ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

Σήμερα δούλεψα συρτή 45 λεπτά λίγο έξω από το Δήλεσι από της 5,00- 5,45 , πηρα δυο λαβράκια το ένα 650 γρ και το άλλο γύρω στο μισό κιλό , ήταν αρκετά και σταμάτησα φτάνουν για την αγία μέρα την αυριανή . Ψαρεμα στο χέρι με καρούλι :P
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καλοφαγωτα Καπετανιε :lol: :clap: :clap:

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Καλοφαγωτα Καπετανιε :lol: :clap: :clap:


Ευχαριστώ Άρχοντα , το μυστικό όλο είναι δεν θέλει μηχανάκι , θέλει την μπετονια στο χέρι , σήμερα έβαλα τα Μαρία με τις βούλες για δόλωμα .
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

Σήμερα το ψάρεμα στην γαλανή ήταν ένα λαβράκι μισό κιλό και ένα χταπόδι σκάρτο κιλό , και καφεδάκι στην παράλια μετά φιλαράκια μου !
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

Πρωινή συρτή πήρα δυο κομμάτια καλά , ένα λαβράκι και ένα κοκαλι θηρίο 600 γραμμάρια .
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by plenom'metatopsarem? »

Captain theodoros wrote:Πρωινή συρτή πήρα δυο κομμάτια καλά , ένα λαβράκι και ένα κοκαλι θηρίο 600 γραμμάρια .
βγήκε ο μεζες καπιτάν! :D Με τσιπουράκι...τέλεια! :)
Μπράβο για το κοκκάλι!!!! Εδώ (στα μέρη που ψαρεύω τουλάχιστον)ακόμη να φανούν (αν φανούν τελικά) :)

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

plenom'metatopsarem? wrote:
Captain theodoros wrote:Πρωινή συρτή πήρα δυο κομμάτια καλά , ένα λαβράκι και ένα κοκαλι θηρίο 600 γραμμάρια .
βγήκε ο μεζες καπιτάν! :D Με τσιπουράκι...τέλεια! :)
Μπράβο για το κοκκάλι!!!! Εδώ (στα μέρη που ψαρεύω τουλάχιστον)ακόμη να φανούν (αν φανούν τελικά) :)



Τόσο μεγάλο είναι περίεργο τέτοια ψάρια τα έβγαζα στην Σέριφο το 1985 , πως βρέθηκε αυτό το κομμάτι περίεργο .
Σήμερα με ελαφριά συρτή ,έπιασα τέσσερεις ζαργάνες καλές , θα αναφερθώ φίλοι μου και στον τρόπο που κάνω την ελαφριά συρτή ίσως σας φανει χρήσιμος η να ανταλλάξουμε ιδέες μας .
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by plenom'metatopsarem? »

Captain theodoros wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:
Captain theodoros wrote:Πρωινή συρτή πήρα δυο κομμάτια καλά , ένα λαβράκι και ένα κοκαλι θηρίο 600 γραμμάρια .
βγήκε ο μεζες καπιτάν! :D Με τσιπουράκι...τέλεια! :)
Μπράβο για το κοκκάλι!!!! Εδώ (στα μέρη που ψαρεύω τουλάχιστον)ακόμη να φανούν (αν φανούν τελικά) :)



Τόσο μεγάλο είναι περίεργο τέτοια ψάρια τα έβγαζα στην Σέριφο το 1985 , πως βρέθηκε αυτό το κομμάτι περίεργο .
Σήμερα με ελαφριά συρτή ,έπιασα τέσσερεις ζαργάνες καλές , θα αναφερθώ φίλοι μου και στον τρόπο που κάνω την ελαφριά συρτή ίσως σας φανει χρήσιμος η να ανταλλάξουμε ιδέες μας .
Ωραία Κάπτεν! Να ανταλλάξουμε ιδέες, απόψεις, μεθόδους! :)
Καλή σου μέρα κιόλας!
Ναι ,είναι όντως αρκετά σπάνιο (αν όχι πολύ σπάνιο) τέτοιο μέγεθος! Άξιος, άξιος! :D
Κι έχουν ένα κτύπημα...!!! :)

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

Έκανα μια απογευματινή συρτή για ζαργάνες , έχουν έλθει όχι πολλές αλλά αξίζει ο κόπος να τις ψαρέψεις , είναι πολύ γρήγορο ψάρι ταχύτατο μου έχει τύχει να πηγαίνω με 18 μίλια και να πεταχτεί μπροστά στο σκάφος στις πέντε οργιές και να μην την προλαβαίνεις να πετά στην πραγματικότητα . Η ζαργάνα τρέφετε με μικροψαρα όπως πολλά από τα ψάρια αφρού , είναι εύκολο ψάρι στην συρτή πολύ επιθετική αλλά καμία φορά σε κάνει να αλλάζεις πολλά δολώματα για καταλάβεις τι τρώει την μέρα που την ψαρεύεις . Εγώ την ψαρεύω σε ένα όρμο με βάθος νερά γύρο στις δέκα με δέκα πέντε οργιές , την ζαργάνα την ψαρεύω με χαμηλή ταχύτητα 2-3 knots ,δόλωμα χρησιμοποιώ όπως είπα διάφορα , το θέμα είναι το τι τρώνε και που τσιμπάνε το ξανά γράφω αυτό είναι όλη η ουσία της συρτής στη ζαργάνα , όπως είναι το ραγκλου άσπρο χελακι η σε διάφορα χρώματα είναι καλό δόλωμα η τα κουταλάκια όλων των ειδών έχω πιάσει ζαργάνες η και τα μικρά ψαράκια τα 5-6 εκατοστά δεν θα γράψω εταιρείες για ευνόητους λόγους . Το μυστικό στην ζαργάνα είναι όλο το παράμαλλο να είναι ψιλό 14 αρι αόρατο γύρο στις δυο οργιές , άλλο Δόλωμα είναι η ματασινα την χρησιμοποιούμε για να την δολώσουμε να βγει αλάβωτη από το ψάρεμα για να μπορούμε να την κάνουμε δόλωμα για ποιο μεγάλα αρπακτικά .
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by plenom'metatopsarem? »

Captain theodoros wrote:Έκανα μια απογευματινή συρτή για ζαργάνες , έχουν έλθει όχι πολλές αλλά αξίζει ο κόπος να τις ψαρέψεις , είναι πολύ γρήγορο ψάρι ταχύτατο μου έχει τύχει να πηγαίνω με 18 μίλια και να πεταχτεί μπροστά στο σκάφος στις πέντε οργιές και να μην την προλαβαίνεις να πετά στην πραγματικότητα . Η ζαργάνα τρέφετε με μικροψαρα όπως πολλά από τα ψάρια αφρού , είναι εύκολο ψάρι στην συρτή πολύ επιθετική αλλά καμία φορά σε κάνει να αλλάζεις πολλά δολώματα για καταλάβεις τι τρώει την μέρα που την ψαρεύεις . Εγώ την ψαρεύω σε ένα όρμο με βάθος νερά γύρο στις δέκα με δέκα πέντε οργιές , την ζαργάνα την ψαρεύω με χαμηλή ταχύτητα 2-3 knots ,δόλωμα χρησιμοποιώ όπως είπα διάφορα , το θέμα είναι το τι τρώνε και που τσιμπάνε το ξανά γράφω αυτό είναι όλη η ουσία της συρτής στη ζαργάνα , όπως είναι το ραγκλου άσπρο χελακι η σε διάφορα χρώματα είναι καλό δόλωμα η τα κουταλάκια όλων των ειδών έχω πιάσει ζαργάνες η και τα μικρά ψαράκια τα 5-6 εκατοστά δεν θα γράψω εταιρείες για ευνόητους λόγους . Το μυστικό στην ζαργάνα είναι όλο το παράμαλλο να είναι ψιλό 14 αρι αόρατο γύρο στις δυο οργιές , άλλο Δόλωμα είναι η ματασινα την χρησιμοποιούμε για να την δολώσουμε να βγει αλάβωτη από το ψάρεμα για να μπορούμε να την κάνουμε δόλωμα για ποιο μεγάλα αρπακτικά .
Είσαι μεγάλος μάστορας και ξέρεις τα σωστά κόλπα!!!!!!!!!!!! (14άρι αόρατο παράμαλλο) :clap: :clap: :clap:

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

Και ένα μυστικό το αφιερώνω σε όλα τα πατριωτάκια μου , παιδιά η συρτή θέλει τρία τουλάχιστο στριφτάρια , για να μην γυρίζει το δόλωμα , μιλώ για την ελαφριά συρτή οκ !
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by plenom'metatopsarem? »

Captain theodoros wrote:Και ένα μυστικό το αφιερώνω σε όλα τα πατριωτάκια μου , παιδιά η συρτή θέλει τρία τουλάχιστο στριφτάρια , για να μην γυρίζει το δόλωμα , μιλώ για την ελαφριά συρτή οκ !
Νάσαι καλά καπιτάν! :)
Καλή σου μέρα και καλές θάλασσες! :)

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

Τα παρήγγειλα την τρίτη θα τα έχω , σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου :clap:
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by plenom'metatopsarem? »

Captain theodoros wrote:Τα παρήγγειλα την τρίτη θα τα έχω , σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου :clap:
Είπαμε! Αν δεν σου δουλέψουν...τ'αγοράζω :)

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

plenom'metatopsarem? wrote:
Captain theodoros wrote:Τα παρήγγειλα την τρίτη θα τα έχω , σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου :clap:
Είπαμε! Αν δεν σου δουλέψουν...τ'αγοράζω :)[/quote


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΕΒΕΝΤΙΑ ΜΟΥ ! :clap: :clap:

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΟΥ ΛΕΩ ΠΡΙΤΣ . :lol: :lol:
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”