για τον sea-hunter μεν αγχωνεσαι μια χαρα την εχει. επιε και το ψαρεμα του το Σαββατο και εκαμε μια αρχη και νομιζω πως εκαταλαβε τι εν το σωστο και τι το λαθος που μονος του ασχετα το ποσο θα σηκωνει η τσεπη του στην τελικη και ασχετα αν εμεις οι αχαπαροι εν επιασαμε ψαρι!!! :wink: :wink: :wink:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Jigging

Post by konstantinos kalogir »

Εγώ πάλε νομίζω πως α8κιασερέψετε και οι δκιο σας απότομα. Έχετε και οι δκιο εμαιλ θέλω σας για κάτι δουλειές και αντί να θωρείτε τα εμαιλ σας να δουλεύκετε λίο ποσκολιέστε δαμέσα! :lol: :lol: :lol:

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

belluga wrote:
MariosK wrote:
Sorkomanis wrote:Εγώ μετά που εδιάβασα ούλη την πρόσφατη συζήτηση σας εκείνο που έπιασα είναι ότι πριν που κάθε αγορά θα κάμνω την ερευνα μου και θα ρωτώ όσα πιο πολλά πλάσματα μπορώ που γνωρίζουν το θέμα πριν να κάμω την αγορά μου.
Τώρα αν ήταν σε έντονο ύφος η συζήτηση εύρετε τα μονοι σας, εμενα δεν με νοιάζει :lol: :lol: :lol:
Γιατί έφκαλες λοαρκασμό ρε φίλε? Εγώ πάντος αν ήμουν ο sea-hunter που έκαμεν την ερώτηση θα εσκέφτουμουν πολλά σοβαρά να μεν ξαναρωτήσω τίποτε και να διαγράψω τον λοαρκασμό μου που το φόρουμ
Τζαι ομως φιλε Μαριε πιστευκω οτι ο sea-hunter επιασε πολλα που τουτιν την κουβεντα οπως επιασα τζαι γω τζαι πολλοι αλλοι που δαμεσα τζαι εν υπαρχει κανενας λογος να παροτρινης τον αλλον να μεν ξαναρωτησει τιποτε ή ακομα τζαι να διαγραψει το προφιλ του!!!

+10000!!!!

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

konstantinos kalogir wrote:Εγώ πάλε νομίζω πως α8κιασερέψετε και οι δκιο σας απότομα. Έχετε και οι δκιο εμαιλ θέλω σας για κάτι δουλειές και αντί να θωρείτε τα εμαιλ σας να δουλεύκετε λίο ποσκολιέστε δαμέσα! :lol: :lol: :lol:
οι ρε Κωτσιο μου νομιζω εν καλα να δειχνει και λιο ΣΕΒΑΣΜΟ ο αλλος σε οποιον και αν μιλα και εν καλα επιτελους να ξεκινησουμε να συμπεριφερουμαστε σαν ατομα της ηλικιας μας...

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

belluga wrote:
MariosK wrote:
Sorkomanis wrote:Εγώ μετά που εδιάβασα ούλη την πρόσφατη συζήτηση σας εκείνο που έπιασα είναι ότι πριν που κάθε αγορά θα κάμνω την ερευνα μου και θα ρωτώ όσα πιο πολλά πλάσματα μπορώ που γνωρίζουν το θέμα πριν να κάμω την αγορά μου.
Τώρα αν ήταν σε έντονο ύφος η συζήτηση εύρετε τα μονοι σας, εμενα δεν με νοιάζει :lol: :lol: :lol:
Γιατί έφκαλες λοαρκασμό ρε φίλε? Εγώ πάντος αν ήμουν ο sea-hunter που έκαμεν την ερώτηση θα εσκέφτουμουν πολλά σοβαρά να μεν ξαναρωτήσω τίποτε και να διαγράψω τον λοαρκασμό μου που το φόρουμ
Τζαι ομως φιλε Μαριε πιστευκω οτι ο sea-hunter επιασε πολλα που τουτιν την κουβεντα οπως επιασα τζαι γω τζαι πολλοι αλλοι που δαμεσα τζαι εν υπαρχει κανενας λογος να παροτρινης τον αλλον να μεν ξαναρωτησει τιποτε ή ακομα τζαι να διαγραψει το προφιλ του!!!
Ναι... Σαν να τζε αστιεύκω :dance: ? Το θέμα είναι ότι θα εποφελείτουν πολλά παραπάνο ο ανθρωπος αν άκουε 3-4 ξεκάθαρες απόψεις τζε όι 500 διαφορετικές (που στην ουσία είναι τελικά 3-4) τζε 10000 άσχετα ποστς με τον καθένα να προσπαθεί να πήσει για το δικό του επειδή έτσι θελεί. Έχω τζε γω μερίδιο σε τούτο το μπάχαλο αλλά κάπιοι εφέραν με στο αμήν και το ότι μπαίνω σε τούτην την διαδικασία δεν είναι για να περάσω την άποψη μου όπως είπες εσύ ότι κάμνεις αλλά για να βοηθήσω κάποιους να ξεκινήσουν το ψάρεμα.
Η ούσια είναι η ακόλουθη:
1) Ο Άγγελος και ο sea-hunter είπαν ότι διαθέτουν 300 ευρώ για να ξεκινήσουν με καλάμι μηχανή

2) Ο Νιρού, ο Νικόλας, ο Κωνσταντίνος, εσύ τζε μερικοί άλλοι συζητάτε για το αν πρέπει να δόκει
α) 70
β) 100
γ) 200
δ) 300
ε) 400
ζ) 500
η) 600
θ) 600+ ευρώ για να αγοράσει καλάμι μηχανή για να ξεκηνίσει!!!!

3) Εγώ είπα
α) ότι πληρώσεις παίρνεις (και συφνώνησα με τους άλλους)
β) μπορείς με 300-350 ευρώ να αγοράσεις καλάμι μηχανή για να ξεκινήσεις ΑΦΟΥ ΤΟΣΑ ΔΙΑΘΕΤΕ!!!

Τα πράματα είναι απλά και ο νοων νοήτο. Απλά επειδή κάπιοι είτε επειδή έχουν συφμέρων είτε επειδή απλά θέλουν να περάσουν το δικό τους εξεχάσαν την αρχική ερώτηση και λεόυν τα δικά τους λέουν για βυθόμετρα ποστάρουν μινέρκα των 40 κιλών τζε ότι φανταστείς...

Και για να απαντήσω ξεκάθαρα στην φίλο μου τον Νικόλα που παρόλο που έπρεπε να καταλάβει από τα λεγόμενα μου τι ενοώ θεωρεί ότι δεν ήμουν ξεκάθαρος έχουμεν και λέμε:

1) ΦΤΗΝΟ set-up (κάτω των 300 ευρώ για καλάμι μηχανή):
α) Θα κάμεις την δουλειά σου
β) θα βγάλεις ψάρκα αν είσαι τυχερός ή ξέρεις καλά το βυθόμετρο σου
γ) αλλά θα σε κουράσει χωρίς λόγο και ποιο πιθανόν θα έχεις φθορές κυρίως στους οδηγούς και στην μηχανή. Για να σπάσει καλάμι πρέπει να πολλά άχρηστο ή αρκετά αδέξιος ο χειριστής του.

2) ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ set-up για ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ (minimum 300-350 ευρώ για καλάμι μηχανή):
α) Θα κάμεις την δουλεία σου,
β) θα βγάλεις ψάρκα αν είσαι τυχερός ή ξέρεις καλά το βυθόμετρο σου,
γ) θα δουλεύει καλύτερα τους πλάνους από ένα φτηνό σκληρό καλάμι,
δ) δεν θα σε κουράσει ιδιαίτερα μέχρι και 8 ώρες συνεχόμενο ψάρεμα (δεδομένου ότι στο jigging δεν ψαρεύκεις τυχαία όπου φτάσεις αλλά όταν δεις ψάρια στο βυθόμετρο και ποτέ δεν επιμένεις πάρα πολύ στον ίδιο τόπο, τον αφήνεις να ηρεμήσει και ξαναεπιστρέφεις)
ε) απίθανο να έχεις οποιεσδήποτε φθορές σε οδηγούς και μηχανή αν τα συντηρείς σωστά με ένα πλύσιμο καλό μετά το ψάρεμα και σκούπισμα με στεγνό ρούχο και τουλάχιστο άνοιγμα, γρασάρισμα και λάδιασμα της μηχανής μια φορά κάθε έξι μήνες

3) set-up για πιο ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥΣ (500+ ευρώ όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο δεδομένου ότι το στήνεις σώστα):
α) Θα κάμεις την δουλεία σου πολύ καλά,
β) θα βγάλεις ψάρκα αν είσαι τυχερός ή ξέρεις καλά το βυθόμετρο σου (δεν έχει σχέση πόσα εν ο εξοπλισμός σου)
γ) θα δουλεύει λίγο καλύτερα τους πλάνους από το προηγούμενο set-up,
δ) δεν θα σε κουράσει καθόλου και για πολλές ώρες ψάρεμα
ε) απίθανο να έχεις οποιεσδήποτε φθορές σε οδηγούς και μηχανή αν τα συντηρείς σωστά με ένα πλύσιμο καλό μετά το ψάρεμα και σκούπισμα με στεγνό ρούχο και τουλάχιστο άνοιγμα, γρασάρισμα και λάδιασμα της μηχανής μια φορά κάθε έξι μήνες

Και για να είμαι ξεκάθος εγώ προτίνω την επιλογή 2.

Λοιπόν αφήνω να σας να κρίνεται και να αποφασίσεται.

Τι θα ήταν καλύτερο για ένα αρχάριο?

Να δώσει 500 ευρώ και να μην καταλάβει την διαφορά από ένα set-up των 300 ευρώ (αφού δεν θα το χρησιμοποιεί τόσο συχνά δεδομένου ότι είναι αρχάριος) και στους 6 μήνες να παραίτήσει ή να δώσει 300 ευρώ και αν του αρέσει να το κρατήσει σαν δεύτερο καλάμι (πάντα χρειάζεται) και να προχωρήσει μετά στο επόμενο επίπεδο?

Ψαρεύω 3 χρόνια jigging έχω 2 set-up της κατηγορίας 2, ψαρεύω σχεδόν κάθε Σαββατοκύρίακο και τις περισσότερες φορές και Σάββατο και Κυριακή τουλάχιστο 6 ώρες κάθε φορά και΄επίσης τωρά που μεγαλώνει η μέρα μπορεί να πάω και 2-3 ώρε καμιάν τετάρτη 1-2 φορές τον μήνα.

Δεν έχω κανέναν πρόβλημα και καμιά φθορά στον εξοπλισμό μου και με την παρέα μου, 6 άτομα 4 βάρκες, έχουμε όλοι περίπου το ίδιο set-up χωρίς κανένα απολύτος πρόβλημα

Ελπίζω τούτο να είναι το τελευταίο μου ποστ.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

nicolas theocharous wrote:ψαρας εν εκεινος που παει σε τοπο που εν εχει ψαρι!!!!!!!!!!!!! (διαβαστο καλα τουτο) και φκαλει ψαρι, εστω και ενα... ειμαι σιουρος πως πολλοι εννα καταλαβουν το point μου μια χαρα!!!!
:lol: :lol: :lol: Να σε καλά ρε φίλε είπες μας τζε άχρηστους τωρά αφού φκάλουμεν ψάρι μόνο στην Πάφο επειδή έχει. Εγώ μεν αν φκάλω είπα μεν αν μεν φκάλω. Εγώ είπα πάω ψάρεμα :-).

Εντομετάξυ να φανταστείς ότι εγώ ο μαλάκας προσπαθώ να προωθήσω τα καλάμια σας στην Πάφο διότι πιστεύκω ότι εν πολλά καλά με την διαφορά ότι αν κάποιος δεν διαθέτει τα 100 ευρώ έξτρα έχει και άλλες επιλογές. Να σε καλά.

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Jigging

Post by belluga »

MariosK wrote: Ναι... Σαν να τζε αστιεύκω :dance: ? Το θέμα είναι ότι θα εποφελείτουν πολλά παραπάνο ο ανθρωπος αν άκουε 3-4 ξεκάθαρες απόψεις τζε όι 500 διαφορετικές (που στην ουσία είναι τελικά 3-4) τζε 10000 άσχετα ποστς με τον καθένα να προσπαθεί να πήσει για το δικό του επειδή έτσι θελεί. Έχω τζε γω μερίδιο σε τούτο το μπάχαλο αλλά κάπιοι εφέραν με στο αμήν και το ότι μπαίνω σε τούτην την διαδικασία δεν είναι για να περάσω την άποψη μου όπως είπες εσύ ότι κάμνεις αλλά για να βοηθήσω κάποιους να ξεκινήσουν το ψάρεμα.
Συμφωνο μαζι σου εκτοσ στο οτι γιατι νομιζεις οτι η αποψη σου εν η σωστη τζαι εσυ βοηθας τους αλλους να ξεκινησουν το ψαρεμα τζαι εισαι ο σωστος τζαι οι αλλοι ουλλοι εχουν λαθος; Εσκεφτηκες οτι ουλλοι νομιζουν οτι η αποψη τους εν η σωστη τζαι οφειλουν να την υποστιριξουν;

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”