ξυλινο

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

αυριο το πρωί θα παμε που ποτζι να το πιάσουμε τζαι μετα θα παμε σε ενα πελεκανο να μας τα κόψει σε λωρίδες.
εν τζαι θελουμε τωρα τους μηχανισμους γιαυτο θα τους παραγγειλω ποιο μετα αν δεν εχετε προβλημα γιατι ειμαι λιο short που cash τωρα.

τα ξυλα οταν τα πλανιαρουμε σε 2 βδομαδες θα θελουν τζιαλλο χρονο να ηρεμήσουν ?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:αυριο το πρωί θα παμε που ποτζι να το πιάσουμε τζαι μετα θα παμε σε ενα πελεκανο να μας τα κόψει σε λωρίδες.
εν τζαι θελουμε τωρα τους μηχανισμους γιαυτο θα τους παραγγειλω ποιο μετα αν δεν εχετε προβλημα γιατι ειμαι λιο short που cash τωρα.

τα ξυλα οταν τα πλανιαρουμε σε 2 βδομαδες θα θελουν τζιαλλο χρονο να ηρεμήσουν ?

οι μηχανισμοί μπορούν να καρτερούνν εννεν πρόβλημα...

ρε αντρέα 2 εβδομάδες εν καλές τους... εν να ζαβώσουν όσο εν να ζαβώσουν και μετά όταν τα ρουκανίσεις-πλανιάρεις θα τα ισιώσεις (εν να λεπτύνουν)

αν τα αφήσεις και άλλο εννεν άσιημα , αλλά από την λίγη εμπειρία που είχαμε και το τι μας είπαν και άλλοι δεν το πειράζει...

μεν καρτεράς τα δοκαράκια να είναι 100% ίσια...έτσι αενόμιζα στην αρχή αλλά δεν παίζει ΚΑΜΙΑ σημασία αν τα βάλεις δίπλα το ένα από το άλλο και έχεις κάνα δυο χιλιοστά χωρισιά μεν αγχωθείς...έτσια καιαλιώς θα τα κολλήσεις και σου εγγυούμε ότι το δεξιά-αριστερά θα είναι παράλληλο !!! το πάνω κάτω όχι όμως (μεν το καρτερας να είναι ) ...μετά από το κόλλημα τω δοκαριών στο ξύλο που θα χρησιμοποιήσεις,('άφιστο καμιά εβδομάδα, αν είναι να 'ζαβώσει' ακόμα λίο, που δεν το νομίζω) θα το πάρεις να το ξαναροκανίσεις-πλανιάρεις για να πάρεις το τελικό σου ξύλο το οποίο θα είναι ίσιο (True) αν θες αυτό το αφήνεις πάλε καμιά εβδομάδα ή δυο και το ξαναπαίρνεισ να το πλανιάρεις...αλλά δεν το χρειάζεσαι στα αλήθεια (αν θες εξηγώ σου στο τηλ πιο λεπτομερές) !!!


Επομένως η επόμενη σου κίνηση είναι:

να πάρεις το ΞΥΛΟ και να σας το κόψει σε δοκαράκια (το μήκος που είπαμε δηλ το μήκος ΟΠΛΙΣΗΣ +30-35 εκατοστά (με τον μηχανισμό του ΠΑΝΟΥ) πλάτος όσο είναι το πλάτος του ξύλου -2 ίντζες, και πάχος 22-23 χιλιοστά)

ΝΑ ΜΕΝ ΡΟΥΚΑΝΙΣΕΙ Η ΝΑ ΠΛΑΝΙΑΡΕΙ ΤΑ ΔΟΚΑΡΑΚΙΑ (εν άδικος κόπος και δεν θα βοηθήσει σε τίποτε)
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

ok
θα του πουμε να μας κοψει ολο το ξυλο σε δοκαρακια. το πολλιν αν μεν μας κανεσει για λαβες βρησκουμε αλλο κανενα κοματι ποιο μιτσι τζαι καμνουμε τζαι που τζινες.
καμια ιδεα για σχημα ??? οξα εν γλήορα ακομα ? :wink:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:ok
θα του πουμε να μας κοψει ολο το ξυλο σε δοκαρακια. το πολλιν αν μεν μας κανεσει για λαβες βρησκουμε αλλο κανενα κοματι ποιο μιτσι τζαι καμνουμε τζαι που τζινες.
καμια ιδεα για σχημα ??? οξα εν γλήορα ακομα ? :wink:
Αφήστε κανένα θκυο τάκκους 20χ20 (εν αρκετό ) για την κάθε λαβή... όπως και νάχει..που να έβρεις το μήκος του ξύλου πάρε με τηλ αν μπορεέσεις να υπολογίσουμε να σου το κόψει σε δυο κομμάτια για να είναι εύκολο να μεταφερθέι και να σου μείνουν τα μήκη που θέλεις.
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

λοιπον. ε κόψαμε 2 κομματια 20χ20 τζαι το υπολυπο σε 2 κοματια 1,60.

τα 1,60 εγιναν σε δοκαράκια του 2,3 τζαι τωρα αναμενουμε να ζαβώσουν να δουμε τι θα μείνει.
τωρα πρεπει να αρχίσουμε να καμνουμε την λαβη τζαι να εβρουμε σχημα για το οπλο εννεν ?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:λοιπον. ε κόψαμε 2 κομματια 20χ20 τζαι το υπολυπο σε 2 κοματια 1,60.

τα 1,60 εγιναν σε δοκαράκια του 2,3 τζαι τωρα αναμενουμε να ζαβώσουν να δουμε τι θα μείνει.
τωρα πρεπει να αρχίσουμε να καμνουμε την λαβη τζαι να εβρουμε σχημα για το οπλο εννεν ?

ε αντρέα...κάμε και κανένα φωτογραφικό ρεπορτάζ να μείνει μες τα τόπικ ...

...εμίρισεν λιο κανέλλα το ιρόκκο που το εκόφκετε ?

την λαβή όπως είπαμε σχεδίασε την πάνω στο ξύλο (την μεγαλύτερη επιφάνεια της, εφόσον την θες ανατομική) ... jigsaw, ράσπες,λίμες και νο προπλεμ... η λαβή εν έτοιμη..

για να μας ευκολύνει στο σκάψιμο τηε λαβής (γιατί για τον μηχανισμό του πάνεξ πρέπει να σκαφτέι η λαβή και να κάτσει μέσα ο μηχανισμός (επειδή εν ανάποδος και έρκεται πίσω) άφηστο μόρσο τουλάχιστον 3 εκατοστά πάχος-ύψος, όπως θες και το βλέπεις το ονομάζεις...και μήκος τα 20 εκ΄.)

κανονικά για να μπεί (να μπει και λίο ψηλά ) πρέπει να κοπεί περίπου εκεί που βάλλω την πράσινη γραμμή .. αλλά εσύ κάμε το με τις πιο πάνω διαστάσεις, για να έχεις ευκαιρεία να την μεγαλώσεις αν δεν σου κάθεται καλά στον αντίχειρα (να μεν φορεί καλά το σιέρι σου) ) αφού την κανονίσεις και είναι άνετη στο χέρι σου, τότε κόφκουμε όσο δεν χρειάζεται...επομένως, καλύτερα να έσιης ξύλο να κόψεις να πετάξεις, παρά να το λιφτείς.... :lol:

επίσης το μήκος του μόρσου άφηστο 20 εκατοστά να μπορούμε να το περάσουμε που το ρούτερ να φκάλουμε το αυλάκι πιο άνετα.

το άλλο που είπαμε είναι να τη σχεδιάσεις με τα νερά του ξύλου όπως φαίνεται (το σημείο που θα μπει η γόμμα ΔΕΝ πρέπει να είναι το endgrain. δηλ να μην είναι το κόντρα του ξύλου γιατί η γόμμα δεν κολλά καλά :wink: !!! με βίδες με τίποτε εν θέλει....

να και μια αρτιστική ψωτόι του paint... :mrgreen:


Y.G ..σχήμα τι σκέφτεσαι ?
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

επίσης το μήκος του μόρσου άφηστο 20 εκατοστά να μπορούμε να το περάσουμε που το ρούτερ να φκάλουμε το αυλάκι πιο άνετα.
τουτο εν το καταλαβα. edit: ε ξαναδιαβασα το τζαι ε καταλαβα τωρα :lol:

οσο για το φωτορεπορταζ εχασαμεν την πρωτη φαση που αγωρασαμε τα ξυλινα μας (παλλουτζι) που τον ξυλεμπορα :lol:
αν θελετε φκαλλω φωτογραφιες που τα τωρα τζαι να παει.

οταν λαλεις τι σχημα σκεφτουμε εννοεις για την λαβη η το οπλο ?

οσο για την κανελλα εν ξερω γιατι ειπα σου εβαλεν τα μεσα σε ενα μηχανημα (οπως το διαστημόπλοιο ενα πραμα) τζαι εφκαλεν μας τα μετα που μερικα δευτερολεπτα κομμενα στα μμ που ε θελαμε. με να μυριστω ε προλαβα με τιποτε :shock:

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ξυλινο

Post by mariosko »

Omersub wrote:με να μυριστω ε προλαβα με τιποτε :shock:

:D εισαι ενα κοπέλλι
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

Γιωργο πε καμια ιδεα για σχημα.
να το κανω σε σχημα acid ? να το κανω σε σχημα raptor.

να το κανω καπως ετσι ?\
Untitled-1.jpg

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:Γιωργο πε καμια ιδεα για σχημα.
να το κανω σε σχημα acid ? να το κανω σε σχημα raptor.

να το κανω καπως ετσι ?\
αν θυμούμαι καλά είσουν ερωτευμένος με το ασιτ...αλλά ακόμα τον πιο μεγάλο έρωτα σου (Ραπτορ) απαγόρευε τον το οικονομικό...

αντρίκκο μου....να κάμεις όπως το ράπτορ...(ή παρόμοιωόπως μπορεί να φκει σε ξύλο)

έβρε και δοκίμασε να το αντιγράψεις.. why not?

ενιγουεις..όποιν σαρέσει κάτι εν να κανονίσουμε...αν δεν νεν άλλο την βέρκα εν να την σύρνει προς το μπροστά :lol: !!!

για την λαβή αν έχεις κανένα όπλο που σου αρέσει πολύ η λαβή, προσπάθα κάμε την τζίνη αλλά προσμάρμοσε την πιο καλά πασ το χέρι σου ?

η λαβή εν σχετικά εύκολο να γινεί κιας νομίζεις ότι εν δύσκολο...



Υ.Γ : Εγώ θελω να δω το μηχάνημα του θκιου σου !!!! \Ενδιαφέρον !!! Χμμμ..... :?
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

εν τζαι στο θκειο μοιυ που ε πηαμε τελικα ρε φιλε. ε κανόνισε μας ενας γνωστος του Μαριου σε ενα στην βιοτεχνική του καιμακλιου.

λοιπον ηβρα κατι ενδιαφερον αλλα εγω εν εχω ιδεα αν μπορουμε να καμουμε κατι ετσι. δε εσυ τζαι πες μου. :D
05.jpg
01.jpg
(6).jpg

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

no πρόπλεμ που λαλούν και στο χωρκό της συζύγου μου.....

το σκουιντους που έκαμα πιο παλιά...

άμαν κολλήσεις και ετοιμάσεις το ξύλο σου, να το δούμε μαζί και τι θα ήθελες να αλλάξεις... π΄χ στο δικό μου αν άφηνα τζίντο σκαλί ως τέλια πίσω, δεν μπορούσα να οπλίσω εύκολα το λάστιχο (να κάτσει η καμπάνα, γιατί τα δάχτυλα ήταν στην μέση... ήταν πολύ φασαρία...είχα το υπόψη για να το κάνω φαρσωτώ τζιαμέ που εν να κάθουνται οι καμπάνες..κατά την διάρκεια που το έκαμνα (βλέπε δεύτερη φωτό) εδοκίμασα να οπλίσω λάστιχο αλλά να κάτσεις την καμπάνα ήταν φασαρία....

τέτθκια πράματα που σου κάμνουν την ζωή πιο έυκολη :lol:

κάμε το ξύλο με το καλό...πίαστο μιστερ μπράουν βανίλια ή καπουτσίνο και έλα να το δούμε το θέμα από κοντά !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

καλα φιλουι μου thank you. αμα ειπες εσυ οτι γινετε γινετε :D

στο μεταξυ το ξυλο αρκεψε τζαι ζαβώνει που τα τωρα

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:καλα φιλουι μου thank you. αμα ειπες εσυ οτι γινετε γινετε :D

στο μεταξυ το ξυλο αρκεψε τζαι ζαβώνει που τα τωρα
μεν το φοάσαι...ενεν τίποτε..εν ούλλα μεστο πρόγραμμα....

τζαι ζαβά άμαν είναι τα δοκαράκια, και κολλήσεις τα κόντρα, το ξύλο σου λογικά (αν τοκολλήσεις σε επίπεδεσ επιφάνεις θα είνσι ίσια)... απλλά θα έχει την τάση το κάθε δοκαράκι να τραβά πρς την πλευρά που εν ζαβώ...

άμαν τα αφήκεις...και πλανιάρεις τα, εν να ισιώσουν και θα εξαλείψεις την 'μεγάλη' μεγάλη σε εισαγωγικά... τάση του δοκαριού να θέλει να ζαβώσει..

άμαν τα κολλήσεις κιόλας εν φοάται τίποτε !!! μεν ανησυχείς..
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

οκ φιλουι μου θενκ γιου :D

ποτε πρεπει να παραγγειλουμε τους μηχανισμους ?

τζαι κατι ακομα. τουτη η κουρβα πανω στην λαβη θελει ρουτερ η μπορω να την κανω στο χερι ?
04.jpg

Post Reply

Return to “Ιδιοκατασκευές-DIY”