Διπλή θυλιά

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Διπλή θυλιά

Post by Nautilus »

Ξέρει κανένας πώς κάνουμε διπλή θυλιά στην άκρη μιας μισίνας έτσι ώστε όταν κοπεί η μια να κρατά η άλλη? Η θυλιές δεν πρέπει να σφίγγουν. Κάτι όπως το perfection loop

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Διπλή θυλιά

Post by MariosK »


Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Διπλή θυλιά

Post by Nautilus »

thanx marie εβρίκα και εγώ τουτο το site αλλα δεν κατάφερα να κάμω κάποιον κόμπο. Αν βρεις κανένα βίντεο θα με βοηθούσε πολλά

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Διπλή θυλιά

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Nautilus σε χαιρετω :)
Οι κομποι που κανουμε στα σχοινια ΔΕΝ εφαρμοζονται κατ'αναγκη και στις μισινες και ακομη χειροτερα στα νηματα.
Επειδη ειμαι ολιγον τι "αχαπαρος" που υπολογιστες :oops: , δεν μπορω να σου δειξω κομπους με γραφικα, απλα σου συστηνω τον κομπο της RAPALA

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Διπλή θυλιά

Post by MariosK »

Ναι έχει δίκαιο ο κ. Ευάνθης έχει διαφορά αν είναι για σχοινί η μισίνα, τωρά επρόσεξα ότι τον θέλεις για μισίνα.

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Διπλή θυλιά

Post by Nautilus »

μάλλον έτσι θα είναι όπως τα λέτε κόμποι σε σχοινιά και μισίνες διαφέρουν και μάχουμαι δαμέ να κάμω τον κόμπο καταστρέφοντας μισίνες. Τον κόμπο τον θέλω για την αρχή και το τέλος του παραγαδιού. Ο rapala knot που εκείταξα http://www.animatedknots.com/rapala/index.php έχει μονή θυλιά εγώ την θέλω διπλή. Ευάνθη ξέρεις τον? Έψαξα σε βιβλία που έχω και στο ίντερνετ και δεν τον βρίσκω. Αυτόν που κάνουν πάνω στα παραγάδια τα ξιφιάρικα θέλω. Θα πάω να ρωτήσω κανένα αράπη που δουλεύει σε ξιφιάρικο πως τον έκαμε. :D

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Διπλή θυλιά

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Ναυτιλο, Καλη σου μερα :)
Δεν μου ερχεται στο μυαλο αυτο που γυρευεις :doh: :doh: :doh: :doh:
Απο τους Αιγυπτιους που ηξερα, που δουλευαν του Χριστου του "ΣΤΑΜΑΤΙΑ" στο Ρομαντζο, εκαμναν μεν διπλες θυλλιες αλλα με απλο κομπο χωρις τιποτε ιδιαιτερο.
Οι ανθρωποι που ειναι πραγματικοι επαγγελματιες και γνωριζουν, εχουν καταργησει τους κομπους απο χρονια. Χρησιμοποιουν GRIMPS και καποια παρελκομενα εργαλεια :idea: :idea: Και παλι χρειαζεται γνωση και η χρηση καταλληλων εργαλειων αλλα αυτα πλεον τα πουλουν και τα περιπτερα.
Ευχαριστω παντως για το θεμα που ανοιξες διοτι μου εδωσες μια καλη ιδεα για καποιο νεο σχετικο αρθρο σε επομενο τευχος του Περιοδικου μας :dance:

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Διπλή θυλιά

Post by Nautilus »

Καλη σου μέρα Ευάνθη. Τον είδα το κόμπο σε επαγγελματικά παραγάδια και δεν μου φαινόταν τόσο απλός αλλά ήταν όμως τέλειος. Αν και η μονή η θυλιά είναι εύκολη την διπλή δεν την καταφέρνω. Θα πάω σήμερα να ρωτήσω αν μάθω να σου πω να τον βάλεις στο άρθρο. Έχω πολύ υλικό για κόμβους μαζεμένο αν θέλεις να σου δώσω. Τι είναι τα GRIMPS ?

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Διπλή θυλιά

Post by Nautilus »

Εν που τούτες τες περιπτώσεις που άμαν σουν δείξουν την λύση λαλείς χαράς το πράμα αλλά έτω που δεν τον σκέφτηκα
Ας είναι καλά ο καπετάνιος. Τώρα να δούμε πως θα τον κάμω σε 180 μισίνα και να σφίξει. Αλόπως εν να το τραβήσω με το αυτοκίνητο :)
Attachments
Dipli Thylia1.jpg
Dipli Thylia1.jpg (20.9 KiB) Viewed 7019 times
5.JPG
5.JPG (62.98 KiB) Viewed 7025 times
7.JPG
7.JPG (61.98 KiB) Viewed 7020 times

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Διπλή θυλιά

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΜΠΡΑΒΟ :dance: :dance: Αυτος ειναι ο κομπος που χρησιμοποιουμε για την διπλη θυλλια. Μια παραλλαγη τουλαχιστον διοτι υπαρχουν και αλλες .....εκδοσεις
Σου ξαναλεω ομως για τελευταια φορα οτι οι κομποι σ'αυτα τα μεγεθη μισινας εχουν ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ :shock: :shock:
Αν θελεις, μπες στο ιντερνετ και ψαξε λιγο το θεμα GRIMPS & GRIMPING και θα καταλαβης. Ακριβης μεταφραση στα Ελληνικα δεν υπαρχει αλλα καποιοι τα ονομαζουν "μεταλλικα σφυκτηρακια η συνδετηρες"

neo
Posts: 38
Joined: Sun Jul 05, 2009 4:46 pm

Re: Διπλή θυλιά

Post by neo »

βασικα μιλατε για τα κλιπς που μπαινουν στη μισινα του ψαροτουφεκου

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Διπλή θυλιά

Post by Nautilus »

τελικά ο κόμπος δεν ήταν και ιδιαίτερα δύσκολο να γίνει στην 180άρα. Γονάτισα πάνω του και εν οκ :D . Ευάνθη αν και έχω crimps δεν τα χρησιμοποιήσα ποτέ μου. Σίγουρα σε πάχος μισίνας που θα ήταν αδύνατον να γίνει κόμπος δεν υπάρχει άλλη λύση από τα crimps. Έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε ένα κόμπο χωρίς άλλα πράγματα πάνω στην μισίνα ιδικά σίδερο. Μπορεί να κάνω λάθος. Πάντως σε όλα τα μεγάλα αλιευτικα δεν είδα πουθενά crimps στην αρχή/τέλος των παραγαδιών αλλά διπλή θυλιά :o

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Διπλή θυλιά

Post by Nautilus »

Nautilus wrote:τελικά ο κόμπος δεν ήταν και ιδιαίτερα δύσκολο να γίνει στην 180άρα. Γονάτισα πάνω του και εν οκ :D . Ευάνθη αν και έχω crimps δεν τα χρησιμοποιήσα ποτέ μου. Σίγουρα σε πάχος μισίνας που θα ήταν αδύνατον να γίνει κόμπος δεν υπάρχει άλλη λύση από τα crimps. Έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε ένα κόμπο χωρίς άλλα πράγματα πάνω στην μισίνα ιδικά σίδερο. Μπορεί να κάνω λάθος. Πάντως σε όλα τα μεγάλα αλιευτικα δεν είδα πουθενά crimps στην αρχή/τέλος των χοντρών παραγαδιών αλλά διπλή θυλιά :o

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Διπλή θυλιά

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Ναυτιλε Φιλε μου :!: :!: Και ομως....η Γη κινειται.
Δεν ξερω για πια παραγαδιαρικα μιλας η για ποιους καπετανιους ΑΛΛΑ η χρηση των Aluminium Alloy Grimps ειναι εκεινο που χρησιμοποιουν οι Επαγγελματιες , και οχι μονο, σε ολο τον κοσμο.
Απλα σου δινω μια συμβουλη και ΑΝ θελεις παρτην. Μην πιστευης τοσο ευκολα αυτα που σου λενε οι "ΠΑΛΛΙΟΙ". Συνηθως ειναι ΜΥΘΟΙ.
Εμενα ο Πατερας μου, μεχρι την ημερα που πεθανε, πιστευε και υποστηριζε οτι το καλυτερο αυτοκινητο ηταν το MORRIS MINOR Καρυθκια :shock: :shock:
Αλλοιμονο αν μεινουμε κολλημενοι στο παρελθον. Ο ανθρωπος προοδευει με φανταστικους ρυθμους και ειναι κριμα τουλαχιστον εσεις οι νεοι να μενετε κολλημενοι στες παλλιες δοξασιες και τους μυθους. Ανοιξετε τα ματια σας και τα φτερα σας :wink: :wink: :wink: :wink:

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Διπλή θυλιά

Post by Nautilus »

φίλε Ευάνθη σε χαιρετώ! Σίγουρα η Γη κινείται αλλά τα ψάρια έχουν μείνει με τα ίδια μυαλά πριν εμφανιστούμε εμείς αν και στην Κύπρο τα έχουμε μάθει λίγα γράμματα και επίσης οι μεθόδοι λίγο/πολύ βασίζονται γύρω από τα ίδια πράγματα. Σίγουρα για πολύ χοντρές μισίνες είναι αναπόφευτα τα crimps και καλύτερα διπλά.! Εγώ τον καπετάνιο τον ρώτησα πως γίνεται η θυλια και τίποτα περισσότερο και σε διαβεβαιώ ότι τα επαγγελματικά παραγάδια στην Κύπρο δεν χρησιμοποιούν crimps. Πες μου ένα καίκι που τα χρησιμοποιεί. Δεν είμαι νέος στο ψάρεμα και τα crimps γενικά δεν θα τα χρησιμοποιώ για τους εξής λόγους
1. Προσθέτουν περισσότερο βάρος, έστω και εκείνο το λίγο ειδικά όταν χρησιμοποιείται σε αγκίστρι
2. Μπορεί να σφίξεις το crimp στην μισίνα λιγότερο και αν είναι στην μάνα του παραγαδιού μπορεί να το χάσεις όλο!
3. Μπορεί να σφίξεις το crimp στην μισίνα περισσότερο και να κοπεί και αν είναι στην μάνα του παραγαδιού ...
4. και στις δύο πιο πάνω περιπτώσεις δεν θα δεις αν το έσφυξες λιγότερο/περισσότερο και χρειάζεται πείρα
5. τα crimps φαίνονται
6. οι κόμποι είναι δωρεάν ένω τα crimps όχι και δεν θα αγόραζα την ακριβή πένσα για να σφύξω 2 κόμπους

Επειδή έχουμε ξεφύγει του θέματος το οποίο έχει απαντηθεί αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μύνημα για να μην ενοχλούμε και τους άλλους

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”