ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post Reply
User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by MariosK »

Captain theodoros wrote:Σήμερα έκανα συρτή δυο ώρες να βλέπω τα τονακια να γίνετε χαμός και να μην τσιμπά τίποτα , πιστεύω ότι επειδή ήταν λαδιά η θάλασσα έβλεπαν καθαρά το δόλωμα και ήταν αρνητικά και δεν έτρωγαν τα τεχνητά !
Καπετάνιο μου έτυχε και μενα με κοπάδι παλαμίδες πέρσι το ίδιο πράμα. Να φαίνονται τα κυνήγια και οι ράχες των ψαριών και να μην τσιμπάει τίποτα. Μέχρι και spinning δοκίμασα από την βάρκα κατευθείαν μέσα τα κυνήγια μήπως τα ξεγελάσω αλλά τίποτα. Λάδι και κρύσταλλο η θάλασσα τότε.

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

Αυτό το συναντώ πολύ συχνά όταν έχει λαδιά λίγες φορές έχω πάρει ψάρια έως ελάχιστες , αλλά το γράφω Μάριε μήπως κάποιος ποιο σοφός από εμάς ξέρει κάτι ποιο πολύ από εμάς και μπορεί να μας φωτίσει , τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις . :P
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by nicolas theocharous »

Καπετάνιε μου καλησπέρα και καλή ημέρα να έχεις. Θα ήθελα να μου πεις με π.μ. τη διεύθυνση σου να σου στείλω κάποια πράγματα που ίσως σου φανούν χρήσιμα στο ψάρεμα που κάνεις δώρο από την εταιρία μας. Προσωπικά δεν έχω καθόλου χρόνο για συρτή αφρού και τον ελάχιστο χρόνο που έχω ελεύθερο τον σπαταλώ στο jigging. Οπότε μιας και σου αρέσει τόσο πολύ το συγγεκρημένο ψάρεμα θα ήθελα να σου στείλω και εγώ κάποια ψαράκια να τα δεις και να μου πεις την άποψη σου.

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

nicolas theocharous wrote:Καπετάνιε μου καλησπέρα και καλή ημέρα να έχεις. Θα ήθελα να μου πεις με π.μ. τη διεύθυνση σου να σου στείλω κάποια πράγματα που ίσως σου φανούν χρήσιμα στο ψάρεμα που κάνεις δώρο από την εταιρία μας. Προσωπικά δεν έχω καθόλου χρόνο για συρτή αφρού και τον ελάχιστο χρόνο που έχω ελεύθερο τον σπαταλώ στο jigging. Οπότε μιας και σου αρέσει τόσο πολύ το συγγεκρημένο ψάρεμα θα ήθελα να σου στείλω και εγώ κάποια ψαράκια να τα δεις και να μου πεις την άποψη σου.

Αγαπητέ μου φίλε καλησπέρα και σε σένα, με τιμά ειλικρινά αυτή η πράξη που σκέπτεσαι να κάμνεις δια εμέ , ειλικρινά σε αυτό εδω το φόρουμ έχω γνωρίσει ανθρώπους με μεγάλη αξία στην κοινωνία , είτε είναι άνδρας η γυναίκα άνθρωποι με κοινωνικά κριτήρια . Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων θα ήθελα να τα δοκιμάσω και θα σας γράψω τα αποτελέσματα που πιστεύω ότι θα είναι πολύ ικανοποιητικά , σας ευχαριστώ πολύ και πάλι !!!
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by nicolas theocharous »

Captain theodoros wrote:
nicolas theocharous wrote:Καπετάνιε μου καλησπέρα και καλή ημέρα να έχεις. Θα ήθελα να μου πεις με π.μ. τη διεύθυνση σου να σου στείλω κάποια πράγματα που ίσως σου φανούν χρήσιμα στο ψάρεμα που κάνεις δώρο από την εταιρία μας. Προσωπικά δεν έχω καθόλου χρόνο για συρτή αφρού και τον ελάχιστο χρόνο που έχω ελεύθερο τον σπαταλώ στο jigging. Οπότε μιας και σου αρέσει τόσο πολύ το συγγεκρημένο ψάρεμα θα ήθελα να σου στείλω και εγώ κάποια ψαράκια να τα δεις και να μου πεις την άποψη σου.

Αγαπητέ μου φίλε καλησπέρα και σε σένα, με τιμά ειλικρινά αυτή η πράξη που σκέπτεσαι να κάμνεις δια εμέ , ειλικρινά σε αυτό εδω το φόρουμ έχω γνωρίσει ανθρώπους με μεγάλη αξία στην κοινωνία , είτε είναι άνδρας η γυναίκα άνθρωποι με κοινωνικά κριτήρια . Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων θα ήθελα να τα δοκιμάσω και θα σας γράψω τα αποτελέσματα που πιστεύω ότι θα είναι πολύ ικανοποιητικά , σας ευχαριστώ πολύ και πάλι !!!
Καπετάνιε μου καλημέρα. Σε παρακαλώ να μην με ευχαριστείς για τίποτα. Νομίζω εμείς πρέπει να σε ευχαριστούμε που είσαι μέλος αυτού εδώ του φόρουμ. Πραγματικά είσαι ένας σπουδαίος άνθρωπος και θα ήθελα κάποια στιγμή όταν ανέβω Ελλάδα να σε γνωρίσω και από κοντά. Αυτή η πράξη είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω. Να είσαι πάντα καλά καπετάνιε μου.

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by angiec »

Πραγματικά είσαι ένας σπουδαίος άνθρωπος και θα ήθελα κάποια στιγμή όταν ανέβω Ελλάδα να σε γνωρίσω και από κοντά

ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΤΕ ΜΙΑ ΔΥΉΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΉ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΣΑΝ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ :D :D :pray: :pray:

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by nicolas theocharous »

angiec wrote:Πραγματικά είσαι ένας σπουδαίος άνθρωπος και θα ήθελα κάποια στιγμή όταν ανέβω Ελλάδα να σε γνωρίσω και από κοντά

ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΤΕ ΜΙΑ ΔΥΉΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΉ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΣΑΝ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ :D :D :pray: :pray:
ε μα εννα πρεπει να παμε κα ψαρεμα!!! :wink: :wink: :wink:

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by angiec »

nicolas theocharous wrote:
angiec wrote:Πραγματικά είσαι ένας σπουδαίος άνθρωπος και θα ήθελα κάποια στιγμή όταν ανέβω Ελλάδα να σε γνωρίσω και από κοντά

ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΤΕ ΜΙΑ ΔΥΉΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΉ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΣΑΝ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ :D :D :pray: :pray:
ε μα εννα πρεπει να παμε κα ψαρεμα!!! :wink: :wink: :wink:

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!`ΣΟΒΑΡΟΜΙΛΩ!!!!!!Και με καμιά ομάδα από Ελλάδα να ψαρέψουμε και να ανταλλάξουμε ιδέες

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

Το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι δεν μπορώ να παραβρεθώ κοντά σας στην έκθεση Μαΐου , και ήταν μια κρυφή ελπίδα που είχα , και είχαμε πει και με τους δυο καλούς μου φίλους Άριστο και Ευάνθη ότι θα ήμουν κάτω αλλά δυστυχώς αλλιώς ήρθαν οι ασχολίες μου , να είστε όλοι καλά και έχει ο θεός κάτι θα γένει αγάπη να υπάρχει μεταξύ μας . :P
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by angiec »

Captain theodoros wrote:Το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι δεν μπορώ να παραβρεθώ κοντά σας στην έκθεση Μαΐου , και ήταν μια κρυφή ελπίδα που είχα , και είχαμε πει και με τους δυο καλούς μου φίλους Άριστο και Ευάνθη ότι θα ήμουν κάτω αλλά δυστυχώς αλλιώς ήρθαν οι ασχολίες μου , να είστε όλοι καλά και έχει ο θεός κάτι θα γένει αγάπη να υπάρχει μεταξύ μας . :P

Σε ευχαριστούμε που είσαι και από μακρυά φίλος ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ μέσο του φόρουμ :D :D :clap: :clap:

και ήταν μια κρυφή ελπίδα που είχα
Και μην στενοχωριέσαι γι αυτό Καπετάνιε και αν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό ,πάει το βουνό στο Μωάμεθ !!!!

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

Ξέρεις angiec είμαι καθημερινά και γράφο εδω γιατί σας αισθάνομαι πολύ κοντά μου είσθε άνθρωποι χωρίς στενότητες , και κάτι ακόμη αισθάνομαι το φόρουμ ένα κομμάτι δικό μου και όχι μόνο αυτό , αλλά και το κυνηγητικό φόρουμ του Άριστου που είναι η δεύτερη αγάπη μου το κυνήγι . Να είστε όλοι καλά και σας ευχαρίστω πολύ όλους . :P
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

Θα ήθελα να μοιραστώ ένα μυστικό που κάνω για να διατηρώ τα μηχανάκια της συρτής που είναι στον αριθμό 5 , είναι μάρκα okuma και τα έχω κοντά 5 χρόνια , μόλις τελειώσω το ψάρεμα και δέσω στο λιμάνι τα βάζω εις παράταξη και παίρνω το λάστιχο που πλένω το σκάφος ανοίγοντας την βρύση και τα ξεπλένω καλά , αυτή είναι η μόνη συντήρηση που τους κάνω τόσα χρόνια πρόβλημα κανέναν δουλεύουν ρολόι .
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

ΑΝΕΜΟΛΟΓΙΟ



Άνεμος


Μοίρες


Περιγραφή


Ναυτικά - Ψαράδικα


Αγγλικά

Β


000


Βοριάς ή Βόρειος


Τραμουντάνα


N

ΒΒΑ


022 30'


Βόρειος - βορειοανατολικός


Γρεγοτραμουντάνα


NNE

ΒΑ


045


Βορειοανατολικός


Γρέγος


NE

ΒΑΑ


067 30'


Βορειοανατολικός - ανατολικός


Γρεγολεβάντες


NEE

Α


090


Ανατολικός


Λεβάντες


E

ΝΑΑ


112 30'


Νοτιοανατολικός - ανατολικός


Σοροκολεβάντες


SEE

ΝΑ


135


Νοτιοανατολικός


Σορόκος


SE

ΝΝΑ


157 30'


Νότιος - νοτιοανατολικός


Σοροκόστρια


SSE

Ν


180


Νότιος ή νοτιάς


Όστρια


S

ΝΝΔ


202 30'


Νότιος - νοτιοδυτικός


Οστριογάρμπης


SSW

ΝΔ


225


Νοτιοδυτικός


Γαρμπής


SW

ΝΔΔ


247 30'


Νοτιοδυτικός - δυτικός


Πουνεντόγαρμπης


SWW

Δ


270


Δυτικός


Πουνέντες


W

ΒΔΔ


292 30'


Βορειοδυτικός - δυτικός


Πουνεντομαϊστρος


NWW

ΒΔ


315


Βορειοδυτικός


Μαΐστρος


NW

ΒΒΔ


337 30'


Βόρειος - βορειοδυτικός


Μαϊστροτραμουντάνας


NNW
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by nicolas theocharous »

Καλημέρα καπετάνιε μου. Μια όμορφη μέρα σου εύχομαι

User avatar
Captain theodoros
Posts: 1516
Joined: Wed Jun 22, 2011 5:17 am

Re: ΣΥΡΤΗ ΑΦΡΟΥ !!!

Post by Captain theodoros »

nicolas theocharous wrote:Καλημέρα καπετάνιε μου. Μια όμορφη μέρα σου εύχομαι


Καλημερα αγαπητε Νικολα , σε ευχαριστώ πολύ να είσαι πάντα καλά !
<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”