Shimano Saragosa 10000F

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Shimano Saragosa 10000F

Post by fISHANDCHIPS »

Ωραία νέα απο την shimano
Επιτέλους έβγαλε κάτι ενδιάμεσο της 8000 με την 14000
Οι διαφορές της με την 8000 είναι aluminium rotor και spool αντί graphite,βάρος μόνο 2oz περισσότερα απο την 8000 σε αντίθεση με την 14000 που είναι πολλά πιο βαρετή,αρκετά παραπάνω capacity και περισσότερο drag.(πως το αυξήσαν αφού στην ούσια είναι ι ίδια με την 8000 δεν ξέρω)
Μέγεθος το ίδιο με την 8000 με μόνη διαφόρα την χωριτηκότητα του spool που είναι αρκετά μεγαλύτερη
Πάμε για αγορά 8) 8) 8)
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Shimano Saragosa 10000F

Post by MariosK »

Τελικά καλά έκαμες τζε περίμενες ρε φίλε, θα είναι ότι πρέπει για jigging :handgestures-thumbupleft:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Shimano Saragosa 10000F

Post by fISHANDCHIPS »

MariosK wrote:Τελικά καλά έκαμες τζε περίμενες ρε φίλε, θα είναι ότι πρέπει για jigging :handgestures-thumbupleft:
Τελικά ναι :wink:
Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ,ας προσθέσει
Επειδη κάπου βρίσκω την με αλουμίνιο κάπου γραφίτη ... στο σαιτ της shimano δεν την έχει κάν ...δεν είναι ξεκάθαρα τα πράματα
Το άλλο που με προβηματίζει είναι το drag της ... όντως είναι 33lb .επειδή το καλούπι της είναι το ίδιο με της 8000
Τούτες βασικά είναι ερωτήσεις που διάβασα σε άλλα φόρουμ ... και δεν έχει εξακριβομένες απαντήσεις μιας και το μοντέλο βγήκε τον Μάρτη
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Shimano Saragosa 10000F

Post by MariosK »

Φίλε η 8000 έχει 27lb drag οπότε όντος με 33lb στην 10000 το αύξησαν. Είσαι σίγουρος ότι είναι το ίδιο καλούπι? Δεν έχει σχέση το μέγεθος όμως, μπορεί να βελτίωσαν τον μηχανισμό. Ούτε γω ήβρα παραπάνο λεπτομέρειες. Η γνώμη μου είναι καλύτερα αλουμίνιο spool για jigging :?

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Shimano Saragosa 10000F

Post by fISHANDCHIPS »

Εμένα η γνώμη μου είναι οτι εννα την πιάσω :lol:
... τελευταία άκουσα αρκετούς που έπιασαν την 14000 και νομίζω είναι υπερβολική ... οκ ίσως σε μια μάχη με ενα 30κιλο να σε ευκολίνει παραπάνω αλλά ως τζαμε.και η 8000 και η 10000 πάλε θα το φκάλουν.
το άλλο καλο της είναι οτι το βάρος της είναι 243 γρ πιο ελαφριά που εν πολλά σημαντικό
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Shimano Saragosa 10000F

Post by MariosK »

fISHANDCHIPS wrote:Εμένα η γνώμη μου είναι οτι εννα την πιάσω :lol:
... τελευταία άκουσα αρκετούς που έπιασαν την 14000 και νομίζω είναι υπερβολική ... οκ ίσως σε μια μάχη με ενα 30κιλο να σε ευκολίνει παραπάνω αλλά ως τζαμε.και η 8000 και η 10000 πάλε θα το φκάλουν.
το άλλο καλο της είναι οτι το βάρος της είναι 243 γρ πιο ελαφριά που εν πολλά σημαντικό
Φίλε χρησιμοποιώ την 14000 αρκετό καιρό και σε διαβεβαιώ ότι το βάρος δεν είναι ο ποιο σημαντικός παράγοντας. Σημασία έχει πόσο ζυγισμένος εν ο εξοπλισμός σου και η ποιότητα του καλαμιού (μήκος και action της μύτης). Στο jigging οι δυνάμεις που ασκούνται στην μύτη του καλαμιού λόγο της κίνησης τζε του βάρους τζε της αντίστασης του πλάνου υπερβαίνουν κατα πολλά το βάρος της μηχανής και του καλαμιού. Όσο ποιο μακρύ καλάμι έχεις τόσο μεγαλύτερος είναι ο μοχλός πίεσης στο χέρι σου και όσο ποιο σκληρή μύτη τόσο λιγότερο απόσβεση έχεις κατά την κίνηση.

Και η δική μου γνώμη είναι ότι η 10000 θα σε καλύψει 100% αλλά δεν μπορείς να λες ότι η 14000 είναι βαρετή και δεν κάμνει γιατί τούτον εν στέκει. Μην ξεχνάς ότι δουλεύω και την Cabo 60 και μπορώ να σου πω ότι σχεδόν δεν καταλαβαίνω καμιά διαφορά, για την ακρίβεια μάλιστα αν βάλω την Cabo πάνω στο καλάμι της Saragosa (και το αντίθετο) κουράζουμε παραπάνω :wink:.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Shimano Saragosa 10000F

Post by fISHANDCHIPS »

Ναι συμφωνώ με τούτα που είπες ...
αλλά δεν είπα οτι δεν κάμνει η 14000 , απλά θεωρώ την υπερβολική
Δεν νομίζω να ψαρέψω σε μεγαλύτερο βάθος που 120-130 μέτρα για να χρειαστώ παραπάνω νήμα ... ουτε θα πιάσω μπλόυ φιν 100 κιλά (ποττε δεν ξέρεις :D ) για να μου φάει ούλλο το νήμα που την μηχανή
Αρα πιστεύκω οτι δεν μου είναι αναγκαία η 14000 έστω και αν με καλό ζύγισμα δεν θα με κουράζει.
Δεν είμαι πολλά έμπειρος για να είμαι απόλυτα σίγουρος για τούτα που λέω ,απλά έτσι πιστεύκω
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Shimano Saragosa 10000F

Post by MariosK »

Φίλε μεν φοάσαι τζε τον blue fin 100 κιλά θα τον εφκάλεις με την 10ρα αν δουλέψεις σωστά την βάρκα και τα drags σου. Εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι η 14ρα είναι υπερβολική αλλά απλά διαφώνησα ότι το βάρος είναι πολλά σημαντικό και αποτρεπτικό να την χρησιμοποιήσεις. Οι 44 lb, ακόμα και οι 33 και 27 τις 10ρας και 8ρας, είναι τζί που τις υπερβολικές για drag jigging καλαμιού. Κανένα καλάμι του jigging που τούτα που έχουμεν εμείς δεν μπορεί να αντέξει τόση πίεση, πόσο μάλλον τζίνος που το βαστά.

Το μόνο σοβαρό πλεονέκτημα της 14ρα σε σχέση με την 10ρα είναι χωρητικότητα της σε μισίνα. Όχι για να ψαρέψεις σε μεγάλα βάθη αλλά σκεύτου ότι σαν ψαρεύεις εμπλέκτικε σου το νήμα στην προπέλα η για κάποιο άλλο λόγο έχασες 70-100 μέτρα νήμα. Με 350+ μέτρα στην 14ρα δεν θα σου χαλάσει το ψάρεμα γιατί εν να μπορείς να ψαρέψεις με το υπόλοιπο χωρίς πρόβλημα, ενώ με 250 (-100 μέτρα) στην 10ρα τότε εν να αρχίσεις να αγχώνεσαι. Βέβαια τούτο λύεται πολλά εύκολα με έναν έχτρα spool :wink:.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Shimano Saragosa 10000F

Post by fISHANDCHIPS »

MariosK wrote:Το μόνο σοβαρό πλεονέκτημα της 14ρα σε σχέση με την 10ρα είναι χωρητικότητα της σε μισίνα. Όχι για να ψαρέψεις σε μεγάλα βάθη αλλά σκεύτου ότι σαν ψαρεύεις εμπλέκτικε σου το νήμα στην προπέλα η για κάποιο άλλο λόγο έχασες 70-100 μέτρα νήμα. Με 350+ μέτρα στην 14ρα δεν θα σου χαλάσει το ψάρεμα γιατί εν να μπορείς να ψαρέψεις με το υπόλοιπο χωρίς πρόβλημα, ενώ με 250 (-100 μέτρα) στην 10ρα τότε εν να αρχίσεις να αγχώνεσαι. Βέβαια τούτο λύεται πολλά εύκολα με έναν έχτρα spool :wink:.
Πέρνω πάντα και την Saltiga ή την stella μου για καθε ενδεχόμενο :shhh: :shhh: :shhh: :liar:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Shimano Saragosa 10000F

Post by MariosK »

fISHANDCHIPS wrote:
MariosK wrote:Το μόνο σοβαρό πλεονέκτημα της 14ρα σε σχέση με την 10ρα είναι χωρητικότητα της σε μισίνα. Όχι για να ψαρέψεις σε μεγάλα βάθη αλλά σκεύτου ότι σαν ψαρεύεις εμπλέκτικε σου το νήμα στην προπέλα η για κάποιο άλλο λόγο έχασες 70-100 μέτρα νήμα. Με 350+ μέτρα στην 14ρα δεν θα σου χαλάσει το ψάρεμα γιατί εν να μπορείς να ψαρέψεις με το υπόλοιπο χωρίς πρόβλημα, ενώ με 250 (-100 μέτρα) στην 10ρα τότε εν να αρχίσεις να αγχώνεσαι. Βέβαια τούτο λύεται πολλά εύκολα με έναν έχτρα spool :wink:.
Πέρνω πάντα και την Saltiga ή την stella μου για καθε ενδεχόμενο :shhh: :shhh: :shhh: :liar:
:liar: :liar: :liar:

:lol: :lol: :lol:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Shimano Saragosa 10000F

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Μαριε & Πετρο Καλησπερα σας :D
ΝΟΜΙΖΩ οτι η 10000 εχει μεγαλυτερη χωρητικοτητα αλλα μικροτερο φρενο απο την 8000
Αυτο ισχυει για την Στελλιτσα :lol: :lol: :lol: :lol:

Nirou Panagiotis
Posts: 119
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:33 pm

Re: Shimano Saragosa 10000F

Post by Nirou Panagiotis »

pano apo 6 kila freno einai ipervoli ara kai i 8000 einai mia xara. apolauste perisoteri ora maxis me ligotera frena xoris na xalasete ton eksoplismo sas. na rotiso giati i saragora eni fkeni sthn japan? :think: :think:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Shimano Saragosa 10000F

Post by MariosK »

Nirou Panagiotis wrote:pano apo 6 kila freno einai ipervoli ara kai i 8000 einai mia xara. apolauste perisoteri ora maxis me ligotera frena xoris na xalasete ton eksoplismo sas. na rotiso giati i saragora eni fkeni sthn japan? :think: :think:
Θα έλεα μέχρι 8 κιλά ρε φίλε για να μπορείς να παλλουκώσεις μερικά ψάρια. Μπορείς να παίξεις με τα φρένα σε μερικά ψάρια τζε σε άλλα όι. Π.χ. τον ορφό ειδικά στο jigging αν δεν τον παλλουκώσεις έχασες τον 100% διότι θα σου βραχώσει (συνήθως πιάνεται το πολύ 10 μέτρα που την τρύπα του). Επίσης το μινέρι αν είναι μεγάλο και είσαι κοντά σε πέτρες το ποιο πιθανόν να σου τρίψει τζε να τα κόψει. Παθήματα μαθήματα :P. Anyway ο καλύτερος τρόπος για να ευχαριστηθείς την μάχη είναι περισσότερο το ευαίσθητο καλάμι παρά το να έχεις τα φρένα χαλαρά χωρίς λόγο.
EVANTHIS LOIZOU wrote:Μαριε & Πετρο Καλησπερα σας :D
ΝΟΜΙΖΩ οτι η 10000 εχει μεγαλυτερη χωρητικοτητα αλλα μικροτερο φρενο απο την 8000
Αυτο ισχυει για την Στελλιτσα :lol: :lol: :lol: :lol:
Έχεις τες δαμέ κ. Ευάνθη http://www.anglerscenter.com/reels/spin ... a-f-reels/

Πέτρο από ότι βλέπω μάλλον το body δεν θα είναι ακριβώς ίδιο με την 8000. Αν προσέξεις το βάρος της είναι λίον ποιο βαρετό που την 8000 κάτι που δεν θα ίσχυε αν ήταν ακριβώς ίδιες γιατί το ποιο μεγάλο spool είναι πάντα ποιο ελαφρύ (και συνεπώς η 10ρα θα έπρεπε να ήταν ποιο ελαφρία που την 8ρα). Επίσης εν πολλά καλό το ότι εν ποιο γλίορη που την 14000 οπότε με το 10ρι το spool μαζεύκουν με τον ίδιο ρυθμό.

Νομίζω εν ναν πολλά καλή αγορά ρε Πετρή!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Shimano Saragosa 10000F

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Μαριε! Καλη σου μερα :D
Το εκπληκτικο της υποθεσης ειναι οτι η ιδια η εταιρεια δεν τες εβαλε ακομα :lol: :lol:
Συμφωνω απολυτα με αυτα που λεεις και καλα κανουν ολοι οι φιλοι να τα διαβασουν προσεκτικα.
Ενα "καυγα" που ειχα με παρα πολλους στην ΝΑΤΕΧ στην Αθηνα ηταν ακριβως το θεμα των φρενων και η εντονη αποψη που καλλιεργηθηκε απο τον καθε ασχετο για 25 και 30 κιλα φρενα :evil: :evil: :evil:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Shimano Saragosa 10000F

Post by MariosK »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Μαριε! Καλη σου μερα :D
Το εκπληκτικο της υποθεσης ειναι οτι η ιδια η εταιρεια δεν τες εβαλε ακομα :lol: :lol:
Συμφωνω απολυτα με αυτα που λεεις και καλα κανουν ολοι οι φιλοι να τα διαβασουν προσεκτικα.
Ενα "καυγα" που ειχα με παρα πολλους στην ΝΑΤΕΧ στην Αθηνα ηταν ακριβως το θεμα των φρενων και η εντονη αποψη που καλλιεργηθηκε απο τον καθε ασχετο για 25 και 30 κιλα φρενα :evil: :evil: :evil:
Που σε ακόμα να ακούσεις για 120 λίβρες νήμα :P :lol:.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”