Προτάσεις για καλάμια

Post Reply
User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Προτάσεις για καλάμια

Post by gptochos »

Παίδες μιας και πρόσφατα απόκτησα σκάφος σκεφτομαι να αγοράσω και κανένα καλάμι για ψάρεμα από σκάφος. Βασικά σκέφτομαι για αγορά ενός καλαμιού για τόνους (θα πηγαίνω να πιάνω κάνενα τόνο αν τα καταφέρω :D). Τι άλλο είδος ψαρέματος μπορώ να κάνω από το σκάφος?

Τα καλάμια που θέλω να αγοράσω δεν θέλω να είναι μιας χρήσης ούτε και επαγγελματικά. Θέλω καλάμια και μηχανές μέτριας δυναμικότητας και τιμών. Τι προτάσεις έχετε να προτείνετε?

Ευχαριστω
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Προτάσεις για καλάμια

Post by Giorkos »

ε γιατί εν ρωτάς ρε Γιώρκο Καλό....

το λοιπόν...εν νεν τέλια φτηνό...ούτε ακριβό...άκουσα τζαι που άλλους ότι εν καλό (εν ξέρω γιατί δεν το χρησιμοποίησηα,...που να το σρησιμοποιήσω άλλωστε :lol: ) !!!

από βάρκα για τόνους λένε ότι είναι το απόλυτο 'όπλο' !!!

νομίζω αν κάπου στα 240 Ευρώ....(komple με μηχανόύα τζαι νήμα...ναί κύριοι..νήμα....γιατί όι μισίνα δεν ξέρω.......νομίζω δίνουν τζαι 5 ψαρούθκια ψεύτικα στο σετ ) !!!


τσεκ ιτ άουτ !!!! :clap:

http://i139.photobucket.com/albums/q285 ... R_TUNA.jpg
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Προτάσεις για καλάμια

Post by gptochos »

:D χαχαχαχαχα Εν Carbon ρε?
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Προτάσεις για καλάμια

Post by MariosK »

Φίλε φαίνεται καλό αλλά εν κοντό τζε να σε δυσκολέψει στην πάλη με το ψάρι :lol:.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Προτάσεις για καλάμια

Post by gptochos »

Έχω τις εξής απορίες: Ποιες οι διαφορές των Boat Rods μεταξύ των Trolling Rods? Εντάξυ διάβασα κάποια παλιότερα ποστ που αφορούν καλάμια και μηχανές για Tuna αλλά κάπου ετάραξα. :doh:

Όσον αφορά τις συρτές απο ότι είδα παίζουν ρόλο οι lbs που σηκώνει, κάτι που γράφει για οδηγούς και τη βάση της μηχανής. Τι πρέπει να προσέξω? Επίσης οι συρτές που είδα στην έκθεση οι οδηγοί που περνά η μισίνα είναι στρογγυλοί και σε άλλες συρτές είδα ότι έχει τροχαράκια. Ποια είναι καλύτερά? Οι πιο έμπειροι ποιες κατά τη γνώμη σας είναι οι ιδανικότερες μάρκες και χαρακτηριστικά για μια συρτή για την χρήση αυτή (δηλαδή lbs, οδηγοί, βάση της μηχανής μήκος κλπ)?

Όσον αφορά τις μηχανές αυτό που έχω καταλάβει είναι το ratio που παίζει ρόλο. Το ξέρω ότι υπάρχουν μηχανές και μηχανές αλλά ποια η διαφορά του να έχει μια μηχανή ratio 4.1:1 και μια άλλη 5:1? Είναι τόσο μεγάλη διαφορά? Επίσης παίζει ρόλο και το υλικό κατασκευής, ρουλεμάν μηχανής κλπ? Ποιές είναι οι ιδανοκότερες μάρκες και χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει μια μηχανή?

Ευχαριστώ παιδκιά.

ΥΣ: Γιώρκο μεν πεταχτείς να πεις καμιά μ@λ@κί@ γιατί εννά έρτω να σου ξηλώσω την σκάλα
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”