efanikan ta kalamarka re pethkia?

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by angiec »

Στην περιοχή Λιοπετρίου -Αγ. Νάπα άρχισαν και πιάνουν .

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by sea-hunter »

μιας και δεν 3αναοδηγησα βαρκα την νυχτα.. και ενοψη της καλαμαροπεριοδου εν κατι που εν να πρεπει να καμω, 8ελω κανενα τιπ με τα φωτα ( εν μιλω για τα φωτα πορειας κτλ π εν αναγκαστικα) αλλα για το τι βοη8α στη νυχτερινη πλευση πχ ενας προβολεας να βλεπεις μακρια?? με κα8ολου φωτα? βλεπεις καλυτερα?
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by admin »

Φίλε να έχεις αγκυροβόλια και φώτα πορείας αναμμένα και να έχεις ένα φακό ή προβολέα μαζί σου, να έχεις τα μάτια σου ππάντα 14 για τυχόν καλούμες και άλλα αντικείμενα μπροστά σου και να ανάβεις τον προβολέα όταν χρειάζεται!

legendguards

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by legendguards »

Οσοι εχουν ενδιαφερον αν εφκικαν τα καλαμαρια να παιν τομ αυτοκινιτουι και το καλαμουι τους και να πον να παρατηρησουν και να μεν καρτερουν που τους αλλους να τους πουν αν εφκικαν τα καλαμαρια :evil: :evil: :evil:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by konstantinos kalogir »

sea-hunter wrote:μιας και δεν 3αναοδηγησα βαρκα την νυχτα.. και ενοψη της καλαμαροπεριοδου εν κατι που εν να πρεπει να καμω, 8ελω κανενα τιπ με τα φωτα ( εν μιλω για τα φωτα πορειας κτλ π εν αναγκαστικα) αλλα για το τι βοη8α στη νυχτερινη πλευση πχ ενας προβολεας να βλεπεις μακρια?? με κα8ολου φωτα? βλεπεις καλυτερα?
Φίλε αφού εν οι πρώτες φορές που εν να πάεις, να πάεις νύχτες με φεγγάρι. Μάθε πρώτα έτσι και μετά σιγά σιγά ξεκίνα και χωρίς. Προβολέα να έχεις μαζί σου εν καλό αλλά μεν το έχει ανοιχτό συνέχεια, εν σε αφήνει να βλέπεις τόσο καλά. Το ένα χέρι πάντα στο τιμόνι και το άλλο στην ταχύτητα, αν οτιδήποτε να μπορέσεις να σταματήσεις την μηχανή.
Κάτι άλλο με το φεγγάρι, ακόμα και νύχτες που το φεγγάρι είναι αρκετά φωτεινό, υπάρχουν περιπτώσεις που δύει νωρίς. Μπορεί να πάεις με γεμάτο φεγγάρι και να βλέπεις μια χαρά και μετά που 3 ώρες να δύσει (ενώ εν νύχτα ακόμα) και να είναι πισσούρι. Οπότε βλέπε πάντα πότε ανατέλλει και πότε δύει, υπάρχουν πίνακες που σου το διούν με ακρίβεια!

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by sea-hunter »

αρα χωρις φωτα εν καλυτερα και οταν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι χρησημοποιουμε τν προβολεα!! right?
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by konstantinos kalogir »

Ναι ο προβολέας είναι για να εντοπίσουμε κάτι, προυπόθεση να πιένεις σιγά γιατί στραβώνει σε εν βλέπεις και πολλά καλά άμαν βουρά η βάρκα. Όταν κάμνεις πορεία με την βάρκα εν καλύτερα να είναι σβηστός, πάντα να έχεις ανοιχτά τα φώτα πορείας όμως!!

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by sea-hunter »

yeaaa :D :D :D
Keep Walking...Keep Fishing!!

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by nicolas theocharous »

konstantinos kalogir wrote:Ναι ο προβολέας είναι για να εντοπίσουμε κάτι, προυπόθεση να πιένεις σιγά γιατί στραβώνει σε εν βλέπεις και πολλά καλά άμαν βουρά η βάρκα. Όταν κάμνεις πορεία με την βάρκα εν καλύτερα να είναι σβηστός, πάντα να έχεις ανοιχτά τα φώτα πορείας όμως!!
καπετανιος Κωτσιος!!!

ακουε του ρε φιλε ξερει πολλα που βαρκες εμενα εν ο Κωτσιος που με εμαθε :wink: :wink: :wink:

για να φανταστεις οποτε ειμαστε μαζι ποττε εν οδηγω τη βαρκα μου παντα εκεινος. σπανια με αφηνει :lol: :lol: :lol: :lol:

μονο αν καμια φορα παω μονος μου εχει chance να οδηγησω τη βαρκα μου εγω

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by konstantinos kalogir »

nicolas theocharous wrote:
konstantinos kalogir wrote:Ναι ο προβολέας είναι για να εντοπίσουμε κάτι, προυπόθεση να πιένεις σιγά γιατί στραβώνει σε εν βλέπεις και πολλά καλά άμαν βουρά η βάρκα. Όταν κάμνεις πορεία με την βάρκα εν καλύτερα να είναι σβηστός, πάντα να έχεις ανοιχτά τα φώτα πορείας όμως!!
καπετανιος Κωτσιος!!!

ακουε του ρε φιλε ξερει πολλα που βαρκες εμενα εν ο Κωτσιος που με εμαθε :wink: :wink: :wink:

για να φανταστεις οποτε ειμαστε μαζι ποττε εν οδηγω τη βαρκα μου παντα εκεινος. σπανια με αφηνει :lol: :lol: :lol: :lol:

μονο αν καμια φορα παω μονος μου εχει chance να οδηγησω τη βαρκα μου εγω
Αχαχα, η βάρκα σου εν ένας καπετάνιος που μόνη της, ούτε fishfinder θέλει ούτε τίποτε, βρίσκει τα ψάρια μόνη της! :D :D

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by nicolas theocharous »

konstantinos kalogir wrote:
nicolas theocharous wrote:
konstantinos kalogir wrote:Ναι ο προβολέας είναι για να εντοπίσουμε κάτι, προυπόθεση να πιένεις σιγά γιατί στραβώνει σε εν βλέπεις και πολλά καλά άμαν βουρά η βάρκα. Όταν κάμνεις πορεία με την βάρκα εν καλύτερα να είναι σβηστός, πάντα να έχεις ανοιχτά τα φώτα πορείας όμως!!
καπετανιος Κωτσιος!!!

ακουε του ρε φιλε ξερει πολλα που βαρκες εμενα εν ο Κωτσιος που με εμαθε :wink: :wink: :wink:

για να φανταστεις οποτε ειμαστε μαζι ποττε εν οδηγω τη βαρκα μου παντα εκεινος. σπανια με αφηνει :lol: :lol: :lol: :lol:

μονο αν καμια φορα παω μονος μου εχει chance να οδηγησω τη βαρκα μου εγω
Αχαχα, η βάρκα σου εν ένας καπετάνιος που μόνη της, ούτε fishfinder θέλει ούτε τίποτε, βρίσκει τα ψάρια μόνη της! :D :D
μηπως εν εσυ που εισαι ενα fishfinder που μονος σου και οχι η βαρκα??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by admin »

Λεμεσό τα τελευταία δύο βράδια πιάνουν απο 5-10 καλαμάρια ο καθένας απο τις 19,00-24,00 το βράδυ όποιος έχει όρεξη αλλά ντυθήτε καλά το κρό σπάει κόκκαλα

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by LEONIDAS »

admin wrote:Λεμεσό τα τελευταία δύο βράδια πιάνουν απο 5-10 καλαμάρια ο καθένας απο τις 19,00-24,00 το βράδυ όποιος έχει όρεξη αλλά ντυθήτε καλά το κρό σπάει κόκκαλα
Ήμουν πόψε στον Ζέφυρο στο ψαρολίμανο στην Λάρνακα για φαί τζιαι έκατσα κανένα 10λεπτο τζιαμέ στην γλύστρα εφκήκαν πάνω που δέκα βάρκες που μέσα ήταν όλοι για καλαμάρια απ' ότι φαίνεται άρκεψαν δυνατά.
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by sea-hunter »

εδιαβασα σημερα στο νεο το περιοδκο οτι για τρολλινγκ δουλεουν καλυτερα οι καλαμαριερες με γλωσσα, αν χρησημοποιησω που τες αλλεσ που εχουν βαρος μπροστα εν 8α εχω αποτελεσματα?
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: efanikan ta kalamarka re pethkia?

Post by admin »

sea-hunter wrote:εδιαβασα σημερα στο νεο το περιοδκο οτι για τρολλινγκ δουλεουν καλυτερα οι καλαμαριερες με γλωσσα, αν χρησημοποιησω που τες αλλεσ που εχουν βαρος μπροστα εν 8α εχω αποτελεσματα?
'Εχουν αποτέλαισμα ρε φίλε και αυτές

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”