Jigging

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Jigging

Post by plenom'metatopsarem? »

Ό'ι' ρε φίλε, εννοείται πως εν καλιούμαι μόνος μου :)
Άλλη φορά κανονίζουμε εμείς :)[/quote]

Αστιεύκω ρε. Θα κανονίσουμε σύντομα :)[/quote]

Εντάξει! :) :) :)

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Jigging

Post by belluga »

Στην εχτεσινη μου εξορμηση εκαταλαβα γιατι στο jigging δεν πρεπει να παιζουμε με τον εξοπλισμο μας!
Εγορασα ενα καλαμι εν θα πω ποθεν ουτε τζαι την μαρκα του.
ειχα ενα πολλα δυνατο τσιμπιμα τζαι πριν προλαβω να αντιδρασω εγινικε τουτο που θα δειτε στην φωτογραφια να σας επισυμανω οτι ουτε τα στοπερ της μηχανης μου ηταν εντελως κλειστα ουτε εκουμπισα καπου το καλαμι!
Attachments
ImageUploadedByTapatalk1333875533.128601.jpg
ImageUploadedByTapatalk1333875533.128601.jpg (105.74 KiB) Viewed 5203 times

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Jigging

Post by konstantinos kalogir »

Γενικά τα έξοδα για τέτοια ψαρέματα εν πολλά (πεζίνες, πλάνοι, νήματα, μισίνες), και εν κρίμα να γινίσκουνται τούτα τα έξοδα σε κάθε εξόρμηση και να μεν γίνει μια επένδυση στην αρχή (καλάμι, μηχανή). Εν γίνεται τα έξοδα κάθε εξόρμησης να είναι average 50-60 ευρώ και το καλάμι να έχει αξία 70-80. Καλύτερα μείνε χωρίς ψάρεμα 1 μήνα και πιάσε ένα καλάμι των 250 ευρώ το οποίο ΚΑΙ θα σου φέρει τα ψάρια τα οποία θέλεις ΚΑΙ θα αντέξει και στον χρόνο ΚΑΙ θα απολαμβάνεις και το ψάρεμα σου! Πραγματικά λυπούμαι να βλέπω τέτοιες φωτογραφίες. Πρώτο για τον ψαρά που μπορεί μετά που τόσους κόπους να έχασε ένα ψάρι τρόπαιο και δεύτερο για το ίδιο το ψάρι που τωρά μπορεί να γυρίζει με ένα πλάνο στο στόμα του και 10 μέτρα leader

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Jigging

Post by Tryfon »

Αρχαριος jigger με κλειστα φρενα μηχανης
αλλα με διαφορετικο καλαμι 8) made in cyprus
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Jigging

Post by AggelosLRK »

Πες μας την μαρκα/μοντελο να μην παει και αλλος θυμα αν και μου θυμιζει το shimano..

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Jigging

Post by belluga »

Καμια σχεση με shimano! Εν θα πω τιποτε τωρα για να το παρω αυριο στον αντιπροσωπο να δω τι θα μου πει!

stelios25
Posts: 142
Joined: Thu May 26, 2011 10:03 am

Re: Jigging

Post by stelios25 »

το συγκεκριμενο καλαμι ειναι το tubertini tokara ...φιλε εχο το τζε εγω και πολυσς κοσμοσ μες τι κυπρο ....τη περασμενη κυριακη το συγκεκριμενο καλαμι μου εβγαλε 2 συναγριδες 4kg kai 3.5 και εγωνατισαν χορις κανενα προβλημα>>... το συγκεκριμενο καλαμι εμπα you tube να δης που βγαζει μινερι 25kg ...ta συμπερασματα δικα σασσσσσσ......

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

Το ότι έσπασε ένα καλάμι δεν σημαίνει ότι κατά ανάγκη φτέει το καλάμι. Ακόμα και με τα φρένα να μην είχε πρόβλημα μπορεί να κτυπήσει πιο πριν και να ήταν ραγισμένο και στην απότομη πίεσει να έσπασε ή μπορεί να ήταν ελαττωματικό, κάποια φυσαλίδα στο carbon κ.τ.λ.

Σίγουρα, είπαμε τα πολλές φορές, στο jigging δεν πάεις με καλάμι των 100 ευρώ αλλά δεν χρειάζεται να δώσεις και 300 ευρώ. Υπάρχουν καλάμια για αρχάριους γύρω στα 150-200 ευρώ τα οποία είναι αξιόπιστα και ιδανικά για κάποιον που ξεκινά και θέλει να δοκιμάσει χωρίς πολλά έξοδα. Τα καλάμια πάνω από 200 ευρώ απλά προσφέρουν ποιο άνετο ψάρεμα και μερικές φορές πληρώνεις τζε λίον το όνομα.

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Jigging

Post by belluga »

stelios25 wrote:το συγκεκριμενο καλαμι ειναι το tubertini tokara ...φιλε εχο το τζε εγω και πολυσς κοσμοσ μες τι κυπρο ....τη περασμενη κυριακη το συγκεκριμενο καλαμι μου εβγαλε 2 συναγριδες 4kg kai 3.5 και εγωνατισαν χορις κανενα προβλημα>>... το συγκεκριμενο καλαμι εμπα you tube να δης που βγαζει μινερι 25kg ...ta συμπερασματα δικα σασσσσσσ......
φιλε καταρχας το συγκεκριμενο καλαμι δεν ειναι τζινο που λαλεις!
Ναι ειναι της seika τοκαρα αλλα οι τζινο το μοντελο που λαλεις επισης εχει αλλα τεσσερα διαφορετικα μοντελα τζαι μεγεθη!
Το συγκεκριμενο καλαμι εν ειχε ξαναβκαλει ψαρι ηταν το πρωτο του ψαρι τζαι εχω αλλα 2 ατομα που ηταν μαζι μου τζαι εβλεπαν την φαση τζαι εμειναμεν ουλλοι με ανοιχτο το στομα το ποσο ευκολα εσπασε το καλαμι!
Επισης εγω ειπα οτι μπορει τζαι το καλαμι να ηταν ελαττοματικο το συγκεκριμενο τζαι να μεν εννεν ουλλα ετσι αλλα σε καμια περιπτωση εν το εκακομεταχειριστικα ουτε εκαμα καμια κινηση που να πω οτι εγω εφταια εν επρολαβα καν να αντιδρασω οπως εκαμε κεφαλι το ψαρι προς τα κατω τζαι επιανε μετρα που το νημα εσπασε!
Τζαι αν διεροτασε εχει πανω που 7 χρονια που ψαρευκω που καλαμι με σκαφος τζαι ετσι πραμα εν μου εξανατυχε αν εκαμνα εγω την κελλα μου ηταν να φκαλω φαουσα τζαι να μεν πω κανενου τιποτε εν θα το εκαμνα ποστ σε ενα φορουμ που το θωρει η μιση κυπρος!

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

MariosK wrote:Το ότι έσπασε ένα καλάμι δεν σημαίνει ότι κατά ανάγκη φτέει το καλάμι. Ακόμα και με τα φρένα να μην είχε πρόβλημα μπορεί να κτυπήσει πιο πριν και να ήταν ραγισμένο και στην απότομη πίεσει να έσπασε ή μπορεί να ήταν ελαττωματικό, κάποια φυσαλίδα στο carbon κ.τ.λ.

Σίγουρα, είπαμε τα πολλές φορές, στο jigging δεν πάεις με καλάμι των 100 ευρώ αλλά δεν χρειάζεται να δώσεις και 300 ευρώ. Υπάρχουν καλάμια για αρχάριους γύρω στα 150-200 ευρώ τα οποία είναι αξιόπιστα και ιδανικά για κάποιον που ξεκινά και θέλει να δοκιμάσει χωρίς πολλά έξοδα. Τα καλάμια πάνω από 200 ευρώ απλά προσφέρουν ποιο άνετο ψάρεμα και μερικές φορές πληρώνεις τζε λίον το όνομα.
φιλε καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε... μωλις τωρα ειπες κατι μονος σου δες πιο πανω.. Καλαμια για αρχαριους 150-200!!! ευρω... Μωλις ο αρχαριος γεινει λιγο εμπειρος σημαινει πως εννα παει για πιο πανω εξοπλισμο δηλαδη αλλα 250-300 συνολο εξοδων απο 400-500 ευρω για πιο λογο?? για ενα καλαμι, αφου παλε εκει εννα καταληξει... τα 150-200 ευρω εν εχουν πολλη διαφορα απο ενα καλαμι που θεωρειται εξαιρετικο για το jigging και αξιζει 250!! ευρω!!! γιατι να δωσω τα 150-200 και στους 2-3 μηνες να θελεις αλλα παραπανω για καλυτερο εξοπλισμο και ωσπου να φτασεις σε κατι καλο να θελεις να το πληρωσεις 3-4 φορες???? οποτε, θυσιαζεις ενα ψαρεμα σου που εννα θελεις 20-30 ευρω πεζινα του αυτοκινητου σου 30-50 ευρω που εννα θελεις πεζινα της βαρκας 20 ευρω φουρνο περιπτερα κτλ. και βαλεις τα για να πιασεις ενα καλαμι που εννα το εχεις για χρονια διπλα σου και εν θα θελεις με να το αλλαξεις...

και εμεις οι Κυπρεοι ρε φιλε εχουμε μια νοοτροπια που εν την καταλαβω.. καλαμι για αρχαριους του jigging!!! οκ να ηταν surfcasting να πω ενταξει... εχει καλαμια για αρχαριους για βολες και πιο user friendly αλλα μιλουμε για 50-60 ευρω οι καλαμια για αρχαριους 150-200!!! και το αρχαριους τι σημαινει?? αφου το jigging ειναι καθαρα θεμα τεχνικης και οσοι ξερουν jigging ξερουν το πολλα καλα τουτο. το καλαμι για αρχαριους του jigging τι σημαινει?? και τι σου προσφερει?? θελω να ακουσω την απαντηση δαμε γιατι ειμαι πολλα περιεργος να δω ποια εν η απαντηση, τι μου προσφερει ενα καλαμι για αρχαριους που εν μου το προσφερει ενα καλαμι 50 ευρω πιο ακριβο που ειναι και ολοκληρωμενο?? οξα εκολλισαμε την ταπελουα καλαμι jigging απο 10-200 ευρω γι αρχαριους και απο 201-1300 ευρω για προχωρημενους?? ετσι παει?? γιατι ετσι το αντιλαμβανομαι.. φτηνο σημαινει για αρχαριους ακριβο για προχωρημενους?? γιατι εν βρισκω το λογο γιατι ενας αρχαριος να πρεπει να πιασει ενα καλαμι που μονο εμεις λαλουμε εν για αρχαριους ... να μου πει ενας ανθρωπος ρε φιλε εν κρατω εν φκεννω να συμβιβαστουμε με τις επιλογες μεχρι εκει που σηκωνει ναι αλλα τωρα να κρατω 200 ευρω στην τσεπη μου και να παω να τα πεταξω για ενα καλαμι αρχαριων και μετα που ενα μηνα να θελω εκεινο που εν εδωσα αλλο 50 ευρω για να το πιασω εγω θεωρω το εκγλημα... ειπα σας αν δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα παω πασο αλλα 50 ευρω αξιζει μια θυσια ενος ψαρεματος που την στιγμη που κρατουμε τα αλλα 200 για να το πιασουμε!!!!

ενα καλαμι των 150-200 ευρω σιουρα εννα λιφκετε κατι σε συγκριση με ενα καλαμι καλο του jigging και πολλα πιθανον να μεν μπορει να δουλεψει σωστα τους πλανους σε συγγκριση με ενα καλαμι που εχει πολλα μικρη διαφορα σε λεφτα (μωλις 50 ευρω)... αμαν εν μπορω να το δουλεψω σωστα και εν μπορω να καμω τις τεχνικες που θελω τι να το καμω?? να πω ειμαι αρχαριος επιασα ενα καλαμι για αρχαριους?? νομιζω λαθος προσεγγιση, το καλαμι για αρχαριους εχει ενσωματομενο εγχειριδιο που δειχνει σου τεχνηκες και δουλεφκει τον πλανο σωστα αμαν εγω καμνω λαθος τεχνηκες??? γιατι να παω να δωκω 200ευρω για ενα καλαμι που για τους Κυπρεους θεωρειτε για αρχαριους και να ξεκινω να μαθαινω λαθος τις τεχνικες και να εχω περιορισμενες δυνατοτητες και να μεν δωκω αλλο 50 ευρω παραπανω να πιασω ενα καλαμι αξιοπιστο και να ξεκινω απο εκει να μαθαινω σαν αρχαριος που ειμαι τις τεχνικες μου σωστα και να μεν φοουμε ανα πασα στιγμη αν θα μου μεινει το καλαμι στα χερια και να κλαιω ενα χρονο για ενα ψαρι που εχασα??

εγω ειμαι εισαγωγεας και τωρα μιλω εναντια στα δικα μου συμφεροντα γιατι κακα τα ψεματα να πω τα πραματα ισια γιατι ποττε εν μου αρεσκει να χωννουμε, εμενα συμφερει μου να ερτει καποιος να του κοττισω ενα καλαμι των 150-200 ευρω και υστερα που ενα μηνα να ξαναερτει ο ιδιος να του δωκω αλλο ενα καλαμι των 250!!! πολλα συχνο φαινομενο στις μερες μας... αλλα πανω απ ολα ειμαι ανθρωπος και βλεπω πως φκενουν τα λεφτα σημερα και με ποσες θυσιες και εν το καμνει η συνηδηση μου να υπερασπιζομαι ποαντα εκεινο που με συμφερει οικονομικα... θυσιασε ενα ψαρεμα σου να γλιτωσεις τα πιο πανω εξοδα που ανεφερα και δωσε τα επιπλεον λεφτα να πιασεις κατι μονιμο που εννα σου προσφερει αξιοπιστια και εν θα το πληρωσεις 3-4 φορες να το πιασεις..

το καλαμι για αρχαριους εν υπαρχει στο jigging... υπαρχει μονο ενας σωστος τροπος να καμεις κατι καλο αν θελεις να ασχοληθεις με τουτο τον τροπο ψαρεματος που ισως εν ο πιο ακριβος και εν καλα να πληρωσεις μια φορα και καλη για τον εξοπλισμο σου και τουτο ειναι να δωσεις 50 ευρω παραπανω για εξοπλισμο που εννα εχεις χρονια παρα να δωσεις τα 3πλασια για να καταληξεις σε αυτον!!

φιλικα,

Νικολας

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Jigging

Post by belluga »

Εγω συμφωνω απολυτα με τον Νικολα γιατι εγω επερασα τουτο που λαλει τζαι μαλιστα πριν 2.5 χρονια που ειπα ηταν να ασχοληθω με τουτην τη τεχνικη επιασα ενα καλαμι των 50 ευρω μετα επια τζαι επιασα ενα των 80 ευρω τζαι πριν 2-3 μηνες επια τζαι επιασα το τουτο που ειχα τωρα 110 ευρω δηλαδη συνολο 240 ευρω τζαι τωρα εν εχω καλαμι του jigging γιατι τα πρωτα 2 που επιασα εν θεωρουνται καν καλαμια ισως για σκουποξυλα να καμνουν αλλα ετσι εν το ψαρεμα οσπου παθαινεις μαθαινεις!

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

belluga wrote:Εγω συμφωνω απολυτα με τον Νικολα γιατι εγω επερασα τουτο που λαλει τζαι μαλιστα πριν 2.5 χρονια που ειπα ηταν να ασχοληθω με τουτην τη τεχνικη επιασα ενα καλαμι των 50 ευρω μετα επια τζαι επιασα ενα των 80 ευρω τζαι πριν 2-3 μηνες επια τζαι επιασα το τουτο που ειχα τωρα 110 ευρω δηλαδη συνολο 240 ευρω τζαι τωρα εν εχω καλαμι του jigging γιατι τα πρωτα 2 που επιασα εν θεωρουνται καν καλαμια ισως για σκουποξυλα να καμνουν αλλα ετσι εν το ψαρεμα οσπου παθαινεις μαθαινεις!
συνολο 240 ευρω φιλε και εχεις 3 καλαμια που εν σου καμνουν ενω τωρα εννα μπορουσες να εχεις ενα εξαιρετικο καλαμι που εν θα ηθελες αλλο για μερικα χρονακια και εννα το εχρισιμοποιουσες και οταν εισουν αρχαριος και πολλα πιθανον να ιξερες τις τεχνικες που ξερεις σημερα πολυ πιο καλα χωρις να θελω αν μειωσω τις τεχνικες σου για ονομα του Θεου!!! φιλε στο Jigging εν κριμα να σκορπας λεφτα ασκοπα.. οπως ειπα πριν ναι το surfcasting εχει καλαμια user friendly αλλα στο surfcasting οταν πας και αγορασεις νεο καλαμι καλυτερο οταν αποκτησεις πειρα μπορεις να παρεις τον τριποδα σου και να χρισιμοποιας και το αλλο το παλιο σου παραλληλα οποτε εν μπορει να θεωρηθει χαμενα λεφτα... ενω στο jigging ενα σετ ενα χρισιμοποιας.. καλαμια jigging για αρχαριους εν εχει παρα μονο καλαμια μεχρι ποια λεφτα κραταμε στην τσεπη μας!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Jigging

Post by PrEdAtΩR »

Κανενας δεν γεννιεται που την κοιλια της μανας του με γνωσεις. Αν δεν εχεις καπιο να σε πιασει που το χερι και να στα πει κουτσια καθαρισμενα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ξερεις που μονος σου πριν 2-3 χρονια που ξεκινας οτι χρειαζεσαι πιο ακριβο εξοπλισμο ουτε αντιλαβανεσαι γιατι. Αυτα ερχονται με την τριβη και την εμπιρεια.

Ο Μαριος ειναι που τα λιγα ατομα στον χωρο του ψαρεματος που σεβομαι και συμπαθω γιατι ενω ειναι ΜΑΝΑ πας το Jigging δεν μιλα ουτε χουμιζεται ουτε εχει την αναγκη της επιβεβαιωσης που κανενα.

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Jigging

Post by inglese.fishing »

Πως θα ξέρει κάποιος αρχάριος τι να αγοράσει από την αρχή;
Εν θα του δώσει τσινος που πουλά ότι θέλει;

Τελικά ερκεστε όλοι στα λόγια μου «Αξιολόγηση Εξοπλισμού» το μεγάλο κεφάλαιο που λείπει που κάθε Κύπριο που ασχολείται με το ψάρεμα.
Όποτε το αναφέρω, πάντα κάποιοι δυσαρεστούνται

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Jigging

Post by inglese.fishing »

PrEdAtΩR wrote:Κανενας δεν γεννιεται που την κοιλια της μανας του με γνωσεις. Αν δεν εχεις καπιο να σε πιασει που το χερι και να στα πει κουτσια καθαρισμενα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ξερεις που μονος σου πριν 2-3 χρονια που ξεκινας οτι χρειαζεσαι πιο ακριβο εξοπλισμο ουτε αντιλαβανεσαι γιατι. Αυτα ερχονται με την τριβη και την εμπιρεια..
επρόλαβες με για 1 δευτερόλεπτο

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”