Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post Reply
Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Nirou »

πολλους οικολογους επιασαμεν μες τουντο σαιτ ενομιζα πος εν σαιτ ψαρεματος παντος μες σε ουλλα τα περιοδικα εν βαλλουν φοτογραφιες με αψαριες αλλα με τες πετιχιμενες ψαριες. ρε κοπελια τουντα ψαρκα πιανουμεν τα μια φορα καθε 1 χρονο που παμε ψαρεμα εν και πιανουμεν τα καθε μερα . για ονομα του θεου καμετε και ενα σαιτ με οικολογους που εν να πιενουν να τααιζουν τα ψαρκα μονον και να πιενουν οι επαγκελματιες να τα πιανουν αμα εφκαλετε τα ναμια
τα ψαρια ειναι χοντρα

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by fISHANDCHIPS »

Ρε Nirou απάντα μου και εσύ με ολη την ειλικρίνια (αν γνωρίζεις) ... Δεν είχε τόπους που κρατούσαν μεγάλες ποσότητες μπαλάδες και τώρα εξαφανιστήκαν ???
Για εσένα δεν γνωρίζω τι κάμνεις .... φαντάζουμαι γνωρίζεις και άλλους που ασχολόυνται με τούτο το είδος ψαρέματος ... πόσοι που τούτους δεν το παρακάμνουν κάθε φορά που παν για ψάρεμα ... πρέπει να ταίσουμε ούλλο το συγγενολόι και τους φίλους μας με το ψάρι που θα πιάσουμε ? ή να γεμόνουμε την φρίζα ,(ναι κάποιοί ερασιτέχνες " ψαράδες έχουν και φρίζα , κύριε ελέισον πιον)... ο άλλος λόγος είναι οι μακρινές αποσάσεις(συνήθως) και δεν συμφέρει να σταφεί κάποιος με πιο λίγο που 8-10 κιλά ψάρια ,παντός κ εν με το ζόρι που παέννουν τζικάτω
Nirou wrote:πολλους οικολογους επιασαμεν μες τουντο σαιτ ενομιζα πος εν σαιτ ψαρεματος παντος μες σε ουλλα τα περιοδικα εν βαλλουν φοτογραφιες με αψαριες αλλα με τες πετιχιμενες ψαριες.
Εντζε πρέπει να είναι οικολόγος κάποιος για να σκεύτεται έτσι ...
Αν για εσένα ψαράς είναι μόνο αυτός που έχει καλά αποτελέσματα ... τι να πω ... εχει και αλλα σημαντικά πράματα να μάθει κάποιος που ασχολείται με το ψάρεμα ... και ακόμα μια φορά βάλλω για παράδειγμα τα παιδιά που ψαρεύκουν στα γλυκά νερά ... δημιουργηθηκε μια "ομάδα" με ανθρώπος που εψαξαν κάπως πιο βαθεία το θέμα ψάρεμα και κουλτουρα ψαρέματος .... τα αποτελέσματα είναι εμφανεστατα στον τρόπο σκέψης ... (φυσικά υπάρχουν και ψαράες της θάλασσας που σκευτονταί το ίδιο απλά στα γύκα νε΄ρα είναο πιο ξεκάθαρο
Ενας καλό δάσκαλος είναι να παρακολουθεί κάποιος ξένα φόρουμ ψαρέματος (οχι για να βρούμε την πιο φτηνή MIYA αλλά να μορφοθούμε ...
Nirou δεν ξεκίνησα την συζήτηση με στόχο εσένα ( ξέρω αρκετούς που ασχολούντε με τους μπαλάδες και έτσι βγάζω τα συμπεράσματα μου)
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Nirou »

ρε κοπελια για το ονομα του θεου , τορα να παω για καθετη και πιαω ενα φαγκρι κατο που μισο κιλο εν να το αφικω πισο αλλα αμμαν τσιμπισουν και 5 του κιλου εγω εν να τα πιαω και τα 5 . κατς εν ριλις εν να εκαμνα αν ημουν εκατομιριουχος και ειχα ενα κοτερο και εψαρευκα ασπουμεν στην ταιλανδι και καθε 2 λεπτα επιανα μιαν σιναγριδα 3 κιλη 5 κιλη 10 κιλη θα τα εσιρνα ουλλα πισο γιατι εν να την ετροα με 5 ευρο στο καλιτερο εστιατοριο. δαμεσα για να πιαης μιαν σιναγριδα πρεπει να εισαι επιστιμονας να μαθεις να θκιαβαζεις βιθομετρα να εχεις ζοντανο δολομα να τραβας στην σοστη ταχιτητα στο καλιτερο σικομα και μετα που εν να αφικεις στο βιθο καμιαν 10αρκαν μολιφκια με παραμαλλα ιστερα που 5 6 ψαρεματα πιαης το ψαρι στα χερια σου βαρτο πισο στο νερο να φιει και πιενε στο εστιατοριο πκεροσε καμιαν 100 ευρο αν σε κανεσουν γιατι ο ψαροπουλης εν εχει να σου πουλισει αφου επουλισεν την του κεντρου . ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εν στην κυπρον που ζουμεν.
τα ψαρια ειναι χοντρα

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by admin »

Φίλε στην Κύπρο ζούμε και ζούμε την κατάντια μας γιατί ο παπούς σου και ο παππούς μου αντί να σκέύτονται λίγο πιο οικολογικά και πιο σωστά τσια να πούν ρε μα πρέπει τσαι τα εγγόνια μας να έβρουν ψάρι να μεν σύρνουμε δυναμίτες, να μεν απλώθουμε Xιλιόμετρα δίκτυα , να μέν σύρνουμε χλωρίνες μες την θάλασσα επέζαν πελλό τσαι ελαλούσαν σιγά να μεν δώκω εγώ 2 γρόσια να αγοράσω ψάρι, εν γεματι η θάλασσα.Ε τωρά εσύ όμως πρέπει να φκάλεις τα μάθκια σου πας το βυθόμετρο για να δεις ένα ψαρούι. Εγω περασμένη βδομάδα πήγα ψάρεμα με την βάρκα και έδωσα €10 δολώματα €15 βενζίνες €5 φαγητά και €5 να πλύνω την βάρκα μετά στο πλυντήριο Σύνολο €35 Έπιασα μια συναγρίδα κοντά στα 3 κιλά. Πήγα και μετά στην ψαραγορά να αγοράσω ακόμη ένα ψάριγιατί θα είχα και ξένους. Αγόρασα ένα ολόφρεσκο φαγκρί 3 κιλά και το πλήρωσα €32 . όταν τα έψησα όλοι τρελλάθηκαν με το φαγκρι. Τωρά στην ψαροταβέρνα πληρώνεις πολλά άλλα πράγματα εκτός απο το ψάρι. Κανείς δέν είπε να πιάσεις και κάποιο αξιόλογο ψάρι να φάς αλλά εκείνοι που πιάνουν υπέρ του κανονικού ειδικά αυτές τις εποχές είναι πραγματικοί εγκληματίες

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by fISHANDCHIPS »

Nirou wrote:ρε κοπελια για το ονομα του θεου , τορα να παω για καθετη και πιαω ενα φαγκρι κατο που μισο κιλο εν να το αφικω πισο αλλα αμμαν τσιμπισουν και 5 του κιλου εγω εν να τα πιαω και τα 5
Τo C&R συνήθως εφαρμόζουμεν το σε πιο αθλητικά ψαρέματα ... η καθετή γίνεται καθαρά για σκοπό κάρποσης και δεν είμαι εναντιών φυσικά(αν και τα όποια δίποτε ηλεκτρικά μέσα που σε καθηστούν παθητικό ψαρά δεν μου αρέσουν και είναι καθαρά θέμα γούστου) απλά να μην γίνεται κατάχρηση.
Την νοοτροπία των ανθρώπων που ψαρεύκουν στα γλυκά νερά δεν την είπα για κάμνουμε realese τους μπαλάδες ... αλλά τις γνώσεις που έχουν τα ατόμα τούτα οχι μόνο σε τεχνικά θέματα αλλά και την οικολογια βιολογία κτλ των είδων ωστε να έχουμε μια πιο ολοκληρομένη εικόνα περι του θέματος.Να ξέρεις ρε φίλε οτι τα χιλιάδες μπλαλαδούθκια που πιάννονται κάθε χρόνο( και κάθε χρόνο ο αριθμός αυξάνεται) έχουν πολλά αργή ανάπτηξη και με τον ρυθμό που τα πιαννουμεν εν μπορούν να αναπληρόσουν τις ποσότητες τους και σιγά σιγά λείφκουν ... εννεν αναισθισία που κάποιους τούτο το πράμα ???... έχω άδικο ρε φίλε ???
Είμαι υπερβολικός ή ακραίος ?
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Nirou »

Καλαν ρε κοπελια σιγνομη εν θα ξαναβαλω φοτογραφια μαλλον εν να ξαναβαλω που εν να παω στους χαννους και τσινους εν να θκιαλεξω 2 3 μεγαλους.
τα ψαρια ειναι χοντρα

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by admin »

Nirou wrote:Καλαν ρε κοπελια σιγνομη εν θα ξαναβαλω φοτογραφια μαλλον εν να ξαναβαλω που εν να παω στους χαννους και τσινους εν να θκιαλεξω 2 3 μεγαλους.
Ρε φιλεμεν το παίρνεις προσωπικά, τα ψάρκα που έβαλεσ ως τωρά δέν είχαν κάποιο πρόβλημα. όταν πάς στους μπαλάες και πιάσεις 4-5 κιλά είσαι αρχηγός αλλά όταν κάποιοι πιάνουν 40-50 κιλά έ εκείνα χαλάει η φάση

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by caveman »

Nirou wrote:Καλαν ρε κοπελια σιγνομη εν θα ξαναβαλω φοτογραφια μαλλον εν να ξαναβαλω που εν να παω στους χαννους και τσινους εν να θκιαλεξω 2 3 μεγαλους.
Νίρου μια χαρά εν οι φωτογραφίες σου ρε!

Τες μ@λ@κιες με τα 30 και τα 50 κιλα μπαλαδες εν αλλοι που τες κάμνουν... τζαι βάλλουν τζαι βίντεο πας το γιού-τουπ! :snooty:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by fISHANDCHIPS »

έστειλα σου το και σε προσ. μήνυμα αλλά ξαναλέω το ... δεν εννοουσα εσένα ... ουτε σε ξέρω ουτε ξέρω τι κάμνεις στο ψάρεμα σου και ούτε σε συνάφερα στα πόστ που έκαμα
:wink:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

neo
Posts: 38
Joined: Sun Jul 05, 2009 4:46 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by neo »

καθετη για χαννους εφκαλαμε και τον κουνελλο, το αστειο εν οτι επιαστηκε πας το πτερυγιο στο πλαι και εν εκοπηκεν η χαννιερα , το βαρος ηταν καμποσο φενεται και που το λυγισμα του γαντζου :dance:
Attachments
aaaimage0071p.jpg
aaaimage0071p.jpg (51.6 KiB) Viewed 4574 times
aaimage0074g.jpg
aaimage0074g.jpg (56.47 KiB) Viewed 4572 times

neo
Posts: 38
Joined: Sun Jul 05, 2009 4:46 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by neo »

το πεδιλο εν απλα για συγκριση μεγεθους επιαστηκε με ψευτικο ψαρακι κατα τες 12 το μεσημερι
Attachments
image015px.jpg
image015px.jpg (70.22 KiB) Viewed 4579 times

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by AggelosLRK »

Πρωτη εξορμηση με το σκαφος για ποππινκ και ειχα την τυχη του πρωταρη με αυτο το θηριο!δυστηχως στο κατς εντ ριλις μου κοπηκε στη μεση το καημενο :lol:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by fISHANDCHIPS »

Ατε ρε Άγγελε και κοντεύκουν οι ακκανομούτες ... εννα κάμεις μπαμ
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by AggelosLRK »

fISHANDCHIPS wrote:Ατε ρε Άγγελε και κοντεύκουν οι ακκανομούτες ... εννα κάμεις μπαμ
mahi mahi!! 8)

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by admin »

no comment
Attachments
kounelos.JPG
kounelos.JPG (45.22 KiB) Viewed 4431 times

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”