ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

User avatar
Sea Dragon
Posts: 21
Joined: Tue Apr 19, 2011 9:52 am

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by Sea Dragon »

O Σύνδεσμος Ερασιτεχνών Αλιέων απο Σκάφος Αγίας Τριάδας οργανώνει 2ημερο διαγωνισμό ψαρέματος Τόνου στον Κόλπο της Αμμοχώστου.
Ημερ. 25 & 26 Ιουνίου 2011
Επαθλα για τους νικητές της 1ης μέρας
Επαθλα για τους νικητές της 2ης μέρας
Επαθλα για τους νικητές και των 2 ημερών
Συντομα περισσότερες πληροφορίες.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by admin »

άτε ρε κοπέλια και εκανόνισα να έρτω να μείνω Πρωταρά 17-18 (το προηγούμενο Σαββατοκύριακο) :( ελπίζω να τα καταφέρω να έρτω να βγάλουμε λίγες φώτο

User avatar
Kyriakos Zeniou
Posts: 46
Joined: Sat Apr 16, 2011 12:58 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by Kyriakos Zeniou »

αναμενουμε πληροφοριες

User avatar
stelios apoel
Posts: 23
Joined: Fri May 27, 2011 9:26 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by stelios apoel »

ατε να δουμεν να πιαμεν καμιαν τουνα τζαι επεθιμισα να ακουσω το γρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ χαχαχαχα :D

User avatar
I_AM_BLUE
Posts: 80
Joined: Fri Apr 10, 2009 8:21 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by I_AM_BLUE »

Έπρεπε να βάλετε τον διαγωνισμό τουλάχιστον μια εβδομάδα μετά...
Φέτος εν πολλά πίσω η σαιζόν...ακόμα τωρά εφάνηκαν τα ψάρια.
Φυσικά...εννα μου πείτε...θα ξεχωρίσουν οι "μάστροι" ή οι κωλόφαρδοι, χωρίς να γίνει ματζελιό... :lol:
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, ΠΡΙΝ από τις Εκλογές, ΚΑΤΑ την διάρκεια του Πολέμου, και.... ΜΕΤΑ το Ψάρεμα!"

User avatar
Sea Dragon
Posts: 21
Joined: Tue Apr 19, 2011 9:52 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by Sea Dragon »

I_AM_BLUE wrote:Έπρεπε να βάλετε τον διαγωνισμό τουλάχιστον μια εβδομάδα μετά...
Φέτος εν πολλά πίσω η σαιζόν...ακόμα τωρά εφάνηκαν τα ψάρια.
Φυσικά...εννα μου πείτε...θα ξεχωρίσουν οι "μάστροι" ή οι κωλόφαρδοι, χωρίς να γίνει ματζελιό... :lol:
Τονοι φιλε μου επιαστηκαν ηδη παρα πολλοι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Η σαιζον εν νεν πισω... εν εμεισ που ειμαστε πισω...

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by giannosP »

Sea Dragon wrote:
I_AM_BLUE wrote:Έπρεπε να βάλετε τον διαγωνισμό τουλάχιστον μια εβδομάδα μετά...
Φέτος εν πολλά πίσω η σαιζόν...ακόμα τωρά εφάνηκαν τα ψάρια.
Φυσικά...εννα μου πείτε...θα ξεχωρίσουν οι "μάστροι" ή οι κωλόφαρδοι, χωρίς να γίνει ματζελιό... :lol:
Τονοι φιλε μου επιαστηκαν ηδη παρα πολλοι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Η σαιζον εν νεν πισω... εν εμεισ που ειμαστε πισω...

συμφονω φιλε μου!! Οι μονο επιαστικαν, αλλα και μεγαλη αριθμοι! :?
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
Sea Dragon
Posts: 21
Joined: Tue Apr 19, 2011 9:52 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by Sea Dragon »

Διαγωνισμός Ψαρέματος Τόνου

Όροι Συμμετοχής

1) Έναρξη διαγωνισμού.
Ο αγώνας αρχίζει στις 5.00 το πρωί στις 25 Ιουνίου διακόπτεται στις 9.30 το πρωί. Συνεχίζεται την επόμενη μέρα στις 26 Ιουνίου και τελειώνει την ίδια μέρα στις 9.30
Όλα τα σκάφη θα μαζευτούν 30 λεπτά πριν από την έναρξη του αγώνα και θα ξεκινήσουν από το καταφύγιο της Αγίας Τριάδας για να λάβουν και τις σχετικές οδηγίες. Εκκίνηση των σκαφών θα γίνει απο τις 5 το πρωί μέχρι τις 5.30.
Όλα τα σκάφη θα πρέπει να έχουν τον ασύρματο τους ανοικτό στην συχνότητα 73 για επικοινωνία μεταξύ τους αλλά και με το κέντρο συντονισμού.
Το σκάφος που θα λάβει μέρος στον διαγωνισμό μπορεί να συμμετάσχει σε μιά εκ των δύο ημερών ή και στις δύο αν το επιθυμεί.
Έπαθλα θα δοθούν για την κάθε μέρα ξεχωριστά αλλά και για τον νικητή των δύο ημερών.

2) Τόπος εξαγωγής του διαγωνισμού είναι ο κόλπος της Αμμοχώστου και ανοιχτά του Cavo Grego.

3) Ο τρόπος ψαρέματος είναι συρτή με καλάμι ή στο χέρι ή με καρούλι καθώς επίσης και Jigging.
Απαγορεύεται το παραγάδι, δίκτυα και ότι άλλο δεν είναι σχετικό με την συρτή και το Jigging.

4) Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα μέλη του Συνδέσμου και όλοι οι ερασιτέχνες ψαράδες.
Η εγγραφή για τον διαγωνισμό είναι για το σκάφος και δεν υπάρχει περιορισμός στα άτομα που επιβαίνουν σε αυτό.
Προσοχή σε όλα τα σκάφη όπως προσέξουν να μην περάσουν στη κατεχόμενη περιοχή της Αμμοχώστου.

Δεν θα γίνουν δεκτές εγγραφές στον διαγωνισμό από σκάφη που δεν έχουν την σχετική άδεια Αλιείας. Την άδεια Αλιείας πρέπει να την έχετε μαζί σας για τον σχετικό έλεγχο.

5) Κοστος εγγραφής ανά σκάφος 10 Ευρώ για τα μέλη και 20 Ευρώ για τα μή μέλη του Συνδέσμου( Το κόστος είναι το ίδιο για 1 μέρα ή για δύο μέρες συμμετοχής)


6) Θα δοθούν κύπελλα και έπαθλα για τον νικήτή της κάθε μέρας αλλά και για τον νικητή των δύο ημερών.

7) Τον αγώνα θα επιτηρούν τρία σκάφη του Συνδέσμου με αναρτισμένη σημαία του συνδέσμου και θα έχουν δικαίωμα να ελέγχουν τα σκάφη για τυχόν παρατυπίες που μπορούν να γίνουν κατά την διάρκεια του αγώνα.
Σκάφη που αρνηθούν τον έλεγχο των επιτηρητών ή που θα πέσουν σε παράπτωμα θα αποκλείονται από τον διαγωνισμό.
Η μεταφορά και η παρουσίαση αλιευμάτων που αλιεύθηκαν τις προηγούμενες μέρες, αποτελεί σοβαρό παράπτωμα και θα τιμωρείται με αποκλεισμό από τον αγώνα αλλά και από τους μελλοντικούς διαγωνισμούς του συνδέσμου. Επίσης η μεταφορά αλιευμάτων από σκάφος σε σκάφος αποτελεί σοβαρό παράπτωμα.








Για το Δ.Σ
Ο Πρόεδρος



Σάββας Δαμασκηνός
Τηλ. 99385138 Fax : 22380851

User avatar
I_AM_BLUE
Posts: 80
Joined: Fri Apr 10, 2009 8:21 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by I_AM_BLUE »

Τελικά έχετε δίκιο...εν πολλά καλό το timing. Αν και ενόμιζα ήταν το Σαββατοκυρίακο που πέρασε (που πάλε εφκήκαν πολλά ψάρια).

Λύστε μου και την απορία : Αφού το όριο για κάθε άδεια είναι 3 ψάρια, πως βγαίνουν οι νικητές? Αν κάποιο σκάφος έχει 2 άτομα με άδεια, μετρούν 6 ψάρια ας πούμε? Μετρούν τα κιλά? Πως πάει, γιατί έχω το απορία...
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, ΠΡΙΝ από τις Εκλογές, ΚΑΤΑ την διάρκεια του Πολέμου, και.... ΜΕΤΑ το Ψάρεμα!"

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by MariosK »

I_AM_BLUE wrote:Τελικά έχετε δίκιο...εν πολλά καλό το timing. Αν και ενόμιζα ήταν το Σαββατοκυρίακο που πέρασε (που πάλε εφκήκαν πολλά ψάρια).

Λύστε μου και την απορία : Αφού το όριο για κάθε άδεια είναι 3 ψάρια, πως βγαίνουν οι νικητές? Αν κάποιο σκάφος έχει 2 άτομα με άδεια, μετρούν 6 ψάρια ας πούμε? Μετρούν τα κιλά? Πως πάει, γιατί έχω το απορία...
Το ποιο σωστό είναι να μετρά το μεγαλύτερο ψάρι για να μην γίνει σφαγή...

User avatar
Sea Dragon
Posts: 21
Joined: Tue Apr 19, 2011 9:52 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by Sea Dragon »

I_AM_BLUE wrote:Τελικά έχετε δίκιο...εν πολλά καλό το timing. Αν και ενόμιζα ήταν το Σαββατοκυρίακο που πέρασε (που πάλε εφκήκαν πολλά ψάρια).

Λύστε μου και την απορία : Αφού το όριο για κάθε άδεια είναι 3 ψάρια, πως βγαίνουν οι νικητές? Αν κάποιο σκάφος έχει 2 άτομα με άδεια, μετρούν 6 ψάρια ας πούμε? Μετρούν τα κιλά? Πως πάει, γιατί έχω το απορία...
Φίλε για τον Διαγωνισμό εξασφαλίσαμε άδεια απο το τμήμα Αλιείας και τα σκάφη που θα λάβουν μέρος απαλασσονται απο τον περιορισμό. Ο περσινός νικητής έπιασε 23 Τούνες.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by admin »

Σάββα το Σαββατοκυρίακο να πάμε καμιά 'αναγνώριση ' να ελέγξουμε εάν έιναι καλές οι συνθήκες :D :D

User avatar
Sea Dragon
Posts: 21
Joined: Tue Apr 19, 2011 9:52 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by Sea Dragon »

admin wrote:Σάββα το Σαββατοκυρίακο να πάμε καμιά 'αναγνώριση ' να ελέγξουμε εάν έιναι καλές οι συνθήκες :D :D
Κανε μου κανενα τηλεφωνημα !!!!! οταν εισαι κατω

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by gdeme »

ειμαστε και εμεις εδώ γι αυτο μακρια :hand: απο τα ψαρκα μου :whistle:

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΝΑΣ- TUNA FISHING COMPETITION

Post by gdeme »

Πηγέ κανεις απο εδώ στον διαγωνισμο να μας πει τι έγινε?

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”