Υδρογραφικός χάρτης - Παράδειγμα χρήσης

Post Reply
koutroullos
Posts: 91
Joined: Wed Dec 03, 2008 6:17 pm

Υδρογραφικός χάρτης - Παράδειγμα χρήσης

Post by koutroullos »

Εχω τους BlueChart g2 Vision χαρτες της Garmin αλλά δεν ξέρω να τους διαβάζω και να καταλαβένω που να ψάξω για ψάρια και ποιες πορείες θα ήταν καλές για να ακολουθήσω. Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει λίγες πληροφορίες; Ψαρεύω στην περιοχή Πρωταρά οπόταν αν τα παραδείγματα έιναι βασισμένα σε εκείνη την περιοχή θα έιναι πιο εύκολο να τα εφαρμόσω αλιως θα προσπαθήσω να κάνω κατι παρόμοιο.

Εδω έχει ενα παράδειγμα Υδρογραφικού χάρτη που βρήκα σε ένα αλλο θέμα.

Image

Ευχαριστώ

koutroullos
Posts: 91
Joined: Wed Dec 03, 2008 6:17 pm

Re: Υδρογραφικός χάρτης - Παράδειγμα χρήσης

Post by koutroullos »

Image

Επισυνάπτω χάρτη της περιοχής. Θα μπορουσε καποιος να μου εξηγείσει πως αποφασίζω σε ποιες πορείες να ακολουθώ οταν ψάχνω για ψάρια.

Για παράδειγμα πρεπει να ψάχνω ακολουθόντας τις γραμμές ή καθετα με αυτές.
Εκεί που βλέπω πολλές πυκνες παράλληλες γραμμές τί σημαίνει. Πρέπει Να περάσω πάνω από αυτες τις πυκνες γραμμές και να ερχομαι πίσω και μετά να ξαναπερνώ από πάνω τους ή να παω στην μέση τους και να να τις ακολουθώ παραμένωντας στη μέση τους. Πρέπει να πηγαίνω ζικ ζακ απο πάνω τους;

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Υδρογραφικός χάρτης - Παράδειγμα χρήσης

Post by admin »

Φίλε εκεί που οι γραμμές κάνουν κόλπους και ακρωτήρια σημαίνει ότι είναι απότομη εναλαγή του βάθους, εκεί συνίθως κρατάει ψάρια

koutroullos
Posts: 91
Joined: Wed Dec 03, 2008 6:17 pm

Re: Υδρογραφικός χάρτης - Παράδειγμα χρήσης

Post by koutroullos »

Ευχαριστώ πολύ Άριστε! Το αποτέλεσμα σήμερα ένα Γαλεάκι. Δυστηχώς όμως κόπηκε μετά το νήμα και έχασα την λάμπα και αρματωσιά. Έχεται να μου προτέινετε φτηνές καλές λάμπες και λύσεις για βάρος επειδή αυτή ήταν 65 Ευρώ (Miya LED) και είναι πολύ ακριβή αν θα χάνετε συχνά.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Υδρογραφικός χάρτης - Παράδειγμα χρήσης

Post by admin »

Φίλε στην αγορά υπάρχουν λάμπες απο 15 ευρώ ψάξε το λίγο!!!!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”