Περι Ανέμων και Υδάτων

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Περι Ανέμων και Υδάτων

Post by konstantinos kalogir »

MariosK wrote:
konstantinos kalogir wrote:Τωρά αν κάμνεις καλό στο οικοσύστημα ίσως, κακό πάντως δεν του κάμνεις..!!
Κωνσταντίνο δεν μπορείς να είσαι τόσο απόλυτος. Ο μηχανισμός της φύσης είναι υπερβολικά πολύπλοκος και δεν νομίζω να είσαι σε θέση εσύ ή εγώ ή οποιοσδήποτε να μπορέσει να κατανοήσει τις συνέπειες που την παρεμβολή του ανθρώπου. Μπορεί να κάμνει και καλό όπως λέεις, αλλά εν μπορείς να ξέρεις. Το μόνο σίγουρο όμως εν ότι αν την αφήσεις στην ησυχία της θα έβρει την ισορροπία της αργά ή γλίορα.
Φίλε Μάριε δεν είμαι απόλυτος για τίποτε.. Κανένας μας δεν μπορεί να ξέρει σίγουρα, όμως τα γεγονότα είναι εκεί και κανένας δεν μπορεί να τα αμφισβητίσει.. Μείωση σκάρων, μείωση σάλπας, άυξηση κουρκούνας.... Αλληλένδετα φαινόμενα... Ο πιο δυνατός επιβιώνει..
Συμφωνώ, να αφήσουμε την φύση μόνη της να βρει την ισορροπία της.. Εν και επία ψάρεμα για να την φέρω σε ισορροπία...!! :doh: :doh: :doh:
Απλά δεν έκαμα καταστροφή όπως ειπώθηκε, γιατί πριν ψαρέψω οποιοδήποτε (από τα γνωστά τουλάχιστον ψάρια) ξέρω την κατάσταση που επικρατεί και γνωρίζω ποια ψάρια θα κρατήσω και σε ποια ποσότητα..
Κάτι άλλο, δεν είδα κάποιο από το φόρουμ να αντιδρά για τους διαγωνισμούς 'καταπολέμησης' κουνελλόψαρων....!! Γιατί?????? Δεν είπαμε να αφήσουμε τη φύση μόνη της? Η μήπως δεν τολμά κάποιος να πάει κόντρα στο 'κατεστημένο' πως οι κούνελλοι δεν τρώντε οπότε πρέπει να ξιληφτούν???? Επειδή εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δω την καταστροφή τούτη που κάμνουν οι κούνελλοι.. Μόνο τα χταπόδια είναι ευάλωτα σε τούτον τον αργοκίνητο 'κυνηγό'...

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Περι Ανέμων και Υδάτων

Post by mariosko »

κωνσταντινε πληροφοριακα, και ο σκαρος μεταναστης ειναι.
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Περι Ανέμων και Υδάτων

Post by konstantinos kalogir »

mariosko wrote:κωνσταντινε πληροφοριακα, και ο σκαρος μεταναστης ειναι.
Αυτό δεν το ήξερα αλλά είσαι σίγουρος? Ο Αριστοτέλης αναφέρεται στο ψάρεμα του σκάρου στην Κρήτη χιλιάδες χρόνια πριν... :doh: Όταν λες μετανάστης εννοείς ότι ήρθε από Ελλάδα πριν αρκετά χρόνια?

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Περι Ανέμων και Υδάτων

Post by mariosko »

απο εκει που ερθε και η κουρκουνα και οι πουρουες κτλ.
Παλε πληροφοριακα, οι σκαροι δεν ειναι καθολου μειωμενοι. Τον τελευταιο καιρο καμνουν παρελαση, (και οι φιλες σου οι κουρκουνες το ιδιο) ειναι αρκετα αυξημενοι σε αριθμους παρα αλλες χρονιες.
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Περι Ανέμων και Υδάτων

Post by konstantinos kalogir »

mariosko wrote:απο εκει που ερθε και η κουρκουνα και οι πουρουες κτλ.
Παλε πληροφοριακα, οι σκαροι δεν ειναι καθολου μειωμενοι. Τον τελευταιο καιρο καμνουν παρελαση, (και οι φιλες σου οι κουρκουνες το ιδιο) ειναι αρκετα αυξημενοι σε αριθμους παρα αλλες χρονιες.
Όταν δούμε το θέμα έτσι, δηλαδή να αναλύσουμε την ταυτότητα όλων των ειδών 4000 χρόνια πριν, τότε όλοι μετανάστες είμαστε.. Έπιασες τελευταία σκάρους?

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Περι Ανέμων και Υδάτων

Post by mariosko »

ρε φιλε δεν τους ψαρευκω τους σκαρους (αν και αρεσκει μου σαν ψαρι ). Βλεπω παρα πολλους ομως και σε καλα μεγεθη
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Περι Ανέμων και Υδάτων

Post by fISHANDCHIPS »

Χωρίς να είμαστε οι απόλυτα ειδικοί για βγάλουμε ακριβη συμπεράσματα,δεν μπορούμε να πούμε αν η κουρκούνα πχ κάμνει καλό ή κακό ... πολλά πιθανό με την αυξηση της θερμοκρασίας ή την μόλυνση του νερού να αυξάνεται και το φυτοπλακτόν,διάφορά είδη βλάστησης (γλίτσα,μάλλα κτλ) και να επιρεάζουν αρνητικά το οικοσύστημα .... γιατι να αποκλείουμε την κουρκούνα να είναι το ψάρι που κρατά τούτη την κατάσταση σε ισορροπία ... λέω ξανά οτι δεν είναι τεκμηριομένο τούτο που λέω αλλά να μεν την φκάλλουμε και τέλεια σκάρτο ψάρι ...
Η ΦΥΣΗ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΜΝΕΙ ... ΣΕΒΑΣΤΗΤΕ ΤΗΝ "ΑΠΟΨΗ" ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΚΑΜΝΕΙ :handgestures-salute:
Εγω προσωπκά έχω της πολλή εμπιστοσύνη ... εδιαλύσαμεν την αλλά η αντίδραση της πάντα είναι προς το καλύτερο ... ισως οχι καλύτερο για εμάς αλλα για την ιδια ... ακομα και πανουκλα να μας φέρει και ποσπάσει μας ... παλε ε για καλό
τα σχόλια μου δεν έχουν να καμουν με την ψαριά σας ουτε με το είδος ψαριων ουτε με την ποσότητα ... αλλά με την γενική ιδέα της συζήτησης
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Περι Ανέμων και Υδάτων

Post by MariosK »

konstantinos kalogir wrote: Κάτι άλλο, δεν είδα κάποιο από το φόρουμ να αντιδρά για τους διαγωνισμούς 'καταπολέμησης' κουνελλόψαρων....!! Γιατί?????? Δεν είπαμε να αφήσουμε τη φύση μόνη της? Η μήπως δεν τολμά κάποιος να πάει κόντρα στο 'κατεστημένο' πως οι κούνελλοι δεν τρώντε οπότε πρέπει να ξιληφτούν????
Φίλε μου αν ψάξεις παλλιά ποστς θα δεις ότι έγινε ολόκληρη συζήτηση για τους κούνελλους και πάλι κάποιοι που εμάς υποστήριζαν ότι πρέπει να αφήσουμε τα πράματα στην ησυχία τους. Είπαμεν τα μια φορά, δεν θα τα λαλούμεν συνέχεια επειδή έγινε έναν διαγωνισμός.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Περι Ανέμων και Υδάτων

Post by Giorkos »

mariosko wrote:κωνσταντινε πληροφοριακα, και ο σκαρος μεταναστης ειναι.
έτσι νομίζω τζαι γω...

η αλήθκεια έκαμα σερτζ σήμερα για να τον έβρω σε μια λίστα που νομίζω εξαναείδα τον αλλά δεν το βρίσκω....τον σκάρο εννοώ...βρίσκω άλλα ψάρκα τωρά....
τούτο λέω το γιατί όταν για πρώτη φορά 'ανακάλυψα' ότι τα ψάρκα που τρώμεν τζαι θεωρούμε δεδομένο, ότι εν ψάρκα της Μεσογείου (ούλλο γεύση :D ) εν 'ξενόφερτα' !!!! τζαι ιδιαίτερη εντύπωση έκαμεν μου ο σκάρος τζαι μετά η κουρκούνα) !!!!

edit : εν ξέρω για τους αρχαίους έλληνες τι εψαρέφκαν, αλλά τον σκάρο είχαν τον για lessepsian μετανάστη :think: ...επομένως θα υπογραμμίσω το νομίζω πιο πάνω
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by caveman »

fISHANDCHIPS wrote: Έίπαμεν 1000 φορές να χρησημοποιόυμεν μασχαλάιζερ με μπάλα και συνεχίζουμε να πιτούμε σπρέι :oops: :whistle: με αποτέλεσμα να μεγαλώνει συνεχια η τρύπα του όζοντος και να ανεβενει η θερμοκρασία => νέα είδη ψαριών... ο Γρηγόρης για παράδειγμα φκερόνει 4-5 σπρέι του αέρα κάθε μέρα με την ελπίδα μια μέρα να μας κατεβούν τα GT και τα τάρπον :D

Greg wrote:ε πετρη εκοψες πισω.. εχει 5 μηνες που με εβαλαν και χειριζουμε ενα unit combined cycle στον βασιλικο που βγαζει 210 Megawatt, τζιαμε να δεις ποσους τονους καυσαεριο φκαλω την ημερα, τα σπρει εν καμμουν τιποτε :D :D :D :D... θελω και τα great barracuda να ερτουν μεν τα ξιαννεις!
:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Σεμιναριο Jigging

Post by gptochos »

plenom'metatopsarem? wrote:
Παμπος wrote:Απο οτι εκαταλαβα θα ειμαστε γυρω στα 20 ατομα , τωρα νομιζω οσοι με ξερουν να με παρουν τηλ να μου δωσουν και τα τηλ τους υπολοιπους η να με παρετε ολοι στο 99 433446 begin_of_the_skype_highlighting              99 433446      end_of_the_skype_highlighting να γραψω τα τηλ σας εγω , να καμω την λιστα ............και επειδη το σεμιναριο ο ενας απο τους επαγγελματιες θα το καμει τον μαιο και εχουμε πολυ καιρο μπροστα μας θα οργανωσουμε εν ΨΑΡΕΥΤΙΚΟ ΔΙΗΜΕΡΟ JIGGING / KABURA / INCHIKU στο λατσι οσοι ειναι μεσα θα εχει διαμονη σε τετρακλινο με 15 ευρω το ατομο , εγω με την παρεα μου το κανουμε συχνα .......τουλαχιστον να γνωριστουμεν ρε πεθκια ,......φυσικα εν να πιαμεν αδεια που την αστυνομια τζαι πρεπει να εσει τζαι γιατρο κοντα..........ετσι πολλοι αρωστοι συναμενοι :doh: :doh: .......αμπα τζε πια κανεναν η κριση τζαι βακλιζει το καννιν του ποξο που το νερον τζαι εχουμεν τζαι τραυματιες.....
Μέσα(!!!), θα επικοινωνήσω μαζί σου για περισσότερα! Πε μου, θκιαλέουμεν με ποιους εννα είμαστε στο δωμάτιο?! Επειδή λες εννα ψαρέψουμε κιόλας, δίνω 16 ευρώπουλα τη νύχτα, αλλά να μεν με βάλετε με το φίλο μου τον Μάριο Κ ,γιατί εν μουσουπέττης!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: Τζαι κακαουσκιάς :lol: :lol: :lol: :lol:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Σεμιναριο Jigging

Post by MariosK »

gptochos wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:
Παμπος wrote:Απο οτι εκαταλαβα θα ειμαστε γυρω στα 20 ατομα , τωρα νομιζω οσοι με ξερουν να με παρουν τηλ να μου δωσουν και τα τηλ τους υπολοιπους η να με παρετε ολοι στο 99 433446 begin_of_the_skype_highlighting              99 433446      end_of_the_skype_highlighting να γραψω τα τηλ σας εγω , να καμω την λιστα ............και επειδη το σεμιναριο ο ενας απο τους επαγγελματιες θα το καμει τον μαιο και εχουμε πολυ καιρο μπροστα μας θα οργανωσουμε εν ΨΑΡΕΥΤΙΚΟ ΔΙΗΜΕΡΟ JIGGING / KABURA / INCHIKU στο λατσι οσοι ειναι μεσα θα εχει διαμονη σε τετρακλινο με 15 ευρω το ατομο , εγω με την παρεα μου το κανουμε συχνα .......τουλαχιστον να γνωριστουμεν ρε πεθκια ,......φυσικα εν να πιαμεν αδεια που την αστυνομια τζαι πρεπει να εσει τζαι γιατρο κοντα..........ετσι πολλοι αρωστοι συναμενοι :doh: :doh: .......αμπα τζε πια κανεναν η κριση τζαι βακλιζει το καννιν του ποξο που το νερον τζαι εχουμεν τζαι τραυματιες.....
Μέσα(!!!), θα επικοινωνήσω μαζί σου για περισσότερα! Πε μου, θκιαλέουμεν με ποιους εννα είμαστε στο δωμάτιο?! Επειδή λες εννα ψαρέψουμε κιόλας, δίνω 16 ευρώπουλα τη νύχτα, αλλά να μεν με βάλετε με το φίλο μου τον Μάριο Κ ,γιατί εν μουσουπέττης!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: Τζαι κακαουσκιάς :lol: :lol: :lol: :lol:
Ντάξει ρε παλλιόπεδα. Να ξέρετε όμως ότι πιάνει η ακτίνα μου 30 μέτρα οπότε εν την εγλυτώνετε!!!

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Σεμιναριο Jigging

Post by Στάθης »

Φαντάζουμαι εν να λουθέις ως τότε (εν τζιαι για σουπιές που εν να πάμε) γιατί αλλιως εν να με πιάνει τζι' εμένα η ακτίνα, πριν να ξεκινήσω να έρτω κάτω.... :lol:
no whey no gain

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Σεμιναριο Jigging

Post by MariosK »

Στάθης wrote:Φαντάζουμαι εν να λουθέις ως τότε (εν τζιαι για σουπιές που εν να πάμε) γιατί αλλιως εν να με πιάνει τζι' εμένα η ακτίνα, πριν να ξεκινήσω να έρτω κάτω.... :lol:
Όι έκοψα τις σουπιές, είχαμεν πολλά προβλήματα :lol: :lol: :lol:

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Σεμιναριο Jigging

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:
Στάθης wrote:Φαντάζουμαι εν να λουθέις ως τότε (εν τζιαι για σουπιές που εν να πάμε) γιατί αλλιως εν να με πιάνει τζι' εμένα η ακτίνα, πριν να ξεκινήσω να έρτω κάτω.... :lol:
Όι έκοψα τις σουπιές, είχαμεν πολλά προβλήματα :lol: :lol: :lol:
χεχεχε! :D
αμάν ρε φίλε, ενει να μεν σου φκει το όνομα!!!! :D
σιγά τις ατυχίες που είχαμε δηλαδή! :D
ό'ι' ρε, ο Μάριος εν το καλύττερο παιδί! Βάλτε μας μαζί τζι ας μεν πιάμεν λέπι ( αφού έτσι κι αλλιώς πιάνει η ακτίνα του 30 μέτρα!) :D

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”