ΑΚΚΑΝΟΜΟΥΤΤΕΣ

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: ΑΚΚΑΝΟΜΟΥΤΤΕΣ

Post by plenom'metatopsarem? »

(CyBasser) wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:Τες τελευταιες μερες γινεται ΧΑΜΟΣ στες σημαδουρες της ΑΗΚ Δεκελειας :shock: :shock: :shock:
Δεκαδες βαρκες συνοστιζονται ΤΖΙΑΙ καμνουν απου προλαβει.
Πιαννονται ψαρια αλλα ειναι μικρα.
Οι "Επαγγελματιες" το παρακαμνουν με νουμερα οπως 40 -50 καθε μερα.
Παρακολουθω απο την ακτη και ειλικρινα πεθυμησα να επανελθω στα Θαλασσινα ψαρεματα :oops: :oops: :oops:
Περιμένω κάτι (σχετικό) mr Evanthis!!!! :wink: :wink: :wink:

Πιαννονται ψαρια αλλα ειναι μικρα.
Οι "Επαγγελματιες" το παρακαμνουν με νουμερα οπως 40 -50 καθε μερα.


Για αυτό προφανώς δεν θα δούμε στην Κύπρο ποτέ κοπάδια με μεγάλα του είδους, εκτός από σπάνιες περιπτώσεις...

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΑΚΚΑΝΟΜΟΥΤΤΕΣ

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Τες τελευταιες μερες γινεται ΧΑΜΟΣ στες σημαδουρες της ΑΗΚ Δεκελειας :shock: :shock: :shock:
Δεκαδες βαρκες συνοστιζονται ΤΖΙΑΙ καμνουν απου προλαβει.
Πιαννονται ψαρια αλλα ειναι μικρα.
Οι "Επαγγελματιες" το παρακαμνουν με νουμερα οπως 40 -50 καθε μερα.
Παρακολουθω απο την ακτη και ειλικρινα πεθυμησα να επανελθω στα Θαλασσινα ψαρεματα :oops: :oops: :oops:
Νωρίτερα σήμερα, σε σελίδα κοινωνικής δικτύωσης, είδα φωτογραφία με 16+ δακκανομούττες από γνωστό Κύπριο ψαρά (δεν ξέρω αν είναι μέλος του φόρουμ) ο οποίος μάλιστα το παίζει "δάσκαλος" σε τεχνικές με αρπακτικά ψάρια. Σε σχόλιο ότι θα μπορούσαν να κρατήσει μόνο 3 ή 4 ψάρια αντί τα 16+ που φαίνονταν στην φωτογραφία, δέκτηκα από τον κύριο αυτό (ο οποίος δεν με γνωρίζει προσωπικά) μια επίθεση γεμάτη ειρωνεία, και μάλιστα πήρα και μάθημα ότι πρέπει να ντρέπομαι και να "σέβομαι" τους ανθρώπους όπως αυτόν που με τα ψάρια του θα βοηθήσει φτωχές οικογένειες (καλή πράξη δεν λέω αλλά δεν χρειάζεται να το κοκορεύεται! - αν και για μένα θα ήταν πολύ καλύτερη πράξη αν έπιανε 3-4 και τα υπόλοιπα τα άφηνε ελεύθερα). Όταν είπα ότι μπορεί απλώς να έχουμε μια διαφορετική άποψη για το πως αντιμετωπίζουμε το αθλητικό ψάρεμα, μου είπε ούτε λίγο ούτε πολύ "ότι μου εύχεται να γιάνω!!!".

Αυτή η συζήτηση μου έδωσε να καταλάβω από πρώτο χέρι για τις σφαγές για τις οποίες μιλά ο Ευάνθης, και την αντιμετώπιση που έχουν αυτά τα ψάρια από τους Κύπριους "ερασιτέχνες" και δή "δάσκαλους"... Ελπίζω αυτοί που στηρίζουν τέτοιους "δασκάλους" να λάβουν σοβαρά υπ'όψιν τους τα αρνητικά μηνήματα που δίνουν τέτοιες συμπεριφορές...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ΑΚΚΑΝΟΜΟΥΤΤΕΣ

Post by AggelosLRK »

Αν ειναι αυτος που εχω στον νου μου,εχει ψυχολογικα προβληματα και ασταθειες οποτε αφηστον στον κοσμο του γιατι δεν προκειτε να βγαλεις ακρη..

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΑΚΚΑΝΟΜΟΥΤΤΕΣ

Post by (CyBasser) »

AggelosLRK wrote:Αν ειναι αυτος που εχω στον νου μου,εχει ψυχολογικα προβληματα και ασταθειες οποτε αφηστον στον κοσμο του γιατι δεν προκειτε να βγαλεις ακρη..
Αγγελε, δεν γνωρίζω αν είναι για τον ίδιο που μιλούμε, αλλά βάσει των όσων μου έλεγαν παλαιότερα άλλοι κοινοί φίλοι τον είχαν σε πολύ μεγάλη υπόληψη. Εαν όμως ο άνθρωπος αυτός με την πρώτη του επαφή με κάποιον συμπεριφέρεται με τέτοιο τρόπο, τότε αναρωτιέμαι τι λέει στους μαθητές του (αφού όπως ενημερώθηκα παραδίδει και μαθήματα!). Πάντως τόσο με έχει ενοχλήσει αυτή η συμπεριφορά που προσωπικά δεν πρόκειται να στηρίξω κατάστημα / εισαγωγέα / προμηθευτή τα προϊόντα του οποίου διαφημίζει ο εν λόγω κύριος, ή που τον "χειροκροτούν" ή τους "αρέσει" σε άλλες ιστοσελίδες (οπως το φατσοβιβλίο)....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ΑΚΚΑΝΟΜΟΥΤΤΕΣ

Post by AggelosLRK »

(CyBasser) wrote:
AggelosLRK wrote:Αν ειναι αυτος που εχω στον νου μου,εχει ψυχολογικα προβληματα και ασταθειες οποτε αφηστον στον κοσμο του γιατι δεν προκειτε να βγαλεις ακρη..
Αγγελε, δεν γνωρίζω αν είναι για τον ίδιο που μιλούμε, αλλά βάσει των όσων μου έλεγαν παλαιότερα άλλοι κοινοί φίλοι τον είχαν σε πολύ μεγάλη υπόληψη. Εαν όμως ο άνθρωπος αυτός με την πρώτη του επαφή με κάποιον συμπεριφέρεται με τέτοιο τρόπο, τότε αναρωτιέμαι τι λέει στους μαθητές του (αφού όπως ενημερώθηκα παραδίδει και μαθήματα!). Πάντως τόσο με έχει ενοχλήσει αυτή η συμπεριφορά που προσωπικά δεν πρόκειται να στηρίξω κατάστημα / εισαγωγέα / προμηθευτή τα προϊόντα του οποίου διαφημίζει ο εν λόγω κύριος, ή που τον "χειροκροτούν" ή τους "αρέσει" σε άλλες ιστοσελίδες (οπως το φατσοβιβλίο)....

Οτι νομιζεις ρολανδο,ειναι θεμα δικο σου ενεν? :D

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΑΚΚΑΝΟΜΟΥΤΤΕΣ

Post by (CyBasser) »

AggelosLRK wrote:
(CyBasser) wrote:
AggelosLRK wrote:Αν ειναι αυτος που εχω στον νου μου,εχει ψυχολογικα προβληματα και ασταθειες οποτε αφηστον στον κοσμο του γιατι δεν προκειτε να βγαλεις ακρη..
Αγγελε, δεν γνωρίζω αν είναι για τον ίδιο που μιλούμε, αλλά βάσει των όσων μου έλεγαν παλαιότερα άλλοι κοινοί φίλοι τον είχαν σε πολύ μεγάλη υπόληψη. Εαν όμως ο άνθρωπος αυτός με την πρώτη του επαφή με κάποιον συμπεριφέρεται με τέτοιο τρόπο, τότε αναρωτιέμαι τι λέει στους μαθητές του (αφού όπως ενημερώθηκα παραδίδει και μαθήματα!). Πάντως τόσο με έχει ενοχλήσει αυτή η συμπεριφορά που προσωπικά δεν πρόκειται να στηρίξω κατάστημα / εισαγωγέα / προμηθευτή τα προϊόντα του οποίου διαφημίζει ο εν λόγω κύριος, ή που τον "χειροκροτούν" ή τους "αρέσει" σε άλλες ιστοσελίδες (οπως το φατσοβιβλίο)....

Οτι νομιζεις ρολανδο,ειναι θεμα δικο σου ενεν? :D
Άγγελε, όταν ο εν λόγω κύριος σπονσάρεται και ίσως να "θεοποιείαι" από κάποιους, τότε είναι φυσικό το θράσος του και η συμπεριφορά του να γίνονται πιο προκλητικά. Η μόνη αντίδραση που μπορώ να κάνω είναι να για να μην εισπράττω τέτοιες συμπεριφορές είναι να "μποϋκοτάρω" αυτούς που (έστω και άθελα τους) ενισχύουν αυτούς τους τύπους για προμόσιον. Τόσους και τόσους εντάξει ερασιτέχνες έχει το νησί! Άκουσες με να διαμαρτύρομαι πχ για τον Φοίβο? Ή μήπως επηρεάστηκα από τον Φοίβο και ψώνισα πράγματα που δεν θα ψώνιζα διαφορετικά (όχι μόνο από σας).

Τέλως πάντων, νομίζω ότι το point που ήθελα να κάνω έγινε: Τέτοιοι άνθρωποι προκαλούν ζημιά και στο χόμπυ γενικότερα, αλλα και σε αυτούς που τους προωθούν ειδικότερα!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

panayiotis4660
Posts: 11
Joined: Thu May 17, 2012 8:45 am
Location: Nicosia

Re: ΑΚΚΑΝΟΜΟΥΤΤΕΣ

Post by panayiotis4660 »

Σημερα πιασαμε 2 μικρους κυνηγους στο ψαρολιμανο στην λαρνακα στο πλοιο το μεγαλο απεναντι απο τα φουγαρα.
Ο ενας μονο επεστρεψε να μεγαλωσει λογο του οτι ο αλλος σφαχτηκε σαν κρακτης.
Κριμα και αδικο τοσο ομορφο και εντυπωσιακο ψαρι να το πιανουμε στα 1 ατε 1.5 κιλο.
Αφηστετο να μεγαλωσει τζε τον οκτωβριο που ενα κατεβουν τερατα ενα απολαυσουμε μαχες.
Εδωκαμε και κανενα γυρο στην δεκελεια τζε πραγματικα εσχιερουνταν με 40 ποντους ακκανομουτες.
Ετσι ειμαστε εμεις οι κυπραιοι κρεατοσυλλεκτες τζε αμπα τζε πιαει ο διπλανος τζε εμεις εν πιαμεν εν το τελος του κοσμου,
5 εξορμησεις για κυνηγους τιποτε μαλλον εν νωρις ακομα.
Τα τεχνητα δεν δουλεψαν παρα σε κατι μινερακια .
Θελουν ακομα λιγο χρονο να κοπιασουν οι μεγαλοι.

yamaha85
Posts: 49
Joined: Thu May 03, 2012 9:54 am

Re: ΑΚΚΑΝΟΜΟΥΤΤΕΣ

Post by yamaha85 »

τεσ τελευταιεσ μερεσ εν επια καθολου λογο δουλειασ αυριο θα παω κανενα γυρο εφανικεν τπτ καλο?

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”