ξυλινο

Post Reply
User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

ξυλινο

Post by Antreas »

λοιπον παιδια.
αποφασησα να κανω ενα ξυλινο οπλο τζαι θελω που τους γνωστες(Giorkos) να με βοηθήσουν. :D
ερωτηση.
ξυλο θα βαλω ιροκο.
ποσες λοριδες να βαλω με κοντρα τα νερα?
ποσες μερες να το αφησω να ηρεμήσει τζαι μετα να τα κολλήσω μεταξυ τους ?
αυτα προς το παρων :D

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:λοιπον παιδια.
αποφασησα να κανω ενα ξυλινο οπλο τζαι θελω που τους γνωστες(Giorkos) να με βοηθήσουν. :D
:oops: :oops: :oops:

εν είμαι γνώστης...ούτε τέλια άσχετως νομίζω αλλά έκαμα κάνα θκυο και κάτι εμάθαμε...νομίζω...
Omersub wrote:ξυλο θα βαλω ιροκο.
Αντρέα, εν καλή επιλογή για διάφορους λόγους (αναφέρτηκαν σε άλλα σαιτ) καθώς επίσης και το μαχόκανι (αποδείχτηκε εξίσου καλό..) εξάλλου ο εξαρχίδης συστήνει μαχόκανι :wink: .

το μονο κακο του ιτόκκο (έκαμα τα πρώτα μου βήματα :mrgreen: σε ιρόκκο) είναι η σκόνη του...εν θκιαολόσκονη...να αγοράσεις μάσκα (όι ποτζόνην των χειρούργων, αλλά ποτζίνη με φίλτρο...να εφαρμόζει καλά στο πρόσωπο σου, γιατί η σκόνη του είναι :twisted: :twisted: :twisted:

Επίσης άμαν το τρίφης κτλ αν έχεις και κανένα σετ γυαλλούθκια της θάλασσας φόρα τα... και στα μάτια θα σε πειράξει (εγώ εν εφόρουν τίποτε και την νύχτα δεν ανάπνεα :x ) Σοβαρά τωρά...την σκόνη του ιρόκκο να την φοάσαι...
Omersub wrote:ερωτηση.
ποσες λοριδες να βαλω με κοντρα τα νερα?
να βάλεις μονό αριθμό έτσι ώστε το αυλάκι να μεν έχει στη μέση την ένωση γιατί εν να φαίνεται λίο άσχημο :x

τι διαστάσεις σέφτεσαι να το κάνεις και τι μηχανισμό θα βάλεις ?
(Κάμε το οχτούιν να μεν καταλάβει γρι) !!!


Omersub wrote:ποσες μερες να το αφησω να ηρεμήσει τζαι μετα να τα κολλήσω μεταξυ τους ?
αυτα προς το παρων :D
να ηρεμήσει....χμμμ....έκαμες του τίποτε να το νευριάσεις ρε ???

ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ Σημάδεψε το ξύλο στην μια άκρη (σχεδίασε ένα τρίγωνο) γιανα ξέρεις την σειρά της κάθε λούρας (δηλ πνα μπορείς να συναρμολογήσεις το ξύλο με τις λούρες όπως ήταν πριν να το κόψεις) ... εφόσον βάζεις τα νερά κόντρα για περισσότερη 'σταθεροποίηση' του ξύλο σου, τότε καλύτερα να το κάνεις με την μία λωρίδα ακριβώς δίπλα της 'διπλανής' :mrgreen: της.... εν ξέρω αν τα εξήγησα καλά..πάρμε τηλ να σου τα πω τηλ εν πιο εύκολο... αν θες όπως σου φκάλλει τες λούρες ο πελεκάνος , αρίθμησε τες, αλλά να τες αριθμίσεις στην ίσια τους , (δηλ ομοιόμορφα για να μεν χάσεις λοαρκασμό. έτσι θα έχεις δύο σημεία αναφοράς, το τρίγωνο και τους αριθμούς) εν νεν και 100% αναγκάιο να μπουν η μια δίπλα που την διπλανή της, αλλά προσπάθησε να το πετύχεις...


Ξεκίνα με κόψιμο ΜΟΝΟ ..μεν τα πλανιάρεις τίποτε... (τις διαστάσεις των λουρίδω θα τις δούμε άμαν αποφασίσεις το μέγεθος του όπλου)

οκ...εγώ συνήθως αφού τα κόψουμε σε λουρίδες αφήνω τα 2-3 εβδομάδες (μεσα στο σπίτι, ούτε ζέστη, ούτε κρύο...εν να τους δώκεις chance να εγκλίματιστούν να 'χάσουν' υγρασία και εν να στρεβλώσουν όσο θέλουν.... (μπορεί να γινούν σαν την μπανάνα...ΔΕΝ Πειράζει..τα τελείως ζαβά μπορείς να τα σκαρτάρεις, ή να τα κόψεις πιο κοντά; για πιο κοντό όπλο... ) Καλύτερα όμοως άφηστα στον πελεκάνο αν έχει χώρο για να μεν τα κουβαλάς....

μετά θα πας στον πελεκάνο και θα πλανιάρεις τα πλαινά των λούρων (Μόνο τα πλευρά που θα κολληθεί το Ξύλο...όχι το πάνω-κάτω αυτό θα το κάνεις μετά που θα τα κολλήσεις και θα δεις το γιατί)


πες μας τι έχεις υπόψη και ότι βοήθεια θες κοψίματα-αυλάκια κτλ μπορούμε να βοηθήσουμε (Α...και πίνουμε μιστερ μπράουν Βανίλια συνήθως ή τζαι κανένα indian tonic water :lol: )




Y.G
1. όταν αποφασίσεις για το μέγεθος (κάμε το 110 και πάνω, αφού 100 έχεις ) πες μας το μέγεθος του ξύλου σου γιατί πρέπει να φκάλεις και την λαβή σου !!!

2. για το πόσες μέρες θα τα αφήσεις να 'στεγνώσουν' υποτίθεται ότι όσες παραπάνω τόσο το καλύτερο...μέχρι μήνα το πολύ άφηστα γιατί εν θ ακάμουμε καμία πυρηνική κεφαλή... εν υπεοραρκετό εάν λάβεςι υπόψη το πόσο λεπτές θα κοπούν οι λούρες..εξάλλου από την διατριβή (ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ :mrgreen: ) μου με το θέμα Ξύλο (αντί να δουλέφκω θκιαβάζω στο νετ :lol: ) ΔΕΝ είναι σωστό να ξηράνει τελείως το ξύλο :wink: !!!

3. Ξεκίνα να σκέφτεσαι για το επόμενο σου ξύλινο..εν ευκαιρεία, εφόσον εν να μπεισ την διαδικασία να έχεις ξύλο έτοιμο και για το άλλο... το μόνο έξτρα που θα βάλεις είναι λίγη έξτρα σκέψη για το πως το θέλεις το άλλο :wink:

4., έβρε ένα πελεκάνο που να τσιαττίσει ο νουσ σας...να σου κρώννεται... και σημαντικό...να τον πληρώνεις έστω και αν δεν θέλει λεφτά..ή αν σου πει 10 Ευρώ, θα του δώκεις 15...έτσι όταν ξαναπάς θα μπορείς να του 'επιβάλεις' το πως θές να σου τα κάμει , δεν θα αντρέπεσαι να του το ζητήσεις και αυτός θα ξέρει ότι εν ο χρόνος που θα σου αφιερώσει δεν θα πάει το 'κώλου' ... Α.. επίσης... ο πελεκάνος ΔΕΝ θα ξαπωλήσει τη δουλειά του (αρμάρκα κτλ) να του λες Εάν έχεις χρόνο τότε κάμε τα... ή πες μου πότε θα κάμεις αθκιάσει να έρτω...

κανεί τζαι έπρησα σε (σας) ...
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

:shock: :shock: :shock: τολοιπον αφισε με να τα ξαναδιαβασω γιατι εν πολλα τζαι θα ερτω ξανα με απορίες :lol:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote::shock: :shock: :shock: τολοιπον αφισε με να τα ξαναδιαβασω γιατι εν πολλα τζαι θα ερτω ξανα με απορίες :lol:
πάρε τηλ..εν πιο εύκολο...interactive :mrgreen: ... 99 683 629
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

ελα φιλουι μου.
εν θα σε πιασω σημερα για να μεν σε πελλανω :lol:
ειβρα απο που να πιασω ξυλο τζαι θα παω μαλλον αυριο να πιασω.
ε μετα θα σε πιαννω να μου τα λαλεις ενα ενα να τα καμνουμε σιγα σιγα :D.
πιστευκω οτι μπορω να το καμω αλλα το μονο που φοουμε πολλα ειναι το πως να φκαλουμε τις τρυπες για τον μηχανισμο.
τα αλλα λιο πολλα ε ξανα εκαματα τζαι ξερω πανω κατω.
εννα τανισεις???? :D

edit: τελικα τα οπλα θα ειναι 2. το ενα 110 τζαι το αλλο 115 τζαι θα ειναι χοντρες κατασκευες.
ποσο ξυλο να πιασω ρε φιλε ?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:edit: τελικα τα οπλα θα ειναι 2. το ενα 110 τζαι το αλλο 115 τζαι θα ειναι χοντρες κατασκευες.
ποσο ξυλο να πιασω ρε φιλε ?
Καμπόσο !!!! :mrgreen:


10 115 που έχω με ανάποδο πανεξ έχει ολικό μήκος 140 εκ (φκαίνει 140 γιατί έχω άνετο μακρύ τακούνι πίσω το οποίο δεν θα επηρεάσει την 'μετατόπιση΄δεξιά-αριστερά γιατί είναι που πίσω...) και μπορούσα να το εκμεταλλευτώ ακόμα λίο μπροστά...) αλλά ασ πούμε 140 για να είσαι μέσα.

βάλε 3-4 πόντους άτε 5 για κάθε άκρια (λόγο snipe της πλάνιας του πελεκάνου ...) επομένως 10 τοταλ..+140 = 150 πόντους μάκρος....

εν να θέλεις και κανένα κομμάτι 20χ20 για την λαβή επομέμως θέςλεις 170 πόντους το λιγότερο για μήκος...συνήθως θα τα βρεις 300-320 εκ Χ 30εκ Χ 2 ιντζες (5 εκ περίπου)

με τούτο κάμνεις τα δύο που θέλεις σίγουρα + κανένα πιο λεπτό....(συμπεριλαμβανομένου και 3 λαβών) ..τούτα μιλούμε για τα 170 πε΄ρπου εκατοστά...έχεις αλλό 130...20 για την λαβή...δη κάμνεις ακόμα 2 όπλα μικρά με τες λαβές τους... ή αγοράζεις κιάλλο ξύλο...χρησιμοποιάσ το μόνο για μήκος όπλων (μακριά όπλα ) και φτιάχνεις τες λαβές από το πρώτο ξύλο....

όπως και νάχει η τιμή του ξύλου είναι πολύ λογική και είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα σπαταλήσεις λίο ξύλο...εννεν τίποτε.....



τες τρύπες κανονίζουμε τες...έχεις μηχανισμό..ή θα πάρεις... ?
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

λοιπον παιδια.
για το θεμα μηχανησμος τωρα.
θα παραγγειλω απο τον ΠανΕχ.
αν θελει κανενας αλλος πείτε μου να παραγγείλουμε ολοι μαζι

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:λοιπον παιδια.
για το θεμα μηχανησμος τωρα.
θα παραγγειλω απο τον ΠανΕχ.
αν θελει κανενας αλλος πείτε μου να παραγγείλουμε ολοι μαζι

1 μηχανισμό ο Giorkos
1 μηχανισμό ο gptochos
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: ξυλινο

Post by hemilios »

Γιώργο η κατασκευή ενως ξυλινού πόσα στοιχίζει; Αν βγάλουμε έξω εργατοώρες. Ξέρω ότι εν το μεράκκι απλώς θέλω να δω και το οικονομικό την όλης κατασκευής.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Post by Giorkos »

hemilios wrote:Γιώργο η κατασκευή ενως ξυλινού πόσα στοιχίζει; Αν βγάλουμε έξω εργατοώρες. Ξέρω ότι εν το μεράκκι απλώς θέλω να δω και το οικονομικό την όλης κατασκευής.
Νουμέου ότι έχεις τα εργαλεία που θα χρειαστείς....βασικά εργαλέια μιλκούμε..

Χονδρικά Χονδρικά

αναλογία για ξύλο για ένα ψτ 10 λίρες
πελεκάνος (κοψίματα σε λόυρες του καδρωνιού και πλανιάρισμα) 15 λίρες
γόμμα-υαλόχαρτα-φρουτσούθκια σούπα μούπες 10-15 λίρες
λάστιχα : 15-20-25 λίρες (εξαρτάτε τι θες)
βέρκα : 20-35 λίρες (εξαρτάται τι θές)
μηχανισμό : από 25 -35-40 λίρες ... (buccanero 25 πολλά καλός... 35 μηχανισμός πάνεξ - ανάποδος ..Πολλά πολλά καλός...) μεταφορικα΄κτλ... αλλά θα βάλει μαζική ο ομερσαπ
μουλινέ- με χοινάκι...ε..αν βάλεις μεταλλικό ινοξ υπολόγιζε 35 λίρες
για υποφυλακτήρα βάλλεις μια κουταλόυα που το ΙΚΕΑ (πουλούν τε 4 μαζί σετ...αγοράζεις ένα σετ 3-4 λίρες και έχεις να κόφκεις..)
πουσλικκούθκια ανοξείδωτα για δέσιμο πετονιάς εν σχετικά πολύ φθηνά αν δεν θες να αγοράσεις κάτι το εξεζητημένο (εξεζητημένο εννοώ, το μάτι που έχουν τα RIIFE μπροστά (ας βάλει μια φωτό ο ομερσαπ ) πουλιέται στα μαγαζιά εδώ (που είδα στην Λευκωσία) 19 ΛΙΡΕΣ !!!!! ΝΑΙ 19 ΛΙΡΕΣ για ένα κομματούι σιερούιν , νομίζω έχει αλλο κανένα ανοξιδοτούν μεστο φακελλούιν....σόρρυ αλλά υπάρχουν και άλλες λύσεις που μπορεί να ειναι και πιο καλές ΣΧΕΔΟΝ ΜΟΥΧΤΗ !!!!!


ε..τωρά αν θες να το λουστράρεις βάλλεις τα έξοδα του λούστρου..(και εν θα βάλεις λούστρο της πόρτας του σπιττιού αλλά κάτι πιο εξιδεικευμένο=πιο πολ΄λα λεφτά.... εν να θέλεις και έξτρα εργαλεία (πιστόλα-κοππμρεσσόρο κτλ) η γνώμη μου ε΄ναι τικ όιλ και εν μια χαρά...

εμένα το κάθε όπλο στοιχίζει περίπου 135 λίρες μέσο όρον.... ΥΛΙΚΑ ΜΟΝΟ

Βασικά αρκετά υλικά -υαλόχαρτο-σποντιλούθκια και μικροπράματα εν να τα γοράσεις μια φορά και θα έχεις αρκετά... αλλά τούτα εν φτηνοπράματα...

εν να μου πεις...εν γοράζω όπλο στημένο (αλουμίνιο κτλ) με έτσι λεφτά ??? ναι γοράζεις... αλλά δεν είχες την 'χαρά' του να το κάνεις εσύ...η ικανοπίηση άμαν παίξεις ψάρι με το όπλο που εκάμαν τα σιέρκα σου αξίζει τα λεφτά !!!!


Ή κάμνεις ένα οικονομικά..δηλ φτηνή βέρκα...τα παλιά σου λάστιχα...μεν βάλεις μουλινέ και το κόστος θα κατεβεί αισθητά ...

Υ.Γ αν εξέχασα κανένα κομμάτι πίσω πέστε μου...
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ξυλινο

Post by gptochos »

Giorkos Sub The Architect :mrgreen:

Περίπου ρε Αιμίλιε υπολόγιζε 100 με 130 λίρες ανά όπλο Comple. Εμένα το 1ο εστοίχισε μου 110 λίρες και το 2ο 130 λίρες γιατί έβαλα μουλινέ Stainless Steel.

Τρίφε Άντρίκο μου :P Φίλε εγώ συστήνω μαχόκανι.εφάνηκε μου και πιο εύκολο στο βαρύδωμα. Θέλει πιο λίγο βάρος αλλά αυτό εξαρτάται και από τα γούστα του καθενός. Στο 2ο που έκανα δεν έβαλα καθόλου βάρος διότι το βαρύδωμα καλύφκεται από το μουλινέ και τη βέργα
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

gptochos wrote:Giorkos Sub The Architect :mrgreen:
ούστττττττ που εν να περιπαίξεις τζιόλας...ρε Γααάρε (αν με αφήνει ο Χατζηπαντέλας να σε αποκαλώ έτσι) ..... :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

στελνω τωρα email του Πανου. μολις εχω απαντηση θα ενημερωσω

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

Γιωργο εσυ τι εβαλες για να κρατα την μισινα στην κεφαλη τζαι τι εβαλες για να περνα που μεσα το σχοινι του μουλινε ?

λοιπον οι μηχανισμοι ειναι 55 ευρω ο καθενας + μεταφορικα.
ειμαστε οκ να παραγγείλω ?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:Γιωργο εσυ τι εβαλες για να κρατα την μισινα στην κεφαλη τζαι τι εβαλες για να περνα που μεσα το σχοινι του μουλινε ?

λοιπον οι μηχανισμοι ειναι 55 ευρω ο καθενας + μεταφορικα.
ειμαστε οκ να παραγγείλω ?
παράγγειλε τα να κόφκουμε δρόμο.

για να κρατά την μισίνα ανοξείδωτο σποντιλούιν..πρέπει να γοράσω κιάλλα γιατί όsα εμείναν εχρειάστηκα κάτι σποντούες για κάτι αρμαρούθκια και ήταν οι μόνες που είχα. αύριο να προσπαθήσω να παω να έβρω....

για να περνά μέσα το σχοινί του μουλινέ σε πιο παλιά όπλα είχα ένα μάτι που μου έστειλε ο πανεξ..αν έχει θα μας δώσει μούχτης(εν με ενθουσίάσαν..πληγώνουν το σχοινί εύκολα..εκτος αν τριφτούν καλά καλά :x ) ..ρώτα τον, αλλά προτιμώ να φκάλλω τρύπα οριζόντια και να βάλλω μέσα πύρρο...επίσης φκάλλω και μία τρύπα κάθετη με την οριζ΄ντια του πύρρου για να μπορεί να περνά το σχοινί...
(ούτε τριβές έχει ούτε τίποτε και το κόστος του πύρρου είναι μηδέν εις το πηλίκον :lol: )

στο τελευταίο που έκαμα έφκαλα μιτσιά τρύπα κάθετη στην οριζόντια και στον πύρο πέρασα στριφτάρι...το σχοινί του μουλινέ περνά μέσα που τον κύκλο του στριφταρκού...


η πιο εύκολη λύση και αρκετά δυνατή είναι κάτι μικρά ανοξείδωτα ασφάλεια-κλέιδωμα συρματόσχοινου...πουλά ο σπανιάς... χρησιμοποιάς μόνο την βίδα που είναι σε σχήμα U , ζαβώνεις την, φκάλλεις και δύο τρυπούες..λίγη εποξική και είσαι πόμπα...

τούτο κανονίζεται...ενεν πρόβλημα... λύσεις πολλές...

εκατάφερες και έπιασες ξύλο τελικά ?
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Ιδιοκατασκευές-DIY”