Περι Ανέμων και Υδάτων

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by marios »

konstantinos kalogir wrote:
marios wrote::| αφήστε και τίποτε να φάσιν οι κούνελοι :neutral:
Οι κουνελλοι δεν τρώνε αυτό το μέγεθος κουρκούνας... :naughty: Αποδεδειγμένο...
:roll: .....τώρα ησύχασα.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by MariosK »

Ρε κοπέλλια ωραίες οι κουρκούνες αλλά σαν να τζε παρακάμετε το λίον? :think:

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by nicolas theocharous »

MariosK wrote:Ρε κοπέλλια ωραίες οι κουρκούνες αλλά σαν να τζε παρακάμετε το λίον? :think:
φιλε μου καταλαβω απολυτα τι θελεις να πεις αλλα επετρεψε μου να σου πω ενα πραμα.

τουτο που βλεπεις ειναι κατι το οποιο εν θα ξαναεπαναληφθει απλα γιατι εκαμαμε ενα ψαρεμα το οποιο εν θα ξεχασουμε ποττε μας.

εν ωραιο να καμεις ενα τετοιο ψαρεμα που θα θυμασαι για παντα και ενα εχεις να λαλεις και στους φιλους σου αλλα και στα παιδια σου και στα εγγονια σου φτανει να μεν το ξανακαμεις και να το ξανακαμεις.

για μενα εν κατι το οποιο θα θυμουμε παντα και σιουρα εν θα εχω την αναγκη να το ξανακαμω.

και για μενα εν ακριβως το ιδιο οπως τον συκιο που επιασαμε προσφατα. επιασαμεν τον εκρατησαμεν τον γιατι ηταν ο πρωτος μας αλλα αν ξαναπιασω συκιο 300γρ
ενα τον αφηκω να παει 100%.

λεω σου τα τουτα γιατι εν επιαμε και εκαμαμε ενα ασυνειδητο ψαρεμα. επιαμε επερασαμε μια και μοναδικη εμπειρια και τζινο ειναι. και εκτος τουτου εννεν καθολου για το φαι που το εκαμαμε. το ψαρι εμειραστηκε σε 8 οικογενειες.

μακαρι ομως ρε φιλε να κοψουν οι κυπρεοι την ζημια που καμνουν καθε μερα με τις κουρκουνουες και τα ψαρουθκια των 2-3-4 εκατοστομετρων και ας μεν ξαναψαρεψω στην ζωη μου. :wink: :wink: :wink:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by MariosK »

nicolas theocharous wrote:
MariosK wrote:Ρε κοπέλλια ωραίες οι κουρκούνες αλλά σαν να τζε παρακάμετε το λίον? :think:
τουτο που βλεπεις ειναι κατι το οποιο εν θα ξαναεπαναληφθει απλα γιατι εκαμαμε ενα ψαρεμα το οποιο εν θα ξεχασουμε ποττε μας.
Ακόμα και μια φορά μπορεί να εν αρκετή για να καταστραφεί κάποιος κόλπος ρε φίλε :(. Δυστυχώς είδαμε στα φράγματα αρκετές φορές :(. Σίγουρα στην θάλασσα εννεν τόσον εύκολο να γίνει αλλά είναι πιθανόν.
nicolas theocharous wrote: μακαρι ομως ρε φιλε να κοψουν οι κυπρεοι την ζημια που καμνουν καθε μερα με τις κουρκουνουες και τα ψαρουθκια των 2-3-4 εκατοστομετρων και ας μεν ξαναψαρεψω στην ζωη μου. :wink: :wink: :wink:
Εχμμ καλύτερα 100 μικρά παρά 50 ενήλικα που πιθανόν ούτε να γεννήσουν δεν επρολάβαν. Βέβαια τζίνοι που πιάνουν τα 100 μικρά κάθε φορά εν εκατοντάδες ενώ για να πιάσεις 50 μεγάλα συμβαίνει μια στο τόσο αλλά σκέφτου ότι αν επέστρεφες πίσω 50 ενήλικες κουρκούνες θα αντιστάθμιζες την ζημιά που κάνουν 100 ψαράες του γόνου, και ίσως και παραπάνω :think:. Every little helps.
Nirou wrote:παραγαδι για φαγκρια νουμερο 9 δολομα κολιος βαθος περιπου 120 μετρα το αποτελεσμα
Για σου ρε Νίρου!!! :clap: :clap: :clap:

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by marios »

nicolas theocharous wrote:
MariosK wrote:Ρε κοπέλλια ωραίες οι κουρκούνες αλλά σαν να τζε παρακάμετε το λίον? :think:
φιλε μου καταλαβω απολυτα τι θελεις να πεις αλλα επετρεψε μου να σου πω ενα πραμα.

τουτο που βλεπεις ειναι κατι το οποιο εν θα ξαναεπαναληφθει απλα γιατι εκαμαμε ενα ψαρεμα το οποιο εν θα ξεχασουμε ποττε μας.

εν ωραιο να καμεις ενα τετοιο ψαρεμα που θα θυμασαι για παντα και ενα εχεις να λαλεις και στους φιλους σου αλλα και στα παιδια σου και στα εγγονια σου φτανει να μεν το ξανακαμεις και να το ξανακαμεις.

για μενα εν κατι το οποιο θα θυμουμε παντα και σιουρα εν θα εχω την αναγκη να το ξανακαμω.

και για μενα εν ακριβως το ιδιο οπως τον συκιο που επιασαμε προσφατα. επιασαμεν τον εκρατησαμεν τον γιατι ηταν ο πρωτος μας αλλα αν ξαναπιασω συκιο 300γρ
ενα τον αφηκω να παει 100%.

λεω σου τα τουτα γιατι εν επιαμε και εκαμαμε ενα ασυνειδητο ψαρεμα. επιαμε επερασαμε μια και μοναδικη εμπειρια και τζινο ειναι. και εκτος τουτου εννεν καθολου για το φαι που το εκαμαμε. το ψαρι εμειραστηκε σε 8 οικογενειες.

μακαρι ομως ρε φιλε να κοψουν οι κυπρεοι την ζημια που καμνουν καθε μερα με τις κουρκουνουες και τα ψαρουθκια των 2-3-4 εκατοστομετρων και ας μεν ξαναψαρεψω στην ζωη μου. :wink: :wink: :wink:
Φιλε δικαιολογίες πάντα έχει και πάντα θα βρίσκουμε παρα πολλές δεν μπορούμε να ξέρουμε πως σκέφτεται και πως πράττει ο καθένας... κρίνοντας από την φωτογραφία και μονο είναι μια παρατραβηγμένη "ψαρια".. τέλος! προσωπικά εγώ δεν είμαι ούτε το παίζω "αθλητής ψαράς" όταν παο ψάρεμα απολαμβάνω να βρίσκομαι κοντά στην θάλασσα απολαμβάνω να βγάζω ψαρια στο αγκίστρι μου είτε με μάχη είτε χωρίς και τέλος απολαμβάνω να τα μαγειρεύω και να τα τρώω..Αλλα αν μου δινόταν η ευκαιρία δεν θα ψάρευα για να ταΐσω την γειτονιά ...εμπειρίες υπάρχουν χιλιάδες φιλε!. σωστές, λάθος ,νόμιμες, παράνομες, ηθικές, και ανήθικες, είναι στην επιλογή του κάθε ενός από εμάς Ποιές θα πραγματοποίηση και Ποιές όχι :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

Νίρου πολλά ωραίος φίλε μου.. Μάριοι εγώ προσωπικά εν τες πάω τες κουρκούνες και να σας το τεκμηριώσω...
Καταρχάς να σας ρωτήσω κάτι και όταν μου απαντήσετε θα συνεχίσουμε τη συζήτηση μας. Αν τούτη η ψαριά απαρτίζετουν από 300 κούνελλους πως θα αντιδρούσατε και γιατί?????

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by marios »

konstantinos kalogir wrote:Νίρου πολλά ωραίος φίλε μου.. Μάριοι εγώ προσωπικά εν τες πάω τες κουρκούνες και να σας το τεκμηριώσω...
δηλαδή? ότι "πάις" δεν το ψαρεύεις??
konstantinos kalogir wrote:Καταρχάς να σας ρωτήσω κάτι και όταν μου απαντήσετε θα συνεχίσουμε τη συζήτηση μας. Αν τούτη η ψαριά απαρτίζετουν από 300 κούνελλους πως θα αντιδρούσατε και γιατί?????
Αν ήταν 300 κούνελλοι ? :think: ............. :idea: Θα σου έλεγα να ευρυς ένα επαγγελματία να τους παράδοση στο τμήμα αλιείας και να μοιράσετε την αμοιβή :wink: ........αστο ρε Κωσταντίνο, δεν θα μας βγάλει πουθενά :) πάμε για αλλα..
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by MariosK »

konstantinos kalogir wrote:Νίρου πολλά ωραίος φίλε μου.. Μάριοι εγώ προσωπικά εν τες πάω τες κουρκούνες και να σας το τεκμηριώσω...
Καταρχάς να σας ρωτήσω κάτι και όταν μου απαντήσετε θα συνεχίσουμε τη συζήτηση μας. Αν τούτη η ψαριά απαρτίζετουν από 300 κούνελλους πως θα αντιδρούσατε και γιατί?????
Ε βασικά εμένα ρε φίλε τωρά αν σου πω ότι έκατσε μου μια μέρα τζε έφκαλα 30 κουνελλους τζε έσυρα τους πίσω εν να με πιστέψεις? Επειδή εν τις πάεις εβάλτικες να τις ξιλίψεις :lol: :lol: :lol: ?

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

Όι ρε παιδκιά εν νεν ότι δεν πάω μάχουμε να το ξιλήψω...
Οι κουρκούνες είναι ένα ψάρι εισβολέας όπως και τα κουνελλόψαρα. Η ζημιά που έχουν κάμει οι κουρκούνες εν πολλά μεγαλύτερη από την ζημιά που εκάμαν οι κούνελλοι. Εκτοπήσαν πολλά τοπικά είδη από την πανίδα των θαλασσών μας όπως ο σκάρος, οι σπάροι και οι σάλπες.. Γιατί?? Επειδή πολλά απλά τρώνε την τροφή με την οποία τόσα χρόνια ετρέφουνταν τούτα τα ψάρια.. Οι κουρκούνες εδρεωθήκαν στα νερά μας εδώ και πολλά χρόνια, τόσο πολλά που πλέον τες συναντούμε και τον χειμώνα..!! Τι και αν οι επαγγελματίες τον καιρό που εν αυγομένες παν και σύρνουν τα δίκτυα τους έξω έξω για να τες πιάσουν? Τι και αν ο κόσμος με τες αντένες κάμνει εκατόμβες με κουρκουνούθκια των 5 πόντων?? Τι? Τίποτε!! Οι κουρκούνες τζιαμέ, χιλιάδες τα κουρκουνούθκια κάθε χρόνο.. Εγώ το λέω ότι όχι δεν τες λυπούμε τες κουρκούνες (παρ'όλο που επήαν πολλές μικρές πίσω για να μεγαλώσουν).. Εν ένα από τα ψάρια που δεν συγκηνούμε όταν το βλέπω μέσα στες σίκλες των καλαμάδων ούτε πάνω στα δίκτυα των επαγγελματιών. Η ισορροπία είναι διαταραγμένη και ας εν και έτσι μπαίνει μια κάποια 'τάξη'.. Εν άκουσα κανένα να κατηγορεί τες κουρκούνες ότι εν τζίνες που φταίνει για την μείωση των αλιευμάτων.. Μόνο την λέξη ΚΟΥΝΕΛΛΟΣ ακούω... Γιατί?? Επειδή πολλά απλά ο κούνελλος εν τρώεται!!! Ναι έτσι είναι ότι δεν περνά που το στομάχι μας εν εχθρός μας και τρώει όλα τα 'καλά' τα ψάρια.. Ότι όμως πουλιέται 25 ευρώ το κιλό εν καλό ψάρι και εν κάμνει καμία απολύτος ζημιά. Ακούσετε εσείς ποτέ για διαγωνισμό καταπολέμησης της κουρκούνας???? Εν επιστημονική φαντασία? Μάλλον ναι, επειδή η κουρκούνα στην κύπρο είναι 'πρώτο' ψάρι... Και όμως κάμνει μεγαλύτερη ζημιά που άλλα ψάρια.. Η καταστροφή δεν έρκετε που ένα είδος όπως ο κούνελλος που τρώει ψάρια, αλλά που μικρότερα ψάρια που τρέφουνται με φυτοπλαγκτόν... Η αλυσίδα εν τζιαμέ που αλλοιώθηκε..
Φίλε Μάριε (Κ) :P φυσικά και πιστεύω σε ότι απελευθέρωσες τους.. Εγώ συμφωνώ μαζί σου, η ζημιά που κάμνει ο κούνελλος εν μηδαμινή μπροστά στη ζημιά που κάμνουν άλλα ψάρια εισβολείς.. Τούτη εν η άποψη μου εμένα και για αυτό δεν εσταματήσαμε πιο νωρίς εκείνη τη μέρα. Επειδή η κουρκούνα είναι ένα ψάρι το οποίο βρίσκεται σε αφθονία, και μάλλον κακό κάμνει παρά καλό στην υπόλοιπη πανίδα. Αν ήταν μουρμούρες, σκάροι, σπάροι κτλ φυσικά και θα σταματούσαμε νωρίτερα, όπως εκάμαμε αρκετές φορές.. Κάθε άποψη περί του θέματος αυτού είναι δεχτή, θέλω πολύ να ακούσω τις απόψεις σας.. :)

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by fISHANDCHIPS »

Δεν έχει νόημα η συζήτηση με την κουρκούνα και τον κούνελο ... απορώ και εγώ πως θέλει το τμήμα αλιείας να μειώσει τους αρυθμούς του κούνελου
Ετέλιωσε το παναίρι ... ήρταν εγκατασταθήκαν στις περιοχές μας και ετέλιωσε ... ξεχάστε τις πολλές σάλπες και τους σπάρους και αλυσιδότα πολλά άλλα είδη ... για πολλά χρόνια ακόμα η κατάσταση θα είναι ανισόπροπη ...
Έίπαμεν 1000 φορές να χρησημοποιόυμεν μασχαλάιζερ με μπάλα και συνεχίζουμε να πιτούμε σπρέι :oops: :whistle: με αποτέλεσμα να μεγαλώνει συνεχια η τρύπα του όζοντος και να ανεβενει η θερμοκρασία => νέα είδη ψαριών... ο Γρηγόρης για παράδειγμα φκερόνει 4-5 σπρέι του αέρα κάθε μέρα με την ελπίδα μια μέρα να μας κατεβούν τα GT και τα τάρπον :D
konstantinos kalogir wrote:Οι κουρκούνες εδρεωθήκαν στα νερά μας εδώ και πολλά χρόνια, τόσο πολλά που πλέον τες συναντούμε και τον χειμώνα..!! Τι και αν οι επαγγελματίες τον καιρό που εν αυγομένες παν και σύρνουν τα δίκτυα τους έξω έξω για να τες πιάσουν? Τι και αν ο κόσμος με τες αντένες κάμνει εκατόμβες με κουρκουνούθκια των 5 πόντων?? Τι? Τίποτε!! Οι κουρκούνες τζιαμέ, χιλιάδες τα κουρκουνούθκια κάθε χρόνο.. Εγώ το λέω ότι όχι δεν τες λυπούμε τες κουρκούνες (παρ'όλο που επήαν πολλές μικρές πίσω για να μεγαλώσουν).. Εν ένα από τα ψάρια που δεν συγκηνούμε όταν το βλέπω μέσα στες σίκλες των καλαμάδων ούτε πάνω στα δίκτυα των επαγγελματιών. ..
έγινε που έγινε το κακό ...τουλάχιστο να χαιρόμαστε που ήρθαν ψάρια(κουρκούνες πχ) που αντέχουν στην υπεραλίευση και τις ψηλές θερμοκρασίες ...
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by MariosK »

Ο άνθρωπος εν ο τελευταίος που θα πρέπει να ασχοληθεί με την ισορροπία της φύσης και ιδικά μεμονωμένα άτομα. Μόνο να την χαλούμεν την ισορροπία μας περνά, να την επαναφέρουμεν δεν έχουμεν υπόθεση, πάρτε το απόφαση τζε αίστεν την φύση στην ησυχία της να ανακάμψει όπως ξέρει.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

MariosK wrote:Ο άνθρωπος εν ο τελευταίος που θα πρέπει να ασχοληθεί με την ισορροπία της φύσης και ιδικά μεμονωμένα άτομα. Μόνο να την χαλούμεν την ισορροπία μας περνά, να την επαναφέρουμεν δεν έχουμεν υπόθεση, πάρτε το απόφαση τζε αίστεν την φύση στην ησυχία της να ανακάμψει όπως ξέρει.
Εν εμίλησε κανένας για επαναφορά της ισορροπίας, απλά δεν καταλαμβαίνω την αντίδραση αυτή, τη στιγμή που συζητούμε για ένα ψάρι το οποίο μόνο καλό μπορεί να αποφέρει η μείωση των αισθήτα αυξανομένων ποσοτήτων του. Πριν βγούμε σε ένα φόρουμ να πούμε δημόσια κάτι ίσως να είναι καλά να το σκεφτόμαστε δύο και τρεις φορές και να έχουμε τουλάχιστον μια σαφή εικόνα περί του θέματος για το οποίο σχολιάζουμε..
Μάριε no bad feelings ρε φίλε, απόψεις λαλούμε δαμέ, και ίσως μέσα που μια παραγωγική συζήτηση μάθουμε και κανένα δύο πράγματα τα οποία αγνοούσαμε μέχρι τώρα..

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Greg »

ε πετρη εκοψες πισω.. εχει 5 μηνες που με εβαλαν και χειριζουμε ενα unit combined cycle στον βασιλικο που βγαζει 210 Megawatt, τζιαμε να δεις ποσους τονους καυσαεριο φκαλω την ημερα, τα σπρει εν καμμουν τιποτε :D :D :D :D... θελω και τα great barracuda να ερτουν μεν τα ξιαννεις!

κων/νο? για ποιο ''οικοσυστημα'' μιλας? εχουμε ετσι πραμα στην κυπρο?? μεταναστες ερκουντε και που αφρικη,ουκρανια, σρι λανκα, πρεπει να τους σφαξουμε δηλαδη επιδη εννεν κυπραοι ? αυτο με τα ψαρια που μεταναστευουν κτλ ειναι ο τροπος της φυσης, οσα ειναι αδυνατα ΘΑ εξαφανιστουν και οσα ειναι ανθεκτικα ΘΑ επιβιωσουν. τουτο γινεται εδω και εκατομυρια χρονια.

μαριοι μετακινηστε τουντη συζητηση αλλου και εχει ενδιαφερον διοτι ο καθενας μας ειναι 'σωστος΄ με τον δικο του τροπο
Esox Lucius

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Περι Ανέμων και Υδάτων

Post by konstantinos kalogir »

Greg μεν συγχύζουμε καταρχάς δυο εντελώς αντίθετα πράγματα.. Το θαλάσιο 'οικοσύστημα' (όπως είπες και εσύ) με το πολιτιστικό σύνολο. Νομίζω καταλαμβαίνεις τι εννοώ... Και απαντώντας στην ερώτηση σου 'πρέπει να τους σφάξουμε??', εν απλό το θέμα. Το κράτος έχει ένα τυποποιημένο σύστημα που χειρίζεται τούτες τες καταστάσεις. Όταν μιλούμε για λαθρομετανάστες υπάρχει το αρμόδιο τμήμα που εν υπεύθυνο να τους έβρει και να τους απελάσει.. Κάτι που δεν ισχύει με τους 'κατοίκους' της θάλασσας.. Πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος καν να συζητήσουμε κάτι τέτοιο φεύγουμε πολύ μακριά από το θέμα μας... :doh:
Όπως είπες και εσύ όσα είναι δυνατά θα επιβιώσουν.. Συμμερίζομαι αυτή σου την άποψη όπως επίσης και την άποψη του ΜάριουΚ ότι πρέπει να αφήσουμε την φύση και το οικοσύστημα να ανακάμψει μόνο του. Όμως το να κάμεις μια μεγάλη ψαριά με άτομα του συγκεκριμένου είδους ΔΕΝ θα βλάψει το οικοσύστημα. Τωρά αν κάμνεις καλό στο οικοσύστημα ίσως, κακό πάντως δεν του κάμνεις..!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Περι Ανέμων και Υδάτων

Post by MariosK »

konstantinos kalogir wrote:Τωρά αν κάμνεις καλό στο οικοσύστημα ίσως, κακό πάντως δεν του κάμνεις..!!
Κωνσταντίνο δεν μπορείς να είσαι τόσο απόλυτος. Ο μηχανισμός της φύσης είναι υπερβολικά πολύπλοκος και δεν νομίζω να είσαι σε θέση εσύ ή εγώ ή οποιοσδήποτε να μπορέσει να κατανοήσει τις συνέπειες που την παρεμβολή του ανθρώπου. Μπορεί να κάμνει και καλό όπως λέεις, αλλά εν μπορείς να ξέρεις. Το μόνο σίγουρο όμως εν ότι αν την αφήσεις στην ησυχία της θα έβρει την ισορροπία της αργά ή γλίορα.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”